sistemske nepravilnosti

Razkrivamo fotografije: Janša in Marčič se nista srečevala samo naključno
13. 09. 2021 21.02
Razkrivamo fotografije, ki kažejo, da se predsednik vlade Janez Janša in podjetnik Andrej Marčič nista srečevala samo naključno, kot je po razkritju fotografij druženja na golfu na Mavriciju dejal Marčič. Še več, Janez Janša, ki na naša vprašanja ni odgovarjal, je bil, kot kaže, leta 2016 kot takratni opozicijski poslanec v državnem zboru na Marčičevi jahti. Tam pa je bil tudi eden najvplivnejših lobistov Božo Dimnik, čigar hči je ena največjih dobaviteljic v slovenskem zdravstvu. Spomnimo, podjetje, katerega družbenik je Marčič, je v času sedanje Janševe vladne nedavno sklenilo milijonski posel. Ob tem se seveda postavlja vprašanje, ali ni morda vse skupaj povezano prav z zasebnim druženjem Janše in Marčiča, kot kaže, tudi na njegovi jahti.

Trinajstletna kalvarija Črnomaljcev – neznosen smrad in onesnaževanje z digestatom iz bioplinarne
13. 07. 2021 06.00
Digestat iz Petrolove bioplinarne, ki se uporablja za gnojenje kmetijskih površin, že drugo leto ni primeren za uporabo, je ugotovil okoljski inšpektorat. Digestat oziroma odpadek, kot mu pravijo lokalni aktivisti, v Beli krajini razburja že več kot desetletje, sistemske rešitve pristojna ministrstva doslej še niso našla.

Fajonova poudarila odgovornost, Tonin: Slovenija bo dobro opravila nalogo
30. 06. 2021 21.50
Predsedovanje Svetu EU za državo ni ne kompliment ne izraz zaupanja, še manj pa darilo. Je pa nedvomno odgovornost in priložnost, da država, tokrat Slovenija, pokaže svoje prioritete in skupno evropsko vizijo, pravi ob prevzemu krmila Sveta EU predsednica SD Tanja Fajon. Medtem se minister za obrambo Matej Tonin že veseli začetka predsedovanja in pravi: "Vem, da bo Slovenija dobro opravila svojo nalogo."

Policijski sistem Face Trace ne omogoča identifikacije in deluje le v policijskem sistemu
14. 04. 2021 12.49
IP je v zadnjih mesecih prejel nekaj prijav suma, da Policija avtomatizirano primerjavo fotografij uporablja tudi za identifikacijo udeležencev različnih shodov v Sloveniji in jih po tako opravljeni identifikaciji sankcionira v različnih prekrškovnih postopkih. IP omenjene prijave še preverja, pri uporabi programa Face Trace pa inšpekcijski postopek ni pokazal nepravilnosti.

Ali sodba zdravnikom pomeni začetek konca korupcije v zdravstvu?
18. 02. 2021 06.00
Kako je sodbo zdravnikom zaradi prejemanja podkupnin dojel eden največjih kritikov tovrstnih spreg v slovenskem zdravstvu Erik Brecelj? Kakšno sporočilo slovenskim zdravnikom prinaša odločitev sodišča? "To je žalosten dan, ker so obsojeni dobri strokovnjaki in je to izguba tudi za bolnike, a odgovornost se prelaga na sodišče. Vodstva bolnišnic bi morala že zdavnaj ustrezno ukrepati, potrebni so tudi sistemski ukrepi," meni nekdanji prvi slovenski žvižgač. Kot pa dodaja, je za takšne razmere kriva tudi politika. "Ko začnejo pritekati milijoni, se priključijo paraziti. Slovenija je skorumpirana država, in če to toleriramo, smo si sami krivi za vse, kar se dogaja," je kritičen Brecelj.

Kdo se je okoristil s 100-odstotnimi maržami? 'Sledi vodijo do vrha vlade'
04. 06. 2020 18.56
Ivan Gale, sprva 'anonimni' uslužbenec Zavoda Republike Slovenije za blagovne rezerve, je ob razkritju spornih poslov glede nabave zaščitne opreme v času epidemije novega koronavirusa, čez noč postal eno najbolj prepoznavnih imen v slovenski javnosti. Žvižgač, ki ga nekatere politične sile vabijo v svoje vrste, a to kategorično zavrača, je prepričan, da so ukazi za aktivacijo spornih poslov prišli s samega vrha vlade, glavni akterji pa da so se okoristili z več deset milijonskimi provizijami.

