sistemu

Janja Garnbret o novi olimpijski kombinaciji: Načeloma je boljše, kot je bil sistem v Tokiu
24. 08. 2022 12.17
Olimpijska kombinacija balvanov in težavnosti je na evropskem prvenstvu v športnem plezanju v Münchnu doživela premiero na velikih tekmovanjih. Za Slovence se je preizkus razpletel uspešno. Prva evropska prvakinja v tej disciplini Janja Garnbret je prepričana, da je sistem boljši od tistega, ki so ga imeli na olimpijskih igrah Tokio 2020.

Indija po 'nenamerni izstrelitvi rakete' na Pakistan odpustila tri častnike
24. 08. 2022 08.25
Zaradi "nenamerne izstrelitve rakete" na Pakistan marca letos je indijska vlada odpustila tri častnike letalskih sil. Omenjeni incident je namreč povzročil stopnjevanje napetosti med državama, ki imata jedrsko orožje. New Delhi je za "globoko obžalovanja vreden" incident okrivil "tehnično okvaro" med rednim vzdrževanjem. Islamabad pa je Delhi posvaril, naj bo "pozoren na neprijetne posledice takšne malomarnosti" in naj se izogne takšnim ponovitvam.

'Draga moja, kupili smo te. Nikoli se ne boš vrnila'
23. 08. 2022 15.35
V Iraku so pravice žensk v zadnjih desetletjih močno nazadovale. Po tem, ko so ZDA strmoglavile režim Sadama Huseina, sta nasilje in razpad družbenega tkiva, ki sta sledila invaziji, nesorazmerno močneje prizadela ženske in dekleta. V kaosu, ki so ga povzročili šibke institucije, vse večja korupcija in vse večji vpliv oboroženih skupin, se je razmahnila trgovina s spolnimi uslugami. Al Jazeera že več kot leto dni raziskuje trgovino z ljudmi v Iraku, vse pogostejši pojav, ki ga spodbujajo socialno-ekonomski dejavniki in omogoča zapletena mreža skorumpiranih uradnikov in oboroženih skupin. Žrtve trgovine z ljudmi so v Iraku običajno dekleta in ženske iz neprivilegiranih okolij, ki bežijo pred zlorabo v družini ali otroško poroko, trgovci pa pogosto izkoriščajo družbeno skrb za čast, da bi ranljive ženske sramotili in jih prisilili v trgovino s spolnimi storitvami. Tudi Noor in Shadad sta bili žrtvi trgovine z ljudmi. Opisali sta svojo zgodbo.

Trump: Vlom, preiskava in zaseg dokumentov so bili nezakoniti in protiustavni
23. 08. 2022 06.27
Nekdanji ameriški predsednik Donald Trump je vložil pravno vlogo proti ministrstvu za pravosodje zaradi preiskave FBI na svojem domu v Mar-a-Lagu, s katero želi začasno ustaviti branje zaseženih dokumentov. Trump želi, da se imenuje tudi "neodvisen" strokovnjak za pregled dokumentov, ki bo odločil, če lahko nekateri izmed dokumentov ostanejo zaupni in torej ne bi postali del preiskave.

Na vladi pobuda za sklenitev solidarnostnega sporazuma s Hrvaško
23. 08. 2022 10.44
Po ratifikaciji sporazuma med Slovenijo in Italijo o solidarnostnih ukrepih za zagotovitev zanesljivosti oskrbe s plinom ima vlada zdaj na mizi še predlog za sklenitev tovrstnega sporazuma s Hrvaško. Sporazum bi Sloveniji omogočil, da v primeru motnje v oskrbi s plinom svojih zaščitenih odjemalcev Hrvaško zaprosi za solidarnostno pomoč.

Po skoraj 35 letih našli morilca 26-letnice
23. 08. 2022 09.10
Oktobra 1988 so v ameriški zvezni državi Pensilvanija našli zadavljeno 26-letno Anno Kane. Vse do letošnjega leta preiskovalci niso našli njenega morilca. Zdaj pa so s pomočjo DNK ugotovili, da je 26-letnico umoril Scott Grim, ki je umrl leta 2018.

Z neveljavno vinjeto na cesti dvakrat na dan, kazen dobil šele po osmih mesecih
23. 08. 2022 07.16
Naš bralec je kazen zaradi neveljavne vinjete dobil šele po dobrih osmih mesecih uporabe avtocest. Dars smo vprašali, kako je mogoče, da so ga nadzorne kamere zaznale tako pozno, če pa se je po avtocesti vozil vsaj dvakrat na dan. "Obstaja realna možnost, da uporabnik ni prejel plačilnega naloga, ker ni bil zaznan," pravijo na Darsu, kjer pojasnjujejo, da imajo na celotnem omrežju trenutno 20 stacionarnih kamer, ki jih vklapljajo izmenično, poleg tega občasno na naključne odseke postavljajo prenosne kamere. Vsak novi vstop na avtocesto se šteje kot nov prekršek, za vsakega pa boste, če vas ujame kamera, plačali 300 evrov – najvišja globa več prekrškov lahko znaša kar 4000 evrov.

