simptom

Dolgi covid pogosto uniči kakovost življenja: zdravnik je dolžan poslušati, ne soditi
04. 09. 2021 07.00
Utrujenost, zasoplost, zmanjšana telesna zmogljivost, rahlo povišana telesna temperatura, problemi s koncentracijo, težave pri iskanju besed, motnje spanja, mišične bolečine, glavobol ... Dolgi covid lahko prizadene številne organe in organske sisteme, vključno z dihalnim, srčno-žilnim, nevrološko-psihičnim, želodčno-črevesnim in mišično-skeletnim. Zdi se, da je seznam težav, o katerih poroča več milijonov oseb, ki je prebolelo covid-19, vedno daljši. O dolgem covidu se je razpisal infektolog prof. dr. Janez Tomažič z UKC Ljubljana.

Za cepljene verjetnost dolgotrajnega covida pol manjša
02. 09. 2021 15.39
Če je odrasli človek prejel dva odmerka cepiva proti covidu-19, je za skoraj polovico manjša verjetnost, da se bo pri njem v primeru okužbe z novim koronavirusom pojavil dolgotrajen covid-19, kaže študija, ki so jo opravili raziskovalci na univerzi King's College v Londonu.

Demokracija med pravom in politiko
28. 08. 2021 07.00
Danes je postal prevladujoč pogled, da smo priča veliki korupciji političnega in ekonomskega sistema, ker je premalo prava oziroma ker nimamo delujoče pravne države. Če naj bi obstajalo ustrezno uveljavljanje pravnih norm, potem bi bila vsa ključna vprašanja v družbi ustrezno urejena in ne bi bilo nikakršnih ekscesov.

Drake o posledicah okužbe s koronavirusom: Borim se z izpadanjem las
18. 08. 2021 13.08
Kanadski raper je spregovoril o težavah, ki ga pestijo po tem, ko je prebolel covid-19. Oboževalci so opazili, da je njegova pričeska nekoliko drugačna, sam pa nato priznal, da si njegovo lasišče po bolezni še zmeraj ni popolnoma opomoglo.

Ameriški zdravstveni regulatorji proti tretjemu odmerku Pfizerjevega cepiva
13. 07. 2021 07.20
Ministrstvo za zdravje ZDA je po sestanku vladnih strokovnjakov s predstavniki podjetja Pfizer v ponedeljek sporočilo, da tretji odmerek cepiva proti covidu-19 trenutno ni potreben. Pfizer je prejšnji teden napovedal, da bo uprava za hrano in zdravila (FDA) zaprosil za odobritev tretjega odmerka svojega cepiva proti covidu. FDA in Center za nadzor nad nalezljivimi boleznimi (CDC) sta skoraj nemudoma odgovorila, da tretji odmerek za zdaj ni potreben.

Med plastiko v oceanih največ odpadne embalaže za hrano in pijačo
13. 06. 2021 17.02
Deset plastičnih izdelkov predstavlja kar 75 odstotkov vseh plastičnih odpadkov v morju. Glede na najobsežnejšo študijo je to plastična embalaža za hrano in pijačo za "take-out", na odprtem morju pa je več tudi materiala za ribolov, kot so mreže in vrvi. Znanstveniki opozarjajo, da je treba onesnaževanje ustaviti že pri samem viru.

Le Monde Janšev obisk pospremil s člankom o 'maršalu Twittu'
29. 04. 2021 12.36
Francoski časnik Le Monde je ob obisku slovenskega premierja Janeza Janše v Franciji objavil obsežen članek o "maršalu Twittu", v katerem tudi s pomočjo slovenskih sogovornikov spregovorijo o vojni slovenskega premierja z mediji ter njegovem zgledovanju po madžarskem kolegu Viktorju Orbanu.

Ronaldo spet izgubil živce: vrgel dres, tolkel po steni, se stuširal in odšel
12. 04. 2021 11.17
Cristiano Ronaldo ob nedeljski zmagi Juventusa v italijanskem prvenstvu proti Genoi (3:1) ni zadel, v oči pa je so bodle predvsem njegove poteze po zadnjem sodnikovem žvižgu.

