slaba

Preložili usmrtitev Timothyja McVeigha

12. 05. 2001 00.00

Za preložitev usmrtitve bombnega atentatorja Timothyja McVeigha, ki jo je sinoči uradno potrdil tudi ameriški pravosodni minister John Ashcroft, naj bi bili krivi zastareli računalniki, kaotičen arhivski sistem in slabo izobraženi uslužbenci ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI). Več tisoč strani dokumentacije, ki je FBI sodišču ni predal kot dokazno gradivo, ker so jo "spregledali", so odkrili šele v petem poskusu, so danes sporočili z FBI.

Visok poraz in izgredi

12. 05. 2001 00.00

Nogometaši Interja iz Milana so sinoči na svojem stadionu v 30. krogu italijanskega prvenstva kar z 0:6 izgubili v mestnem derbiju z AC Milanom. Slaba igra Interja je spravila v bes njihove navijače, ki so napadli navijače tekmecev, policijo in celo nogometaše.

Ekvadorski nogometni selektor ustreljen

09. 05. 2001 00.00

Gomeza so neznanci napadli pred nekim hotelom in mu poleg velike strelne rane na nogi prizadejali tudi hude poškodbe obraza, saj ima med drugim zlomljen nos, je sporočila ekvadorska policija. Neuradno se je izvedelo, da so enega izmed treh napadalcev že ujeli in aretirali, še vedno pa ni znan motiv za ta napad.

Besedilo brez soglasja ZLSD

14. 04. 2001 00.00

V ZLSD poudarjajo, da besedilo izhodišč za pogajanja s Svetim sedežem, ki jih je vlada sprejela v četrtek, med koalicijskimi partnerji ni bilo usklajeno. Stranka, kot trdi vodja njene poslanske skupine Miran Potrč, ni dala nikakršnega soglasja za odločanje na odboru vlade ali na vladi. Nasprotno, zahtevala je nadaljnje koalicijsko usklajevanje. Odločitev vlade, ki je ob izrecnem nasprotovanju ministrov ZLSD sprejela neusklajeno besedilo, je po Potrčevih besedah slaba za Slovenijo, popravki, ki so bili doslej narejeni, pa so nezadostni. V ZLSD trdijo, da predlagana vsebina pogajalskih izhodišč za sporazum s Svetim sedežem kljub nekaterim popravkom omogoča katoliški cerkvi v Sloveniji delovanje neodvisno od slovenske zakonodaje. Miran Potrč je za 24 ur povedal, da "omogoča še vedno opredelitev posebnega položaja Rimskokatoliške cerkve nasproti drugim verskim skupnostim in jasno je, da na podlagi tega sporazuma katoliška cerkev pričakuje in lahko tudi zahteva posebne sporazume, ki bodo urejali vprašanje verouka v šolah, vprašanje položaja cerkve v nekaterih zavodih, vprašanja davkarije, vprašanja denacionalizacije in podobnega." Po njegovih besedah je to poseg v avtonomnost slovenske države in omogoča privilegiran položaj katoliške cerkve. Vatikanski sporazum tudi ni dogovorjena prioriteta zunanje politike, trdijo v ZLSD, sklenitvi sporazuma ne nasprotujejo, menijo pa, da se z njegovim sprejetjem ne mudi in da mora biti prvi interes vsakega sporazuma interes Slovenije in njena ustavna ureditev, ne pa interesi posameznih strank ali njihovih prvakov. Združena lista bo, je napovedal Potrč, nadaljevala z aktivnostmi, da se ne sprejme v tej obliki.

Polovica Črnogorcev za odcepitev

13. 04. 2001 00.00

Več kot polovica črnogorskih volivcev se zavzema za odcepitev Črne gore od ZRJ. Kot so pokazali rezultati javnomnenjske raziskave, ki so jo danes objavili v Podgorici, se za neodvisnost Črne gore zavzema 58 odstotkov od 1281 vprašanih, medtem ko jih je 31 odstotkov proti ločitvi Črne gore od ZRJ. Ali bodo v Črni gori priredili referendum o odcepitvi od ZRJ, naj bi odločili po parlamentarnih volitvah 22. aprila.

