skrivnostne

Novi primeri pljučnice

17. 03. 2003 00.00

Iz Azije poročajo o novih primerih nalezljive pljučne bolezni, ki je konec tedna dosegla tudi Evropo. Po zadnjih vesteh je samo v Vietnamu za atipično pljučnico zbolelo najmanj 48 ljudi. Zdravstveno stanje bolnice, ki so jo sprejeli na infekcijsko kliniko v Ljubljani in naj bi kazala znake te bolezni, pa se je stabiliziralo.

Skrivnostna pljučnica tudi pri nas?

16. 03. 2003 00.00

Minister za zdravje Dušan Keber je v pogovoru za 24ur potrdil, da so v soboto na infekcijsko kliniko v Ljubljani sprejeli bolnico, ki kaže simptome skrivnostne pljučnice. Bolezen je doslej v Aziji terjala devet žrtev, Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) pa jo je že razglasila za svetovno zdravstveno grožnjo.

Neznana virusna pljučnica

15. 03. 2003 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija je po izbruhu neznane atipičine virusne pljučnice v Hongkongu zaradi katere je v zadnjih dneh umrlo več ljudi, izdala opozorilo pred tem nevarnim virusom. Na frankfurtskem letališču pa so zaradi podobnih simptomov izkrcali nekega potnika.

Schuster ostaja v bolnišnici

26. 08. 2002 00.00

Slovaški predsednik Rudolf Schuster ostaja v bolnišnici, dokler ne bodo postavili natančnejše diagnoze njegove skrivnostne bolezni. Zdravniki sicer še vedno ne izključujejo možnosti, da bi lahko 86-letnega Schusterja namerno zastrupili.

Prihaja nevaren virus

20. 03. 2002 00.00

Podjetje za antivirusno zaščito je prestreglo največji virus v letošnjem letu in napovedalo, da je namenjen tudi v Evropo.

20 let od razkritja AIDS-a

05. 06. 2001 00.00

Danes mineva 20 let, odkar so v javnosti razkrili prve primere in podrobnosti skrivnostne bolezni, ki so jo poimenovali AIDS. Že aprila leta 1984 so v Združenih državah Amerike razglasili, da bodo cepivo proti AIDS-u začeli preizkušati v roku dveh let, ustreznega cepiva pa do danes še ni.

Umrl realistični slikar Balthus

19. 02. 2001 00.00

Malo pred svojim 93. rojstnim dnevom je na svojem domu v gorski vasici Rossiniere v Švici umrl eden največjih realističnih slikarjev 20. stoletja Balthazar Klossowski de Rola, znan pod psevdonimom Balthus. Slikar je najbolj znan po svojih erotičnih, nekateri menijo, da celo pornografskih, upodobitev najstniške lepote.

Negotovost domačinov

26. 11. 2000 00.00

Skupina strokovnjakov, ki je pripravila vmesno poročilo o nadaljnjem ravnanju glede varnosti Loga pod Mangartom, je ocenila, da umetno usmerjanje plazu ni možno. Dolino naj bi pred plazom zavarovali s posebno pregrado in drugimi ukrepi. Te bodo domačinom podrobno predstavili jutri.

Ostanki satelita zadeli južnoafriške farme

03. 05. 2000 07.58

Pred kratkim je na neko južnoafriško farmo, 75 kilometrov vzhodno od Cape Towna, z neba padla velikanska kovinska krogla in na površju pustila dvajsetcentimetrsko udrtino. Že naslednji dan je en meter široka krogla padla na neko drugo farmo v bližini omenjenega mesta. Čeprav bi bilo padanje krogel prav lahko kakšen nenavaden meteorološki pojav, je ameriška vesoljska agencija NASA kmalu zatem povedala, da so skrivnostne krogle pravzaprav ostanki satelita delta, ki so ga izstrelili leta 1996. Kot so povedali, so pričakovali, da bodo krogle pristale nekje na južnem delu Afrike. Čeprav v zadnjih 40 letih ni bil zaradi podobnih vesoljskih smeti nihče poškodovan, bo ameriška vlada plačala odškodnino vsakomur, ki bi ga zadel kakšen podoben predmet, je povedal Nick Johnson, ki je pri agenciji NASA odgovoren za ostanke iz orbite.

Kohl noče razkriti idenititete donatorjev

24. 12. 1999 19.50

Nekdanji nemški kancler Helmut Kohl v pogovoru za petkovo številko časnika Bild vnovič ni hotel razkriti identitete donatorjev, ki so nakazovali denar na skrivne račune nemških krščanskih demokratov (CDU) v času, ko je bil Kohl predsednik CDU.

Četrti Gledos še do nedelje

28. 09. 1999 21.15

Še ves teden do nedelje, 3. oktobra, bodo na starem pokritem bazenu v Kranju potekali četrti gledališki dnevi off skupin - Gledos. Prireja jih kranjsko Gledališče čez cesto. Od minulega petka se je občinstvu predstavilo že šest skupin oz. umetnikov. Za drevi je napovedana plesnogibalna predstava Geo - Ego bolgarskega gledališkega studia 4xC, ki združuje besedo, ples in glasbo in temelji na eksperimentalnem in laboratorijskem delu. Uprizoritev črpa iz besedil bolgarskega poeta Gea Mileva, počasnost gest in gibov desetih izvajalcev pa spremlja mešanica songov in skrivnostne glasbe; ''ta nova odrska resničnost naj bi razkrivala bistvo človekove eksistence,'' je poudarjeno v napovedi večera.

