sindikati.

Upravne enote napovedujejo zaostritev stavke, če ne bo sklenjen dogovor

08. 05. 2024 07.07

Zaposleni na upravnih enotah bodo zaradi nizkih plač in preobremenjenosti stavkali osmo sredo. Predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk je napovedal, da bodo 15. maja stavko zaostrili na 36 od 58 upravnih enot, če z ministrstvom ne bodo sklenili dogovora. Vlada in sindikati bodo sicer nadaljevali stebrna pogajanja. Na ministrstvu za javno upravo pa so sicer dejali, da so šest resorjev pozvali, naj do konca tedna uskladijo naloge zaposlenih na upravnih enotah tudi med stavko. Verk je to označil kot poizkus zadušitve stavke.

Veterinarski higieniki preklicali napovedano opozorilno stavko

03. 05. 2024 14.10

Veterinarski higieniki Nacionalnega veterinarskega inštituta Veterinarske fakultete v Ljubljani so preklicali napovedano opozorilno stavko, ki naj bi potekala od 6. do 11. maja. Stavko so odpovedali, ker delodajalec meni, da ne predstavljajo večine zaposlenih na fakulteti, zaradi česar naj bi s stavko delovali protipravno in nezakonito.

Zakaj dežurstvo in nadure po zakonodaji niso priznani v delovno dobo?

02. 05. 2024 18.40

Današnji dan ni prost za vse, med drugim za zaposlene v zdravstvu, gasilce, policiste, operaterje na številki 112 ... Vsem tem poklicem je skupno, da opravljajo poleg rednega dela tudi dežurstva, ki vključujejo tudi nočno delo, 365 dni v letu, 24 ur na dan. Dežurstvo in nadurne oblike dela pa se po naši zakonodaji, tako ugotavlja Matija Žerdin iz Mladih zdravnikov, ne priznavajo v delovno dobo. Da opozori na nepravilnosti glede vrednotenja dežurstev, je zato ministru za delo Luki Mescu in zdravstveni ministrici Valentini Prevolnik Rupel poslal odprto pismo. Nanj mu ne eden ne drugi še nista odgovorila, a ga to ne bo ustavilo. Če bo treba, bodo začeli zbirati tudi 5000 podpisov za spremembo zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.

Stavkovni koledar: kdo je že in kdo še bo 'na nogah'?

01. 05. 2024 19.32

Kako prazničen sploh je letošnji praznik dela? Glede na fronte, ki jih ima vlada s številnimi skupinami v javnem sektorju, ne prav močno. Zdravniki, sodniki, tožilci, dispečerji, zaposleni na upravnih enotah, pa šolniki, veterinarski higieniki. Vsi omenjeni že stavkajo ali pa to še napovedujejo. In kdaj bo realizirana opevana plačna reforma, ki jo vlada napoveduje že dolgo in ki bi umirila trenutne, več kot razgrete strasti v javnem sektorju?

Ponekod shodi proti revščini, drugod delavci želijo le osnovo: nekaj dni dopusta

01. 05. 2024 18.46

Tudi po svetu je praznovanje mednarodnega praznika dela priložnost, da sindikati in delavci glasno izrazijo svoje nezadovoljstvo. Prvomajski shodi so se ponekod sprevrgli v nasilne proteste. V nemškem Stuttgartu je policija s solzivcem razgnala levičarske aktiviste, ki so izzvali izgrede. Turški policisti so v Istanbulu proti protesnikom, ki so poskušali priti na trg Taksim, kjer so prepovedna vsa zborovanja, uporabili tudi gumijaste naboje. Več kot 200 ljudi so aretirali. Grški sindikati so na shodu v Atenah protestirali proti revščini in draginji. Delavci marsikje na Bližnjem vzhodu in v Aziji pa so zahtevali osnovne delavske pravice, kot je na primer zgolj nekaj dni dopusta.

