slab ukrep

NIJZ zaradi vse več primerov okužb s hepatitisom A v Evropi potnikom priporoča cepljenje
12. 06. 2017 12.55
Tveganje za okužbo z virusom hepatitisa A je visoko pri potovanju v države s slabšimi higiensko sanitarnimi razmerami, vendar pa se okužbe z virusom v zadnjem času obsežno pojavljajo tudi v razvitih zahodnoevropskih državah. Zato na NIJZ potnikom v Evropi priporočajo cepljenje.

Strokovnjak: podjetja odpuščajo varnostne inženirje, država znižuje kriterije za požarno varnost
01. 06. 2017 09.56
Požar v Kemisu je pokazal na številne težave s področja požarne varnosti. Ta se zadnja leta močno slabša, opozarja strokovnjak za požarno varnost Aleš Jug, ki se s področjem varstva pred požarom ukvarja že skoraj 20 let. Ta problematika je zelo akutna, saj se lahko zaradi novih materialov požar v popolnosti razvije v manj kot petih minutah.

Slovensko sodstvo v letu 2016 po oceni vrhovnega sodišča učinkovito in uspešno
16. 05. 2017 10.26
Vrhovno sodišče je izvajanje sodne oblasti v letu 2016 ocenilo kot pozitivno. Kot je poudarilo v letnem poročilu, so sodišča v lanskem letu delovala "učinkovito in uspešno". Kljub temu pa sodstvo po mnenju sodišča še vedno ne more biti zadovoljno s kazalniki, ki se nanašajo na starejše nerešene zadeve.

Sto dni: Trump mejnik označil za neumnost, a se vseeno hvali. Pa se ima za kaj?
29. 04. 2017 07.20
Donald Trump je na oblasti sto dni. Prav z veliko uspehi se ne more pohvaliti. Največji dosežek je imenovanje novega vrhovnega sodnika, drugih podobnih dosežkov pa ni bilo.

Tudi v Sloveniji lahko izbruhne epidemija ošpic, odstotek precepljenosti z obveznimi cepivi upada
24. 04. 2017 06.54
Teden cepljenja letos poteka pod geslom Cepljenje deluje – za zaščito zdravja v vseh starostnih obdobjih. Cepljenje je učinkovit preventivni ukrep, a ker precepljenost pada, se znova pojavljajo določene bolezni. Tako številne sosednje države poročajo o izbruhih nevarnih ošpic, zato bodite, ko potujete na območja, kjer se pojavljajo izbruhi ošpic, zelo previdni.

Pozitivnih učinkov je veliko, negativnih malo. A kljub temu so dvomljivci vse glasnejši
21. 04. 2017 10.08
Cepljenje vsako leto reši od dva do tri milijone življenj. Ker smo skorajda izkoreninili otroško paralizo, danes hodi več kot osem milijon ljudi, ki sicer ne bi. Obenem zaradi nalezljivih bolezni, ki bi jih lahko preprečili, še vedno umre veliko otrok. Morebitni stranski učinki cepljenja pa so v primerjavi s posledicami bolezni naravnost zanemarljivi.

Trumpova hčerka Ivanka dobila tudi uradno funkcijo pomočnice predsednika ZDA
30. 03. 2017 07.42
Bela hiša je klonila kritikam in prvo hčerko ZDA Ivanko Trump tudi uradno imenovala za pomočnico svojega očeta, ameriškega predsednika. S tem bodo tudi zanjo veljali zakoni o transparentnosti in preprečevanju konfliktov interesov. Zvezni sodnik Havajev pa je za nedoločen čas podaljšal blokado sporne prepovedi vstopa za državljane šestih večinsko muslimanskih držav.

Prispevka za prednostno dispečiranje električne energije iz Teš 6 ne bo, pripravljajo alternativne možnosti
01. 03. 2017 12.12
Ministrstvo za infrastrukturo bo iz predloga novele energetskega zakona umaknilo možnost uvedbe prednostnega dispečiranja elektrike iz Teš 6. Alternativne rešitve temu ukrepu bo skupaj z energetskimi podjetji pripravil SDH.

Strateška naložba za Magno Steyr dobila zeleno luč, poslance prepričala namera o 1000 delovnih mestih
15. 12. 2016 17.19
Poslanci so sprejeli zakon o zagotavljanju pogojev za izvedbo strateške investicije na razvojnem območju v občini Hoče-Slivnica. KGZS je opozorjala, da bomo s tem izgubili prvovrstna kmetijska zemljišča. 'Resna država bi morala to prepoznati kot javni interes.'

Najprej izolacija, šele potem menjava načina ogrevanja
19. 11. 2016 07.00
Kako se Slovenci ogrevamo, na kakšen način lahko privarčujemo, kakšne so smiselne spremembe in kakšne so rešitve, ki bodo zaživele v prihodnosti, s katerimi bomo sami veliko privarčevali in bomo z njimi hkrati prijazni do narave. Energetskega svetovalca smo ob začetku kurilne sezone prosili za nasvete za najbolj varčno in ekološko ogrevanje za tri konkretne primere.