Knovs: V Sovi sistemske napake, znanko Šarca zaposlili pod posebnimi pogoji
24. 01. 2020 18.20
Komisija za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb je med nadzorom nad zaposlovanjem v Sovi ugotovila več sistemskih napak. Če komisija ne bi opozorila na napake, inšpektorat za javni sektor verjetno ne bi opravil nadzora, je v poročilu zapisal predsednik Knovsa Matej Tonin. Znanko premierja Marjana Šarca pa so na Sovi zaposlili pod posebnimi pogoji.

Proti nekaterim družbam za ravnanje z odpadno embalažo tudi ovadbe
17. 12. 2019 13.09
Okoljski inšpektorji so pri nekaterih družbah za ravnanje z odpadno embalažo odkrili določene nepravilnosti, zaradi katerih so organom pregona podali tudi kazenske ovadbe. Družbe naj bi namreč pobrale embalažnino, potem pa niso izpolnile svojih obveznosti.

Šarec se bo odzval vabilu na sejo Knovsa
12. 12. 2019 17.05
Premier Marjan Šarec je ob prihodu na vrh EU v Bruslju dejal, da se bo vabilu na sejo parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb (Knovs) odzval, in sicer iz spoštovanja do parlamentarizma in do same institucije, "ne pa do tistih, ki to komisijo vodijo".

Bo zakonski predpis z maksimalno 200-odstotno plačo odpravil anomalije?
24. 10. 2019 04.10
12 milijonov evrov si je izplačalo 210 profesorjev in njihovih ljudi. Samoizbrana elita, ki predstavlja zgolj tri odstotke zaposlenih na Univerzi v Ljubljani, je črpala iz nabora dodatkov in navzgor neomejenih avtorskih honorarjev. Zakonito? Upravičeno? "Akademsko mandarinstvo" obsoja celo minister. Kaj zdaj?

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 09.23
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Profesorji na dodatkih: 11,8 milijona evrov si je v treh letih razdelilo 200 izbranih na ljubljanski univerzi
15. 10. 2019 05.00
36.000 študentov, 6000 zaposlenih, od tega 2700 asistentov in visokošolskih učiteljev na eni strani, na drugi pa elitnih 15 z izplačili nad 100.000 evrov, ali 210 tistih, ki so prejeli več kot 30.000 evrov na 26 fakultetah Univerze v Ljubljani. Po treh mesecih zahtev, dopolnitev, odgovorov, groženj, pritiskov, sestankov, klicev, objavljamo podrobno analizirane podatke, kdo služi, na čigav račun, ob redni plači za šest pedagoških ur tedensko, kdo je torej v dobro plačani profesorski eliti? Zgodba, ki smo jo simbolno poimenovali "Profesorji na dodatkih".

Prelaganju odgovornosti na otroški kardiologiji ni videti konca
03. 09. 2019 19.31
Kdo je kriv za desetletje katastrofalnih razmer na otroški srčni kirurgiji in kardiologiji? Politično krivdo iščejo v parlamentu, kjer so naleteli na prelaganje odgovornosti. Nekdanja šefica Zdravniške zbornice Gordana Živčec Kalan je krivdo za takšno stanje pripisala kardiologom, nekdanji predsednik Andrej Možina pa opozarja, da je program zdravljenja otrok s srčno napako največja blamaža v slovenskem zdravstvu.

Prezasedenost, neustrezni bivalni pogoji, obremenjenost osebja
20. 06. 2019 15.44
Varuh človekovih pravic redno preverja, kako ravnajo z osebami, ki jim je bila odvzeta prostost. V letu 2018 je tako obiskal 81 policijskih postaj, zaporov, psihiatričnih bolnišnic, posebnih socialnovarstvenih in vzgojnih zavodov in azilni dom. Primerov mučenja ni ugotovil, opozarja pa na situacije, ki bi lahko predstavljale poniževalno ravnanje, ter na prezasedenost.