Prvomajski protest: 'Nismo potrošni material, ki ga izrabiš in zavržeš'

01. 05. 2024 17.10

Udeleženci prvega prvomajskega protestnega shoda so v središču prestolnice opozorili na slab položaj zaposlenih, njihovo izkoriščanje, širjenje prekarne oblike dela, vse višje cene življenjskih stroškov ter stagnacijo plač. "Prekaren način življenja ni le faza odraščanja, po kateri se postavimo na noge in normalno zaživimo: po študiju nas še naprej čakajo prekarna dela, ne pa redna zaposlitev," je na primer dejal predstavnik študentskega društva Iskra Primož Kolenc.

Praznovanja ob 1. maju: 'Brez našega dela ni ničesar'

01. 05. 2024 07.19

Po torkovih kresovanjih so godbe zgodaj zjutraj s tradicionalnimi budnicami napovedale praznik dela. Čez dan bodo v organizaciji sindikatov in drugih prirediteljev potekala značilna prvomajska srečanja. V Ljubljani so svobodni sindikati priredili praznovanje na Rožniku, zbrane pa je nagovoril župan Zoran Janković.

Po Sloveniji zagoreli kresovi, simboli delavcev

30. 04. 2024 18.22

Na Rožniku se je odvila osrednja sindikalna prireditev na predvečer praznika dela. Zbrane sta nagovorila predsednik Konfederacija sindikatov Slovenije (KSS) Pergam Jakob Počivavšek in predstavnica Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije (KSJS) Alenka Potočnik. Ob letošnjih praznovanjih v zvezi svobodnih sindikatov poudarjajo pomen sindikatov oziroma sindikalnega organiziranja. "Vsak napredek pri delavskih pravicah je težak, težko si je izboriti kakšno dodatno pravico, pa vendar razvoj gre naprej, upajmo, da ne bo šel nazaj," je dejala predsednica ZSSS Lidija Jerkič. Po Sloveniji pa so že vzplamteli tudi kresovi, simboli delavcev.

Na predvečer praznika dela bodo po gričih zagoreli kresovi

30. 04. 2024 06.15

Po gričih bodo na predvečer praznika dela zagoreli kresovi, sindikati in nekatere druge organizacije pa bodo poskrbeli za vsebino kresovanj. Na kresovanju na Rožniku v Ljubljani bodo spregovorili predsednica svobodnih sindikatov Lidija Jerkič, predstavniki konfederacije sindikatov javnega sektorja in konfederacije sindikatov Pergam.

Plače javnih uslužbencev bodo z junijem višje

26. 04. 2024 19.58

Državni zbor je s 63 glasovi za in nobenim proti sprejel spremembe zakona o sistemu plač v javnem sektorju, ki usklajujejo plače zaposlenih v javnem sektorju z rastjo cen življenjskih potrebščin. V skladu z dogovorom s sindikati javnega sektorja se bodo plače javnih uslužbencev z junijem zvišale za 3,36 odstotka.

Pokojninska reforma delovne dobe ne bo spreminjala: '40 let dela ostaja dovolj'

24. 04. 2024 14.16

Vlada je obravnavala izhodišča za pokojninsko reformo. Vsebine izhodišč sicer še ne razkrivajo, saj so jih obravnavali interno. "Edino, kar lahko v tem trenutku povem, je to, da se v luči pokojninske reforme delovna doba ne bo spreminjala," je dejal podpredsednik vlade Matej Arčon. "40 let dela ostaja dovolj," je glede zavarovalne dobe dejal tudi minister za delo Luka Mesec. "Vzdržnost, dostojnost pokojnin in preglednost sistema," pa je opisal tri cilje pokojninske reforme, ki jo pripravlja vlada.

'Spori na inšpektoratu prešli meje dobrega okusa, prekinil jih bom'

23. 04. 2024 13.24

Inšpektorat RS za delo po območnih enotah deluje normalno, težave izhajajo iz sporov v centrali, je dejal minister za delo Luka Mesec. Ker so ti spori prešli meje dobrega okusa, se bo ta teden vanje vmešal tudi sam. "In jih bom prekinil," je napovedal. Od umiritve razmer bo odvisna tudi usoda glavne inšpektorice Katje Čoh Kragolnik, je dodal.