Kuštrin: Vlada očitno noče nobenih sprememb, volitve pa so zelo blizu
17. 11. 2016 15.22
Izstop iz enotnega plačnega sistema je bila alternativa, je odločitev vlade, da ne podpre te zahteve, komentiral predsednik Fidesa Konrad Kuštrin. Tako vlada kot Fides ugotavljata, da so nekatera stališča že zbližali, zato se bodo še pogajali.

Bomo tudi pri nas po letu 2030 na novo registrirali le še električna vozila?
11. 10. 2016 11.03
Potem ko je Nemčija na začetku poletja napovedala, da bo po letu 2030 mogoče na novo registrirati zgolj vozila brez emisij, so nemški poslanci šli še korak dlje. Sprejeli so resolucijo, s katero predlagajo, da bi tak ukrep veljal v vseh državah EU, tudi v Sloveniji. Predlog je že naletel na številne kritike.

FOTO in VIDEO: Pretresljiva podoba sirskega dečka, ki je preživel zračni napad
18. 08. 2016 09.55
Sirski opozicijski aktivisti so objavili pretresljiv posnetek, ki prikazuje dečka, ki so ga rešili izpod ruševin po uničujočem zračnem napadu na predel Alepa, ki ga obvladujejo uporniki. V napadu je umrlo osem oseb, med njimi pet otrok. Podoba, ki ponazarja grozljiv vsakdanjik sirskih otrok, je zaokrožila po družbenih omrežjih.

Podnebne spremembe ogrožajo pivo
01. 05. 2016 09.34
Tudi pivovarje po svetu skrbijo posledice podnebnih sprememb. Te lahko namreč usodno vplivajo na proizvodnjo hmelja, ki je pomembna sestavina v pivovarstvu, saj pivu doda značilno grenkobo. Rastlina namreč najbolje uspeva v omejenem delu sveta in naravne nesreče tako zelo hitro vplivajo na ponudbo hmelja.

Davčne blagajne: spremembe so nujne, sicer se bo porušilo prostovoljstvo
19. 04. 2016 13.06
Številna lokalna društva, takih je v Sloveniji 17.000, delujejo prostovoljsko, imajo pa tudi nizke prihodke. Davčne blagajne morajo vseeno uporabljati, ker v zameno za članarino ponudijo kakšen izlet, zanj pa izstavijo račun. Številna društva so tako na robu preživetja.

Predlog bele knjige: Nihče ne bo delal več kot 40 let, pokojnina bi znašala med 60 in 70 odstotkov zadnje plače
13. 04. 2016 09.35
Bela knjiga upokojevanja ponuja štiri variante sprememb, predviden dvig upokojitvene starosti in daljšo zavarovalno dobo. Izenačitev moških in žensk, podaljšanje pokojninske osnove za izračun pokojnine na 34 zaporednih najugodnejših let. In še ...

VIDEO: Po ugrizu klopa povsem ohromel: 'Bal sem se, da nikoli več ne bom hodil'
23. 03. 2016 06.34
Letno za klopnim meningoencefalitisom zboli okrog 250 Slovenk in Slovencev, kar nas po stopnji obolevnosti uvršča v svetovni vrh. Pogovarjali smo se z obolelima, ki sta ušla smrti. Herman Čater je potreboval kar 10 let, da je okreval in znova zaživel po ugrizu klopa, hude posledice pa ima tudi Stanko Martinjak, ki je bil skoraj leto dni na invalidskem vozičku.

Policija in politiki na bojni nogi: Nihče ne bo omajal naše motiviranosti za delo, trdi Majhenič
03. 01. 2016 14.26
Veliko hude krvi je bilo zaradi kriminalističnih preiskav pri politikih v letu 2015. A policija vztraja: pred zakonom smo vsi enaki. ''Ne moremo pristati na teorije politike, da so hišne preiskave v Državnem zboru nedopustne,'' je prepričan prvi mož NPU.

FOTO: Slovenija poostrila nadzor na meji in postopke obravnave migrantov
17. 11. 2015 07.05
Slovenija je po napadu v Parizu poostrila nadzor državne meje, varovanje objektov in intenzivirala aktivnosti v notranjosti države. Boštjan Šefic je ocenil, da je stanje v Sloveniji še vedno stabilno in varno. Predstavniki držav na balkanski migracijski poti so se zavzeli za upočasnitev migrantskega toka.

FOTO in VIDEO: Cerar: Na vračanje beguncev ne bomo pristali
12. 11. 2015 06.38
Slovenija na to ne bo pristala, je na vprašanje, ali bi morali biti zaskrbljeni zaradi možnosti vračanja beguncev v države članice EU, odgovoril Cerar. Kot je opozoril, si ti begunci k nam ne želijo, Slovenija z dvema milijonoma ljudi takega ukrepa ne bi mogla prenesti, poleg tega pa zanj ni pravne in dejanske osnove.

