skupščina držav

Mednarodni dan boja proti revščini

18. 10. 2000 00.00

Na sedežu ZN so se z različnimi prireditvami spomnili 17. oktobra, Mednarodnega dneva boja proti revščini, generalni sekretar ZN Kofi Annan in predsednik Generalne skupščine Harri Holkeri pa sta ob tem dala posebni izjavi. Med dogodki ob dnevu boja proti revščini, ki ga je Generalna skupščina razglasila leta 1992, je bil tudi zaključek Svetovnega pohoda žensk 2000, ki se je začel letos marca v Ženevi in zajel predstavnice in predstavnike iz 5.000 nevladnih organizacij iz 159 držav sveta. Udeleženke pohoda so nameravale generalnemu sekretarju ZN predati posebno peticijo z več kot dvema milijonoma podpisov za učinkovitejše ukrepe v boju proti revščini. Namesto Annana, ki se je mudil v Egiptu, jih je sprejel predsednik Generalne skupščine Holkeri. "Svetu ne primanjkuje dobrih namenov za odpravo revščine, kot je razvidno tudi iz sklepov vrha tisočletja in svetovnega vrha za družbeni razvoj iz leta 1995. Vendar do danes nismo storili dovolj in število revnih še naprej narašča, namesto da bi upadalo," je izjavil Holkeri. Tudi Annan je v svoji poslanici izpostavil, da svetu ne primanjkuje znanja in sredstev za odpravo revščine, ampak volje. "Na strani razvitih to pomeni zmanjšanje dolga, odpravo zaščitnih carin pred uvozi iz revnih držav in več sredstev za razvojno pomoč. Na strani držav v razvoju boj proti korupciji, končanje spopadov in vzpostavitev dobrega vladanja," je zapisal Annan.

Izredno zasedanje ZN

14. 10. 2000 00.00

Generalna skupščina Združenih narodov bo verjetno v začetku prihodnjega tedna na pobudo arabskih držav in skupine držav v razvoju sklicala izredno zasedanje zaradi krize na Bližnjem vzhodu. Države pobudnice so predlagale tudi osnutek resolucije, ki tako kot nedavno sprejeta resolucija Varnostnega sveta obsoja prekomerno uporabo sile v spopadih med Izraelci in Palestinci.

OMO pozdravil demokratični razvoj v ZRJ

11. 10. 2000 00.00

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose je na današnji izredni seji razpravljal tudi o zadnjih dogodkih v ZRJ. Odbor je pozdravil demokratičen razvoj v državi in izrazil pričakovanje, da se bo zvezna skupščina ZRJ odrekla vztrajanju pri stališču o kontinuiteti nekdanje SFRJ in Miloševićeve Jugoslavije. OMO pričakuje, da se bo ZRJ kot ena od enakopravnih držav naslednic SFRJ pridružila mednarodni skupnosti in drugim državam naslednicam v prizadevanjih za mir in stabilnost na jugovzhodu Evrope, gospodarski razvoj in vključevanje celotne regije v evropske integracijske procese. Državni sekretar na zunanjem ministrstvu Mitja Drobnič pa je članom odbora povedal, da se bo v petek v Beogradu kot posebni odposlanec premiera Bajuka srečal z novim jugoslovanskim predsednikom Vojislavom Koštunico.

Svet Evrope za priznanje homoseksualnih parov

27. 09. 2000 00.00

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope (SE) se je na današnjem zasedanju v Strasbourgu izrekla za priznanje istospolnih parov in odpravo vsakršne diskriminacije homoseksualcev in lezbijk. Parlamentarna skupščina v z večino sprejeti resoluciji poziva 41 držav članic SE, naj med razloge za podelitev političnega azila vključijo preganjanje homoseksualcev, med razloge diskriminacije vključijo spolno usmeritev in naj v svojih zakonodajah prepovejo ter ustavijo nadaljevanje kazenskih postopkov zaradi homoseksualnih dejanj zoper odrasle, ki so v ta dejanja privolili.

Ministri G-8 o spremembah v ZRJ

13. 07. 2000 11.05

Zunanji ministri sedmih industrijsko najrazvitejših držav in Rusije (G8) so danes izrazili globoko zaskrbljenost zaradi ustavnih sprememb, ki jih je nedavno sprejela jugoslovanska skupščina, in Beograd pozvali, naj se vzdrži dejanj, ki bi lahko vodila k novemu nasilju.