Zmagoslavje Rumsasa Po Baskiji

13. 04. 2001 00.00

Litovski kolesar Raimondas Rumsas je zmagovalec dirke Po Baskiji. Kolesar italijanskega moštva Fassa-Bortolo je bil najhitrejši na petkovem, 10,2 km dolgem kronometru in za pet sekund prehitel Španca Martineza, njegovega tretjeuvrščenega rojaka Serrana pa za sedem. Slovenski kolesar Gorazd Štangelj je za Rumsasom zaostal 1:12 minute, v skupni razvrstitvi pa je med 60. in 70. mestom.

Šiškarji proti centru za tujce

11. 04. 2001 00.00

Predstavniki civilne iniciative stanovalcev v Šiški, ki so se sestali z ministrom Radotom Bohincem, so ob srečanju izrazili194160194160nezadovoljstvo zaradi še vedno nerešenega problema preselitve varovancev azilnega doma in centra za tujce. Minister Bohinc je nezadovoljnim stanovalcem zatrdil, da je ministrstvo že našlo lokaciji, kamor bodo preselili ilegalne prebežnike iz doma na Celovški, stanovalci pa so napovedali, da bodo čez slaba dva tedna protestno zaprli Celovško cesto, če obljub ministrstvo ne bo izpolnilo.

Kylix tudi v Sloveniji

23. 03. 2001 00.00

V sredo je veliki dvorani Smelta, v organizaciji ljubljanskega podjetja Marand, potekala predstavitev novega razvojnega orodja za operacijski sistem Linux, imenovanega Kylix.

Mir na Zemlji

23. 03. 2001 00.00

Ruska orbitalna znanstvena postaja Mir je v petek ob 6.59 in 24 sekund po srednjeevropskem času nadzorovano strmoglavila v Tihi ocean. Tako se je končalo pet ur in pol dolgo iztirjanje 15 let stare vesoljske postaje. Ostanki postaje so padli na območje s koordinatami 40 stopinj južne in 160 stopinj zahodne zemljepisne dolžine na območju v obliki 3000 kilometrov dolge elipse, kar je približno polovico manj in zato bolje kot so pričakovali.

S pismom bodo seznanili predsednike

16. 03. 2001 00.00

V zvezi z izginotjem majorja Ladislava Trohe je predsedujoči v komisiji za nadzor nad delom varnostnih in obveščevalnih služb Zmago Jelinčič ostale člane tega nadzornega delovnega telesa obvestil, da je okrožnemu državnemu tožilcu Gorazdu Fišerju sredi tedna s posebnim dopisom posredoval pismo, ki naj bi ga Troha napisal v začetku lanskega decembra in ga takrat tudi overovil pri notarju. Na pobudo nekaterih poslancev bo komisija pismo poslala še notranjemu ministru ter predsedniku države, vlade in državnega zbora. Pismo, ki ga je Troha napisal slaba dva meseca pred izginotjem, navaja dogodke v zvezi s podstavitvijo eksploziva pod Jelinčičev avtomobil leta 1993. Troha v njem obtožuje nekatere pripadnike specialne brigade Moris.

Clintonovi novi škandali

24. 02. 2001 00.00

V petek so preiskovalci ameriškega kongresa še razširili obtožbe proti nekdanjemu predsedniku Billu Clintonu in kongresnici Hillary Clinton. Potem ko so bile zaradi sporne pomilostitve milijarderja Marca Richa uvedene tri preiskave, zdaj vsak dan v javnost prodre kakšna nova slaba novica povezana s Clintonom ali njegovimi družinskimi člani. Vse skupaj pa povezuje sum nudenja različnih uslug za denar. Takoj potem, ko je izbruhnila vest o tem, da je brat senatorke iz New Yorka Hillary Clinton Hugh Rodham prejel 400.000 dolarjev za uspešno lobiranje pri predsedniku za pomilostitev trgovca z mamili in prevaranta, se je v petek pojavila novica, da naj bi tudi polbrat Billa Clintona Roger skušal predsednika prepričati, da poleg njega samega pomilosti še šest njegovih prijateljev. Roger Clinton zanika, da bi za to prejel denar, poleg tega pa brat ni uslišal njegovih prošenj in je pomilostil le njega. Roger Clinton je bil leta 1985 obsojen zaradi razpečevanja kokaina.

