skladišča podatkov

S pomočjo GPS-naprav dokazujejo gibanje vozil v času umora

29. 05. 2025 16.19

Na nadaljevanju sojenja v zadevi Božić je tožilstvo podrobno predstavilo podatke GPS-naprav v dneh pred in po 15. novembru 2019, ko naj bi umorili Danijela Božića in poskušali umoriti Žarka Tešanoviča. Tožilstvo z njimi med drugim dokazuje gibanje vozil proti Ankaranu, kjer naj bi Božića ugrabili, in nato na Gorenjsko, kjer naj bi ga umorili.

Država v inšpekcijske preglede vseh zaklonišč v Sloveniji

31. 03. 2025 06.00

Področje zaklanjanja prebivalstva pred vojnimi in drugimi nevarnostmi je bilo v državi v zadnjih letih precej zanemarjeno. Zaklonišč se praktično ni vzdrževalo, tudi na normativni ravni nismo sledili družbenim spremembam, ocenjuje Inšpektorat za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami na Morsu. Zato je – v luči zaostritve varnostnih razmer v svetu in Evropi – odredil pregled vseh zaklonišč v Sloveniji in pripravo načrta sanacije.

Glavni skesanec v zadevi Kavaški klan zaslišan v zadevi Božić

05. 02. 2025 18.34

Na nadaljevanju sojenja v zadevi Božić je pričal glavni skesanec in zaščitena priča v zadevi Kavaški klan Darko Nevzatović. Povedal je, da se je za sodelovanje s policijo odločil, ker so ga začeli siliti v še hujša kazniva dejanja, kot jih je že izvrševal in ker se je bal za svojo in za varnost svoje družine.

Blaž Kadivec in Drejc Kovač ne priznavata krivde za umor Danijela Božića

10. 12. 2024 14.01

Na ljubljanskem okrožnem sodišču je ponovno potekal predobravnavni narok za Blaža Kadivca in Drejca Kovača, ki sta obtožena umora Danijela Božića in poskusa umora Žarka Tešanovića. Kadivec in Kovač ne priznavata krivde ali drugih dejstev iz obtožbe.

ZDA in Nemčija preprečili ruski atentat na vodjo Rheinmetalla

11. 07. 2024 18.47

V začetku leta so ameriški obveščevalci odkrili zaroto ruske vlade, ki je načrtovala atentat na izvršnega direktorja velikega nemškega proizvajalca orožja. Gre za podjetje Rheinmetall, ki za Kijev proizvaja granate, v prihodnjih tednih pa bo prav v Ukrajini odprlo tudi tovarno oklepnih vozil. Podatki, ki so jih razkrili obveščevalci, pa medtem opozarjajo tudi na dejstvo, da je Rusija v svojih prizadevanjih po ustavitvi podpore Kijevu pripravljena iti tudi prek trupel evropskih državljanov.

JEK2 bo stal več milijard evrov in ustvaril 5640 delovnih mest

21. 05. 2024 11.17

Predstavniki družbe GEN energija in Elektroinštituta Milan Vidmar so predstavili aktualne korake pri projektu, nove študije in interne ekonomske izračune, povezane s projektom JEK2, ter načrtovano predstavitev projekta po krajih Slovenije za zagotovitev čim širšega dostopa javnosti do vseh ključnih informacij o projektu pred napovedanim referendumom.

13 tisoč računalnikov ždi v skladišču. Najem plačujejo davkoplačevalci

21. 01. 2024 20.07

Po tem, ko smo končno izvedeli, kje je 13.000 računalnikov, ki jih je naročilo ministrstvo za digitalno preobrazbo ministrice Emilije Stojmenove Duh, pa še vedno ne vemo, komu je 6,5 milijona evrov vreden nakup sploh namenjen. Ministrstvo še vedno išče načine, komu in kako bodo računalniki razdeljeni, tem pa medtem teče garancijska doba. Najem skladišča, v katerem čakajo računalniki, pa davkoplačevalce mesečno stane skoraj 2500 evrov.

