sen

Slovensko mladinsko gledališče v Sarajevu
15. 02. 2000 11.18
Slovensko mladinsko gledališče se bo s predstavo Sen kresne noči Williama Shakespeara in Andreja Rozmana Roze v režiji letošnjega nagrajenca Prešernovega sklada Vita Tauferja v nedeljo, 20. februarja, ob 20. uri v okviru mednarodnega festivala Sarajevska zima 2000 predstavilo v dvorani Narodnega pozorišta v Sarajevu.

Ljubljanska Drama aprila v Bonnu
05. 01. 2000 18.46
Ansambel ljubljanske Drame bo konec aprila gostoval v nemškem Bonnu. Na podlagi gledališke izmenjave bo odigral dve uspešnici s svojega repertoarja, Brechtovega Baala v režiji Eduarda Milerja in dramo Življenje je sen Pedra Calderona de la Barce v režiji Janusza Kice.

Stalin in Lenin osebi stoletja
25. 12. 1999 10.06
Lenin in Stalin sta imela največji vpliv na svetovno dogajanje v 20. stoletju, tako je v nedavni raziskavi javnega mnenja odgovorilo največ Kitajcev. Po mnenju Kitajcev je ustanovitelj kitajske komunistične partije, nekdanji kitajski politični voditelj Mao Zedong pristal šele na osmem mestu najbolj vplivnih osebnosti tega stoletja, za že omenjenima Leninon in Stalinom ter Deng Xiaopingom, Franklinom Rooseveltom, Adolfom Hitlerjem, Winstonom Churchillom in Albertom Einsteinom. Neodvisna raziskava, izvedena med 1088 kitajskimi intelektualci, študenti in vladnimi uradniki, pa je pokazala, da je na razvoj Kitajske najbolj vplival Mao Zedong. Sledijo mu Deng Xiaoping, Sun Yat-sen in Zhou Enlai. Med tujimi državniki je na prvem mestu pristal Lenin, za njim pa so se uvrstili Bill Clinton, Stalin in Richard Nixon.

Skupen sodni proces proti Rdečim Kmerom
19. 10. 1999 15.34
Kamboško pravosodje ter Združeni narodi naj bi skupno nastopili v sodnem procesu proti voditeljem Rdečih Kmerov.

Davisov pokal: Slovenija povedla s 3:0
17. 07. 1999 19.21
Slovenska teniška reprezentanca je v drugi evroafriški skupini Davisovega pokala v dvoboju s Senegalom v Ljubljani povedla s 3:0 in obstala v skupini. Andrej Kračman in Borut Urh sta ugnala Daoudo Sengoja in Ndiayama Amidouja Lyja (Sen) 6:1, 6:1 in 6:2. Zadnja dva nedeljska dvoboja posameznikov ne bosta odločala o končnem zmagovalcu.

Sen kresne noči v Celju
23. 06. 1999 13.54
Ansambel Slovenskega ljudskega gledališča iz Celja bo drevi na celjskem Starem gradu ob 21.30 kot zadnjo uprizoritev v tej sezoni odigral komedijo Sen kresne noči Williama Shakespeara v prevodu Milana Jesiha in v režijski postavitvi Aleša Novaka. Predstava bo obenem zaznamovala slovesni začetek poletnih prireditev pod skupnim naslovom Poletje v Celju - knežjem mestu.

Premiera Sen kresne noči v SMG
28. 05. 1999 15.22
Slovensko mladinsko gledališče (SMG) bo v sredo, 2. junija, premierno uprizorilo komedijo Williama Shakespeara Sen kresne noči v prepesnitvi Andreja Rozman-Roze. Igro je režiral Vito Taufer, ki je poskrbel še za scenografijo in kostumografijo, v glavnih vlogah pa nastopajo Robert Prebil, Sandi Pavlin, Matej Recar, Olga Kocjan, Romana Šalehar, Janja Majzelj in drugi.

Kambodža postala deseta članica ASEAN
30. 04. 1999 14.27
Več kot trideset let po ustanovitvi Združenja držav jugovzhodne Azije (ASEAN) je bila na posebni seji zunanjih ministrov kot deseta članica danes v Hanoiju sprejeta Kambodža. S tem obsega leta 1967 ustanovljeno združenje ASEAN vse države južne Azije.

Ljubljanska Drama od 25. do 28. februarja na gostovanju v Zagrebu
23. 02. 1999 16.37
Ansambel ljubljanske Drame bo od 25. do 28. februarja na gostovanju v Zagrebu, kjer bo v gledališču Gavella odigral štiri predstave iz svojega raznovrstnega repertoarja na velikem in malem odru.