Letna skupščina organizacije za delo

31. 05. 2000 07.46

V Ženevi se je začela letna skupščina Mednarodne organizacije za delo (ILO), na kateri sodeluje 3000 predstavnikov vlad in sindikatov iz 175 držav.

Rusija kaznovana zaradi Čečenije

07. 04. 2000 21.37

Potem, ko je parlamentarna skupščina Sveta Evrope zaradi trajnega kršenja človekovih pravic v Čečeniji ruskim delegatom odvzela pravico glasovanja in začela postopek za izključitev Rusije, se je uradna Moskva odločila, da prepove vse nadaljnje obiske predstavnikov Sveta v Rusiji. Zunanji minister Igor Ivanov pa je poudaril, da se bo Rusija še naprej borila proti čečenskim teroristom.

Konvencija ZN o pravicah otroka

20. 11. 1999 12.01

Na današnji dan pred desetimi leti je generalna skupščina Združenih narodov (ZN) sprejela Konvencijo ZN o pravicah otroka. Ta edinstven dokument pokriva paleto državljanskih, političnih, ekonomskih, socialnih in kulturnih pravic, ki jih mora uživati vsak otrok. Zaradi zadostnega števila ratifikacij je stopila v veljavo že leto dni po sprejemu - septembra 1990 Doslej so jo ratificirale vse države ZN z izjemo Združenih držav Amerike in Somalije.

Začetek generalne konference UNESCO

27. 10. 1999 08.47

V Parizu se je včeraj začelo 30. zasedanje generalne skupščine Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki bo potekalo do 17. novembra in se ga udeležujejo ministri za šolstvo iz približno 150 držav.

Začetek 30. generalne skupščine UNESCO

26. 10. 1999 16.35

V Parizu se je začelo 30. zasedanje generalne skupščine Organizacije ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO), ki bo potekalo do 17. novembra in se ga udeležujejo ministri za šolstvo iz približno 150 držav. Na zasedanju naj bi 12. novembra imenovali novega generalnega direktorja UNESCO, ki bo na tem položaju nasledil Španca Frederica Mayorja.

Čuk na zasedanju Eurochambers

14. 10. 1999 18.51

Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Jožko Čuk je danes v Nikoziji, kjer potekata skupščina in kongres združenja evropskih zbornic Eurochambers, izpostavil nekatera načelna vprašanja o vlogi gospodarskih zbornic v socialnem partnerstvu ter predstavil izkušnje GZS.

Zasedanje Evropske gledališke konvencije

09. 10. 1999 18.32

V Ljubljanskih Križankah se nadaljuje zasedanje generalne skupščine Evropske gledališke konvencije (ETC). Prvič od ustanovitve tega združenja tridesetih evropskih gledališč leta 1988 poteka letno srečanje v Sloveniji, obenem pa tudi prvič v kaki državi izven Zahodne Evrope oziroma držav Evropske unije.

SE za ukinitev embarga proti Srbiji

24. 09. 1999 08.01

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je včeraj v Strasbourgu ''iz političnih in človekoljubnih razlogov'' zahtevala umik naftnega embarga proti Srbiji. 129 poslancev iz 41 držav je po večurni razpravi v predlogu poudarilo, da podpirajo mednarodne pritiske na jugoslovanske oblasti, da bi te spoštovale demokratične norme, da pa bi morali srbskemu prebivalstvu vseeno nuditi človekoljubno pomoč.

Svetovni dan miru

14. 09. 1999 16.50

Generalni sekretar ZN Kofi Annan je danes uradno in poudarjeno označil Svetovni dan miru, ki se vsako leto praznuje na dan začetka novega zasedanja Generalne skupščine ZN. Annan bo med slovesnostjo na sedežu ZN v New Yorku udaril na poseben zvon, darilo Japonske, ki je vlit iz kovancev iz več kot 60 držav sveta. Zvonjenje za mir bo tudi Annanova napoved in uradna razglasitev leta 2000 kot Mednarodnega leta miru.

Ustanovili slovenski PIARC

03. 09. 1999 17.44

Na ministrstvu za promet in zveze je bila danes ustanovna skupščina Nacionalnega komiteja Svetovnega cestnega združenja (PIARC) Slovenije. Pogodbo o ustanovitvi je podpisalo 28 predstavnikov cestnih podjetij in univerze, prvi pa jo je v imenu vlade podpisal minister za promet in zveze Anton Bergauer. Za predsednika komiteja so izbrali Antona Šajno, sicer direktorja Slovenskih cestnih podjetij in dosedanjega prvega delegata Slovenije pri tej svetovni organizaciji.

