sistemu

Linux v slovenščini
18. 11. 2000 00.00
Založba Pasadena je izdala knjigo Linux z namizjem KDE, podroben vodnik po operacijskem sistemu Linux s slovenskim namestitvenim programom ter v slovenščino prevedenim namizjem KDE. Operacijski sistem Linux je zelo zmogljiv pri omrežnih storitvah, saj izhaja iz sistema Unix, ki je nastajal in se razvijal skupaj z internetom vse od leta 1982. Ker se sistem dobro ujema z večino strojne opreme, ki je namenjena večpredstavnosti, je delo z zvokom in gibljivimi slikami zelo udobno in hitro. Zaradi svoje zanesljivosti in ker zase ne potrebuje veliko prostora, pa je primeren tudi za namestitev na osebnih računalnikih.

Koštunica pisal Annanu
17. 11. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je pisal generalnemu sekretarju Združenih narodov Kofiju Annanu in ga obvestil, da je varnostni položaj Srbov v prištinskem zaporu na Kosovu daleč od zadovoljivega.

Izbrali koncesionarje za mobilno telefonijo
16. 11. 2000 00.00
Vlada je na seji sprejela odločbo o sklenitvi koncesij za uporabo radiofrekvenčnega spektra na 1800 MHz za opravljanje storitev mobilne telefonije. Med štirimi prispelimi ponudbami na javni razpis je vlada izbrala tri ponudnike, in sicer Western Wireless International, Mobitel in Simobil, vse tri iz Ljubljane, je po seji vlade povedal minister za zakonodajo Tone Jerovšek. Država bo iz podelitve koncesij iztržila skupaj 6,91 milijarde tolarjev.

Danes predsedniške volitve v ZDA
06. 11. 2000 00.00
Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

IBM ohranja vodilni položaj
30. 10. 2000 00.00
Po podatkih raziskave Business Intelligence & Data Warehousing Competitive Analysis Report 2000 je IBM vodilno podjetje na področju programske opreme, sistemov in storitev za poslovno inteligenco. V letu 1999 je IBM-ov dohodek na tem področju znašal 4,97 milijarde ameriških dolarjev.

Nuklearko Temelin znova zagnali
29. 10. 2000 00.00
Jedrska elektrarna Temelin na jugu Češke je danes znova začela poskusno obratovati, potem ko so včeraj odpravili vzrok izpada glavne krožne črpalke v nuklearki.

Natečaj za off-line spletno umetnino
27. 10. 2000 00.00
Organizatorji sejemske prireditve Infos so letos tudi organizirali mednarodni natečaj za off-line "spletno umetnino". Na ta način so želeli demistificirati informacijsko in telekomunikacijsko tehnologijo ter jo približati občinstvu. Kibernetična umetnost je z Internetom dobila novo razsežnost, ki ne temelji več na umetnini kot objektu, pač pa na procesu. Bistvena je njena komunikacijska vrednost in odziv publike, jedro pa tiči v razumevanju značilnosti medija samega. Prostor ustvarjanja je gladek in dovoljuje svobodno prečkanje v vse smeri. Človekova umetniška duša torej še nikoli ni bila tako svobodna kot v dobi Interneta, ko umetnina prvič v zgodovini lahko kroži med množico ljudi. Natečaja za dela v HTML-ju, ki delujejo tudi "off-line", se je udeležilo 35 bolj ali manj znanih umetnikov iz celega sveta, člani žirije pa so po sistemu točkovanja in subjektivnih kriterijev, ki so jih medsebojno dopolnjevali, izbrali tri najboljša. Strokovna žirija je, kot se spodobi, komunicirala le preko računalnikov in prvo nagrado dodelila Kanadčanu Ianu Campbellu za umetnino Bandana, na drugo mesto je uvrstila Last Man Standing 

V Temelinu zaradi okvare ustavili reaktor
27. 10. 2000 00.00
Nepravilnost v sistemu nadzora krožnih črpalk v primarnem krogu jedrske elektrarne Temelin je sinoči povzročila odpoved delovanja črpalk in ustavitev jedrskih reakcij v reaktorju, je danes sporočil tiskovni predstavnik te češke nuklearke Milan Nebesar. Odpoved črpalk ne predstavlja nobene grožnje za varnost jedrske elektrarne, reaktor so ustavili upravljavci, in ne avtomatski sistem, je poudaril Nebesar. Dejal je, da ameriška družba Westinghouse, ki elektrarni dobavlja sisteme za nadzor in varnost, že raziskuje vzroke za napako. Včeraj je bila temperatura vode v primarnem krogu 279 stopinj Celzija, je še dodal Nebesar.

