sindikat vzgoje in izobraževanja

Znova o plačah v javnem sektorju
17. 04. 2003 00.00
Reprezentativni sindikati javnega sektorja in vladna pogajalska stran so nadaljevali pogajanja o kolektivni pogodbi za javni sektor. Vlada je sindikatom zagotovila, da bo projektna skupina za sistem plač v javnem sektorju, ki jo vodi notranji minister Bohinc, izoblikovala predlog tarifnega dela kolektivne pogodbe.

Učitelji dosegli kompromis
07. 06. 2002 00.00
Pogajalski skupini vlade in šolnikov sta po dolgotrajnih sklepnih usklajevanjih o aneksu h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja dosegli kompromis ter parafirali aneks.

Začetek zbiranja podpisov
20. 05. 2002 00.00
Na uradih po Sloveniji so pričeli z zbiranjem podpisov v podporo dvema referendumoma, referendumu o zakonu o sistemu plač v javnem sektorju ter referendumu o zakonu o invalidskih organizacijah.

Nova pogajanja s šolniki
20. 05. 2002 00.00
Predstavniki vlade in šolskega sindikata Sviz so nadaljevali pogajanja o aneksu k panožni kolektivni pogodbi, vendar o vsebini pogajanj niso želeli govoriti. Pogajanja se bodo nadaljevala v sredo.

SVIZ grozi s tožbo
20. 05. 2002 00.00
Predstavniki vladne pogajalske skupine in pogajalske skupine sindikatov vzgoje, izobraževanja in znanosti bodo nadaljevali pogajanja o aneksu h kolektivni pogodbi. Vlada ne pristaja na zahteve sindikalistov po izplačilu dodatka že septembra letos, šolniki pa vladi grozijo s tožbo.

Referendum o plačnem zakonu?
14. 05. 2002 00.00
Policijski sindikat Slovenije je predsedniku državnega zbora Borutu Pahorju izročil 4307 podpisov za pobudo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o sistemu plač v javnem sektorju.

Plače v javnem sektorju na referendumu?
13. 05. 2002 00.00
Policijski sindikat Slovenije je zbral tisoč podpisov za pobudo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o zakonu o sistemu plač v javnem sektorju, saj je zakon po njihovem mnenju neustrezen.

Usklajevanje o sistemu plač v javnem sektorju
13. 05. 2002 00.00
Sindikati negospodarskih dejavnosti so se v Ljubljani sestali z notranjim ministrom Radom Bohincem in vladno skupino za področje plač. Na sestanku so govorili o terminskem načrtu za dokončno postavitev sistema plač v javnem sektorju do novembra 2003.

Vlada šolnikom ponudila povišico
13. 05. 2002 00.00
Vlada je sprejela predlog aneksa h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja, ki ga je predlagala vladna pogajalska skupina. Predlog predvideva povišanje plač šolnikom vsakega prvega septembra, prvič pa leta 2003.

Sviz oporeka vladi
09. 05. 2002 00.00
Za Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (Sviz) zakon o sistemu plač v javnem sektorju ni bil sprejet 26. aprila, temveč 7. maja, je povedala predstavnica za stike z javnostjo Sviz Damijana Zelnik.

DZ podprl plačni zakon
07. 05. 2002 00.00
Državni zbor je tudi pri vnovičnem odločanju z veliko večino - kljub nasprotovanju parlamentarne opozicije, državnega sveta in reprezentativnih sindikatov s področja šolstva in policije - sprejel zakon o sistemu plač v javnem sektorju.

Državni svet sprejel veto
04. 05. 2002 00.00
Državni svet je včeraj s 16 glasovi za in 7 proti sprejel odložilni veto na zakon o sistemu plač v javnem sektorju. Tako bodo poslanci o zakonu ponovno odločali predvidoma v torek na izrednem zasedanju.

Sprejet zakon o državnih plačah
27. 04. 2002 00.00
Državni zbor je na izredni seji sprejel zakon o sistemu plač v javnem sektorju, kljub temu, da so mu nasprotovali opozicija in sindikati SVIZ, FIDES ter sindikat policije.