'Piers Morgan je del problema britanskih tabloidov'
12. 03. 2021 06.00
Angleški igralec Steve Coogan je gostoval v oddaji Peston, v sklopu katere je kritiziral obnašanje voditelja Piersa Morgana. Morgan je po objavi intervjuja vojvodinje Meghan Markle in princa Harryja z Oprah dejal, da Marklovi ne verjame.

'Akutno fazo zlahka preboleli, a covidni rep maha še dolgo'
09. 03. 2021 08.30
Ob začetku epidemije covida-19 pri nas se še ni točno vedelo, katere vse posledice covid-19 pušča pri tistem, ki ga preboli. Hitro pa se je pokazalo, da so posledice hudega poteka bolezni pri večini bolnikov težke, okrevanje traja mesece. A tudi lahek in zmeren potek covida-19 lahko pusti dolgoročne posledice, opozarja infektolog Janez Tomažič.

Motnje voha pogosto prvi znak covida-19 in pogostejše pri ženskah
08. 03. 2021 08.27
Tudi po enem letu poznavanja covida-19 so najpogostejši zgodnji simptomi te bolezni znaki prehlada. Ob tem pa so nekateri simptomi, kot je izguba okusa in voha, izrazitejši pri covidu-19 kot pri prehladih. Po nekaterih raziskavah so motnje voha pri več kot desetini obolelih na splošno prvi simptom covida-19 in so pogostejše pri ženskah.

V Kataloniji večina strankam, ki zagovarjajo neodvisnost
15. 02. 2021 08.18
Na parlamentarnih volitvah v Kataloniji so po več kot 99 odstotkih preštetih glasov večino sedežev v regionalnem parlamentu osvojile stranke, ki zagovarjajo neodvisnost Katalonije od Španije. V 135-članskem parlamentu so osvojile 74 poslanskih sedežev. Po volitvah so že zahtevale nov referendum o neodvisnosti.

Bagola: Ko se v družbi kaj zatira, se vedno rodi satira
12. 02. 2021 06.00
Javnost sta s svojimi dejanji in komunikacijo razburila minister Hojs, ki se je z mamo čez hrvaško mejo želel odpraviti brez testa, in minister Počivalšek, ki se je poslovnega sestanka udeležil v gostilni. "Ko se v družbi kaj zatira, se vedno rodi satira," buren odziv javnosti pojasnjuje Bagola. Balažic spominja, da ministri niso samo zasebniki, ampak tudi javne osebe. Da vedenje institucije vpliva na zaupanje ljudi v politiko in lahko vodi tudi do politične abstinence, ko ljudje ne hodijo več na volitve, pa je prepričan Maksuti.

V torek potrdili 1439 novih okužb s koronavirusom
10. 02. 2021 09.32
V Sloveniji so v torek potrdili 1439 okužb z novim koronavirusom. Skupno pa so opravili kar 44.504 PCR- in HAT-teste. Umrlo je 13 bolnikov s covid-19. V bolnišnicah je 864 bolnikov s covid-19, tako bolnišnično posteljo potrebuje kar 81 pacientov manj kot včeraj.

'Spominjati se pomeni tudi biti previden, kajti te stvari se lahko ponovijo'
27. 01. 2021 07.22
Po svetu in v Sloveniji se danes spominjamo žrtev holokavsta – 27. januarja 1945 je Rdeča armada osvobodila nacistično koncentracijsko taborišče Auschwitz-Birkenau. Osrednja slovesnost pod okriljem Združenih narodov bo potekala virtualno. Številne mednarodne organizacije ob tem opozarjajo na zanikovalce - po oceni Unesca je to simptom porasta dezinformacij, sovražnega govora in predsodkov.

Slabe razmere na severnem Primorskem: V DSO Ajdovščina pomanjkanje kadra kritično
14. 01. 2021 09.39
Razmere na severnem Primorskem so zaskrbljujoče. V Domu starejših Ajdovščina opozarjajo na kritično pomanjkanje kadra. S hudimi stiskami se srečujejo tudi v šempetrski bolnišnici. V Sloveniji smo sicer včeraj zabeležili 1767 novih okužb, 23 oseb s covid-19 pa je umrlo.