London umaknil 12 jedrskih podmornic
21. 10. 2000 00.00
Britanska mornarica je zaradi varnostnih pomanjkljivosti v hladilnem sistemu reaktorja ene od jedrskih podmornic iz svoje operativne flote umaknila dvanajst jedrskih podmornic tipa trafalgar. To je v današnji izdaji britanskega časopisa Times potrdilo tudi britansko zunanje ministrstvo. Državni sekretar John Spellar je izjavil, da so težave omenjenih podmornic "resnejše kot so domnevali."

Verheugen vidi veliko rešitev za širitev EU
20. 10. 2000 00.00
V pogajanjih o širitvi Evropske unije se nakazuje velika rešitev. "Do leta 2005 bi lahko vanjo vstopilo do deset kandidatk," je za današnjo izdajo Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) povedal evropski komisar za širitev Günter Verheugen. Po njegovih besedah do tega roka članici ne bosta postali le Bolgarija in Romunija.

Beneška komisija sprejela poročilo
15. 10. 2000 00.00
Komisija Sveta Evrope za demokracijo skozi pravo, znana predvsem kot Beneška komisija, je včeraj na plenarnem

Parlamentarne volitve v Sloveniji
15. 10. 2000 00.00
V Sloveniji so se začele tretje parlamentarne volitve po osamosvojitvi države, na katerih bo več kot milijon in pol volivk in volivcev odločalo o sestavi državnega zbora v naslednjem mandatu . Približno 3500 volišč v državi bo odprtih od 7. do 19. ure, poleg tega pa bo po napovedih odprtih še 31 volišč na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v tujini, kjer bodo lahko svojo volilno pravico uresničili še slovenski izseljenci. Za 90 poslanskih mest se po zadnjih podatkih državnega statističnega urada poteguje 1007 kandidatk in kandidatov. Po enega poslanca bosta izvolili italijanska in madžarska narodna skupnost: 2786 pripadnikov italijanske narodne skupnosti z volilno pravico bo lahko oddalo glasove le za enega kandidata, 7183 pripadnikov madžarske narodne skupnosti z volilno pravico pa bo izbiralo med petimi kandidati. Večina kandidatov nastopa na listah političnih strank, neodvisnih kandidatov pa je sedem. Od 16 list kandidatov v vseh volilnih enotah nastopa 11 list političnih strank. Za izvedbo volitev skrbi približno 24.000 ljudi, od tega 22.500 članov volilnih organov. Za izvedbo volitev so pristojne Republiška volilna komisija (RVK) ter volilne komisije desetih volilnih enot (od tega dve volilni enoti narodnosti), 88 okrajnih volilnih komisij in volilni odbori na voliščih.

Kučan, Bajuk in Podobnik o volitvah
15. 10. 2000 00.00
Predsednik republike Milan Kučan, ki je zjutraj volil na volišču v petem volilnem okraju tretje volilne enote v Murglah v Ljubljani, meni, da bodo ljudje dovolj trezni in bodo svoje glasove zaupali tistim, ki lahko zagotovijo, da se bo ustvarjalna energija Slovencev usmerila v razvoj, blaginjo za vse, spoštovanje in dostojanstvo za vsakogar, in ki bodo sposobni utrditi ugled države v mednarodnem življenju. Na vprašanje, kako komentira nekatere očitke, da se je vmešal v dnevno politiko in vključil v predvolilni boj, je predsednik Kučan odgovoril, da to niso očitki, ampak je to volilni boj tistih, ki so v volilni tekmi. Njemu pa seveda ostane, da na nepravilnosti, ki jih po njegovi sodbi počnejo različni organi in posamezniki v tej državi, opozarja ljudi, da bo njihova sodba lahko objektivnejša. "Zmagajo pač tisti, ki jim ljudje v večji meri zaupajo in to ne pomeni, da nimamo demokracije, ampak da jo imamo," je zaključil predsednik republike Milan Kučan.

