sistemu

Ancelotti sočustvoval s Koemanom, ki ne najde poti iz krize

26. 10. 2021 10.32

V španskih medijih odmeva gesta Carla Ancelottija, ki je po zmagi na El Clasicu odšel k trenerju Barcelone Ronaldu Koemanu in mu namenil nekaj vzpodbudnih besed. Za Nizozemca pa samo to ne bo dovolj, saj vse bolj postaja jasno, da ima v reševanju krize na Camp Nouu velike težave.

Znanstveniki domnevajo, da so odkrili prvi planet izven naše galaksije

26. 10. 2021 08.11

Astronomi so odkrili namige o morebitnem prvem planetu zunaj naše galaksije. Ta se nahaja v galaksiji Messier 51, ki je od Rimske ceste oddaljena približno 28 milijonov svetlobnih let. Znanstveniki so sicer do zdaj odkrili že okoli 5000 eksoplanetov, vendar pa se vsi nahajajo v naši galaksiji.

Henry: Messi je na desni strani napada preveč izoliran

25. 10. 2021 22.12

Francoski derbi med PSG-jem in Marseillem se je kljub temu, da so v začetni enajsterici Parižanov začeli vsi trije zvezdniki, končal brez zadetkov. Messijev nekdanji soigralec Thierry Henry je v pogovoru za francoski RMC Sport delil svoje mnenje o PSG-jevi igri in sistemu igre, ki ne ugaja Argentincu.

Nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu

25. 10. 2021 13.22

Ministrstvo za zdravje bo konec novembra objavilo nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst, ki bo temeljil na prečiščenih čakalnih seznamih, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu Robert Cugelj. V okviru julijskega razpisa so klicali skoraj vse bolnike, ki na pregled čakajo nad dopustno čakalno dobo, a jih je skoraj polovica storitev že opravila. 36 odstotkov bolnikov si medtem novega termina ni želelo. Kot je dejal Cugelj, so ga ti rezultati neprijetno presenetili.

Aleksej Navalni letošnji dobitnik nagrade Saharov

20. 10. 2021 16.02

Poslanci Evropskega parlamenta so ruskemu opozicijskemu politiku in protikorupcijskemu aktivistu Alekseju Navalnemu podelili nagrado Saharov za leto 2021. Nagrado Evropski parlament podeljuje za svobodo misli. Prejemnika za leto 2021 je v Strasbourgu razglasila podpredsednica parlamenta Heidi Hautala. "Letošnjo nagrado Saharova za svobodo misli smo podelili zagovorniku sprememb," je dejala.

Cedevita Olimpija evropsko sezono otvarja proti Gran Canarii

19. 10. 2021 08.20

Košarkarje Cedevite Olimpije čaka prva tekma nove sezone evropskega pokala. Na Kanarskih otokih se bodo pomerili z ekipo Gran Canarie.

Nesmrtna Henrietta Lacks: njene celice še danes rešujejo življenja

17. 10. 2021 17.30

Pred 70 leti je temnopolta 31-letna Henrietta Lacks zbolela za rakom na materničnem vratu in nekaj mesecev po diagnozi umrla. Njene rakave celice, ki so jih brez njenega vedenja takrat odvzeli v bolnišnici, pa živijo in se razmnožujejo še danes. Številnih medicinskih raziskav in prebojev ne bi bilo brez njih. Med drugim so s pomočjo celic HeLa razvili cepivi proti HPV in proti otroški paralizi, nenazadnje pa jih uporabljajo tudi pri raziskavah o covidu-19. Dolga leta zamolčana junakinja je zdaj posthumno prejela priznanje Svetovne zdravstvene organizacije za svoj prispevek k razvoju znanosti, predvsem na področju medicine in farmacije.

'Usoda naroda je odvisna od njegovega načina prehranjevanja'

17. 10. 2021 07.00

Trditve različnih strok, da je domača hrana boljša, in spodbude, naj raje izberimo pridelke domačih kmetov, so postale stalnica, ko je govor o hrani in kmetijstvu. A kaj stoji za temi besedami? Zakaj je pomembno, da vlagamo v domače kmetijstvo in skrbimo za razvoj trajnostne kmetijske pridelave? Na drugi strani kmetijsko-živilsko panogo pestijo številne težave, ki odvračajo mlade, da bi bodisi začeli kmetovati bodisi ga prevzeli od svojih staršev. Ali v Sloveniji naredimo dovolj za spodbujanje domačega kmetijstva? Kje šepamo, kje nam gre dobro?

