skrajševanje

Je dražje zavarovanje posledica ukrepov za skrajševanje čakalnih vrst?

06. 04. 2023 18.09

Vlada gre v boj z zavarovalnicami in njihovimi podražitvami. Tako gre razumeti ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana na kar 30-odstotni dvig premije dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja. Ta je nepričakovan, predvsem pa neupravičen, je oster minister, ki se je že sestal s predsednikom vlade in finančnim ministrom. In kaj je največji absurd teh podražitev? Zavarovalnice trdijo, da so dvigi cen posledica ukrepov za skrajševanje enormnih čakalnih vrst v zdravstvu.

Za dopolnilno zdravstveno zavarovanje bomo odšteli več

05. 04. 2023 10.58

V zadnjem času smo priča precej turbulentnemu dogajanju v zdravstvu, zdaj pa je še odjeknila novica, da se draži dopolnilno zdravstveno zavarovanje. Zaenkrat so se za ta korak odločili v zavarovalnici Generali. Če ste njihov zavarovanec, boste s 1. majem odšteli dobrih 10 evrov več. Kaj pa ostale zavarovalnice?

Priložnost najbolje izkoristili zasebniki koncesionarji

31. 03. 2023 17.28

Na ministrstvu za zdravje so predstavili preliminarne podatke glede plačevanja vseh zdravstvenih storitev po realizaciji na podlagi izhodnega covidnega zakona. Izvajalci so se usmerili v storitve, ki zagotavljajo presežek prihodkov nad odhodki, ukrep pa so najbolj izkoristili zasebniki s koncesijo, je povedal minister za zdravje Danijel Bešič Loredan. Čakalne dobe se še ne skrajšujejo.

Večmilijonske koristi zasebnih koncesionarjev po sprejetju interventnega zakona

14. 03. 2023 19.48

Od interventnega zakona za skrajševanje čakalnih dob imajo milijonsko korist zasebni koncesionarji. Od lanskega septembra, ko je zakon začel veljati, do decembra so prejeli več kot tretjino državnega denarja, namenjenega za skrajševanje čakalnih vrst. Od 80 milijonov evrov, ki jih je slovensko zdravstvo po interventnem zakonu porabilo do konca lanskega leta, so skupaj prejeli 30 milijonov evrov. Kdo so največji zasebni prejemniki davkoplačevalskega denarja v zdravstvu?

Bešič Loredan v odzivu na interpelacijo: Janša je prešel meje zdravega razuma

03. 03. 2023 15.12

Največja opozicijska stranka SDS je v parlamentarni postopek vložila interpelacijo proti vladi. Kot je ob naznanitvi na neobičajnem mestu – nordijskem prvenstvu v Planici – dejal prvak stranke Janez Janša, z njo vladi "poskušajo razložiti nekaj stvari". Koalicija pa na to odgovarja, da so na pretrese pripravljeni, predsednik stranke SDS pa da je "prešel meje zdravega razuma".

'Denarja ne bomo izgubljali za dobavitelje in provizije, ampak za zdravljenje ljudi'

22. 02. 2023 12.32

Predsednik KPK Robert Šumi in minister za zdravje Danijel Bešič Loredan sta predstavila analizo, s katero bodo pod drobnogled vzeli dobavitelje javnih zdravstvenih zavodov na področju nabave medicinske opreme in drugih izdelkov v obdobju od 1. januarja 2018 do konca lanskega leta. Kot je povedal minister, želijo s sistemskimi spremembami poskrbeti, da zbranega denarja za zdravstvo ne bodo izgubljali za dobavitelje in provizije, pač pa ga bodo porabili za zdravljenje ljudi, skrajševanje čakalnih vrst, izboljšanje dostopnosti in optimizacijo zdravstvenega sistema.

Golob: Večjih napak v prvem letu delovanja stranke ni bilo

26. 01. 2023 12.55

Stranka Gibanje Svoboda praznuje eno leto delovanja. V tem času je iz novinke na političnem parketu postala največja parlamentarna in vladna stranka. A še bolj kot dosedanji dosežki je pomemben pogled na projekte in reforme, ki jih še morajo izpeljati, da bo Slovenija vrnjena na pot razvoja, so ob obletnici izpostavili v stranki.