Ptice zmorejo spati in biti budne - hkrati
21. 02. 1999 08.43
Razen tega, da letijo, imajo ptice še eno sposobnost, ki jim jo lahko zavidamo - spijo lahko z enim odprtim očesom in z eno budno polovico možganov, so ugotovili znanstveniki. Pojav se imenuje unihemisferni sen počasnih valov (unihemispheric slow-wave sleep - USWS), ki pticam omogoča, da med spanjem pravočasno opazijo roparice. ''Ptice se lahko odločijo, ali bodo imele budno eno polovico možganov ali pa omogočile spanje obema polovicama,'' je povedal Niles Rattenborg, behavioristični nevrofiziolog z univerze v Terre Haute v ameriški zvezni državi Indiana. Skupaj s svojimi kolegi je prepričan, da so rezultati njihove raziskave, objavljeni v znanstvenem časopisu Nature, prvi dokaz o tem, da lahko živali obenem nadzorujejo sen in budnost v različnih delih možganov. Delfini, tjulni in morske krave imajo prav tako USWS, ki jim omogoča spanje, hkrati pa lahko priplavajo na površino po zrak. Rattenborg pa pri tem dodaja, da lahko ptice to nadzorujejo s svojo voljo.

Ocalan v Turčiji
16. 02. 1999 11.00
Turški premier Bulent Ecevit je danes na novinarski konferenci v Ankari povedal, da je kurdski voditelj Abdulah Ocalan v Turčiji. Dodal je, da so ga aretirali med skrivno operacijo in da ''še ni prispel na cilj''.

Podelili Nobelove nagrade za leto 1998
11. 12. 1998 09.10
V Oslu in Stockholmu so včeraj podelili Nobelove nagrade za mir, književnost in dosežke na področju znanosti za leto 1998.

Gostovanje ljubljanske Drame v Seulu
09. 10. 1998 09.28
Na mednarodnem gledališkem festivalu, ki poteka od konca avgusta do sredine oktobra v južnokorejskem Seulu, bo s predstavo Življenje je sen dramatika Pedra Calderona de la Barce sodeloval tudi del ansambla SNG Drame iz Ljubljane.

Gostovanje ljubljanske Drame v Seulu
24. 09. 1998 13.03
Na mednarodnem gledališkem festivalu, ki poteka od konca avgusta do sredine oktobra v južnokorejskem Seulu, bo s predstavo Življenje je sen dramatika Pedra Calderona de la Barce sodeloval tudi del ansambla SNG Drame iz Ljubljane.

Življenje je sen premierno v sredo na velikem odru
11. 03. 1998 16.36
Na velikem odru ljubljanske Drame bodo v soboto, 14. marca, premierno uprizorili delo Življenje je sen avtorja iz španskega zlatega veka Pedra Calderona de la Barce. Klasično, kompleksno besedilo, dramo "par excellence", ki je "eno od tistih del, ki jih je vselej znova treba preverjati in iz njih črpati moč za čas, v katerem živimo", kot meni ravnatelj drame Janez Pipan, režira Janusz Kica, poljski režiser, ki sicer deluje v Nemčiji. Za nov prevod besedila, katerega temeljno vprašanje naj bi bilo - Ali si krojimo usodo sami ali pa je že zapečatena? -, je poskrbel Igor Lampret, sceno in kostume je oblikoval Juergen Lancier iz Nemčije, glasbo, ki naj bi imela strukturalni značaj, a vendarle ostaja v ozadju, je napisal italijanski komponist, rojen v Caracasu, Arturo Annecchino, dramaturginja pa je bila Mojca Kranjc. V glavnih vlogah v delu, ki je predvsem predstava igralcev, saj so na razmeroma praznem odru oni tisti, ki so nosilci sporočil, nastopajo Branko Šturbej kot princ in prestolonaslednik Sigismund, Nataša Barbara Gračner kot plemkinja Rosaura ter Brane Grubar, Saša Pavček, Gregor Baković idr.

Peking in Phnom Penh zanikata poročila o begu Pol Pota
05. 01. 1998 10.37
Vladi v Pekingu in Phnom Penhu sta danes zanikali poročila o begu nekdanjega kamboškega diktatorja Pol Pota na Kitajsko. Govorice o tem, da se Pol Pot zdravi v Pekingu, so "neosnovane", je povedal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva. Tudi kamboški voditelj Hun Sen je v Phnom Penhu pojasnil: "Iz zanesljivih virov vemo, da je Pol Pot nekje na mejnem področju s Tajsko."

Christov ameriški sen
28. 11. 1997 08.52
Umetnik bolgarskega rodu Christo Javacheff je napovedal, da bo Central Park v New Yorku za dva tedna prekril z lebdečo streho. Podvig naj bi se mu posrečil s pomočjo niza 4,5 metra visokih in skoraj tri metre širokih kovinskih vrat, ki jih bo na razdalji dveh metrov postavil vzdolž potke v znanem parku. Na vrata bo pritrdil velike kose platna, ki bodo tako lahko vodoravno lebdeli. Samosvoj Bolgar upa, da bo projekt, ki ga bo tudi sam financiral, lahko čimprej izvedel.