Tone Lapajne z novim slikarskim ciklusom

08. 09. 1999 18.31

Kipar Tone Lapajne je po mnenju umetnostne zgodovinarke dr. Nadje Zgonik v slovenski umetnosti opravil enega najbolj presenetljivih preobratov zadnjih let in se od ustvarjalca barjanskih totemov in idolov preobrazil v slikarja skrivnostnih piktogramov, ki jih še vedno hrani domišljija z Barja. Najnovejši ciklus akrilnih slik velikih formatov, ki so pod skupnim naslovom Drevo je bila njegova mati tačas na ogled v galeriji ZDSLU, Zgonikova v spremnem katalogu opredeljuje kot ''skrivnostne umetnine''.

Milijon Italijanov se boji sončnega mrka

09. 08. 1999 13.41

Za milijon Italijanov bo sončni mrk ''prinesel'' konec sveta. Po mnenju 3,9 odstotka vprašanih Italijanov v neki anketi meni, da gre za nadnaravno opozorilo, skoraj 10 odstotkov, da je to pojav, ki bo imel posledice za zdravje in počutje, za 75 odstotkov pa je mrk le astronomski pojav. Sicer pa pravijo, ''da ne verjamejo, toda nikoli se ne ve'', piše tržaški Il Piccolo.

Družino Rockefeller zanimajo zunajzemeljski pojavi

20. 05. 1999 08.16

Milijarder Laurance Rockefeller iz slavne ameriške dinastije bo financiral delo znanstvenikov, ki skušajo v Veliki Britaniji pojasniti skrivnostne kroge, ki se oblikujejo na žitnih poljih in katerih izvor nekateri povezujejo z zunajzemeljskimi pojavi. Prihodnji mesec naj bi tako na območje Wiltshira na jugu Velike Britanije, kjer se omenjeni krogi najbolj pogosto pojavljajo na žitnih poljih, odpotovala skupina strokovnjakov. Nekateri menijo, da skrivnostne pojave na žitnih poljih povzročajo vremenski pojavi, npr. manjši tornadi. 88-letni Laurance Rockefeller je eden od dedičev Johna D. Rockefellerja, najbogatejšega Američana vseh časov, katerega premoženje danes ocenjujejo na 189,6 milijarde dolarjev.

Psihologi opozarjajo: ljubezen mora ostati skrivnostna

30. 04. 1999 07.35

Preveč odkritosti lahko ljubezenski odnos naredi dolgočasen. Skrivnosti ohranjajo partnerski odnos živahen, je dognala nemška psihoterapevtka Maren Dingwort. Predvsem ženske se morajo naučiti, da ostanejo skrivnostne. ''Zaprite vrata, če želite, da se vrne erotika,'' je po mnenju Dingwortove pravi nasvet za pravo mero napetosti v odnosu. Neznano privlači, medtem ko postane tisto, kar je takoj očitno, kmalu dolgočasno. ''Partnerji se prepogosto vidijo nage, ker naj bi to pomenilo odkritost,'' pravi Dingwortova in dodaja, da golota sicer signalizira zaupanje, vendar pa za moškega že poznano ni več zanimivo. Moški potrebujejo občutek, da nekaj na novo odkrivajo in osvajajo. Psihologinja Eva Hartman ženskam svetuje, da svojim partnerjem ne smejo izdati, če sanjajo o drugih moških, saj s tem ranijo njegova čustva, lastnim sanjarijam pa naložijo cenzuro. Po njenem mnenju bi tudi skok čez plot moral ostati skrivnost, vsaj tako dolgo, dokler ne ogroža odnosa. Kdor si želi olajšati dušo s priznanjem, si mora poiskati kakšnega nevtralnega poslušalca, meni Hartmanova.

Ukradene podobe - Dušan Frice v mali galeriji CD

23. 03. 1999 15.45

V galeriji fotografskih podob, ki jih razstavlja televizijski producent in fotograf Dušan Frice v mali galeriji Cankarjevega doma - na ogled bodo od 24. marca do 9. aprila -, prevladujejo Romi s svojim življenjem, ki jih Frice fotografira že vrsto let. Najprej jih je na skrivaj, je ''kradel'' njihove obraze; odtod tudi naslov cikla oz. razstave - Ukradene podobe. Posvečena je tudi svetovnemu dnevu Romov, 8. aprilu, ki ga bodo v CD obeležili s posebno prireditvijo v sodelovanju z romskimi društvi.

Odkritje najbolj oddaljene in najstarejše supernove

20. 12. 1998 09.38

Skupina ameriških strokovnjakov je nedavno odkrila zvezdo, za katero domnevajo, da je najstarejša in najbolj oddaljena supernova doslej. Zvezda naj bi eksplodirala pred 10 milijardami leti, od našega planeta pa naj bi bila oddaljena 18 milijard svetlobnih let. Odkritje nove zvezde, imenovane Albinoni, potrjuje opazovanja, opravljena v začetku leta, po katerih naj bi se naše vesolje širilo pod vplivom skrivnostne protigravitacijske sile. Sicer pa Albinoni sodi v izredno redko skupino supernov. To so izredno masivne zvezde, ki svoj konec zabeležijo s silovito termonuklearno eksplozijo. Zvezdo so prvič opazili konec oktobra, čez nekaj dni pa so odkritje potrdili astronomi iz laboratorija Barkley, ki že več let preučujejo pojav večanja vesolja.

Podelili letošnjo Jenkovo nagrado

03. 12. 1997 14.35

Jenkovo nagrado za leto 1997, najvišje slovensko priznanje za poezijo, je prejel <b>Peter Semolič</b>, rojen 1967, za svojo tretjo pesniško zbirko Hiša iz besed.