Večina stiske rešuje sama: zvoniti bi morali alarmi

16. 10. 2021 07.00

Podatki s terena pri nas kažejo na visok porast stisk in težav v duševnem zdravju, opozarjajo pri slovenskem Unicefu. Njihove navedbe potrjuje tudi raziskava – samoocena duševnega zdravja 400 otrok in mladih, starih od 10 do 18 let, iz vse Slovenije. Skoraj 50 odstotkov vprašanih je pri sebi opazilo porast stisk in tesnobe, obenem pa je zaskrbljujoč podatek, da jih večina stiske rešuje sama oziroma se o njih ne pogovarja z odraslimi.

'Smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev'

14. 10. 2021 18.41

Predsednik DZ Igor Zorčič je na Dnevih pravnikov ocenil, da smo priča razgradnji pravnega sistema, ki si ga vlada podreja za dosego strankarskopolitičnih ciljev. Nespoštovanje zakonov, prikrajanje prava politiki in poskusi slabitve družbene moči sodne veje oblasti in prava nasploh pa se vse bolj manifestirajo v širših družbenih posledicah, meni.

Preiskovalna komisija o ukrepanju v epidemiji zaslišala Nino Pirnat

14. 10. 2021 18.30

Pred preiskovalno komisijo, ki preverja zagotavljanje zaščitne opreme ter ukrepe institucij in nosilcev javnih funkcij za zajezitev širjenja novega koronavirusa, je bila zaslišana nekdanja direktorica NIJZ Nina Pirnat, ki je spregovorila o nekaterih odločitvah inštituta v času pred razglasitvijo epidemije. Aleša Šabedra na zaslišanje ni bilo.

Preiskava pri Počivalšku: Kriminalisti naj bi pri njem našli listek z navodili

13. 10. 2021 07.35

Kriminalisti naj bi pri gospodarskem ministru Zdravku Počivalšku med preiskavo našli listek z navodili, kaj storiti ob morebitni hišni preiskavi. Vodja preiskav na NPU Igor Kekec tega na zaslišanju pred preiskovalno komisijo državnega zbora ni ne potrdil ne ovrgel. Je pa potrdil, da Počivalšek ni želel odkleniti svojega telefona.

Slovenija dosegla napredek pri preprečevanju nasilja v družini

12. 10. 2021 09.35

Slovenija je po ugotovitvah skupine strokovnjakov pri Svetu Evrope že pred ratifikacijo istanbulske konvencije dosegla napredek pri oblikovanju pravnih okvirov na področju preprečevanja nasilja v družini. Manj pozornosti pa namenja drugim oblikam nasilja nad ženskami, hitreje bi se moralo odzivati tudi sodstvo, so navedli v poročilu.

Proti Italiji z jasnimi cilji

12. 10. 2021 07.52

Italijani bodo zadnji nasprotnik mladinske reprezentance Slovenije. Četa Boštjana Cesarja pred zadnjo preizkušnjo na radgonskem igrišču še ni brez možnosti za preboj v elitni del kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2022, a ta ni odvisen zgolj od njenega uspeha.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?

12. 10. 2021 06.00

Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Nemčija s prvim avtomatskim samovozečim vlakom na svetu

11. 10. 2021 19.16

Upravljavec nemških železnic Deutsche Bahn in nemški industrijski velikan Siemens sta predstavila prvi avtomatski samovozeči vlak na svetu. Vozil bo na podzemni železnici v Hamburgu, bil pa naj bi točnejši in energetsko učinkovitejši kot običajni vlaki.

Anže Kopitar v pričakovanju nove – boljše sezone

11. 10. 2021 17.17

V noči na sredo se bo začela nova sezona hokejske lige NHL. V njej bo tudi letos eden glavnih zvezdnikov Anže Kopitar, ki s kralji upa na boljšo sezono kot lani, ko se ni uvrstil v končnico. Naslov prvaka bo branila ekipa Tampa Bay Lightning, v prihajajoči sezoni pa bo v ligi 32 ekip, saj bo prvič igrala tudi nova zasedba Seattle Kraken.