Vse nared za izvedbo volitev
13. 10. 2000 00.00
Vse je pripravljeno, da bodo nedeljske parlamentarne volitve izvedene v skladu z določbami zakona o volitvah v DZ, tako v tehničnem smislu kot glede vseh ostalih postopkov, ki jih izvajajo volilni organi v postopku ugotavljanja izida glasovanja, sta na novinarski konferenci Republiške volilne komisije (RVK), na kateri sta predstavila potek priprav na volitve, zagotovila predsednik in tajnik RVK Anton Gašper Frantar in Marko Golobič. Za izvedbo tretjih parlamentarnih volitev po osamosvojitvi Slovenije bo skrbelo 24.000 ljudi, nekaj več kot 1.586.000 volivk in volivcev pa bo v nedeljo svoj glas lahko oddalo na 3578 voliščih v Sloveniji ter na 31 voliščih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih. Uradni izid volitev bo znan 24. oktobra, nov državni zbor pa mora biti sklican najkasneje 4. novembra. Pojasnila sta tudi, kako bo v nedeljo potekalo delo RVK v Cankarjevem domu, kjer bo delovalo tudi osrednje tiskovno središče v organizaciji urada vlade za informiranje, Centra vlade za informatiko in službe DZ za informiranje. Frantar je pojasnil, da se je RVK že pred časom dogovorila s Cankarjevim domom za najem dvorane, v kateri bo imela novinarske konference. Prva, na kateri bodo javnost obvestili o volilni udeležbi do 11. ure, bo ob 13. uri, druga, na kateri bodo posredovali podatke o udeležbi do 16. ure, bo ob 18. uri. Zadnja novinarska konferenca RVK v Cankarjevem domu bo v ponedeljek, 16. oktobra, ob 19. uri, na kateri bodo ponudili prve delne uradne rezultate volilnih organov. Vmes bo RVK skušala posredovati čimveč podatkov, treba pa je upoštevati, da RVK ni tako opremljena kot CVI. Podatki, ki bodo na voljo na internetu (www.gov.si/volitve in www.gov.si/elections), pa bodo podatki CVI, je dejal Frantar. Za izvedbo volitev bo skrbelo približno 24.000 ljudi, od tega 22.500 članov volilnih organov. Za izvedbo volitev skrbi RVK, volilne komisije volilnih enot, okrajne volilne komisije in volilni odbori. Poleg 8 volilnih enot s po 11 volilnimi okraji še dve posebni volilni enoti, v katerih pripadniki italijanske in madžarske narodne skupnosti na podlagi posebne volilne pravice izvolijo po enega predstavnika v DZ. Golobič je poudaril, da so volilni organi samostojni, da delajo na podlagi zakona o volitvah v DZ in so neodvisni od kakršnihkoli navodil. Funkcija volilnih organov je častna. Poleg nedeljskega glasovanja na voliščih in DKP je predvideno tudi glasovanje po pošti iz Slovenije in tujine. Izid glasovanja po pošti iz Slovenije se bo ugotavljal v ponedeljek, 16. oktobra, po 12. uri, izid glasovanja po pošti iz tujine pa 20. oktobra. Volitve bodo potekale po proporcionalnem volilnem sistemu z nekoliko zapleteno tehniko delitve mandatov, ker ta poteka na dveh ravneh, in sicer s personalizacijo mandatov na podlagi uspeha kandidatov v posameznih okrajih potem, ko bodo mandati razdeljeni med liste kandidatov, ob štiriodstotnem volilnem pragu, je pojasnil Golobič. Za izvedbo volitev ima RVK na razpolago 450 milijonov tolarjev, kar bo premalo za pokritje vseh stroškov, ki so precejšnji, a ne bistveno višji kot prejšnja leta. Frantar je sicer, kot je dejal, seznanjen s sklepom vlade, da bo CVI dobil 100 milijonov tolarjev, RVK pa dodatnih sredstev ni dobila.