Golob o draginji: Na videz se da vedno pomagati še bolj
22. 08. 2022 22.39
V boju z draginjo je storjen naslednji korak. Poslanci so v ponedeljek pozno popoldan podprli vladni predlog za znižanje davka na dodano vrednost za električno energijo, zemeljski plin in les za kurjavo ter daljinsko ogrevanje. Tako se je DDV z 22 odstotkov začasno znižal na 9,5 odstotka. Opozicijska NSi medtem predlaga tudi znižanje DDV osnovne košarice živil. Kaj pa o tem pravi premier Robert Golob? Kakšne ukrepe za pomoč vlada še pripravlja? Ob tem pa tudi o prihajajočih predsedniških volitvah in napovedanih referendumih.

Napačna registrska? Po nakupu nove vinjete lahko zahtevate delno vračilo
20. 08. 2022 12.34
Na nas se je obrnil bralec, ki je po dobrih osmih mesecih vožnje po avtocesti prejel kazen, češ da vinjete nima oziroma je ta neveljavna. Čeprav so sicer vse črke in številke registrske tablice zapisane pravilno, spredaj manjka označba kraja, npr. LJ. Do enake napake je prišlo še pri dveh njegovih družinskih članih, saj so vinjete kupili skupaj. Posledično morajo plačati kazen in kupiti tri nove vinjete. Dars smo vprašali, ali bi se dalo v takšnem primeru zadevo kakorkoli urediti, saj je jasno razvidno, da ne gre za poskus izigravanja sistema, pač pa le človeško napako.

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'
18. 08. 2022 19.00
Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.

Politični vihar v Avstraliji: nekdanji premier zagovarja prevzem nadzora nad več resorji
17. 08. 2022 14.44
Nekdanji avstralski premier Scott Morrison je zagovarjal ukrepe, s katerimi je med pandemijo covida-19 skrivaj prevzel nadzor nad več ključnimi resorji, vključno z zdravstvenim in finančnim, zaradi česar se je soočil z ostrimi kritikami. V zagovor je dejal, da bi ta pooblastila uporabil le v nujnih primerih.

Jamarji v Missouriju rešili psa, ki je bil dva meseca ujet pod zemljo
16. 08. 2022 20.15
Iz ameriške zvezne države Missouri prihaja neverjetna zgodba o preživetju in dobroti ljudi. Jamarski reševalci so skoraj dva meseca po tem, ko je izginila, rešili psičko, ki je bila ujeta v zapletenem jamskem sistemu 150 metrov pod zemljo. Bila je močno shirana, a živa.

Bi morali bivši ministri vrniti nadomestila za neizrabljen letni dopust?
16. 08. 2022 16.13
Na Pravni mreži za varstvo demokracije menijo, da ni pravne podlage za izplačilo nadomestil ministrom in ministricam, zato vlado pozivajo, naj zoper vpletene osebe vloži tožbe na ugotovitev ničnosti odločb, na podlagi katerih so bila izplačana nadomestila za neizrabljen dopust.

Do 25 tisoč evrov 'raziskovalcem', ki jim bo uspelo vdreti v Starlink
16. 08. 2022 11.40
Ameriško vesoljsko podjetje SpaceX ponuja izplačilo tistim "raziskovalcem", ki jim bo uspelo vdreti v satelitski sistem Starlink. Denarno nagrado v višini do 25.000 evrov bo podjetje izplačalo hekerjem, ki bodo pokazali na ranljivost sistema. V podjetju želijo na ta način poskrbeti za boljšo varnost.

Hrvaška lovca MiG-21 prestregla potniško letalo, ki je letelo v Slovenijo
16. 08. 2022 06.31
V hrvaški zračni prostor je nenapovedano vstopilo civilno letalo, s katerim na kontrolnem stolpu niso mogli vzpostaviti radijske zveze. Plovilo sta prestregli in identificirali hrvaški lovski letali MiG-21. Potniško letalo z ameriško registracijo je letelo iz Grčije proti Sloveniji.

Kriza cen, ne hrane: špekulanti in 'veliki igralci' krivi za nevzdržne podražitve
12. 08. 2022 11.25
Kdaj bodo tisti, ki zasedajo ključna mesta, razumeli, za kaj v resnici gre? Tako se sprašujejo pri nevladni organizaciji grain.org. Gre za organizacijo, ki se zavzema za večjo vpletenost skupnosti v prehransko verigo, ki je v zadnjih letih prešla v roke globalnih igralcev. Opozarjajo - soočamo se z že tretjo prehransko krizo v 15 letih, naučili pa se nismo ničesar, čeprav se ustvarjajo nova in nova zavezništva, projekti pa dobijo veliko denarja.