'Moram storiti ta korak naprej in razbremeniti vodstvo odločitve. Odhajam'
07. 02. 2019 19.33
Predstojnik kliničnega oddelka za kirurgijo srca in ožilja v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana Tomislav Klokočovnik se je odločil, da največjo bolnišnico zapusti, ne glede na to, da je generalni direktor Aleš Šabeder njegovo odpoved sprva zavrnil. V kadrovski službi UKC kirurgove odpovedi še niso prejeli.

Podržaj zavrača odgovornost in s prstom kaže na pravosodne policiste
11. 01. 2019 07.26
Direktor koprskih zaporov Valentinčič priznava objektivno odgovornost za pobeg pripornikov iz zapora v Kopru, zato se bo, namesto, da bi odstopil, upokojil. Ugotovitve so pokazale, da je bil nadzor paznikov v nočni izmeni pomanjkljiv, neustrezen pa je tudi obstoječ videonadzorni sistem v zaporu. Prvi mož slovenskih zaporov Jože Podržaj odgovornost za pobeg prelaga na pravosodne policiste.

Pikalo predlagal razrešitev glavnega šolskega inšpektorja
11. 12. 2018 07.45
Po primeru Merc na dan prihajajo nove nepravilnosti v delovanju šolskega inšpektorata. Posledično je minister za izobraževanje, znanost in šport Jernej Pikalo podal predlog za razrešitev Tomaža Rozmana s položaja glavnega inšpektorja. Vlada bo predlog predvidoma obravnavala v četrtek. "Gre za zadevo, ki je tlela dlje časa. Od zunaj sem opazoval delo kot starš in nisem bil najbolj zadovoljen," je na novinarski konferenci povedal Pikalo.

Inšpektorji v zasebnem vrtcu: 'Nadzor je še večji, sodelovanje z ministrstvom pa težavno'
05. 10. 2018 11.23
Policijska preiskava dogajanja v zavodu Kengurujčki, ki naj bi varstvo otrok izvajal ne le na črno, ampak naj bi z malčki tudi surovo ravnali, je v polnem teku, so nam potrdili na policiji.

Kolar Celarčeva znova zavrnila očitke zdravstvene preiskovalne komisije
10. 04. 2018 20.15
Državni zbor je danes s 40 glasovi za in šestimi proti podprl vse bistvene ugotovitve zdravstvene preiskovalne komisije. Ob tem je komisiji naložil, naj pridobljeno dokumentacijo preda Nacionalnemu preiskovalnemu uradu in Specializiranemu državnemu tožilstvu. Izjema je le dokumentacija, ki jo je komisija pridobila na podlagi odredb sodišč.

Miro Cerar in njegovi dosežki: kaj drži in kaj ne?
15. 03. 2018 08.05
Je zapuščina Cerarjeve vlade posledica trdega dela ali gre v prvi vrsti za obiranje sadov globalnega gospodarskega okrevanja? Pod drobnogled smo vzeli nekaj dosežkov, s katerimi se kiti odstopljeni odhajajoči predsednik vlade Miro Cerar.

VIDEO: Pahor: Vojska je življenjskega pomena za obrambo naše neodvisnosti
07. 03. 2018 06.06
Predsednik republike Borut Pahor je v DZ poudaril nujnost posodobitve celotnega varnostnega sistema in predlagal sprejem zakona o sistemskem dolgoročnem financiranju. Dejstvo, da Slovenija velja za varno državo, je dolga leta ustvarjalo škodljiv vtis, da v varnost ni treba vlagati. "Za normalno delovanje Slovenske vojske nam trenutno manjka 1238 ljudi," pa je izpostavil novi načelnik generalštaba Slovenske vojske Alan Geder.

VIDEO: Računsko sodišče policiji naznanilo odgovorne, vodstvo UKC Ljubljana uvaja interni nadzor
31. 01. 2018 09.01
Računsko sodišče v reviziji ugotavlja, da je vodstvo UKC Ljubljana v letih 2014 in 2015 brez javnega razpisa kupilo za 69,5 milijona evrov zdravstvenega materiala in medicinske opreme. Vodstvo bolnišnice odgovarja, da bo takoj aktiviralo interni nadzor, računsko sodišče pa je ugotovitve posredovalo policiji. Ministrstvo za zdravje bo svet UKC pozvalo k ukrepanju.