Bajuk zavrača Kučanove navedbe
13. 10. 2000 00.00
Popoldne je premier Bajuk ostro zavrnil navedbe v včerajšnjem

Bajukova razlaga ni prepričala predsednika Kučana
12. 10. 2000 00.00
Predsednik Kučan je danes odgovoril na pismo premierja Bajuka. Ta je pred dnevi Kučanu pisno obrazložil, zakaj se je ponovno obrnil na Beneško komisijo. Kučan je v odgovoru Bajuku med drugim zapisal: "Vaše navedbe me niso prepričale. Vaše drugo obračanje na Beneško komisijo po razpisu volitev kaže dvom in nezaupanje v slovensko ustavnopravno ureditev in v državni zbor. Beneška komisija bi morala biti obveščena tudi o tem, da so trije nekdanji ustavni sodniki, ki soodločali o referendumu v zvezi z volilnim sistemom, danes ministri".

Napovedana presenetljiva koalicija
10. 10. 2000 00.00
Litovci so se na nedeljskih parlamentarnih volitvah v 141-članski seimas očitno odločili za premik v levo, a bodo prihodnjo litovsko vlado, kot kaže, oblikovali brez zmagovalne stranke - Koalicije socialdemokratov. Vlado naj bi po današnjih napovedih namreč sestavili drugouvrščena levosredinska stranka Nova zveza in desnosredinska tretjeuvrščena Liberalna zveza, ki naj bi si lahko zagotovili večino v parlamentu. Litovski predsednik Valdas Adamkus, ki bo imenoval mandatarja prihodnje vlade, je predlog obeh strank za zdaj sprejel, socialdemokrati pa so se na to že burno odzvali.

Uveljavitev konvencije o otrokovih pravicah
09. 10. 2000 00.00
Forum staršev za otrokove pravice, ki deluje znotraj Helsinškega monitorja Slovenije (HMS), se zavzema za uveljavitev konvencije o otrokovih pravicah, ki naj bi jo slovenski šolski sistem kršil. Konvencija o otrokovih pravicah omogoča in tudi zahteva, da jo v državah podpisnicah uporabljajo neposredno ne glede na stanje v domači zakonodaji, je poudarila predsednica HMS Neva Miklavčič Predan. Po njeni oceni je slovenski šolski sistem namreč neustrezen, saj zanemarja dejanske potrebe in zmogljivosti otrok ter odraščajoče mladine in jih potiska v malodušje. Vzgoja otrok in razvoj čustvene inteligence pa nimata prostora v sedanjem liberalnem šolskem sistemu. Forum staršev se tako zavzema za odpravo točkovnega sistema in eksternega preverjanja znanja iz osnovnih šol.

Pegasus XL utiril astronomski satelit HETE-2
09. 10. 2000 00.00
Po 48-urni preložitvi zaradi tehničnih težav so davi ob 7.38 in 18 sekund po srednjeevropskem času nad izstrelitvenim območjem Kwajalein na Marslallovem otočju - gre za ameriški vojaški center na koralnih otokih v Tihem oceanu, znan po preizkušanju ameriških vojaških izstrelkov - z letala L-1011 "Stargazer" odvrgli 15 milijonov dolarjev vredno lahko ameriško tristopenjsko raketo pegasus XL, ki je v ekvatorialno tirnico okoli Zemlje utirila osem milijonov dolarjev vreden ameriški znanstveni satelit High-Energy Transient Explorer 2 (HETE-2). Letalo je z letališke steze na Kwajaleinu vzletelo ob 6.48 po srednjeevropskem času. Ob 7.25 po srednjeevropskem času so pegasus priključili na lastno napajanje z električno energijo in letalo ga je predvidoma na višini 12 kilometrov nad morjem in 96 kilometrov jugozahodno od koralnega otoka Kwajalein sedem minut pred načrtovanim časom odvrglo. Po prvih podatkih so vse tri stopnje rakete delovale uspešno. Satelit z maso 123,7 kilogramov se je davi ob 7.50 po srednjeevropskem času ločil od tretje stopnje in je v orbiti, ki naj bi imela odzemlje 650 kilometrov, prizemlje 590 kilometrov in naklon 1,95 stopinje. Do dvodnevne preložitve izstrelitve je prišlo zaradi težav na sistemu zvez med zemeljsko postajo na Kwajaleinu in nadzornim centrom na Cape Canaveralu na Floridi. Poleg tega je bilo treba popraviti poškodovan kabel v zemeljski opremi, ki so jo uporabljali za zaključno pripravo satelita HETE-2. S satelitom nameravajo nadomestiti enako vesoljsko plovilo, ki so ga pred štirimi leti zaradi spodletele izstrelitve izgubili.