Telekom meri na srbski trg

13. 02. 2001 00.00

V Skupini Telekom, ki jo poleg matične družbe Telekom Slovenije sestavljata še mobilni operater Mobitel in komercialni ponudnik internetnih storitev Siol, se nameravajo po ponedeljkovem obisku v Beogradu, kjer so se med drugim sestali s srbskim ministrom za telekomunikacije Borisom Tadićem in predstavniki Telekoma Srbije, potegovati za pridobitev koncesije za tretjega operaterja mobilne telefonije GSM v Srbiji. Ta bo predvidoma razpisana junija. Zanima jih tudi možnost vlaganj v gradnjo telekomunikacijske infrastrukture, sodelovanje na področju interneta v Srbiji in na širšem območju ter skupen nastop na trgu tretjih držav, predvsem Rusije in arabskega sveta.

Smuk v St. Antonu odpovedan

03. 02. 2001 00.00

Prirediteljem svetovnega prvenstva v alpskem smučanju jo je zagodlo vreme. Zaradi novozapadlega snega (zapadlo ga je skoraj 50 centimetrov) in vetra na progi so morali odpovedati moški smuk, ker pa je vremenska napoved slaba tudi za nedeljo, so prestavili še ženski smuk. Obe tekmi v hitrih disciplinah bosta v torek, 6. februarja, ženski se bo začel ob 10.30, moški pa ob 12.00 uri. Tako bo naslednja disciplina prvenstva v ponedeljek moška kombinacija.

Protest proti naselitvi ilegalcev

21. 01. 2001 00.00

Danes se je na protestnem zboru v Velikih Blokah zbralo približno 50 vaščanov, ki odločno nasprotujejo predlagani odločitvi vlade o naselitvi ilegalcev. Ta je namreč kot eno od možnih lokacij za njihovo nastanitev predlagala tamkajšnjo opuščeno vojašnico. Razlogov za nasprotovanje domačinov je več.

Britney najslabše oblečena zvezda

11. 01. 2001 00.00

Ameriška najstniška pop pevka Britney Spears je najslabše oblečena zvezda minulega leta. V 41. seznamu najslabše oblečenih žensk ameriškega modnega kreatorja g. Blackwella je namreč zasedla prvo mesto. Po njegovem mnenju je Britney slaba kopija njene vzornice pevke Madonne, ki jo skuša najstniška zvezda posnemati na vsakem koraku. Tudi na nedavni podelitvi ameriških glasbenih nagrad, ki jo je vodila skupaj z raperjem LL Cool J-jem, naj bi potrdila nehvaležni naslov najslabše oblečene zvezdnice.

Kučan o slovenski prihodnosti

26. 12. 2000 00.00

Vstop v Evropsko unijo in zvezo NATO sta za Slovenijo najboljša možna izbira pri odločanju o prihodnosti države, meni predsednik republike Milan Kučan. Kar zadeva odnose s sosednjimi državami, je predsednik v prednovoletnem pogovoru za STA, v katerem je odgovarjal tudi na vprašanja o slovenski zunanji politiki, izrazil željo, "da ne bi delali državne politike na umetnih incidentih", politične spremembe v Srbiji pa lahko po njegovem mnenju pripomorejo tudi k hitrejšemu reševanju odprtih vprašanj s Hrvaško, BiH in Makedonijo.

Kosovski Albanci bojkotirali volitve

23. 12. 2000 00.00

Na Kosovu so Albanci volitve bojkotirali, večina kosovskih Srbov pa je svoje glasove oddala predvsem zato, da bi dokazali, da je pokrajina še vedno del Jugoslavije. Po zadnjih podatkih je bila udeležba dokaj visoka. Volitve so potekale brez incidentov, prišlo je le do manjših zapletov. Več volišč namreč niso pravočasno odprli.

IBM in Intel razvijata novo generacijo čipov

13. 12. 2000 00.00

Tako IBM kot Intel sta razvila naslednjo generacijo čipov, ki so bojda desetkrat hitrejši kot izdelki, ki so trenutno na voljo. Pri IBM- u pravijo, da bodo njihovi novi mikroprocesorji lepo dopolnili njihov načrt, po katerem bodo skupaj s podjetjem Infineon Technologies izdelovali hitrejše spominske module, ki pa naj bi na trg prišli šele leta 2003 ali 2004. Vendar pa pri Velikem modrem pravijo, da naj bi bili prvi hitri mikroprocesorji že na trgu do konca leta 2001. Novi čipi, zasnovani na tehnologiji CMOS (complimentary metal oxide semiconductor) 9S, so pripomogli k temu, da lahko IBM izdeluje čipe v 0,13 mikronski tehnologiji, kar je približno pol velikosti sodobnih naborov čipov. Medtem, ko je Intel komaj začel z razvojem novih naborov čipov, je IBM že začel s poskusno izdelavo, spomladi 2001 pa že nameravajo poslati prve primerke poslovnim partnerjem po svetu. Vendar pa je tu še slaba novica