Strožji pravilnik o ročnem premeščanju bremen

15. 04. 2024 18.37

Imate na delovnem mestu fizične obremenitve, kot so dvigovanje ali potiskanje? Kar vsak četrti zaposleni v Evropi zaradi tega trpi bolečine. Z avgustom zato tudi pri nas v veljavo vstopa strožja zakonodaja, ki bo takšne delavce dodatno ščitila. Pa so podjetja prilagojena strožjemu pravilniku o ročnem premeščanju bremen? Na GZS opozarjajo: "Še zdaleč ne vsa, številna potrebujejo podaljšano prehodno obdobje." Na drugi strani pa so sindikati, ki menijo, da je skrajni čas, da se zdravje delavcev še dodatno zaščiti.

Fides z minuto molka, ministrica izrazila obžalovanje

09. 04. 2024 14.45

Mediacija med vlado ter Sindikatom zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fidesom je bila neuspešna. Predsednik Fidesa Damjan Polh je ocenil, da je premier s svojo izjavo "okužil začetek mediacije". Stavka se bo nadaljevala, je potrdil, ker "ni nobenega razloga, da bi se končala". Obžalovanje zaradi neuspešne mediacije je izrazila tudi ministrica za zdravje in dodala, da bodo na vladi nadaljevali s pripravo Novele o zdravniški službi.

'Ne vlada ne kdor koli ne namerava prodajati Zavarovalnice Triglav ali Pošte Slovenije'

05. 04. 2024 15.58

Ministrstvo za finance je pripravilo osnutek prenovljene strategije upravljanja državnih naložb. Veljavna strategija sega v 2015 in je v mnogočem zastarela. Osnutek prinaša tudi nekatere predloge sprememb. Pošta Slovenije in Zavarovalnica Triglav bi se npr. iz strateških preselili med pomembne naložbe, kjer bi se znašel tudi Telekom Slovenije. V ozadju prekvalifikacije Pošte Slovenije in Zavarovalnice Triglav niso težnje po prodaji obeh podjetij, zagotavlja finančni minister Klemen Boštjančič. Največ pomislekov v zvezi s tem imajo sindikati, te so danes predstavili tudi ministru.

Nezadovoljni sindikati: 'Vlada ni pripravila jasnih in konkretnih odgovorov'

04. 04. 2024 19.46

Tudi sindikati uslužbencev državne uprave po stebrnih pogajanjih za prenovo plačnega sistema in odpravo nesorazmerij ostajajo nezadovoljni s potekom pogajanj. Pravijo, da vlada opozoril državnih uslužbencev ne jemlje resno in ni pripravila jasnih, konkretnih odgovorov na njihova vprašanja. V več sindikatih niso optimistični, da se bodo pogajanja do septembra, ko so si za to zastavili rok, končala, zato tudi dodatne stavke posamičnih poklicnih skupin niso izključene.

Sindikati državne uprave: Neupravičeno smo zapostavljeni

03. 04. 2024 12.52

Sindikati državne uprave opozarjajo, da so zaposleni v državni upravi v pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij in plačni reformi neupravičeno zapostavljeni. Če vlada ne bo drugače pristopila k pogajanjem, je konflikt neizogiben, so opozorili na novinarski konferenci.

Predkongresna vročica v SD: Prednik, Beočanin ali Brglez?

30. 03. 2024 18.44

V stranki Socialnih demokratov narašča predkongresna vročica. Čez natanko dva tedna se bo namreč zdajšnje vodstvo s predsednico Tanjo Fajon na čelu poslovilo; delegati pa bodo njenega naslednika izbirali med tremi kandidati z različnimi političnimi pedigreji. Če na dan odločanja s kandidaturo ne bo presenetil še kakšen pretendent, bomo spremljali spopad vodje strankinih poslancev Janija Prednika, ajdovskega župana Tadeja Beočanina in evropskega poslanca Milana Brgleza. Na kaj stavijo in komu kaže najbolje?