Policija prekinila mafijsko spletno prevaro
07. 10. 2000 00.00
Italijanska policija je sporočila, da je strla mafijsko organizacijo, ki si je želela s pomočjo spletne prevare prisvojiti približno dva bilijona lir. Policija je aretirala dva pripadnika mafijske tolpe ter 19 drugih ljudi, osumljenih pranja denarja, poskusa kraje in sodelovanja z mafijo. Sodnik Paolo Giovagnoli, ki je zadolžen za preiskavo, zatrjuje, da je skupina osumljenih skupaj s podkupljenimi uslužbenci italijanske banke Banco di Sicilia vzpostavila računalniški sistem, ki je zelo podoben sistemu omenjene banke. Ta sistem naj bi bil programiran tako, da se vključi v medbančno mrežo za transakcije in tako omogoči prenos na stotine milijard italijanskih lir, ki pripadajo siciljanski regionalni vladi, na razne bančne račune v Italiji in drugod. Policija trdi, da je organizacijo razkrila, še preden je dejansko prišlo do prenosa denarja.

Italija uvaja tehnologijo GPRS
06. 10. 2000 00.00
Italijansko telekomunikacijsko podjetje Tim je začelo preskušati sistem GPRS - drugo generacijo mobilne telefonije, ki bo v primerjavi s sedanjim sistemom WAP omogočala hitrejši in lažji dostop do interneta preko prenosnih telefonov. Prenosni telefoni, ki bodo podpirali tehnologijo GPRS, se bodo s svojo hitrostjo prenosa podatkov že lahko primerjali s hitrostjo, ki jo omogoča ISDN.

Brejc o sistemu plač
04. 10. 2000 00.00
Minister za delo, družino in socialne zadeve Miha Brejc je po sestanku vladne skupine za pogajanja s sindikati negospodarstva poudaril, da je na sistemski ravni nujno potrebno urediti sistem plač v javnem sektorju za primerljive skupine, saj bo le tako možno rešiti nesorazmerja, ki se pojavljajo pri plačah v javnem sektorju.

Bručan obiskal Zavod za zdravstveno zavarovanje
03. 10. 2000 00.00
Minister za zdravstvo Andrej Bručan in državni sekretar France Cukjati sta danes obiskala Zavod za zdravstveno zavarovanje Slovenije. Z generalnim direktorjem Zavoda Francem Koširjem in sodelavci sta se pogovarjala predvsem o nekaterih dosežkih in perspektivah razvoja zdravstvenega varstva in zdravstvenega zavarovanja v državi.

Srečanje Šturma z ravnatelji
02. 10. 2000 00.00
Minister za šolstvo in šport dr. Lovro Šturm se je danes sestal s predstavniki Združenja ravnateljev osnovnih šol Slovenije pod vodstvom predsednika Otona Račečiča. Minister je ravnatelje seznanil s problematiko velikega zaostanka pri obveznem vpisu osnovnih šol v razvid. Ravnatelji so zagotovili, da bodo pri izpolnitvi te zakonske obveznosti pomagali pri najboljših močeh. Minister je predstavnikom ravnateljev pojasnil pravni zaplet ob prehodu iz osnovne v srednjo šolo, saj doslej uporabljana rešitev s selekcioniranjem kandidatov na podlagi eksternega preverjanja znanja in sistema točkovanja nima ustrezne pravne podlage. Minister je ravnatelje povabil k sodelovanju, ravnatelji pa so ob tej občutljivi temi poudarili potrebo po pretehtanih rešitvah s široko podporo vseh vpletenih.

