sesalci

Novo: naprava na 24 obrokov z zajamčeno ceno elektrike
18. 10. 2021 00.15
Spoznajte posebno ponudbo, ki je sestavljena iz naprave in paketa električne energije. Mesečni obroki so enostavno dodani na vaš račun za električno energijo, nakup pa opravite prek spletne trgovine podjetja E 3, ki mu zaupa že več kot 115.000 slovenskih gospodinjstev.

Za zdravljenje živali tudi več tisoč evrov
11. 09. 2021 09.10
Vsako tretje gospodinjstvo v Evropi ima vsaj enega hišnega ljubljenčka, prevladujejo mačke, potem psi, sledijo ptiči, mali sesalci, akvarijski organizmi ter plazilci. Živali nam nedvomno veliko dajo, so naši družinski člani, zvesti prijatelji. Koliko pa smo za njih pripravljeni odšteti? Grobi izračuni kažejo, da nas pes denimo v svojem življenju, če predvidevamo, da živi 15 let, stane od 7 do 22 tisoč evrov, v to so všteta redna cepljenja, osnovna zaščita pred paraziti, hrana in priboljški, šolanje, oprema, ne pa tudi stroški za zdravljenje, ko do tega pride.

Večji kljuni in daljši repi – živali se spreminjajo zaradi podnebne krize
08. 09. 2021 06.00
Živali se zaradi podnebne krize vse bolj spreminjajo, pravijo raziskovalci. Med drugim so ugotovili, da toplokrvne živali spreminjajo svojo fiziologijo, s čimer se prilagajajo vročemu podnebju. Za boljše uravnavanje telesne temperature imajo tako daljše kljune ter večje noge in ušesa. "Že v bližnji prihodnosti bi lahko srečali kakšnega slončka Dumba," je dejala ena od raziskovalk.

Znanstveniki odkrili, da lahko sperma v vesolju preživi tudi 200 let
12. 06. 2021 13.35
Liofilizirana sperma miši, ki so jo hranili na krovu Mednarodne vesoljske postaje, po šestih letih v vesolju ni imela poškodovanega DNK in je lahko proizvedla "zdrave vesoljske mladiče". Raziskava je pokazala, da lahko sperma v vesolju preživi tudi 200 let. Po mnenju znanstvenikov bo to odkritje bolje osvetlilo, ali se lahko sesalci, vključno z ljudmi, v vesolju razmnožujejo.

WHO poziva k prepovedi prodaje živih divjih živali na tržnicah
13. 04. 2021 11.44
Število smrtnih žrtev zaradi epidemije je v Evropi preseglo črni mejnik. Zaradi covida je umrlo že več kot milijon Evropejcev. Svetovna zdravstvena organizacija medtem opozarja, da je treba ustaviti prodajo živih sesalcev in ostalih živali na tržnicah. S tem bi preprečili pojav novih bolezni. Nemška vlada pa se je v boju s tretjim valom epidemije novega koronavirusa odločila za uvedbo t. i. nujne zavore, ki ji bo omogočila sprejetje nujnih protikoronskih ukrepov, ki bodo obvezujoči v vseh zveznih deželah.

Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo
26. 03. 2021 12.55
Tudi hobotnice najverjetneje sanjajo, ugotavljajo brazilski nevrološki raziskovalci v najnovejši študiji, objavljeni v znanstveni reviji iScience. Ugotovili so, da imajo tudi glavonožci dve fazi spanja, eno zelo podobni t. i. fazi REM, ki jo imajo sesalci, ptiči in nekateri plazilci.

Zaradi raka poginila sibirski tiger Vito in kapibara Stinky
18. 03. 2021 12.05
Tako kot ljudje, lahko tudi živali v divjini ali živalskih vrtovih zbolijo za rakom. Bolezen je bila v Živalskem vrtu Ljubljana usodna za devetletnega sibirskega tigra Vita in desetletno kapibaro Stinkyja. Živali bolezni nista premagali, kljub temu da je veterinarska ekipa Vita operirala, Stinkyja pa zdravila.