Zakon povzročil razkol med sindikati
24. 04. 2002 00.00
Predstavniki šolnikov, zdravnikov in policistov se s predlogom novega zakona o plačah v javnem sektorju, ki naj bi ga vlada obravnavala na petkovi izredni seji, ne strinjajo in napovedujejo nadaljevanje pogajanj.

Sviz nasprotuje plačnemu zakonu
24. 04. 2002 00.00
Popoldne bo verjetno zadnji krog pogajanj za spremembo kolektivne pogodbe za področje vzgoje in izobraževanja. V Sviz-u ocenjujejo, da za uskladitev ni veliko možnosti, saj so pogajalska stališča precej vsaksebi.

Pogajanja o plačah šolnikov
22. 04. 2002 00.00
Na pogajanjih med vladno pogajalsko skupino, ki jo vodi Igor Umek, in sindikalno pogajalsko skupino pod vodstvom glavnega tajnika Sviz Branimira Štruklja, ki sta nadaljevali pogajanja za aneks h kolektivni pogodbi za dejavnost vzgoje in izobraževanja, po besedah Štruklja še ni prišlo do končnih odločitev.

Nov krog pogajanj vlade in SVIZ
19. 04. 2002 00.00
Vladna pogajalska skupina in sindikat vzgoje in izobraževanja sta nadaljevala pogajanja o spremembah aneksa h kolektivni pogodbi. Temeljna nesoglasja glede navezave na zdravniške plače in roka, v katerem naj bi vzpostavili primerljivost med plačami, ostajajo nerešena.

Nadaljevanje pogajanj s Fidesom
09. 04. 2002 00.00
Pooblaščeni predstavniki vlade ter sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Fides nadaljujejo pogajanja za sklenitev kolektivne pogodbe.

Na vrsti so učitelji
03. 04. 2002 00.00
Na ministrstvu za šolstvo so se začela pogajanja vlade in Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti o spremembi aneksa h kolektivni pogodbi. Odprtih vprašanj je več, najpomembnejše pa je zagotovo razmerje med plačami, kjer se predloga obeh strani najbolj razlikujeta.

Sviz sprejel pogajalska izhodišča
02. 04. 2002 00.00
Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti je na korespondenčni seji z večino glasov podprl odgovor sindikata na vladni predlog za spremembo aneksa h kolektivni pogodbi za vzgojo in izobraževanje.

Sviz tudi o stavki šolnikov
29. 03. 2002 00.00
Glavni tajnik Sindikata vzgoja, izobraževanja in znanosti Branimir Štrukelj je na korespondenčni seji, ki bo trajala do torka, dejal, da je vlada v postopek poslala zakon o plačah, ki ni bil usklajen s sindikati.

Zadnje priprave na Svizov protest
12. 03. 2002 00.00
Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti se pripravlja na protestno zborovanje sindikalnih zaupnikov in zaupnic, ki bo naslednji ponedeljek v Cankarjevem domu.

Vladni predlog ni usklajen
08. 03. 2002 00.00
Sindikati negospodarskih dejavnosti so ogorčeni, ker je vlada kljub njihovim protestom v parlamentarno obravnavo poslala neusklajen predlog zakona o sistemu plač v javnem sektorju. Socialnim partnerjem naj bi namreč s tem odrekala legitimnost.

SVIZ vladi očita neodgovornost
03. 07. 2001 00.00
Sindikat zaposlenih v vzgoji in izobraževanju je zaskrbljen, da za avgust obljubljenega dviga plač zaposlenim v javnem sektorju vlada ne bo uresničila po dogovoru. Vladni pogajalski skupini očitajo neresnost pri pogajanjih s sindikati, sprašujejo pa se tudi, če je vlada sploh sposobna pripraviti zakon o plačah v javnem sektorju.