UKC Ljubljana: Izrednih razmer ne ustvarjamo, temveč jih skušamo obvladovati

07. 01. 2023 07.20

V UKC Ljubljana so se odzvali na besede ministra za zdravje Danijela Bešiča Loredana, da izredne razmere v zdravstvu nalašč ustvarjajo interesne skupine. Poudarili so, da sami takšnih razmer ne ustvarjajo, pač pa jih skušajo obvladovati. Opozorili so, da se soočajo s kadrovsko stisko, a so že sprejeli več ukrepov za omilitev razmer.

Ste se že vprašali, za kaj plačujete davke?

14. 12. 2022 00.15

Vaš denar se pretežno prek davkov steka v državni proračun. Morda ste se kdaj vprašali, za kaj država ta denar porablja.

V prihodnjem letu začetek nadgradnje onkološkega inštituta

11. 10. 2022 20.15

Svet Onkološkega inštituta Ljubljana se je seznanil z investicijskimi načrti bolnišnice. Glede na terminski načrt bi inštitut januarja 2023 lahko pridobil gradbeno dovoljenje za nadgradnjo stavbe H in novogradnjo petnadstropnega stolpiča, s katerim bi reševali prostorsko stisko. Gradnja bi se predvidoma lahko začela v oktobru.

Z jesenjo v zdravstvu spet otežena dostopnost osebnih zdravnikov in daljše čakalne dobe

04. 10. 2022 00.15

Jesen prinaša skrbi, povezane z zdravjem, sezona prehladov in podobnih obolenj je že v polnem zamahu. Marsikdo preventivno skrbi za krepitev odpornosti pa vendarle bo spet prišlo do prezasedenosti zdravnikov in dolgih čakalnih vrst. Kaj narediti, če vas doleti bolezen ali poškodba, ko je pomembno takoj priti do specialista ali fizioterapije, obenem pa si ne želimo visokih stroškov?

Dopolnilno zavarovanje že leta kamen spotike politike

20. 09. 2022 06.00

Dopolnilno zdravstveno zavarovanje je kamen spotike politike vse od njegove uvedbe. Več ministrov za zdravje - Keber, Marušič, Gantar in ministrica Trop Skaza - ga je poskušalo ukiniti, a neuspešno. Zakaj? Nekdanji zdravstveni minister Dušan Keber in prvi, ki ga je skušal ukiniti, pravi, da gre za vpliv lobijev na politiko. Ga bo ukinila sedanja vlada, kot je napovedala v koalicijski pogodbi? Je dopolnilno res nepravično?

Pri nas le 77 fizioterapevtov na 100.000 prebivalcev, pacientov pa vedno več

08. 09. 2022 13.32

Fizioterapija je za marsikaterega pacienta edino upanje za okrevanje in vrnitev v normalno življenje, a kaj ko se tudi na fizioterapevtsko obravnavo mora čakati, včasih tudi leto in še dlje. Zato ni čudno, da si mnogi pomagajo s samoplačniško obravnavo, a tudi tu je potrebna previdnost, saj ni vsak terapevt strokovno usposobljen. V Sloveniji je trenutno 1600 fizioterapevtov, potrebovali pa bi jih najmanj dvakrat več, torej 3200.

Bešič Loredan: Generalni direktor UKC Ljubljana bi moral odstopiti

23. 08. 2022 11.54

Vodstvo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana ne uživa več podpore ministrstva za zdravje. Po mnenju ministra Danijela Bešiča Loredana bi generalni direktor osrednje slovenske bolnišnice Jože Golobič moral takoj odstopiti in prevzeti odgovornost. Med glavnimi očitki vodstvu so slabi poslovni rezultati in številni zamujeni roki.