Madžarska podprla minimalno obdavčitev multinacionalk

08. 10. 2021 19.09

Dogovoru o globalnem digitalnem davku, ki je bil dosežen pod okriljem Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj (OECD), se je pridružila tudi Madžarska. "Dosežen je bil kompromis, ki ga lahko podpremo z vsem srcem," je dejal madžarski finančni minister Mihaly Varga. Sporazum, ki bi prinesel minimalno davčno stopnjo v višini 15 odstotkov, tako zdaj podpirajo vse članice Evropske unije.

30 let od uvedbe lastne nacionalne valute: 8. oktobra 1991 luč sveta ugledal tolar

08. 10. 2021 08.47

Slovenija je 8. oktobra 1991 stopila na pot denarne osamosvojitve, saj je uvedla lastno nacionalno valuto – tolar. Do izdaje tolarskih bankovcev in kovancev so se kot zakonito plačilno sredstvo uporabljali vrednostni boni, ki jih je izdala RS. S tem so želeli preprečiti morebiten vdor v slovenski monetarni sistem. Tečaj tolarja je bil v primerjavi z nemško marko v začetku določen pri 32 tolarjih za eno nemško marko.

Milijarde za Zahodni Balkan. Kaj pa odprta evropska vrata?

06. 10. 2021 06.59

Voditelji držav članic EU in Zahodnega Balkana so na Brdu v okviru vrha EU-Zahodni Balkan razpravljali o tem, kako ta del Evrope čim prej priključiti EU. Toda kljub številnim spodbudnim besedam, ki jih je iz Bruslja slišati tudi v luči dejstva, da skušajo tja vpliv širiti Rusija, Kitajska in celo Turčija, evropska vrata za Albanijo, BiH, Srbijo, Severno Makedonijo, Črno goro in Kosovo niti po današnji razpravi niso bistveno bolj odprta. Ni namreč jasne časovnice, čeprav je bilo poudarjeno, da je cilj širitev, EU pa regiji obljublja finančno pomoč, toda tam potrpljenja vse bolj zmanjkuje.

Tuji mediji: iskanje mednarodne pozornosti, vodni top in solzivec

06. 10. 2021 09.08

Tudi tuje medije so napolnili zapisi o protikronskih protestih v Ljubljani na dan, ko se je začel vrh EU-Zahodni Balkan, Policija pa je reagirala z uporabo solzivca in vodnega topa, da bi pregnala protestnike. Na samem vrhu protesti sicer niso preveč odmevali, temveč so se politiki posvetili predvideni vsebini.

Računsko sodišče: Na MZ in ZZS ne vedo, koliko in katere zdravnike potrebujemo

04. 10. 2021 08.44

Računsko sodišče je izdalo revizijsko poročilo o učinkovitosti vstopa zdravnikov na trg dela med letoma 2008 in 2019. Kot so ugotovili, niti na ministrstvu za zdravje niti na Zdravniški zbornici Slovenije ne vedo, koliko zdravnikov je treba dodatno zagotoviti, katerih specialistov najbolj primanjkuje, prav tako nimajo načrta, kako bi ta primanjkljaj nadomestili. Zdravniška zbornica se s temi ugotovitvami ne strinja, zdravstveni minister Janez Poklukar pa pravi, da te niso nič novega.

Nobelova nagrada za medicino: odkritje receptorjev za temperaturo in dotik

04. 10. 2021 12.10

Letošnja Nobelova nagrada za fiziologijo ali medicino gre v roke ameriškemu fiziologu Davidu Juliusu in armensko-ameriškemu molekularnemu biologu Ardemu Patapoutianu za odkritje receptorjev za temperaturo in dotik, je sporočil švedski inštitut Karolinska, ki podeljuje nagrade. Zaradi njunega odkritja lahko denimo znanstveniki zdaj bolje razumejo, kako zaužitje čilija v možganih izzove signale za občutek vročine, čeprav čili ni vroč, ali pa zakaj mentol hladi, je pojasnil profesor Andraž Stožer. Odbor inštituta sicer letos ni imel lahkega dela pri navezovanju stika z obema znanstvenikoma. Uspelo mu je šele s pomočjo njunih sorodnikov.