Študentje še pri ombudsmanu
13. 06. 2001 00.00
Študentje so relevantni sogovorniki in v DZ zaželeni v vseh tistih razpravah, ki zadevajo njihove življenjske interese", je poudaril predsednik DZ Borut Pahor po koncu pogovora s predstavniki študentov in dijakov, ki bodo jutri s protestnima shodoma v Ljubljani in Mariboru med drugim opozorili na pomanjkanje mest v študentskih domovih in prenizkega obsega štipendiranja. Pogovora se je poleg predsednikov parlamentarnih odborov za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport, Stanislava Brenčiča in Rudolfa Mogeta, udeležil tudi minister za finance Tone Rop. Po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Zvezdana Mikiča je Rop zagotovil, da se z načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini gmotno stanje študentov ne bo slabšalo.

Protestni shod kulturnikov
29. 05. 2001 00.00
S protestnim shodom pred poslopjem vlade so v ponedeljek kulturniki pod vodstvom sindikata kulture Glosa opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do delavcev v kulturi. Na podcenjujoč odnos do kulturnikov po njihovem mnenju kaže dejstvo, da vlada še vedno ni potrdila predloga sprememb kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti, ki bi zmanjšal preveč očitno zaostajanje plač v kulturi. Ta predlog je že več tednov usklajen med kulturnim ministrstvom in sindikati, zato je njegovo ignoriranje s strani vlade nesprejemljivo in podcenjujoče za zaposlene, je dejal predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica.

SVIZ se pridružuje kulturnikom
25. 05. 2001 00.00
Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) se pridružuje protestu zaposlenih v kulturi in poziva svoje člane v muzejih, galerijah, arhivih, knjižnicah in zavodih za varstvo kulturne dediščine, naj se udeležijo ponedeljkovega protestnega shoda sindikata kulture Glosa pred poslopjem vlade, med katerim bodo opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do kulturnikov, so sporočili iz SVIZ-a.

Toplak ni dobil podpore
18. 05. 2001 00.00
Sindikalnega glasovanja o zaupnici oziroma nezaupnici rektorju Univerze v Mariboru Ludviku Toplaku, ki ga je organiziral Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) Univerze v Mariboru, se je udeležilo 22,4 odstotka od 1370 zaposlenih na univerzi. Po besedah predsednika SVIZ na univerzi Andreja Predina je 71,7 odstotka tistih, ki so se sindikalnega glasovanja udeležili, izrazilo nezadovoljstvo z dosedanjim delom rektorja, 24,7 odstotka pa jih je z rektorjevim dosedanjim delom zadovoljnih.

Glasovanje o zaupnici
11. 05. 2001 00.00
Glavni odbor Sindikata vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) na mariborski univerzi je na seji obravnaval peticijo za odstop rektorja univerze Ludvika Toplaka, ki jo je podpisalo več kot 80 profesorjev. Odbor je sklenil, da bo prihodnji teden med zaposlenimi na mariborski univerzi izvedel tajno glasovanje o zaupnici rektorju univerze. Rezultate glasovanja bo sindikat posredoval senatu univerze v petek. Sindikat upa, da bodo na ta način prispevali k demokratični razrešitvi krize do katere je prišlo na mariborski univerzi.

Pred jutrišnjimi pogajanji
27. 02. 2001 00.00
Najbolj zahtevna pogajanja se šele začenjajo, meni pred jutrišnjimi pogajanji med pogajalsko skupino reprezentativnih sindikatov vzgoje in izobraževanja ter vladno medresorsko pogajalsko skupino za pogajanja s sindikati negospodarstva, vodja sindikalne pogajalske skupine Branimir Štrukelj. Potem ko so se minuli teden na že desetem krogu pogajanj za spremembe panožne kolektivne pogodbe dogovorili za 2,5- odstotno povišanje plač zaposlenih v vzgoji in izobraževanju konec tega leta, ostaja "odprt" še prvi člen sprememb kolektivne pogodbe, ki po Štrukljevih besedah govori o vzpostavitvi trajnejših in bolj razumnih razmerij med plačami v javnem sektorju. To vprašanje pa morajo sindikati razrešiti z medresorsko pogajalsko skupino, ki jo vodi minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski, in ne z resorno pogajalsko skupino pod vodstvom šolske ministrice Lucije Čok, s katero so se pogajali doslej.