Slaba podpora članstvu v EU

08. 12. 2000 00.00

Manj kot polovica prebivalcev treh baltskih držav podpira članstvo svoje države v Evropski uniji, je pokazala danes objavljena javnomnenjska raziskava, ki so jo novembra izvedli v Latviji. Po ugotovitvah raziskave latvijskega državnega Urada za evropsko integracijo, opravljene pri tisoč prebivalcih iz Latvije, Litve in Estonije, članstvo v EU podpira 45 odstotkov vprašanih, proti jih je 34 odstotkov, 21 odstotkov pa je neopredeljenih. Po mnenju analitikov je takšen rezultat posledica slabe obveščenosti prebivalcev o EU.

Tanner in Noriega končala sprehod

06. 12. 2000 00.00

Ameriška astronavta Joe Tanner in Carlos Noriega sta davi 58 minut po polnoči zaključila drugega od predvidoma treh vesoljskih sprehodov na Mednarodni vesoljski postaji (MVP) in se vrnila v ameriški vesoljski raketoplan Endeavour. Med sprehodom, ki je trajal šest ur in 37 minut, sta napeljala več podatkovnih in električnih kablov, ki bodo na ameriški del Mednarodne vesoljske postaje prenašali električno energijo dveh novih kril sončnih celic, premestila S-band anteno in opravila več drugih nalog.

Povprečna letna inflacija

27. 11. 2000 00.00

Povprečna letna inflacija naj bi letos znašala 8,9 odstotka. Minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur, ki se od svoje funkcije poslavlja, saj naj bi ministrstvo za ekonomske odnose in razvoj (MEOR), v kolikor bo novela zakona o vladi stopila v veljavo, v novi vladi postalo del ministrstva za gospodarstvo, sicer težave z inflacijo pričakuje prihodnje leto in leta 2002.

Strokovnjaki o plazu pod Mangartom

26. 11. 2000 00.00

Na Bovškem je tudi včeraj večino dneva deževalo. Padavine in slaba vidljivost močno ovirata delo reševalcev in strokovnjakov, ki nadzorujejo plaz pod Mangartom. Ta se še naprej premika, del plazu pa se je nevarno približal objektom na planini. Miniranju, ki se je sprva zdelo kot najboljša rešitev, zdaj nasprotuje že večina strokovnjakov.

Strokovnjaki o plazu pod Mangartom

25. 11. 2000 00.00

Na Bovškem je tudi danes večinoma deževalo. Padavine in slaba vidljivost močno ovirata delo reševalcev in strokovnjakov, ki nadzorujejo plaz pod Mangartom. Ta se še naprej premika, del plazu pa se je nevarno približal objektom na planini. Miniranju, ki se je sprva zdelo kot najboljša rešitev, zdaj nasprotuje že večina strokovnjakov.

MOL o cestno-prometni ureditvi

22. 11. 2000 00.00

Težko pričakovani odlok o cestno-prometni ureditvi, ki med drugim prinaša tudi vnovično uvedbo (ne)popularnega priklepanja nepravilno parkiranih vozil s t. i. lisicami, bo ljubljanski mestni svet obravnaval in najverjetneje tudi sprejel v nadaljevanju novembrske seje, sklicane za ponedeljek, 27. novembra.

Na Bovškem deževje ponehalo

19. 11. 2000 00.00

V Posočju in na območju pod Mangartom je včeraj prenehalo deževati, davi pa se je dokaj ohladilo. Voda v strugi Koritnice je nekoliko upadla, vendar pa nevarnosti pred novim plazom in poplavnim valom še ni konec. Strokovnjaki so včeraj ves dan s helikopterji opazovali območja, ki jih je prizadela

Nevarnosti še ni konec

18. 11. 2000 00.00

Čeprav se je narava ponoči usmilila prebivalcev Loga pod Mangrtom, je nevarnost nadaljnjega plazenja zemlje še vedno velika, saj je teren zelo razmočen. Prav zaradi tega reševalci tudi danes še niso začeli z bolj korenitim odpravljanjem posledic. V vasi Strmec še vedno vztraja pet ljudi, ki nočejo v dolino, vsi ostali pa so na varnem v Bovcu. Dežurne službe so vso noč opazovale dogajanje na plazišču.