Razredov A+, A++ in A+++ ne bo več, v razredu A pa ne bo izdelkov
27. 02. 2021 12.30
Označevanje energijske varčnosti izdelkov se s ponedeljkom spreminja. Po novem bodo lestvico sestavljale črke od A do G, pri čemer bo najvišji razred prazen, kar pušča manevrski prostor za razvoj še varčnejših izdelkov. Plusov ne bo več, primerjava stare in nove opreme pa tudi ni mogoča. "Pomivalni stroj iz do zdaj najvišjega energijskega razreda A+++ lahko po novem spada v razred B, C ali celo D," pravijo pri ZPS.

Ekipa Preverjenega na lovu za kiti
24. 11. 2020 09.49
V oddaji Preverjeno smo v našem delu morja iskali prisotnost kitov. S piranskega zvonika smo območje opazovali z visoko zmogljivim daljnogledom in s pomočjo terenske ekipe raziskovalcev s čolnom krožili po zalivu.

Kam z odsluženimi mobilnimi telefoni, prenosniki, tablicami?
21. 11. 2020 14.41
Količine odpadne elektronike – odsluženih mobilnih telefonov, prenosnikov, monitorjev, tablic – iz leta v leto rastejo. Na svetu smo lani pridelali več kot 53 milijonov ton tako imenovanih e-odpadkov, 7,2 kilograma na vsakega zemljana. In v prihodnje bo še slabše, za 24UR Inšpektor pojasnjuje dr. Ruediger Huehr z Univerze Združenih narodov, ki vsako leto sodeluje pri pripravi poročila Global E-waste Monitor. "Če ne bomo spremenili načina našega delovanja, ocenjujemo, da bo količina e-odpadkov do leta 2050 narasla na več kot 100 milijonov ton na leto. Do leta 2030, torej zgolj v 10 letih, pa se bo povečala na več kot 70 milijonov ton."

Mačke ali psi: kdo bolje skrbi za naše duševno zdravje med pandemijo?
11. 10. 2020 13.35
Vsi hišni ljubljenčki so protistresna terapija. Še posebej v času pandemije, ko marsikje veljajo stroge omejitve ali se morajo ljudje samoizolirati, je lahko družba štirinožnega prijatelja 'rešilna bilka' za naše duševno zdravje. Tisti, ki imajo hišnega ljubljenčka, se v tem času počutijo manj osamljene, so ugotovili britanski raziskovalci. Zanimalo pa jih je tudi, katera vrsta hišnih ljubljenčkov velja za najboljšo družbo v času pandemije. Pes ali mačka?

Nekatere živali so dovzetne za koronavirus in bi lahko spet okužile ljudi
06. 10. 2020 08.39
Koronavirus bo, kot kaže, postal del našega vsakdana. Prav zato je še toliko bolj pomembno, da vsakodnevno upoštevamo higienske ukrepe, ki smo se jih letos naučili, okuženi pa naj se izolirajo od ljudi, pa tudi živali. Nove raziskave so namreč pokazale, da za covidom-19 lahko zbolijo tudi sesalci, ki bi lahko postali rezervoarji za virus in ga v prihodnosti spet vnesli v človeško populacijo.

Orke z 'organiziranimi' napadi nad jadrnice
13. 09. 2020 11.50
Znanstvenike preseneča, da se vzdolž španske in portugalske obale pojavljajo "organizirani" napadi ork. Od Gibraltarske ožine do Galicije se namreč pojavljajo primeri, ko so kiti ubijalci nadlegovali jahte ter poškodovali plovila in posadko. Skupina devetih ork se je v enega od čolnov zaletavala več kot eno uro, pri tem pa ji ga je uspelo zavrteti za 180 stopinj.

