si-cert

Goljufija: Predstavijo se kot begunci in želijo kupiti vaš avto
28. 10. 2015 12.14
Goljufi iščejo vedno nove načine, kako prevarati svojo žrtev. V zadnji izmed potegavščin pokličejo prodajalca avtomobila, ki ga najdejo na spletu, se predstavijo kot sirski begunec in prosijo za pomoč pri nakupu avta ali prenakazilu denarja. Ne nasedajte!

'Cyberbullying': ne odgovarjaj nadlegovalcem, to je točno to, kar hočejo
02. 09. 2015 07.45
Zoe Johnson iz Wyominga je bila stara 13 let. Končala je sedmi razred, bila je članica navijaške skupine, pred seboj je imela svetlo prihodnost. A 6. julija je storila samomor. Zakaj? Ker besede bolijo. Življenje so ji uničili vrstniki, ki so jo več let nadlegovali preko spleta. 'Cyberbullying' je težko nadzorovati, odzivanje pa običajno le spodbudi nadlegovalce. Kakšna je torej rešitev?

Arnes tarča prevarantov: ne nasedajte, saj gre za lažno spletno stran!
11. 08. 2015 09.16
Iz Arnesa so sporočili, da so se v zadnjih dneh pojavili napadi, kjer spletna povezava v elektronski pošti uporabniku odpre lažno Arnes spletno stran, na kateri napadalci zahtevajo, da jim uporabnik posreduje svoje uporabniško ime in geslo.

'Varnostna luknja v Androidu je resna grožnja, uporabniki lahko le počakamo na popravke'
28. 07. 2015 07.57
Kar 95 odstotkov vseh uporabnikov operacijskega sistema Android lahko hekerji napadejo tako, da na mobilnik pošljejo le MMS sporočilo. Zaradi bistvene pomanjkljivosti operacijskega sistema je vaš telefon okužen že ob samem prejemu sporočila. Heker tako dostopa do vaših podatkov, aplikacij ali celo vklopi vašo kamero.

Tako vas oberejo iznajdljivi goljufi: bralec ni dobil psička iz Belgije, ostal pa je tudi brez denarja
20. 07. 2015 08.33
Naš bralec je za transport psička iz Belgije, ki naj bi trpel v premajhnem stanovanju, plačal 125 evrov. A stroški so se le še zviševali, kužka pa nikoli ni dobil ... Veste, kateri so znaki, po katerih lahko spoznate lažni oglas? Neverjetno nizke cene, oglas iz tujine, polomljena google translate slovenščina in plačilo prek sistemov, ki ne omogočajo sledenja transakciji, so najbolj očitni.

Flash večinoma ni več potreben
15. 07. 2015 16.01
Vtičnik Adobe Flash je bil v preteklosti skoraj nujen za ogled multimedijskih vsebin na spletu - spletni videi brez njega denimo niso delovali - danes pa na račun novega spletnega standarda HTML5 to ne drži več.

Pozor, 'sextortion' na pohodu!
03. 07. 2015 11.03
V zadnjih šestih letih se je število omrežnih incidentov povečalo za šestkrat, ugotavljajo pri SI-CERT. Prvih šest mesecev pa kaže, da bo letos tovrstnih incidentov več kot 2000. Vse pogostejše so t.i. phishing kraje podatkov in virusi s ciljem finančnega oškodovanja uporabnika.

Naročil in plačal je iPhone, a ostal je praznih rok
27. 05. 2015 13.14
Slovenca sta preko spletnih oglasnikov želela kupiti pametne telefone. Vaba je bila mamljiva - komplet treh novih iPhonov 6 za 1200 evrov. Eden je denar nakazal na račun v tujino, a ni dobil ničesar. Kupnine niti telefonov verjetno ne bo nikoli.

Ste pozabili na sestanek? Ne, niste, Alešu ne odgovarjajte!
15. 05. 2015 10.53
Ste se spraševali, ali ste pozabili na sestanek, ko ste prejeli e-sporočilo: "Spoštovani, Zanima me samo če velja sestanek za v ponedeljek ob 12:00? Lep pozdrav, Aleš". Z morebitnim odgovorom ste neznancu sporočili, da imate aktiven elektronski naslov, in mu dali vaš IP naslov.