Nova prometna ureditev v Ljubljani

16. 11. 2000 00.00

Predlog odloka o cestnoprometni ureditvi, ki so ga pripravili na MOL, določa novo prometno ureditev v slovenskem glavnem mestu, postopke in način dela mestnih redarjev in mestih nadzornikov inšpektorata mestne uprave pri zagotavljanju reda nad ustavljenimi in parkiranimi vozili. Kot je na predstavitvi povedal načelnik oddelka za gospodarske javne službe in promet MOL Pavel Klavs, je cilj odloka zaščititi mestno središče in ga postopno tudi zapreti za promet. Ljubljanski mestni svet bo odlok obravnaval in verjetno tudi potrdil na svoji 21. seji, v ponedeljek, 20. novembra.

Padec ameriških borznih indeksov

11. 11. 2000 00.00

Ameriški borzni indeksi so v petek krepko padli, kar je v prvi vrsti posledica nepredvidljivosti, ko tudi štiri dni po volitvah še ni znan naslednji, 43. predsednik ZDA. Ob napetem vzdušju je bila potrebna le še slaba gospodarska vest, da se je sprožil padec vrednosti delnic. Po mnenju gospodarstvenikov je bila ta vest napoved o upadanju prodaje proizvajalca računalnikov Dell. Industrijski indeks Dow Jones je v petek v primerjavi s četrtkom padel za 2,13 odstotka oziroma 231,30 točke na vrednost 10.602,95 točke. Tehnološki indeks Nasdaq je izgubil 171,36 točke in se ob koncu dneva ustavil na vrednosti 3.028,99 točke oziroma kar 5,35 odstotka nižje kot v četrtek. Širši indeks Standard&Poor's 500 pa je izgubil 34,16 točke oziroma 2,44 odstotka četrtkove vrednosti in poslovni dan končal na vrednosti 1.365,98 točke.

Danes predsedniške volitve v ZDA

06. 11. 2000 00.00

Kot kažejo zadnje raziskave javnega mnenja ima Bush, kljub novici o vožnji v pijanem stanju pred 24 leti, še vedno minimalno prednost. Volitev se po javnomnenjskih raziskavah namerava udeležiti le slaba polovica volilnih upravičencev. Vendar so Republikanci letos izredno razpoloženi vsaj posredno premagati osovraženega Billa Clintona in pričakovati je, da se bodo v želji po osvojitvi Bele hiše vsuli na volišča. Demokratov je sicer več, vendar jih njihov zastavonoša ni tako navdušil, kar dokazuje tudi soliden odstotek javnomnenjske podpore za kandidata Zelene stranke Ralpha Naderja. Strankarska disciplina pri demokratih prav tako ni kaj prida, saj so Goru njegovi privrženci naredili več škode kor koristi, ko so tri dni pred volitvami spravili v javnost novico o Bushevi aretaciji leta 1976 zaradi vožnje pod vplivom alkohola. Javnost je tako kot med afero Monica Lewinsky hitro spoznala, da gre za kalno vodo in sodeč po anketah ni nasedla predvsem TV medijem, ki so novico pograbili in začeli glodati kot sestradan pes. Ankete kažejo, da objava vesti ne bo vplivala na spremembo mnenja o Bushu kot kandidatu, oziroma če bo, bo vsaj toliko vplivala tudi na slabše mnenje o demokratih, ki so novico šele sedaj spravili v javnost.

Dobiček IBM navzgor

18. 10. 2000 00.00

Največji svetovni proizvajalec računalnikov, ameriški IBM, je v tretjem letošnjem četrtletju, ki se je končalo konec septembra, v primerjavi z enakim obdobjem lani zabeležil triodstotno rast prodaje in kar 18-odstotno rast dobička. Dobiček je tako precej presegel pričakovanja strokovnjakov, medtem ko jih je slaba prodaja negativno presenetila.