Sovica, ki je 'pomoč' poiskala pri policistih, že na svobodi
24. 08. 2020 18.18
Se še spomnite malega sovjega mladiča, ki so ga julija našli policisti na parkirišču PP Cerknica? Policisti so mladiča zaščitili do prihoda Društva za opazovanje in proučevanje ptic, malo sovico pa so nato v oskrbo vzeli v edinem zavetišču za prosto živeče živali v Sloveniji. V slabem mesecu dni se je mladič okrepil in postal odrasla sova, ki se je danes vrnila v svoje naravno okolje.

V BiH zabeležili prvi primer stekline po šestih letih
12. 06. 2020 09.34
Konec maja so v referenčnem državnem laboratoriju v BiH po šestih letih potrdili primer stekline pri lovskem psu z območja Srebrenice. Z inštituta za zdravje in varnost hrane Zenica so sporočili, da je treba preprečiti širjenje bolezni, ki ima smrtonosne posledice, tudi za človeka. Iz BiH so sicer v zadnjih letih poročali, da so s pomočjo uspešnega programa cepljenja onemogočili prenos bolezni z divjih na domače živali.

Kitajske oblasti zaščitile ogrožene luskavce, ki se jih povezuje s koronavirusom
10. 06. 2020 09.49
Potem ko so kitajske oblasti zaradi izbruha koronavirusa začasno prepovedale trgovino z divjimi živalmi, naj bi zdaj ogrožene luskavce še dodatno zaščitile in odstranile s seznama živali, ki se lahko uporabljajo v kitajski ljudski medicini. Majhni sesalci so se znašli v središču pozornosti zaradi domnevnih povezav z izvorom novega koronavirusa. Znanstveniki predvidevajo, da so bili luskavci gostitelji virusa, a jasnih dokazov še nimajo.

Prazne ulice mest zavzemajo divje živali
30. 03. 2020 15.35
Medtem ko se ljudje po vsem svetu zaradi pandemije novega koronavirusa zapirajo med štiri stene, divje živali prihajajo iz svojih skrivališč in raziskujejo prazne ulice velikih mest.

'Vredna' 42 bilijonov evrov, zagotavljajo pitno vodo, uničili pa smo jih skoraj 90 odstotkov
02. 02. 2020 08.23
Se zavedate vseh razlogov, zaradi katerih moramo narediti vse, da ohranimo svetovne zakladnice biodiverzitete? Mokrišča namreč niso le oaze za ljubitelje narave, ampak je njihova zaščita pomembna s strateškega vidika države. Bogata vegetacija v mokriščih čisti vodo in omogoča rabo pitne vode. V mnogih predelih sveta so mokrišča ob rekah, jezerih in morju vir preživetja lokalnih prebivalcev. Mangrove in koralni grebeni denimo varujejo obalne skupnosti pred hurikani, neurji in cunamiji.

Kako pogosto pa se kvari vaš pralni stroj? Na koliko let zamenjate pomivalca?
01. 02. 2020 07.00
Se gospodinjski aparati in stroji, naprave ... danes res kvarijo pogosteje, kot so se včasih? In če se, zakaj in kako? Odgovore na ta vprašanja, ki zanimajo vse potrošnike, je za 24UR Inšpektor iskala novinarka Petra Čertanc Mavsar.

Avstralski inferno: v požarih poginila že vsaj milijarda živali
10. 01. 2020 12.18
Katastrofalni avstralski požari, ki divjajo že več mesecev so pogoltnili celotna naselja, številne domove ter tudi gozdove in nacionalne parke, v katerih živijo avstralske znamenite in priljubljene živalske vrste. Po nekaterih ocenah naj bi poginila že več kot milijarda živali. V število so vštete ptice, plazilci in sesalci, ne denimo žabe in insekti, zato je skupno število najbrž še precej večje.

Znanstveniki odkrili 'zmrznjenega zmaja severa'
11. 09. 2019 09.00
Pred milijoni let je nad Severno Ameriko letel ogromen dinozaver, velik kot manjše letalo. Novoodkrito vrsto pterozavra so znanstveniki poimenovali cryodrakon boreas oziroma "zmrznjeni zmaj severa". Gre za eno največjih živali, ki je kadarkoli letela.