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

15. 07. 2022 12.20

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

'Govoriti, da zdravniki pri koncesionarjih delajo samo za profit, je nesprejemljivo'

14. 07. 2022 06.00

Levica v svojem ideološkem boju ne popušča, tudi čez trupla bolnikov, pravi kirurg onkolog Erik Brecelj. Interventni zakon ministrstva za zdravje za skrajševanje čakalnih vrst so po rekordnih sedmih urah in serijskem vlaganju amandmajev na matičnem odboru poslanci potrdili, a med drugim brez podpore Levice. Da so v tej že začeli novo predvolilno kampanjo, so jim očitali celo koalicijski partnerji v stranki Svoboda, z Levico se je v nekaterih točkah presenetljivo strinjala celo SDS. Kaj na vse to, tudi na kritike stroke, pravi zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan?

Odbor potrdil predlog zakona o interventnih ukrepih v zdravstvu

13. 07. 2022 13.58

Odbor za zdravstvo je na nujni seji z devetimi glasovi za, štirimi proti in enim vzdržanim potrdil predlog zakona o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema. Opozicija ministrstvu očita, da zakon ne bo dosegel svojega namena, nasprotuje mu tudi koalicijska Levica. V stranki so namreč prepričani, da morajo obvarovati javno zdravstvo, saj je to tisto, ki opravi veliko večino storitev, izvede najtežje in najdražje operacije in ki mora poskrbeti za pacienta, ne glede na njegovo materialno stanje ali katero koli drugo okoliščino.

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'

10. 07. 2022 13.10

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Kako uvesti krajši delovni čas? 'Preskakovanje korakov vodi v neuspeh'

09. 07. 2022 07.00

Smo v obdobju, kjer vsak drugi zaposleni dela več kot osem ur na dan, na leto imamo 1,4 milijona bolniških odsotnosti, od tega jih je več kot pol povezanih neposredno z delom. Naša delovna populacija se vse bolj stara, vsaki drugi občuti stres na delovnem mestu, vsaki tretji pa izgorelost, ki se iz leta v leto povečuje. Vstopamo v neko moderno suženjstvo, kjer smo – namesto da bi bila naša prioriteta družina – čedalje bolj vpeti v delo, opozarja Jasmina Alić in ponuja rešitev: skrajšan delovni čas. "Bolje je biti obkrožen z zadovoljnimi sodelavci, ker le tako lahko podjetje na dolgi rok napreduje," pravijo v podjetju Donar, kjer to že prakticirajo.

Krajše čakalne dobe v zdravstvu? Priprava nove strategije

08. 07. 2022 12.59

Na ministrstvu za zdravje so pripravili akcijski načrt s predlogi aktivnosti za izboljšanje izmenjave podatkov v sistemu eNaročanje, ki bo osnova za vodenje čakalnih seznamov in skrajševanje čakalnih dob. Decembra bodo začeli s pripravo strategije za skrajševanje čakalnih dob, v naslednjem tednu pa bodo predvidoma imenovali koordinacijsko skupino.

Poslabšanje prometne varnosti za skoraj 30 odstotkov

06. 07. 2022 15.44

Na območju PU Koper so letos obravnavali že prek 760 prometnih nesreč, pri katerih je šest oseb umrlo. Policisti ugotavljajo, da gre za skoraj 30 % povečanje prometnih nesreč v primerjavi z enakim obdobjem lani. Zaradi znatnega poslabšanja stanja prometne varnosti policisti voznike opozarjajo, da naj dosledno spoštujejo cestno prometne predpise.

Zaslišanja ministrskih kandidatov: Arčonu, Hanu, Duhovi, Papiču in Jevšku zelena luč

28. 05. 2022 07.11

Pred pristojnimi delovnimi telesi v DZ so se začela zaslišanja kandidatov za ministre. Prva sta se predstavila kandidat za gospodarskega ministra Matjaž Han in za ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Matej Arčon, oba sta uspešno prestala zaslišanje. Po zaslišanju je člane odbora prepričal tudi kandidat za ministra za razvoj, strateške projekte in kohezijo Aleksander Jevšek. Uspešna sta bila tudi Emilija Stojmenova Duh in Igor Papič.

Kaj v koalicijski pogodbi obljublja nastajajoča vlada?