Guillain-Barrejev sindrom redka posledica okužbe s koronavirusom?
07. 01. 2021 13.46
Ali je Guillain-Barrejev sindrom povezan tudi z okužbo z novim koronavirusom? Nemški nevrolog pravi, da gre za sicer redko, a resno posledico okužbe, do zdaj naj bi po svetu zaznali okoli 100 tovrstnih primerov. Gre sicer za redek sindrom ene do dveh oseb na sto tisoč prebivalcev.

Gattuso razkril zdravstvene težave: Bodite mirni, ne bom umrl
24. 12. 2020 09.22
Trener Napolija Gennaro Gattuso je po prigarani točki na domačem ligaškem obračunu s Torinom (1:1) podrobneje spregovoril o svojih zdravstvenih težavah, potem ko se je zaradi težav z očesom izognil zadnjim nekaj intervjujem.

(Ne)kulturna demontaža in vojna z mediji
21. 12. 2020 06.06
Ni pomembno, si revizor ali zbiratelj, imaš izkušnje in znanje, vizijo in mednarodni ugled, ključna je barva, pa si, čeprav ti stroka prilepi rdeči karton, odslej direktor osrednjih nacionalnih kulturnih institucij. Kompetence, izkušnje in znanje ne štejejo, stroko se presliši. Vlada oziroma kulturni minister Vasko Simoniti imata svojo agendo. Razrešitve upornih, neposlušnih, (namerni) ponavljajoči razpisi, spremembe ustanovitvenih aktov vsled političnega kadrovanja, psovke in diskreditacije, celo ustavitev financiranja. Če je premier napovedal vojno z mediji, mu v takšnem tempu sledi kulturni minister z demontažo kulture. Ne ustavijo ga ne pisma podpore, ne peticije, ne protesti.

Utrujeni od kašlja?
28. 11. 2020 00.15
Vsi kdaj kašljamo, kašelj je namreč odziv na draženje čutnic v dihalnih poteh in telesu pomaga, da dihalne poti očisti odvečne sluzi, prašnih delcev in tujkov. Je pa tudi eden od najpogostejših spremljevalcev akutnih vnetij dihalnih poti.

GZS: Na domu bi lahko delala četrtina zaposlenih
26. 11. 2020 09.08
Ob še vedno velikem številu novih okužb s koronavirusom se krepijo tudi opozorila, da velik delež okužb najverjetneje izvira z delovnih mest in da bi moralo več zaposlenih preiti na delo na domu. Na GZS ocenjujejo, da bi lahko na domu delala približno četrtina vseh zaposlenih. Točnih podatkov o zaposlenih, ki so prešli na delo na domu, sicer ni.

Državljan Gale
21. 11. 2020 07.00
Odkar je vlada Janeza Janše prevzela oblast, državljani lahko le nemo opazujemo javno šikaniranje vsakogar, ki si drzne kakorkoli kritizirati predsednika vlade in njegove ministre. Vladni vrh je pod okriljem koronakrize v nekaj mesecih storil toliko napak kot še nobena politična garnitura. Kot da bi živeli vzporedno realnost, se podpirajoči vladni uradniki in poslanci ne zmenijo za opozorila, ki prihajajo od opozicije, medijev ali civilne družbe. Trdno prepričani o svoji misiji pod sloganom "skupaj zmoremo", najraje na dopisnih nočnih sejah, pod okriljem boja proti novemu koronavirusu, demontirajo institucije in pravni red države.

Večina zaposlenih ne dela od doma, slabše finančno stanje gospodinjstev
20. 11. 2020 16.42
Raziskava, ki so jo opravili člani ekipe Covid-19 Sledilnika in Mladih zdravnikov Slovenije, skupaj s podjetjem Valicon, kaže, da bi kar četrtina tistih, ki so preteklih teden hodili v službo, lahko delala od doma. "S tem bi zmanjšali verjetnost za tvegane stike," opozarjajo raziskovalci. Anketa pa kaže tudi na porast deleža prebivalcev, ki poročajo o slabšem finančnem stanju in zmanjšanem obsegu potrošnje. Delež zaposlenih na čakanju je znova občutno višji - trenutno je delovno neaktiven vsak četrti zaposleni. Opazna je tudi rast deleža zaposlenih, ki so bolniško odsotni.