'Vsak Madžar, vsak Slovenec, vsak državljan Evrope je odgovoren za celotno Evropo'
06. 11. 2015 06.41
"Več sto tisoč ljudi, ki so iz druge kulture, je že prestopilo naše meje in še več jih je pred pragom. Če tega ne bomo uspeli preprečiti, enostavno ne bo več takšne Evrope, za kakršno smo se toliko borili," je po srečanju s Cerarjem poudaril madžarski premier Orban.

Prvi tovornjaki z bodečo žico naj bi bili že v Sloveniji
04. 11. 2015 06.45
V Sloveniji naj bi že bili koluti bodeče žice, ki naj bi jo vlada kupila na Madžarskem. Namenjena pa je varovanju naše meje s Hrvaško. Žico naj bi naša vlada naročala tudi na Poljskem. Ograja bo stala več 10 milijonov evrov, strošek je vlada upoštevala v proračunu za prihodnje leto.

FOTO in VIDEO: Šentilj: begunca sta se stepla. Policisti reagirali hitro in učinkovito ter brez uporabe prisilnih sredstev
30. 10. 2015 06.36
Pritisk na Avstrijo v Šentilju je močan, zato ne uspejo sprejemati vseh beguncev sproti. Med begunci in migranti zaradi dolgotrajnega čakanja pred mejo zato občasno zavre. Sicer se po besedah Šefica stanje umirja, da k nam prihaja manj ljudi, a to se lahko hitro spremeni. Nemčija medtem omejuje vstop beguncev na pet prehodov.

Madžarom se očitno zelo mudi: ograjo na meji gradijo tudi zaporniki
11. 09. 2015 08.12
Begunski val ne pojenja. Razmere so kritične v Avstriji, kjer so zaradi preobremenjenosti ustavili tako vlake kot avtobuse. Ker so se begunci nato po avtocesti odpravili kar peš, so policisti avtocesto Dunaj-Budimpešta zaprli. Orban napoveduje aretacije beguncev.

Po treh desetletjih rasti končno upada delež predebelih mladostnikov
24. 08. 2015 12.34
V Sloveniji že tri desetletja beležimo resen javnozdravstveni problem naraščajočega deleža čezmerno hranjenih in debelih otrok in mladostnikov, zdaj pa je raziskava Nacionalnega inštituta za javno zdravje pokazala, da se je delež predebelih končno zmanjšal.

'Zaskrbljujoč odnos države do mednarodne humanitarne pomoči'
19. 08. 2015 09.28
Humanitarne organizacije so pomemben steber v družbi pri spopadanju in premagovanju socialnih stisk. Iz slovenskih organizacij opozarjajo tudi, da so kljub majhnosti uspešni tudi pri humanitarni pomoči v tujini. A očitno podpore države nimajo, vsaj ne toliko, kolikor bi sami želeli.

Invazija pijanih voznikov na slovenskih cestah: na alkotestu padla četrtina voznikov, alkohol v krvi že ob 11. dopoldne
10. 08. 2015 14.22
Ne hude prometne nesreče ne preventivne akcije, kot kaže pa niti zagrožene kazni voznikov ne prepričajo, da za volan ne bi sedli potem, ko pijejo alkohol. Konec tedna so imeli policisti z njimi polne roke dela.

FOTO in VIDEO: Nezbrani za volanom hitro postanete potencialni morilci
15. 05. 2015 10.43
Ne boste verjeli, kaj vse vozniki počno med vožnjo. Od telefoniranja, pisanja sporočil, do lepotičenja in gledanja filma. Lani je policija ugotovila kar 22.572 kršitev, leto prej 19.305. Bi postali bolj odgovorni, če bi vedeli, da v 5 sekundah, kot vam jih vzame SMS-sporočilo, prevozite dolžino nogometnega igrišča - ne da bi pogledali na cesto?

Zaradi snega: v Revozu ustavljajo proizvodnjo, ponekod ne bo dostave pošte
05. 02. 2015 10.06
Zaradi prepovedi in omejitev tovornega prometa, so se v Revozu odločili za ustavitev proizvodnje, saj imajo težave z oskrbo. Iz Pošte Slovenije pa so sporočili, da bo motena dostava pošte, če bo prišlo do izpadov elektrike pa tudi delo nekaterih poslovalnic.

Strokovnjakinji o potezah ministrstva: Učne pomoči, kot take, ne bo več. Ukradli so jo otrokom!
12. 01. 2015 09.11
O tem kakšne bodo posledice začasne ukinitve financiranja učne pomoči v šolah, smo povprašali zdravnico, ki ima ambulanto za avtizem, ter specialno pedagoginjo. Obe opozarjata, da gre za radikalne reze v pomoč učencem s posebnimi potrebami.