Koliko tankov je še v ruskih skladiščih?

11. 01. 2024 09.49

Vojna v Ukrajini se vleče že dve leti. Rusija, ki je nasledila največji tankovski arzenal na svetu, po vsej verjetnosti še naprej ostaja na prvem mestu, samo lani naj bi po uradnih podatkih tovarne proizvedle okrog 1700 novih in obnovljenih. Dvomi o resničnosti navedb ostajajo, prav tako je potrebno prišteti velike izgube na bojišču, kjer tanki postajajo razmeroma lahka žrtev minskih polj, dronov in drugega protitankovskega orožja. Francoska skupina ARI, ki se ukvarja z zbiranjem in analiziranjem javno dostopnih podatkov, je objavila svojo bilanco.

Kaj prinaša zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva?

15. 12. 2023 15.28

DZ je v četrtek sprejel zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstva, dela in sociale ter z zdravstvom povezanih vsebin, ki bo po navedbah ministrstva za zdravje pripomogel k večji dostopnosti, organiziranosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema. Zakon prinaša podlage za uvajanje obveznega zdravstvenega prispevka in številne druge ukrepe.

Vlada sprejela predlog, ki omejuje višino nadomestila za bolniško odsotnost

24. 11. 2023 18.30

Vlada je na dopisni seji po nujnem postopku sprejela predlog zakona o nujnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva, ki bo pripomogel k večji dostopnosti in učinkovitosti zdravstvenega sistema, so sporočili z urada vlade za komuniciranje. Predlog med drugim predvideva omejitev višine bolniškega nadomestila na 2,5-kratnik povprečne plače.

Plaz na Bohinjski Beli ostaja aktiven, objekt vojašnice še bližje roba prepada

07. 11. 2023 08.33

Eno od ogroženih poslopij vojašnice Boštjana Kekca je dan po zemeljskem plazu na Bohinjski Beli še bližje roba pobočja. Plaz ostaja aktiven in lahko še naprej spodjeda vojaška skladiščna objekta. Vendar kaže, da zaledne vode počasi upadajo. Velik del zemljine, ki je zgrmel v Savo Bohinjko, je reka odnesla, zato vsaj zaenkrat večje nevarnosti za njeno zajezitev ni. Na Gorenjskem medtem voda iz jezera Ledine v Ratečah še naprej ogroža sedem hiš, eno od hiš še vedno zaliva podtalnica, medtem pa reka Ribnica še naprej spodjeda brežino ob domu starejših občanov v Bohinju, a prebivalci doma po besedah Šmida trenutno niso ogroženi.

Povečane aktivnosti na treh poligonih za preizkušanje jedrskega orožja

24. 09. 2023 07.38

Rusija, ZDA in Kitajska so v zadnjih letih na območjih, kjer se nahajajo poligoni za preizkušanje jedrskega orožja, zgradile nove objekte, kar bi lahko pomenilo, da se pripravljajo na razširitev obsega preizkušanja jedrskega orožja. To naj bi razkrivale satelitske fotografije, ki jih je ekskluzivno pridobil CNN.

Dars: Cenejša nočna cestnina ne bi vplivala na zmanjšanje zastojev

03. 07. 2023 14.31

Nižja cestnina v nočnem času po prepričanju Darsa ne bi imela pomembnega vpliva na zmanjšanje zastojev na slovenskih avtocestah. Kot so spomnili, je tak ukrep v preteklosti že veljal, ni pa imel želenega vpliva na prerazporeditev prometnih tokov iz prometno bolj obremenjenega dnevnega dela v manj obremenjeni nočni del dneva.

'Razkriti' dokumenti Nata o ofenzivi v Ukrajini: Kakšna je vloga Slovenije?