Golob za mizo s sindikalisti: za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta

28. 03. 2024 16.36

Socialni dialog je edini način za reševanje ključnih izzivov ter doseganje trajnostnega gospodarskega in socialnega napredka, so sporočilo srečanja premierja Roberta Goloba s predstavniki reprezentativnih sindikalnih central povzeli v kabinetu predsednika vlade. Sogovorniki so se zato zavzeli za obuditev Ekonomsko-socialnega sveta (ESS).

Bo stavka na upravnih enotah poleg srede potekala še en dan v tednu?

27. 03. 2024 06.28

Na večini upravnih enot so stavkali že tretjo sredo zapored. Njihovi sindikalni predstavniki pravijo, da glede na potek dialoga z vladno stranjo druge možnosti nimajo. Razmišljajo tudi o zaostritvi, ali stavko razširiti še na en dan v tednu poleg srede. "Če bi vlada želela problem upravnih enot ustrezno rešiti, se izpogajati oz. zagotoviti optimalen servis države, bi se že davno nekaj dogovorili," je prepričan Verk. Tako pa meni, da gre za nekakšen resničnostni šov, ki ga bo "treba končati z nekim resničnostnim šovom pred poslopjem vlade", da bo Golob ugotovil, "da je nekaj hudo narobe".

Inšpektorat za delo namesto javnega razpisa najel zunanjega izvajalca

26. 03. 2024 19.31

Inšpektorat za delo je z nenavadno kadrovsko odločitvijo dvignil veliko prahu. Ko so ostali brez vodje kadrovske službe, zamenjave niso iskali prek javnega razpisa, ampak so najeli zunanjega izvajalca. Nova uslužbenka, ki je redno zaposlena v drugem javnem organu, kadrovske storitve na inšpektoratu opravlja prek podjemne pogodbe. Sindikati opozarjajo, da so prikrita delovna razmerja v Sloveniji še vedno velik problem, zato bi od inšpektorata pričakovali, da bi bil zgled, ne pa da se sam poslužuje tovrstnih praks. Tudi minister za delo Luka Mesec meni, da je ravnanje inšpektorata nedopustno. In kako bo ukrepal?

Sindikati pisali Golobu: Dialog je na eni najnižjih točk, odkar obstaja ESS

20. 03. 2024 19.08

Socialni dialog je padel na eno najnižjih točk v 30-letni zgodovini obstoja Ekonomsko socialnega sveta, v odprtem pismu predsedniku vlade sporoča sedem sindikalnih central, ki Golobu očitajo neodzivnost in neenakopravno obravnavo socialnih partnerjev. Kritični so do dela vlade, ki po njihovo dvoličnim in taktičnim delodajalcem – ti so ESS zapustili že pred meseci – na široko odpira vrata in pri tem sindikate povsem izključuje. Privilegijev vladajočih ne uživamo, odgovarjajo delodajalci, ki si tudi sami želijo vrnitve v ESS, a kot pravijo – ne več v vlogi statistov.

Vlada in sindikati bodo odslej rešitve iskali v okviru posebne delovne skupine

19. 03. 2024 13.25

Vlada in sindikati javnega sektorja so nadaljevali krovna pogajanja o prenovi plačnega sistema in odpravi plačnih nesorazmerij. Pogajanja sicer ocenjujejo kot konstruktivna, a za zdaj jim še ni uspelo najti kompromisa o nekaterih ključnih vprašanjih. Dogovorili pa so se, da bodo rešitve v nadaljevanju iskali v okviru delovne skupine.

Katera podjetja bodo letos izplačala najvišje regrese?

15. 03. 2024 19.46

Javni uslužbenci so med prvimi prejemniki letošnjega regresa za letni dopust. Zaradi dogovora med vlado in sindikati so ga prejeli tri mesece prej kot običajno, večina je nakazilo dobila skupaj s februarsko plačo. Minimalni regres za vse zaposlene sicer letos znaša 1253 evrov, v podjetjih, kjer morajo regres izplačati najpozneje do 1. julija, pa bodo številni delodajalci tudi letos precej bolj radodarni. Marsikje so se delavci že ali pa se še bodo razveselili nakazila, višjega od 2000 evrov. In kje so letošnji regresi najvišji?