Vse ni tako slabo v slovenskem zdravstvu: slovenski raziskovalci orjejo ledino na številnih področjih
20. 08. 2017 07.00
Predolge čakalne dobe, rdeče številke, sistemske nepravilnosti, preplačevanje, reforma, ki je ni, afere in še in še ... Slovensko zdravstvo ima veliko težav, o katerih tudi veliko poročamo. A v slovenskem zdravstvu obstajajo tudi izjemni posamezniki, uspehi, inovacije, napredne operacije, prebojni dosežki ...

Poročilo: Stanje 14-letnika so podcenjevali, smrt bi lahko preprečili
31. 03. 2017 12.33
14-letni deček je na Pediatrični kliniki v Ljubljani umrl zaradi napake zdravnikov, predpisali so mu celo napačno zdravilo. Primer pa je znova pokazal na slabe odnose in komunikacijo med zdravniki. Na UKC sicer pravijo, da program na pediatriji poteka varno in da je bilo lani operiranih 120 bolnikov, od tega so štirje umrli.

Pomanjkanje zdravnikov bolnišnice sili k sklepanju podjemnih pogodb, storitve preplačane za več kot 100 tisoč evrov
31. 01. 2017 09.02
Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o pravilnosti sklepanja podjemnih pogodb za opravljanje zdravstvenih storitev za štiri bolnišnice, v katerih je bil obseg takega dela največji. Vsem štirim je izdalo mnenje s pridržkom. Bolnišnice se branijo, da se napake pojavljajo zaradi nezmožnosti dostopa do uradnih evidenc o zaposlenih.

Slovenija napredovala na indeksu zaznave korupcije, a o bistvenem napredku ni mogoče govoriti
25. 01. 2017 06.30
Danska in Nova Zelandija sta še vedno najmanj koruptivni državi, Somalija je na lestvici zaznavne korupcije zadnja in tako velja za najbolj koruptivno državo. Slovenija je na 31. mestu, ker pomeni, da je nekoliko bolje uvrščena kot lani, a to še ni razlog za pretirano veselje.

Veber zaradi suma zlorabe položaja pri prodaji NKBM ovadil SDH
21. 10. 2016 14.08
Poslanec SD Janko Veber je zaradi suma zlorabe položaja pri oblikovanju pogojev prodaje NKBM družbi Biser Bidco podal prijavo proti neznanim osebam v upravi in nadzornemu svetu SDH.

'Ljudje se za oporoko in njeno hrambo na sodišču odločajo med drugim tudi zato, ker naj bi bila ta institucija zaupanja vredna'
07. 10. 2016 16.13
Vrhovno sodišče opozarja, da ima trenutna zakonodaja glede shranjevanja oporok visoke elemente tveganja. Kdo bo povrnil morebitno škodo, ki je nastala zaradi nepravilnosti? Varuh opozarja, da mora država prevzeti odgovornost v primeru založenih oporok.

Bodo bolnišnice dobile dodatne varnostnike in detektorje kovin? Zdravstveni delavci vse pogosteje tarče nasilja
23. 08. 2016 11.46
Po streljanju v Izoli so ogorčeni tako policisti kot zdravstveni delavci. Opozarjajo, da je dogodek pokazal, da so tisti, ki so v službi državljanov in skrbijo za njihovo zdravje ter varnost, izpostavljeni vse hujšim grožnjam. V izolski bolnišnici pa opozarjajo, da je streljanje skrhalo partnerstvo med javnostjo in zdravniki.

Policija ne ve, kdo vse je bil tarča vdorov informatorja v elektronsko pošto
14. 06. 2016 06.44
Iz dokumentacije, s katero razpolaga policija, ni razvidno, v katere in koliko elektronskih naslovov je posegal policijski informator oziroma vir Dejan Ornig, ki zatrjuje, da je to počel po navodilih kriminalistov.