Tonga kmalu 187. članica Združenih narodov

28. 07. 1999 20.49

Varnostni svet ZN je danes soglasno odobril sprejem kraljevine Tonga v Združene narode. Sprejem mora potrditi še Generalna skupščina ZN.

Severnoatlantska skupščina o krizi na Kosovu

31. 05. 1999 17.47

Kriza na Kosovu je bila danes osrednja tema spomladanskega zasedanja Severnoatlantske skupščine v Varšavi. Parlamentarci držav članic zveze NATO in predstavniki parlamentov vzhodnoevropskih držav so razpravljali o resoluciji, ki naj bi podprla poseg zveze NATO in izrazila solidarnost z ljudmi na Kosovu.

Tudi Slovenija bo aktivno obeležila 50. obletnico ustanovitve Sveta Evrope

20. 04. 1999 18.44

Člani slovenskega odbora za pripravo slovesnosti ob 50. obletnici ustanovitve Sveta Evrope pod vodstvom zunanjega ministra Borisa Frleca so danes v Ljubljani predstavili aktivnosti, s katerimi bodo evropske države - med njimi tudi Slovenija - obeležile 50. obletnico ustanovitve te najstarejše evropske organizacije. Kot je poudaril minister Frlec, se je slovenski odbor odločil, da se bo v programu obeležitve osredotočil predvsem na vsebinske aktivnosti. Proslavljanje 50. obletnice ustanovitve SE je razdeljeno na tri sklope.

V Nigeriji zmagala Narodna demokratska stranka

22. 02. 1999 14.29

Na sobotnih volitvah v nigerijski senat je absolutno večino osvojila Narodna demokratska stranka (PDP), ki za predsednika podpira nekdanjega vojaškega voditelja generala Oluseguna Obasanija.

Minister Marinček otvoril skupščino ICPE

07. 10. 1998 15.13

Z otvoritvenim nagovorom ministra za znanost in tehnologijo Lojzeta Marinčka se je danes začela redna skupščina Mednarodnega centra za promocijo podjetij (International Center for Promotion Enterprises-ICPE), na kateri sodelujejo predstavniki osmih članic in pridruženih članic.

V SE prvič poročilo slovenskega parlamentarca

25. 09. 1998 13.43

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je z veliko večino glasov sprejela poročilo o evropskem kodeksu o ravnanju pri trgovini z orožjem, ki ga je tokrat prvič pripravil kak slovenski parlamentarec, je na današnji novinarski konferenci dejal vodja slovenske delegacije pri SE Borut Pahor.

Svet Evrope obsodil akcije proti civilistom na Kosovu

24. 09. 1998 16.18

Parlamentarna skupščina Sveta Evrope je danes v Strasbourgu obsodila vojaške akcije na Kosovu in jugoslovanske oblasti pozvala, naj nemudoma prenehajo s kršenjem človekovih pravic. Politični rešitvi krize je dala prednost pred oboroženim posegom Severnoatlantske zveze.

Vladna delegacija se bo v Lizboni udeležila prve svetovne konference o mladini

07. 08. 1998 14.54

Slovenska vladna delegacija, ki jo vodi državni sekretar v ministrstvu za šolstvo in šport Pavel Zgaga, je danes odpotovala v Lizbono, kjer se bo udeležila prve svetovne konference o mladini. Kot so sporočili iz ministrstva za šolstvo in šport, petdnevno konferenco, ki se bo začela jutri, organizira portugalska vlada v sodelovanju z Organizacijo združenih narodov.

Začetek konference predsednikov evropskih parlamentov

12. 06. 1998 12.06

Predsednik državnega zbora Janez Podobnik se mudi v Stockholmu, kjer sodeluje na dvodnevni konferenci predsednikov evropskih parlamentov, ki se jo je udeležilo okoli 60 delegacij. Konferenco, ki poteka pod naslovom Izzivi za nacionalne parlamente v razširjeni demokratični Evropi, je odprla predsednica švedskega parlamenta Birgitta Dahl.