07. 04. 2023 12.21

Twitter in Telegram kanale so v preteklih dneh preplavili domnevno zaupni dokumenti o dobavah orožja Ukrajini, stanju ukrajinskih vojaških enot in drugih načrtih. Bidnova administracija se je dolgo časa trudila, da bi s Twitterja odstranili objave, vendar jim to ni uspelo. New York Times sedaj razkriva, da so dokumenti delno avtentični, nekateri podatki pa verjetno prirejeni. Tako je tudi s podatki, ki se nanašajo na usposabljanje ukrajinskih vojakov v Sloveniji na oklepnikih M113, ki jih SV sploh nima.

Ruska špijonska mreža v Evropi pada. Slovenija v središču protivohunskega boja

27. 03. 2023 06.00

Skoraj ne mine mesec, da ne bi katera od evropskih držav razkrinkala ruske vohunske celice. Hibridna vojna, ki jo Rusija že desetletja bije po vsej Evropi, se je v zadnjem letu zaradi brutalne ruske invazije v Ukrajini še bolj razplamtela in vse kaže, da Slovenija igra eno od pomembnejših vlog. V zadnjih letih so po naših informacijah potiho sodelovali v številnih uspešnih akcijah razbijanja ruskih vohunskih celic. Britanski MI5 pa je razkril, da je Evropa samo lani izgnala več kot 400 ruskih vohunov. Večina protiobveščevalnih zgodb je v zadnjih letih letela pod radarjem javnosti, aretacija in obtožnica spečih vohunov v Ljubljani pa sta na plan izvabili vrsto primerov evropskih obveščevalnih sodelovanj.

Moldavija: tempirana bomba

25. 02. 2023 07.00

"Rusija načrtuje desant na letališče v Kišinjevu," je po prejetju ukrajinskih obveščevalnih podatkov dejal novi moldavski premier Dorin Recean, predsednica Maja Sandu pa, da Rusija pripravlja državni udar. Recean je nato dejal, da je ruske čete v Pridnestrju potrebno izgnati. Sledil je odgovor Moskve, kjer so preklicali odlok o podpori suverenosti Moldavije pri vprašanju Pridnestrja. Še več, Rusija trdi, da Ukrajina ob meji krepi sile in pripravlja naskok na največje skladišče orožja v Vzhodni Evropi pri Kobasni, ki ga varuje ruski mirovni kontingent. Se odpira druga fronta, ki bi lahko sprožila nepredstavljive posledice?

Država samo za najemnine letno plača vsaj 26 milijonov evrov

06. 02. 2023 08.07

Četudi bi z izgradnjo nove sodne stavbe privarčevali dobre štiri milijone evrov na leto – toliko namreč ministrstvo za pravosodje plačuje za najem 18 različnih lokacij, v katerih delujejo ljubljanski pravosodni organi – pa je znesek, ki ga država plačuje za najemnine ostalih državnih organov, še vedno visok. Leta 2022 je skupna številka namreč presegla 26 milijonov evrov. Poslovni prostori, arhivi, skladišča, garaže in tudi najemnine športnih dvoran za dijake ter vojaška stanovanja v Sloveniji in tujini. A to ni končna številka najemnin, saj v njej niso zajeti podatki drugih organov, agencij, zavodov, državnih podjetij in na primer občin.

'Hekerski napad posledica izrazite malomarnosti prejšnjega vodstva URSZR'

14. 01. 2023 10.23

Ko so po inšpekcijskem nadzoru nad delovanjem enot Civilne zaščite ugotovili, da je celoten sistem v razsulu, so bili na ministrstvu za obrambo šokirani. Na koncu so ugotovili, da je bil sistem preobširen, zato so sklenili, da bodo šli v reorganizacijo, pove Rudi Medved, državni sekretar na Morsu. Še bolj jih je pretresla malomarnost prejšnjega vodstva URSZR ob kibernetskem napadu. V intervjuju za 24ur.com je spregovoril tudi o drugih izzivih, med katerimi je izgradnja Nacionalnega centra zaščite in reševanja. Že pred poletjem naj bi imeli prvi dve letali za gašenje iz zraka, vojska pa bo še bolj vključena v spopadanje z naravnimi nesrečami, napoveduje. Glede nekaterih zahtev sindikatov pa pravi, da včasih z ministrstvom ne govorijo istega jezika.