'Varuhi spleta' razkrivajo: goljufi vedno bolj prebrisani, uporabniki pa naivni
07. 05. 2015 11.29
Število omrežnih incidentov je lani glede na leto 2013 poraslo za 36 odstotkov. Ta trend se nadaljuje tudi letos, največ pa beležijo obravnav virusov in trojancev, raste tudi delež spletnih prevar. Naši 'varuhi spleta' v poročilu tudi ugotavljajo, da smo še vedno preveč naivni in nasedamo goljufom.

Imate shranjene kopije fotografij in dokumentov? Pazite, da ne ostanete brez vsega
31. 03. 2015 10.34
Če ste že kdaj ostali brez diska, na katerem ste imeli shranjene fotografije ali morda diplomsko nalogo, veste, kako zelo boleče je spoznanje, da so ti spomini za vedno izgubljeni. Varnostno kopiranje je edina rešitev, zato s tem ne odlašajte. Obstajajo virusi, ki vam zaklenejo podatke.

'Preprost, a učinkovit' napad na uporabnike slovenskih bank. Izginile so 'resne vsote' denarja
12. 03. 2015 15.18
V januarskem napadu spletnih goljufov na uporabnike slovenskih spletnih bank so izginile "resne vsote" denarja. Kriminalci so uporabnike spletnih bank preusmerili na lažna spletna mesta v tujini in jih poskušali prepričati, da vanje vpišejo podatke za dostop do e-bančništva.

So vas klicali iz Azerbajdžana? Najverjetneje gre za prevaro
07. 03. 2015 09.39
Bralci so nas obvestili, da so prejeli klic iz Azerbajdžana. Na SI CERT-u prijav zaenkrat še niso dobili, gre pa zagotovo za poskus prevare, pri katerih je sicer mogočih več scenarijev. Če se oglasite, je najbolje nemudoma prekiniti, vsekakor pa klica ni priporočljivo vračati.

Slovenija te dni pod najbolj množičnim in sofisticiranim napadom spletnih goljufov! Kako se zaščititi?
27. 01. 2015 15.49
Te dni komitenti več slovenskih bank dobivajo sporočila, v katerih jih želijo spletni goljufi prepričati, da na lažna spletna mesta vpišejo podatke za dostop do e-bančništva. Gre za najbolj množičen in sofisticiran napad s t.i. ribarjenjem (phishing) v Sloveniji.

Ste dobili prijazno nemško voščilo s povezavo? No, ne klikajte
04. 12. 2014 13.40
Že dlje časa kroži nemška spletna pošta, ki vsebuje povezavo na škodljivo kodo. Najprej je šlo za račune, zdaj krožijo voščilnice. Na SI-CERT pravijo, da ne klikajte povezave v sporočilu, za katerega ne vemo, zakaj in od koga smo ga dobili.

Preverite, če se morda kdo naslaja nad posnetki vaših nadzornih kamer
18. 11. 2014 16.59
Če ste varnost svojega podjetja ali stanovanja zaščitili tako, da ste vanj namestili videokamero, ki je vidna prek spleta, potem preverite, da ste ustrezno omejili dostop do nje. V Sloveniji je namreč nameščenih prek 60 sistemov, ki so javno dostopni, samo zato, ker so bili lastniki premalo previdni pri nameščanju. Lastnike lahko čaka globa.

Nikar ne sklepajte kreditov na spletu. Gre za prevaro!
14. 10. 2014 11.15
Nikar se ne dogovarjajte za kredite prek spleta. Gre za prevaro, opozarjajo na nacionalnem odzivnem centru SI-CERT, ki lahko povzroči resno finančno oškodovanje. Tako so obravnavali primer, ko je nekdo goljufom nakazal kar 2300 evrov fiktivnih stroškov, kredita pa seveda ni dobil.

Ne bodimo osli na spletu
09. 10. 2014 08.22
Oktobra po o vsej Evropi obeležujemo mesec kibervarnosti. Slovenija v akciji sodeluje s programom Varni na internetu, glavni namen je pretvoriti kurativo v preventivo, žrtve prevar pa v lovce na spletne prevare.

Vse več spletnih goljufov v oglasnikih, pazite tudi na lažne trgovine
07. 10. 2014 12.12
Če ste na spletu videli ponudbo za očala priznane blagovne znamke po neverjetno ugodni ceni, potem ste skoraj zagotovo gledali v prevaro. Letos je bilo namreč na spletu kar 15 lažnih podobnih trgovin, SI-CERT pa opozarja tudi na aktivnosti goljufov pri malih oglasih.