Zaradi nestrpnega in žaljivega zapisa opozicija zahteva Mahničev odstop
17. 11. 2020 19.09
"Izključno bele ženske, različnih barv las. To je vsa raznolikost, ki jo potrebujemo v Evropi." Tako nestrpen in žaljiv zapis je v dneh pred mednarodnim dnem strpnosti delil Janšev državni sekretar Žan Mahnič.

Na Hrvaškem v torek začenjajo z uporabo hitrih antigenskih testov
02. 11. 2020 09.43
Hrvaški minister za zdravje Vili Beroš je dejal, da bodo v torek na Hrvaškem na voljo hitri antigenski testi. Meni, da bodo s tem postopke testiranja pospešili za 25 do 30 odstotkov. Namestnica direktorja zavoda za javno zdravstvo Sandra Šikić dodaja, da testi v nekaterih primerih niso povsem zanesljivi, saj lahko prikažejo lažen negativen izvid. V zadnjem dnevu je umrlo 32 ljudi s covidom-19, kar je največ doslej.

Ukrajinski spletni zvezdnik, ki ni verjel, da koronavirus obstaja, umrl zaradi covida-19
18. 10. 2020 14.55
33-letni ukrajinski spletni zvezdnik in oče treh otrok je bil eden tistih, ki so verjeli, da je epidemija izmišljena in da koronavirus ne obstaja. Nato se je okužil tudi sam in po desetih dneh boja s covidom-19 umrl v bolnišnici. Še pred tem pa je svojim sledilcem sporočil, da se je motil in da ne gre za kratkotrajno virozo ter da je bolezen resna.

'Zrelost in solidarnost pomeni tudi, da razumemo strah pred okužbo'
11. 10. 2020 18.22
Pandemija covida-19 je bistveno spremenila svet, kakršnega poznamo ter korenito posegla v naša življenja. Pri mnogih so te spremembe vplivale na počutje in duševno zdravje, zato bi morali v tem času še bolj razvijati sočutje in medsebojno pomoč. Epidemija prinaša priložnost za prevrednotenje prioritet in ciljev za vsakega od nas, pravijo v Združenju za duševno zdravje.

V prihodnosti še več ljudi s kronično bolečino
11. 10. 2020 07.19
Obeležujemo svetovni dan boja proti bolečini. Del prizadevanj za manj bolečine je vsekakor tudi ozaveščanje. Pacientov, splošne javnosti, svojcev, družbe, zdravstvenega osebja. Zato ob tem dnevu drugi del Fokusa o kronični bolečini. Tudi o kronični bolečini je še veliko tabujev, krožijo napačne predstave. Prav vsak od nas lahko nekoč zboli za kronično bolečino, opozarjajo strokovnjaki. In v prihodnosti se bo po napovedih in projekcijah število ljudi, ki trpijo za kronično bolečino, še povečevalo.

Zaradi slabih razmer vse več migrantskih uporov in medsebojnih sporov
01. 10. 2020 13.09
Migrantska kriza se je začela leta 2015 in traja še danes. Številni migranti v upanju na boljšo prihodnost iščejo pot do Evrope, a končajo v begunskih centrih, ki so prenapolnjeni, kjer vladajo slabe higienske razmere, nekateri pa nimajo niti elektrike in vode. Tudi zaradi omenjenih razmer prihaja med migranti vse večkrat do nesoglasij in tudi uporov.

'Pivčeva je eden od simptomov tega, kar predstavlja ta vlada'
21. 09. 2020 07.20
Opozicijske LMŠ, SD, Levica in SAB so v postopek DZ vložile interpelacijo zoper ministrico za kmetijstvo Aleksandro Pivec. Po njenem odstopu z mesta predsednice stranke je namreč ne želijo več niti na ministrskem položaju. "Gospa Pivec misli, da ji ugodnosti pripadajo, ker je ministrica in ne razume svoje funkcije. Ni prebrala etičnega kodeksa vlade RS in ni prebrala zakona o integriteti in preprečevanju korupcije," je ob tem dejal Brane Golubovič.