Končani sedmi dnevi slovenske uprave
30. 09. 2000 00.00
V Portorožu so se končali sedmi dnevi slovenske uprave. Temi letošnjega posveta sta bili Spremembe v sistemu javnih uslužbencev ter Raba in urejanje prostora v slovenskih občinah. V sklepnem delu strokovnega simpozija zaposlenih v javni in poslovni upravi so prišli do sklepa, da je potrebna reforma uslužbeniškega sistema s spremembami zakona o javnih uslužbencih ob hkratni spremembi sistema plač in da je nujno potrebna analiza obstoječega stanja plač. Državni sekretar v ministrstvu za notranje zadeve Gregor Virant je predstavil optimistični razvoj dogodkov, da bi hkrati oblikovali tako zakon o javnih uslužbencih kot celovit zakon, ki bi urejal plače v javnem sektorju. Vendar bi bile tudi manj optimistične rešitve še ugodne, tudi če bi plačno reformo izvajali s spremembami sistema plač v elementih zakona, meni Virant. Na lokalni ravni pa bi z decentralizacijo bile pristojnosti razdeljene na različne ravni oblasti, tudi na občine, kjer je nujno izboljšanje kakovosti in učinkovitosti lokalnih javnih služb.

Slovenija v Natu čez dve leti?
30. 09. 2000 00.00
Slovenija utegne že prej kot v dveh letih postati članica Nata. To je po vrnitvi z obiska v ZDA povedal slovenski obrambni minister Janez Janša. Ameriško poročilo o našem obrambnem sistemu je kritično in polno predlogov, vendar ti ne bi smeli pomeniti večjih ovir pri vključevanju v Nato.

Kakšno upravo potrebuje Slovenija
27. 09. 2000 00.00
Kakšno upravo potrebuje Slovenija?, je naslov letošnjih, že sedmih po vrsti, dnevov slovenske uprave. Na tridnevnem mednarodnem strokovnem simpoziju, ki se bo začel jutri v Portorožu, bodo med drugim predstavili nekatere spremembe v javnem sektorju ter spregovorili o reformi javne uprave, kakovosti v upravnih enotah, uvajanju elektronskega poslovanja v upravo, izobraževanju, spremembah v sistemu javnih uslužbencev ter rabi in urejanju prostora v slovenskih občinah. Del referatov pa se bo nanašal tudi na predstavitev predpristopnih strategij, pogajanj o pristopu Slovenije EU, institucionalne usposobljenosti naše države, denacionalizacije ter zakonodajnega prilagajanja pravu EU. Organizator simpozija je Visoka upravna šola Univerze v Ljubljani.

Asteroid Eros starejši od Zemlje
24. 09. 2000 00.00
Asteroid Eros, imenovan po grškem bogu ljubezni, ki je eno najbolj preprostih teles v našem sončnem sistemu, je po domnevah strokovnjakov veliko starejši od Zemlje. Znanstveniki pričakujejo, da bodo s poznavanjem zgradbe Erosa lahko odkrili natančnejšo zgradbo Zemlje.

Projekt razvoja poteka po načrtih
23. 09. 2000 00.00
Sredi oktobra bodo po določilih Svetovne banke izpolnjeni pogoji za začetek izvajanja projekta razvoja upravljanja sistema zdravstvenega varstva in s tem tudi za začetek črpanja posojila, ki ga je za projekt Sloveniji odobrila Svetovna banka. Po besedah vodje projektnega sveta generalnega direktorja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) Franca Koširja je namreč projektni svet na seji v začetku minulega tedna ugotovil, da vse naloge potekajo po načrtih.

Izšla knjiga o volitvah
21. 09. 2000 00.00
V Klubu Nove revije so predstavili knjigo Volilni sistem in oblikovanje volilnih enot Jurija Toplaka, v kateri avtor poglobljeno analizira večinski volilni sistem in oblikovanje volilnih enot, ki so ključnega pomena tako v večinskem kot tudi proporcionalnem volilnem sistemu. Avtor pozornost namenja zlasti večinskemu volilnemu sistemu, obenem pa analizira tudi anomalije in manipulacije, do katerih je prišlo v Sloveniji pri dosedanjem volilnem sistemu.