14. 05. 2022 07.41

Kako so si koalicijski partnerji zamislili delo v prihodnji vladi? Kaj bodo glavne prioritete in cilji? Že prihodnje leto pa naj bi bila najnižja zagotovljena pokojnina 700 evrov, minimalna plača pa najmanj 800 evrov neto. Med drugim bi odpravili prekrškovne in kazenske postopke proti posameznikom zaradi kršitev protikoronskih ukrepov. Z meje bi do konca leta odstranili rezilno žico. Premoženje bi obdavčili progresivno, 'lotili' naj bi se tudi normiranih samostojnih podjetnikov. Povečali in posodobili bi floto helikopterjev. Pregledali bi tudi zakonske možnosti, da bi občine lahko omejile rast najemnin stanovanj, ki se oddajajo na trgu.

Predsedstvo SD potrdilo koalicijsko pogodbo in kandidate za državne funkcije

14. 05. 2022 07.25

Predsedstvo SD se je na dopisni seji seznanilo z vsebino koalicijske pogodbe in potrdilo njeno parafiranje. Potrdili so tudi svoje ministrske kandidate, pa tudi Janija Prednika za vodjo poslanske skupine. Že v petek pa naj bi v Levici v izrekanje članstvu poslali koalicijsko pogodbo. Koalicijska pogodba je tako usklajena med vsemi bodočimi koalicijskimi partnericami in velja za parafirano, so sporočili iz Gibanja Svoboda.

Bešič Loredan: Posodobitev čakalnih seznamov bo treba narediti peš

12. 05. 2022 19.42

Pred desetletjem se je Danijel Bešič Loredan izpostavil kot borec proti nepravilnostim v zdravstvu, na shod za ohranitev javnega zdravstva je skupaj z Erikom Brecljem privabil več kot štiri tisoč ljudi. Bil je tihi kandidat za ministra v vladi Alenke Bratušek, pa se mu je funkcija izmuznila, ko je na dan prišla informacija, da je tudi sam deloval kot dvoživka, do katerih je bil sicer zelo kritičen. Pred štirimi leti je zbral več kot 10.500 podpisov za odstop takratne ministrice Milojke Kolar Celarc. Že takrat je dejal, da je pripravljen sprejeti odgovornost za reševanje težav v zdravstvu, na katere opozarja. Zdaj bo, kot kaže, za to dobil priložnost.

Bo nova vlada uspela izpeljati že dve desetletji napovedovano reformo zdravstva?

11. 05. 2022 19.44

Pomanjkanje družinskih zdravnikov in medicinskih sester, dolge čakalne dobe in morebitni nov val epidemije so le vrh ledene gore težav v zdravstvu, ki čakajo novo vlado oz. novega ministra ali ministrico. Kakšno zdravstvo si želi nova vlada, kako ga bomo financirali, kaj storiti s tako imenovanimi dvoživkami, bo uspela nagrajevati najbolj prizadevne in najpomembneje: Bo v središče zdravstvenega sistema postavila bolnika?

Na Rožniku po dveletnem premoru spet živahno, po državi zagoreli kresovi

30. 04. 2022 07.39

Na Rožniku, kamor se je po dveh letih ponovno v živo vrnila tradicionalna sindikalna prireditev na predvečer praznika dela, so se zbrali številni obiskovalci. Kres je zagorel ob 22. uri, pred tem pa so obiskovalce nagovorili sindikalni predstavniki. V ospredju letošnjih nagovorov so bile predvsem nedavne državnozborske volitve.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi

26. 04. 2022 06.00

Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?

20. 04. 2022 06.00

V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Davki epidemije: Odpadle operacije, manjša dostopnost zdravnikov in zapoznele diagnoze

11. 04. 2022 06.00

Dostopnost zdravstva se je med epidemijo bistveno zmanjšala. Odpovedi pregledov in posegov, prenaročanje, milijon manj obiskov bolnih pacientov pri osebnih zdravnikih in slab milijon manj izdanih napotnic v dveh letih se že kažejo v poslabšanju zdravstvenega stanja mnogih bolnikov. Manj je diagnoz oz. so te postavljene pozneje, ko so obeti za uspešno zdravljenje slabši. Poleg tega danes na zdravstvene storitve nedopustno dolgo čaka 15.000 bolnikov več kot pred dvema letoma.