Napake v e-sistemu: čakalna doba minus 1676 dni, nihče pa ne ve, kaj to pomeni
11. 08. 2022 19.41
Naše zdravstvo še naprej hromijo čakalne dobe. Še vedno namreč ni jasno, koliko ljudi v resnici čaka na kontrolni, diagnostični pregled ali operacijo. Ob tem se vsi sprašujemo, kako je možno, da so čakalni seznami povsem irelevantni in zakaj jih sploh imamo. Na ministrstvu so namreč v analizi čakalnih dob ugotovili, da se denimo na kontrolni ortopedski pregled čaka minus 1676 dni, ob tem pa nihče ne ve, kaj to v resnici pomeni.

Dars: Na zastoje lahko delno vplivamo, če smo oboroženi z uporabnimi informacijami
11. 08. 2022 19.00
V ponedeljek je eden izmed največjih krščanskih praznikov, Marijino vnebovzetje, ki bo marsikoga spodbudil, da si privošči krajši oddih ali obišče katerega od romarskih krajev. Poleg tega je čas počitnic, kar povečuje verjetnost, da bodo zastoji na slovenskih cestah vse prej kot misija nemogoče. A to ne pomeni, da se moramo sprijazniti s prometno usodo, če se bomo ta vikend odpravili na pot. Nanjo lahko delno vplivamo tako, da se 'oborožimo' z informacijami o razmerah na avtocestah in regionalnih cestah. Dars je pripravil mobilno aplikacijo Promet+, ki obljublja natančno sporočanje stanja na cestah in nas usmerja, kako se izognemo prometnim zastojem ter hitreje pridemo na cilj. Kakšno pa bo stanje na slovenskih cestah v tem času?

Predlagana davčna reforma bi po ocenah GZS hromila gospodarsko rast
11. 08. 2022 10.59
Gospodarska zbornica Slovenije je preučila in se opredelila do predloga sprememb štirih davčnih zakonov. Predvsem so se osredotočili na predlagane spremembe zakona o dohodnini. Medtem ko nekatere spremembe zbornica podpira, ima pri nekaterih zadržke oziroma jim nasprotuje.

'Eden na drugega prelagajo odgovornost, otrok pa bi pomoč potreboval takoj'
11. 08. 2022 07.00
Slovensko zdravstvo se utaplja v neskončnih čakalnih vrstah, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov, je stanje nedavno opisal zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan. Da je problematika res alarmantna, potrjujejo primeri razvojnih ambulant, kjer morajo najmlajši otroci, ki imajo resne težave z razvojem, na prvi pregled čakati celo pet mesecev – tako je denimo v Celju. Pravočasne obravnave ne dobijo, čeprav jim pediatri napišejo napotnico zelo hitro in predlagajo čimprejšnje fizioterapije, kar seveda lahko pusti resne posledice na otrokovem zdravju.

Jeseni na voljo cepiva za podrazličici omikrona?
10. 08. 2022 17.53
Evropska agencija za zdravila (Ema) namerava jeseni odobriti cepivo podjetja Pfizer/BioNTech, ki je prilagojeno za zaščito pred podrazličicama BA.4 in BA.5 različice omikron, so sporočili iz agencije. Omenjeni podrazličici namreč povzročata nov val okužb po svetu.

Odbojka se bo po treh letih znova igrala na Ljubljanici
10. 08. 2022 12.38
V torek, 16. avgusta, deset dni pred začetkom svetovnega prvenstva v odbojki za moške, bo Ljubljana prizorišče še enega športnega spektakla – odbojkarskih bojev na Ljubljanici, ki se bodo odvijali skupaj z bogatim spremljevalnim programom.

Drevenšku v ponovljenem sojenju za trojni umor 30 let zapora
08. 08. 2022 13.23
Senat ptujskega okrožnega sodišča je v ponovljenem sojenju Silvu Drevenšku za trojni umor na predlanski božič v Gerečji vasi izrekel enotno kazen 30 let zapora; za vsak umor mu je dosodilo 29 let zaporne kazni ter še dodatna štiri leta za zanemarjenje in surovo ravnanje z mladoletno osebo. Tožilstvo ponovno predlaga dosmrtno zaporno kazen, na katero je bil Drevenšek lani kot prvi doslej v Sloveniji že obsojen, a je višje sodišče sodbo razveljavilo.