Vojaška pomoč Ukrajini ne prihaja iz tovarn, ampak zalog, ki jih EU primanjkuje

11. 12. 2022 17.50

Evropi primanjkuje kritičnih obrambnih zmogljivosti. Naložbe v orožja in obrambne sisteme se povečujejo, zalog ni. To je računica več kot devet mesecev trajajoče vojne ob njeni vzhodni meji, je v letnem poročilu ugotovila Evropska obrambna agencija (EDA). Skupno so članice lani v obrambo Unije vložile 214 milijard evrov. Letošnji podatki (še) niso znani, je pa Unija napadeni državi poslala več paketov pomoči v skupni vrednosti najmanj 10 milijard evrov. Za drugo leto načrtujejo pomoč v višini 18 milijard evrov.

Ameriški tankerji s plinom ob evropski obali čakajo na dvig cen

07. 11. 2022 14.53

Ob evropski obali pluje več kot 30 ameriških tankerjev, na katerih je skupaj shranjenih za vsaj dve milijardi evrov utekočinjenega zemeljskega plina. A ker se je prodajna cene energenta od avgusta znižala, evropska skladišča pa so polna, ima posadka na ladjah jasno nalogo – pred prodajo na evropski trg še nekoliko počakati, saj bi lahko povpraševanje med zimo na starem kontinentu znova dvignilo ceno.

Novi napadi na zahodu Ukrajine, civilisti iz Azovstala dosegli varen pristan

03. 05. 2022 10.05

Avtobusi z rešenimi civilisti iz Mariupola so prispeli v ukrajinsko mesto Zaporožje, kjer so jih pričakali zdravstveni organi in prostovoljci. Združeni narodi so potrdili, da je bila evakuacija civilistov uspešna, saj so v varen pristan prispeli konvoji s 101 civilistom. Njihov cilj je bil predvsem rešiti ženske in otroke. Ostali civilisti in vojaki, ki so obtičali v jeklarni Azovstal, pa so tarče nenehnega obstreljevanja, zmanjkuje jim vode, hrane in streliva. Nadaljujejo se tudi napadi na jugu in vzhodu Ukrajine, nove eksplozije pa so odjeknile tudi v zahodnem ukrajinskem mestu Lvov. Ukrajinski parlament je medtem nagovoril britanski premier Boris Johnson, ki je dejal, da gre v tej vojni za boj dobrega proti zlu.

Raketa poškodovala stezo letališča v Odesi

30. 04. 2022 12.07

Ruska raketa je priletela na vzletno-pristajalno stezo letališča v Odesi na jugu Ukrajine. Žrtev ni bilo, je pa steza uničena in letališča ni moč uporabljati. Na britanskem obrambnem ministrstvu sicer ocenjujejo, da se ruska vojska sooča z velikimi težavami in je morala združiti in okrepiti številne izčrpane enote, potem ko je na severovzhodu doživela poraz. Britanski analitiki ocenjujejo tudi, da je med ruskimi vojaki nizka morala. Rusija zdaj upa, da bo rešila težave "z geografsko koncentracijo bojne moči, skrajšanjem oskrbovalnih poti in poenostavitvijo verige poveljevanja".

'Nisem prevaral nobenega volivca. Vztrajam, ker mi ni nihče ničesar dokazal'

27. 02. 2022 07.00

Kakšne bodo gospodarske posledice konflikta za slovenska podjetja, ki delujejo v Ukrajini in Rusiji? O tem, pa tudi o kadrovskem cunamiju v energetiki, političnem eksperimentu Povežimo Slovenijo in osebni odgovornosti pri nabavi zdravstvene opreme, ki je pod drobnogledom organov pregona, smo se pogovarjali z gospodarskim ministrom Zdravkom Počivalškom. Intervju s prvakom koalicijske Konkretno odpira serijo debat z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci, ki jih pred aprilskimi volitvami pripravljamo v naši osrednji informativni oddaji in na 24ur.com.