Pogajanja med vlado in javnim sektorjem se nadaljujejo v torek

15. 03. 2024 15.02

Vlada in sindikati javnega sektorja tudi po petkovih krovnih pogajanjih ostajajo neusklajeni o nekaterih ključnih elementih načrtovane prenove plačnega sistema in odprave plačnih nesorazmerij. Odprta še naprej ostajajo vprašanja obdobja uveljavitve dogovora ter usklajevanja plač z inflacijo v vmesnem obdobju. Znova se sestanejo v torek.

Golob: Imamo vodilno vlogo na levi sredini. Zakaj bi mislili, da smo poraženi?

15. 03. 2024 06.00

Vse več odprtih front, stavke, poleg najdaljše stavke zdravnikov v zgodovini Slovenije še stavka tožilcev, zaposlenih na upravnih enotah, pa na številki 112, tožbe sodnikov, protest krajanov Obrežja in Središča ob Dravi, kjer želi vlada odpreti začasne azilne domove. Na vseslovenski protest v prestolnici se pripravljajo tudi kmetje, nova komunikacijska strategija z novo vplivnico, menjave v ožjem vodstvu, spor s protikorupcijsko komisijo. Vse to so odprte fronte predsednika vlade Roberta Goloba, ki se sooča tudi z občutnim padcem priljubljenosti njegovega Gibanja Svobode. Lahko premier še reši potapljajočo se barko in na kakšen način bo to poskušal?

Zaposlenim v javnem sektorju letošnji regres tri mesece prej kot običajno

14. 03. 2024 07.52

V skladu z dogovorom, ki so ga vlada in sindikati sklenili konec lanskega leta, je danes zadnji dan, ko mora biti zaposlenim v javnem sektorju izplačan letošnji regres za letni dopust. Omenjeni dogovor je namreč predvidel zgodnejše izplačilo, in sicer že s februarsko plačo in ne šele junija z majsko kot običajno. Regres letos znaša 1253,90 evra.

Zaposleni na upravnih enotah stavkali: Props stavko obžaluje

13. 03. 2024 06.11

Zaposleni na 54 od 58 upravnih enot so stavkali. Stavko nameravajo nadaljevati vsako sredo do izpolnitve zahtev. Z vladno stranjo so se njihovi predstavniki sestali v torek, a za zdaj dogovora še ni. Pogajanja naj bi nadaljevali v kratkem. V času stavke bodo zaposleni opravljali nujne naloge, zaprti bodo krajevni uradi.

Fides: Pogajanja smo končali zelo hitro, saj se nismo imeli o čem pogajati

12. 03. 2024 07.27

Vladna stran ter Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides, ki je vstopil v deveti teden stavke, sta se ponovno sestala. A srečanje tudi tokrat, kot kaže, ni obrodilo sadov. Fides sporoča, da so v zadnjih dveh tednih sicer dobili občutek, da je vlada naklonjena mediaciji, a da so ugotovili, da predsednik vlade tega mandata svoji pogajalski skupini še ni podal. "Pogajanja smo tako končali zelo hitro, saj se nismo imeli o čem pogajati," še dodaja sindikat.

Zakon o evidencah: sindikati zagrozili s Sodiščem EU, Mesec jih vabi na sestanek

11. 03. 2024 13.30

Vlada pri pripravah sprememb zakona o evidencah na področju dela in socialne varnosti favorizira delodajalce, ki raje kot pogajanja na ESS uporabljajo lobiranje, so na novinarski konferenci poudarili predstavniki reprezentativnih sindikalnih central. Če bodo spremembe sprejete mimo njih, so se pripravljeni obrniti na Sodišče EU. Medtem Luka Mesec sindikate vabi na sestanek. Prepričan je, da si s sindikati v stališčih do evidentiranja niso tako narazen.