Gepardi ogroženi zaradi bogatašev, ki jih kupujejo kot statusni simbol
28. 08. 2019 10.59
Bogataši, večinoma iz držav Arabskega polotoka, nezakonito kupujejo geparde, ki jih nato kot statusni simbol razkazujejo na družbenih omrežjih. Strokovnjaki so zaskrbljeni, saj tihotapljenje mladičev lahko vodi v njihovo izumrtje.

V Singapurju zasegli za 43,5 milijona evrov slonovine in lusk
24. 07. 2019 12.14
Singapurske oblasti so zasegle več ton slonovine in luske ogroženih luskavcev v vrednosti več kot 43,5 milijona dolarjev. Gre za rekordni enkratni zaseg slonovine v tej azijski državi. Zasežene luske in slonovino bo Singapur uničil in tako preprečil, da bi ponovno prišle na trg.

V trajno zamrznjenih tleh Sibirije našli 40.000 let staro glavo volka
16. 06. 2019 09.28
Pred 40.000 leti je na območju današnje Sibirije umrl volk – njegovo glavo, skupaj z izjemno dobro ohranjenimi zobmi, kožuhom in celo možgani, pa so prejšnjo poletje odkrili v trajno zamrznjenih tleh ruskega severa.

Kaj je v črni luknji?
13. 04. 2019 07.00
Toliko kot navdušuje, tudi buri duhove: nedavno prvič fotografirana črna luknja. Njen premer je ogromen - znaša neverjetnih 10 milijard kilometrov, kar je večje od našega celotnega osončja. A kaj ta 'pošastni vesoljski pojav', ki mu nič ne more uiti, pravzaprav sploh je? In kaj njegova prva fotografija pomeni za znanost in za človeštvo?

Grozi izumrtje žuželk: katastrofa za prihodnost človeštva
17. 02. 2019 11.33
Znanstveniki opozarjajo na vse večje izumiranje insektov. Ti bi lahko z obličja Zemlje izginili že v naslednjih stotih letih, kar predstavlja katastrofalno prihodnost za človeštvo. Žuželke so temelj večine ekosistemov, pomembno vlogo pa igrajo tudi pri učinkovitosti kmetijske industrije.

5 razlogov za uživanje CBD olja že danes!
15. 01. 2019 00.01
Ste tudi vi eden izmed tistih, ki jih pestijo zdravstvene težave, ki se na prvi pogled morda zdijo nerešljive? Že dolgo časa iščete ustrezen način, kako jih lajšati, pa vam nobeden od njih ne ustreza? Potem je čas, da podrobneje spoznate konopljo in njene neverjetne koristi za naše zdravje.

Miši istega spola s pomočjo znanstvenikov do mladičev
13. 10. 2018 07.00
Kitajski znanstveniki so v laboratoriju pri miših istega spola ustvarili mladiče, pri čemer so matične celice uporabili za odstranitev določenih genov. Potomci dveh samcev so preživeli največ 48 ur, nekateri potomci dveh samic pa so normalno odrasli. Ta tehnologija, pri kateri se postavljajo številna etična vprašanja, še dolgo ne bo uporabna pri ljudeh.

Ljudje se potimo, muhe napihujejo mehurčke, pujsi pa se valjajo v blatu
19. 06. 2018 09.38
V poletni vročini se ljudje potimo in skrivamo v senci, psi molijo jezik iz gobčka (in se skupaj z nami skrivajo v senci), mačke si ližejo kožuh, muhe z latinskim imenom Chrysomya megacephala pa se hladijo tako, da z usti napihujejo mehurčke, ki jih znova posesajo vase.

4 razlogi, zakaj je konoplja znana tudi kot čudež narave
06. 12. 2017 06.30
Po ocenah znanstvenikov naj bi bilo na svetu skoraj 400.000 različnih vrst rastlin, a ena izmed njih še posebej izstopa. Tako je, govorimo o konoplji, edini znani rastlini, ki proizvaja zdravilne kanabinoide.