'Kalkulator smrti': ne vidimo, ne slišimo, samo služimo

30. 01. 2022 08.01

Te dni smo se spomnili 77. obletnice osvoboditve tovarne smrti, uničevalnega taborišča Auschwitz na Poljskem. A sovraštvo ni poteptano, spet se razrašča, zavedati pa se je treba, da je bila pomembna komponenta nacističnega morilskega stroja tudi koristoljubje. Cel spekter ljudi in podjetij je bilo pripravljenih sodelovati z morilskim režimom, odkrito ali se pretvarjati, da ne vedo, kaj se dogaja. To pa je Adolfu Hitlerju omogočilo tudi napredni "informacijski sistem", s katerim je lažje lovil in moril Jude, pa tudi druge, po njegovem življenja nevredne ljudi.

Ukrepanje Janševe vlade ob epidemiji: DZ odredil parlamentarno preiskavo

27. 10. 2020 19.30

DZ je na zahtevo LMŠ, Levice, SD in SAB odredil parlamentarno preiskavo za ugotovitev dejanskega stanja in morebitne politične odgovornosti pri ukrepih, povezanih z epidemijo in blaženjem njenih posledic. Preiskava zajema čas vlade Janeza Janše, medtem ko na zahtevo koalicije že poteka preiskava, ki zajema tudi ukrepanje pred tem.

Večji požar v Postojni: zagorela skladišča, v katerih naj bi bila večja količina peletov

04. 09. 2020 18.15

V Postojni, na Kolodvorski cesti, je zagorel večji industrijski objekt - nekdanja skladišča podjetja Javor, kjer pa zdaj deluje podjetje Excelza Lesarstvo. V stavbi naj bi bila večja količina lesnih peletov. Širil se je močan, črn dim, slišali so se močni poki. Neuradno naj bi pred tem razneslo silos. Z ognjem se je borilo več gasilskih društev, požar pa jim že uspelo lokalizirati.

DZ odredil parlamentarno preiskavo glede zaščitne opreme

14. 07. 2020 07.05

DZ je odredil parlamentarno preiskavo glede nabave in zalog zaščitne in medicinske opreme za zoperstavljanje epidemiji covida-19, v kateri bodo ugotavljali morebitno politično odgovornost nosilcev javnih funkcij v tej zadevi. Zaključek dela komisije je po mnenju Marka Bandellija iz SAB že mogoče predvideti: glasil se bo, da nihče ni bil nič kriv, da so vse naredili, ker so reševali življenja, in da je bilo vse zakonito.

Država je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask od ocen, je razlog v nerealnih ocenah ali praznih skladiščih?

27. 04. 2020 06.00

Uprava za zaščito in reševanje je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask v dobrem mesecu dni od ocenjenih potreb, ki so jih zbrali za vso Slovenijo. Takšni so izsledki naše analize podatkov ocene potreb in dejansko razdeljene opreme iz Državnega logističnega centra Roje. Kje je razlog? So bile ocene prenapihnjene, je k temu botrovalo prazno skladišče ali so se v krizi znašli domovi, bolnišnice, občine sami? Računsko sodišče poudarja, da se lahko naročnik zgolj z ustrezno izvedbo pripravljalnih faz izogne tveganju vsebinsko, količinsko, cenovno neustreznih nabav.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?

23. 04. 2020 06.00

Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

VIDEO: V skladišču orožja v Ukrajini odjeknilo več eksplozij, oblasti evakuirale na tisoče ljudi

23. 03. 2017 07.36

V skladišču orožja na vzhodu Ukrajine je odjeknilo več eksplozij, zaradi česar so tamkajšnje oblasti evakuirale okoli 20.000 prebivalcev. Kijev trdi, da gre za sabotažo, saj so ukrajinske sile orožje iz skladišča uporabljale za spopade s proruskimi separatisti na vzhodu Ukrajine. Poročil o mrtvih ali poškodovanih ni.