Banka Slovenija pozornost usmerja v tveganja na nepremičninskem trgu

04. 10. 2021 12.15

Splošna raven sistemskih tveganj za finančno stabilnost se je po ocenah Banke Slovenije z okrevanjem gospodarstva nekoliko zmanjšala, a ostaja povečana. V Banki Slovenije pozornost usmerjajo v druga tveganja kot v bližnji preteklosti, in sicer predvsem v tista, ki izhajajo iz gibanj na finančnih trgih in nepremičninskem trgu.

Nadzor zaradi domnevnega cepljenja otrok z vektorskimi cepivi

01. 10. 2021 16.25

Ministrstvo za zdravje zahteva izredni strokovni nadzor zaradi domnevnega cepljenja mlajših od 18 let z vektorskima cepivoma Janssen in AstraZeneca na nekaterih cepilnih mestih. Ti cepivi namreč nista registrirani za to starostno skupino. Zdravniško zbornico Slovenije so že zaprosili za prednostno izvedbo nadzora.

Ko upiranje vladnim ukrepom postane nadlegovanje nedolžnih ljudi

01. 10. 2021 07.24

Policist na ulici, uslužbenka na pošti, varnostnik v trgovini, zaposleni na bencinskem servisu, ravnateljica šole, natakarica v gostinskem lokalu ... Tudi novinarji – kot še nikoli doslej. Vsi smo že bili tisti, na katere ljudje, ki se ne strinjajo z ukrepi, ki jih za obvladovanje epidemije sprejema vlada, stresajo svoj gnev. Včasih gredo stvari celo tako daleč, da človek, ki zgolj opravlja svoje delo, postane tarča nadlegovalca.

V nasilju v ekvadorskem zaporu več kot 100 mrtvih

30. 09. 2021 07.53

V zaporu v ekvadorskem mestu Guayaquil so v torek izbruhnili spopadi med zaporniki iz različnih tolp, v katerih je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 116 ljudi, še okoli 80 ljudi je bilo ranjenih. Letos je v spopadih med mamilarskimi tolpami v ekvadorskih zaporih umrlo skoraj 200 zapornikov.

20 ministrov, množica reform, šest predlogov 'ukinitve' dopolnilnega zavarovanja

30. 09. 2021 06.00

Slovensko javno zdravstvo je poskušalo rešiti že 14 vlad, 20 zdravstvenih ministrov. Zaradi naglega staranja slovenskega prebivalstva so strukturne reforme nujne, a popravki so bili do zdaj le minimalni. "Prepogosto le gasimo požare in zato ni možno izpeljati dolgoročnih sprememb," je kritičen dekan ljubljanske medicinske fakultete Igor Švab. Tekoči izdatki za zdravstvo so se lani z 8,5 odstotka, kolikor so znašali leta 2019, povečali na 10,1 odstotka BDP, a to predvsem na račun epidemije. Zdravstveni izdatki se sicer povečujejo, vendar pa še vedno ostajajo pod evropskim povprečjem. Približno 95 odstotkov odraslega prebivalstva ima ob obveznem sklenjeno tudi dopolnilno zdravstveno zavarovanje, ki ga je neuspešno poskušalo ukiniti že šest vlad.

Poslanci potrdili zakon, ki za investicije v zdravstvo namenja dve milijardi evrov

29. 09. 2021 08.39

Poslanci so z 68 glasovi za in dvema proti sprejeli zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v slovenskem zdravstvu v letih od 2021 do 2031. Zakon, ki ga je vložila vlada, za investicije namenja okoli dve milijardi evrov, med drugim za naložbe v univerzitetnih kliničnih centrih in izobraževalne ustanove na področju zdravstva.

Izbira specializacije odvisna od delovnih razmer, plače in ugleda

29. 09. 2021 06.00

Ocenjena vrednost šestletnega študija medicine na ljubljanski univerzi je 90.000 evrov, kar je daleč največ med vsemi študijskimi programi v Sloveniji. Visoki so tudi stroški specializacij. Država za specializanta iz družinske medicine, ki se za delo v lastni ambulanti usposablja štiri leta, letno odšteje nekaj več kot 40.400 evrov. Kljub visokim stroškom izobraževanja zdravnikov in velikemu interesu za študij medicine pa se na državni ravni še vedno soočamo s pomanjkanjem zdravnikov. Država se je problema lotila s povečanjem prostih mest na obeh medicinskih fakultetah, a je to le kratkoročno 'celjenje ran'.