Načrti ministrstva: Bodo omejili zdravnike pri izdajanju napotnic?
05. 08. 2022 10.33
Predstavniki Ministrstva za zdravje na čelu z ministrom Danijelom Bešičem Loredanom so predstavili stanje v zdravstvu. Kot so povedali, se v Sloveniji srečujemo z neskončnimi čakalnimi vrsti, ki so odgovornost izvajalcev, Ministrstva za zdravje in napak v informacijskem sistemu, pa tudi pacientov. Prav tako so se vrste podaljšale zaradi epidemije, zaradi česar je brez obravnave ostalo ogromno pacientov. "Najprej bi morali urediti podatkovno znanost, ki bo omogočala posodbljene in verodostojne podatke, nato pa poskrbeti, da bo storitev kjer koli v Sloveniji narejena kakovostno in bo dostopna vsem," je dejal Bešič Loredan.

Nekateri izvajalci tečajev za pridobitev digitalnega bona prijav ne sprejemajo več
04. 08. 2022 17.08
Služba vlade za digitalno preobrazbo je v torek objavila seznam izvajalcev izobraževanj, v katere se bodo morali vključiti starejši od 55 let, če bodo želeli izkoristiti bone 22 za nakup računalniške opreme. Nekateri bodo z zbiranjem prijav začeli v prihodnjih tednih, medtem ko so pri drugih vsa razpoložljiva mesta že zapolnjena.

Zbiranje podpisov za vse tri zakonodajne referendume se bo začelo 1. septembra
03. 08. 2022 16.25
Kot prvi dan za zbiranje podpisov volivcev v podporo zahtevi za razpis zakonodajnega referenduma o spremembah Zakona o dolgotrajni oskrbi je podpredsednica DZ Meira Hot določila 1. september, zadnji dan pa 5. oktober. SDS bo v istem roku zbirala 40.000 podpisov tudi za referenduma o Zakonu o Radioteleviziji Slovenija in Zakonu o vladi.

Kakšne davčne spremembe predlaga finančno ministrstvo?
01. 08. 2022 15.41
Novela Zakona o dohodnini, uveljavljena spomladi, pomembno vpliva na raven javnofinančnih prihodkov, zato so na finančnem ministrstvu pripravili nekaj sprememb. Uveljavljene naj bi bile s 1. januarjem 2023, med drugim pa predvidevajo zaustavitev zviševanja splošne olajšave ter vrnitev obdavčitve najvišjih plač in najemnin na prejšnje ravni.

Presušena tudi Severna Primorska: poziv k skrajnemu varčevanju s pitno vodo
29. 07. 2022 17.06
Težave z vodno preskrbo se v sušnem času pojavljajo tudi v občinah na Severnem Primorskem. Ponekod so vodni viri praktično presahnili. Od dovoza vode so tako že dlje časa odvisni nekateri občani občin Kanal, Kobarid, Tolmin in Ajdovščina, skoraj povsod pa so vodni viri na zelo nizki ravni. Zaradi tega so tudi tu v veljavi določeni ukrepi, večinoma prepoved nenamenske uporabe pitne vode, denimo za zalivanja ali pranje avtomobilov, in vklopov rezervnih črpališč. Redukcije vode sicer za zdaj še niso bile potrebne.

Izplačilo nagrad: začetek konca prostovoljnega gasilstva?
28. 07. 2022 18.23
Ministrstvo za obrambo bo do konca avgusta pripravilo zakonsko rešitev, ki bo omogočala izplačilo posebne nagrade prostovoljcem, vključenim v sistem zaščite, reševanja in pomoči ob intervencijah v primeru nesreč večjega obsega. Do nagrade bodo upravičeni prostovoljci, aktivirani na podlagi državnega načrta in vpoklicani s strani civilne zaščite. Da je to "začetek konca prostovoljnega gasilstva, kot ga poznamo danes", je medtem zapisal regijski gasilski poveljnik za Pomurje Dušan Utroša. "Sicer cenim izjemno gesto vseh, ki so nam to ponudili, a verjemite, da niti eden slovenski gasilec ni šel na Kras pomagat za denar!" je dodal.

SDS vložila podpise tudi za referendum o Zakonu o dolgotrajni oskrbi
28. 07. 2022 14.02
SDS je vložila 4595 podpisov za začetek postopkov za razpis zakonodajnega referenduma o spremembi Zakona o dolgotrajni oskrbi, ki zamika uveljavitev zakona za leto dni, kar je po mnenju SDS škodljivo za starejše. To je že tretja referendumska pobuda SDS, zato pričakujejo, da se bodo vsi referendumi izvedli na enega od volilnih dni. Na ministrstvu za delo so odgovorili na potezo SDS: vlada je zamik izvajanja Zakona o dolgotrajni oskrbi sprejela zato, ker bi uveljavitev zakona, ki ga je sprejela prejšnja vlada, pomenila veliko škodo celotnemu sistemu socialnega varstva starejših.