Severnoatlantska skupščina jutri začenja spomladansko zasedanje

22. 05. 1998 14.05

Severnoatlantska skupščina (NAA) se bo jutri v Barceloni sešla na spomladanskem zasedanju. Zavezniškim poslancem se bodo pridružili tudi parlamentarci iz petnajstih partnerskih držav, med katerimi je tudi Slovenija. Slovenski predstavniki na zasedanjih NAA sodelujejo s statusom pridružene delegacije.

Prva generalna skupščina Svetovnega sklada za okolje v New Delhiju

01. 04. 1998 12.35

Indijski premier Atal Behari Vadžpajee je s pozivom k boju zoper "hitro globalizacijo uničevanja okolja" v New Delhiju danes slovesno odprl prvo generalno skupščino Svetovnega sklada za razvoj, ki združuje 164 držav. Na tridnevni generalni skupščini v New Delhiju naj bi določili strategijo vsesvetovne zaščite okolja in razvoja, ki ne bi uničeval okolja. Kot je opozoril indijski finančni minister Jašwant Sinha, ki predseduje razpravam, Zemlji namreč sicer resnično grozi uničenje. Ministri, predstavniki mednarodnih organizacij, strokovnjaki in raziskovalci bodo na prvi generalni skupščini Svetovnega sklada za razvoj govorili o raznolikosti življenja, podnebnih spremembah, stanju voda, ozonski luknji, eroziji tal in drugih podobnih vprašanjih.

Sprejet osnutek resolucije o izraelskih ukrepih v Palestini

19. 03. 1998 09.47

Generalna skupščina Združenih narodov je z veliko večino glasov sprejela osnutek resolucije o nezakonitih izraelskih ukrepih na zasedenih ozemljih Palestine. Za osnutek resolucije je glasovalo 120 držav, med njimi tudi Slovenija. Proti pa so bile le tri: ZDA, Izrael in Mikronezija. Vzdržale so se Avstralija, Bolgarija, Romunija, Svaziland ter Maršalovo otočje. Osnutek resolucije ponovno obsoja izraelsko neizpolnjevanje prejšnjih resolucij, in poziva k izpolnjevanju obvez iz mirovnega procesa.

Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let

25. 02. 1998 09.52

Kubanski predsednik Fidel Castro bo na oblasti še naslednjih pet let. Kubanska Narodna skupščina ljudske oblasti ga je namreč na torkovem ustanovnem zasedanju v Havani še petič izvolila za predsednika državnega sveta oziroma vlade. Fidel je bil edini kandidat za to funkcijo. Prvi podpredsednik vlade ostaja Fidelov mlajši brat, 66-letni Raul, ki je obenem obrambni minister. Fidel Castro je na oblasti od leta 1959. Fidel je v nastopnem govoru zavrnil predlog, ki je zdaj v ameriškem kongresu, o omejeni podpori človekoljubnih organizacij iz Združenih držav Kubi. Označil ga je za "ponižujočega" in pojasnil, da Kuba ne želi igrati vloge berača. Castro se je v govoru sicer strinjal s papeževim odklonilnim stališčem do ločitve in splava, ob tem pa dodal, da Kuba ne bo silila žensk, naj rojevajo, niti se "ne bo vrnila v srednji vek in vnovič iznašla deviški pas".

Generalna skupščina ZN sprejela resolucijo o višini prispevkov

23. 12. 1997 09.37

Generalna skupščina Združenih narodov je v ponedeljek po dolgotrajnih pogajanjih sprejela resolucijo o višini prispevkov držav članic za prihodnja tri leta, pri čemer ameriški delež zaradi dosedanjega neplačanega dolga ZDA ostaja nespremenjen. Tako bo ameriški delež k proračunu organizacije še naprej 25-odstoten, vendar pa resolucija predvideva revizijo sklepa do septembra, če bodo ZDA poravnale svoj zaostali dolg v višini 1,4 milijarde dolarjev. Proračun organizacije za leti 1998 in 1999 bo znašal 2,5 milijarde dolarjev.

Sporazum o prepovedi jedrskih poskusov podpisalo 149 držav

19. 12. 1997 09.17

Sporazum o popolni prepovedi izvajanja jedrskih poskusov je doslej podpisalo 149 držav, medtem ko so Japonska, Fidži, Mikronezija, Češka, Mongolija, Peru, Katar in Uzbekistan sporazum tudi že ratificirali.