Tuji prevaranti do nas prek malih oglasov: mamljivi ponudbi sledijo izsiljevanja in grožnje
02. 10. 2014 07.00
Naša bralka, ki je na spletu prodajala klaviaturo, je iz velike Britanije prejela odlično ponudbo. Kmalu je posumila, da gre za poskus prevare, nakar so se začela izsiljevanja in grožnje. Ne gre za edinstven primer, zato vedno preverite, s kom imate opravka!

Uporabniki Facebooka, pozor! Anketa o mnenju potrošnikov je past!
01. 10. 2014 11.27
Na Facebooku se je pojavila nova past za pridobivanje telefonskih številk. Gre za lažno raziskavo o mnenju potrošnikov, s katero vas na koncu z obljubljeno nagrado v višini 1500 evrov zvabijo v včlanitev v SMS klub. Če nasedete, boste vsak teden ob približno 5 evrov.

Računalniški hrošč Shellshock ogroža več sto milijonov strežnikov
25. 09. 2014 15.23
Strokovnjake za računalniško varnost je presenetil nov računalniški hrošč Shellshock, ki bi lahko prizadel najmanj pol milijarde računalnikov. Najbolj so izpostavljeni Linux spletni strežniki, osebni računalniki z operacijskim sistemom Windows pa so pred njim varni.

Če boste nasedli, boste svoje podatke posredovali goljufom!
04. 09. 2014 14.56
Spletni goljufi ne počivajo. Če boste dobili sporočilo v angleščini, ki vas bo pozivalo, da kliknite na priloženo povezavo, ker vas na Google Drive čaka nek dokument, ki bi ga nekdo rad delil z vami, nikar ne nasedajte!

Previdno pri elektronskih sporočilih z naslovom 'Na pomoč, ukradli so mi prtljago!'
16. 07. 2014 16.47
Policisti so prejeli več prijav o vdorih v elektronske predale. Gre za spletno goljufijo, ko neznanec vdre v elektronsko pošto vašega prijatelja, nato pa v njegovem imenu pošlje vsem kontaktom sporočilo, da potrebuje denar. V mnogih primerih pa tudi v celoti izbriše zlorabljeni uporabniški račun.

Izmuzljivi Rus Slavik za združbo, ki je žrtve 'olajšala' za prek 100 milijonov evrov
03. 06. 2014 16.02
Organi pregona so razbili globalno hekersko mrežo, imenovano GameOver Zeus, ki je praznila bančne račune žrtev v 12 državah. V Sloveniji večjih okužb ni bilo. Za vsem tem naj bi stal 30-letni Rus, ki ga že dlje časa zaman iščejo.

Nov val lažnih računov iz Nemčije s pripetimi virusi
20. 05. 2014 21.09
Nacionalni odzivni center za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij SI-CERT je opozoril, da se je pojavil nov val lažnih računov iz Nemčije s pripetimi virusi. Gre za poskus prevare, ko napadalec želi, da z nepremišljenim klikanjem uporabnik enostavno sam sebi naloži virus.

Slovenki vdrli v Yahoo račun; spremenite tudi gesla za Gmail, Facebook in Instagram
11. 04. 2014 14.17
Slovenki so ta teden v Yahoo račun vdrli spletni napadalci in njenim stikom v imeniku elektronske pošte poslali prošnje za denarno pomoč. V centru za internetno varnost SI-CERT sumijo, da je napad omogočil Heartbleed.

'Spletne strani slovenskih bank so precej dobro zavarovane'
10. 04. 2014 10.44
Ocene, da je hrošč Heartbleed ogrozil dve tretjini spleta, so pretirane, pravijo v SI-CERT. Uporabnikom svetujejo, naj pri ponudniku preverijo, ali so bile njihove storitve ranljive. Slovenske banke sporočajo, da njihove strani niso ranljive.

Hrošč Heartbleed: 'Napad ni viden v nobenih dnevniških datotekah'
09. 04. 2014 12.13
Programski hrošč Heartbleed že od marca 2012 omogoča dostop do zaščitenih vsebin na internetu. V javnost je informacija prišla šele zdaj, težava pa je, da ni mogoče ugotoviti, ali je bil hrošč kdaj že uporabljen.

Microsoft ukinja podporo za Windows XP
08. 04. 2014 07.15
Microsoft ukinja podporo za Windows XP, ki teče še na med 20 in 30 odstotkov vseh računalnikov na svetu. Sistem tako ne bo več prejemal varnostnih popravkov - to bo po mnenju strokovnjakov hekerjem po vsem svetu precej olajšalo delo.