sledijo

Spodbudna proizvodnja v Gorenju

16. 04. 2001 00.00

V letošnjih prvih treh mesecih so v velenjskem koncernu Gorenje, kjer so prejšnji mesec v sklopu praznovanja 50. obletnice družbe odprli novo tovarno hladilne opreme ter novo galvano, obenem pa tudi pridobili okoljski certifikat ISO 14001, prodali 575.000 velikih gospodinjskih aparatov v vrednosti 104,724 milijona evrov. V vodstvu Gorenja poudarjajo, da je bila ta prodaja v primerjavi z enakim lanskim obdobjem količinsko večja za 7,4 odstotka, vrednostno pa za 16,6 odstotka.

Microsoft predstavil svoje raziskave

13. 04. 2001 00.00

Podjetje Microsoft je evropskim novinarjem v Cambridgeu predstavilo najnovejše raziskovalne dosežke, ki so jih razvili v raziskovalnih laboratorijih podjetja. V Cambridgeu se ukvarjajo predvsem s strojnim učenjem (machine learning), kar pomeni, da je njihov osnovni fokus umetna inteligenca. Obenem raziskujejo tudi računalniško grafiko in varovanje digitalnih pravic.

Pohištvo Brežice iz najhujših težav

11. 04. 2001 00.00

Po dveletnem poslovanju z izgubo in uspešni prisilni poravnavi se položaj tovarne Pohištvo Brežice izboljšuje in stabilizira. Direktor Izidor Slatner je prepričan, da bodo letošnje leto poslovali z dobičkom, ustvarili pa naj bi 1,35 milijarde tolarjev prihodkov. K temu bodo prispevali tudi novi izdelki, povečan izvoz in posodobljena strojna oprema. Z izvozom, ki sicer že presega 40 odstotkov njihovih zmogljivosti, največ med drugim prodajo v Nemčijo in arabske države, se žele vrniti tudi na trge nekdanje skupne države. S prodajo na sosednjo Hrvaško že doslej niso imeli težav, politične razmere še vedno omejujejo izvoz v BiH in Makedonijo, medtem ko je trg ZRJ še vedno precej nezanesljiv.

Število prebivalstva se povečuje

07. 04. 2001 00.00

Po poročilih Združenih narodov se bo število svetovnega prebivalstva v prihodnjih 50 letih povečalo za dve do tri milijarde, število ljudi, starejših od 65 let, pa se bo podvojilo. Ljudje se bodo množično selili v mesta in v države v razvoju.

Za spremembo pritožbenega postopka

03. 04. 2001 00.00

Na današnji seji so člani strokovnega sveta za policijo pri ministrstvu za notranje zadeve (MNZ) med drugim ugotovili, da bi bilo potrebno spremeniti ureditev, po kateri se pritožbe državljanov na delo policije obravnavajo znotraj te institucije. Kot je dejala predsednica sveta Alenka Šelih, bi bilo treba obravnavanje pritožb "preseliti" iz policije, kjer konflikt nastaja, in omogočiti večjo prisotnost javnosti v postopku. Člane tričlanskega senata, v katerem so predstavniki policije, policijskega sindikata in javnosti, namreč imenuje generalni direktor policije oziroma direktor policijske uprave, o pritožbah pa odloča predstavnik policije, ki je tudi predsednik senata. Strokovni svet je obravnaval tudi razdelitev pristojnosti med policijo in MNZ v zakonu o policiji ter študijsko gradivo za predlog nacionalnega programa preprečevanja in zatiranja kriminalitete.

Grki in Belgijci najmanj strpni

27. 03. 2001 00.00

Grki in Belgijci so najmanj strpni med narodi Evropske unije, je pokazala raziskava, katere izide so objavili na Dunaju. Najbolj strpni do manjšin so Skandinavci. Med Grki je nestrpnih kar 27 odstotkov, med Belgijci pa 25 odstotkov. Kar 33 odstotkov Švedov je strpnih, sledijo jim Finci (32 odstotkov) in Nizozemci (31 odstotkov). Raziskava je tudi pokazala, da se sicer majhnemu deležu Evropejcev zdi, da jih manjšine ogrožajo oziroma da ogrožajo socialni mir in ugodnosti v njihovi državi. Večina Evropejcev sicer ni naklonjena sprejemanju tujcev, vendar pa jih kar 61 odstotkov meni, da so do tega pojava ambivalentni oziroma "pasivno tolerantni".

Levy o cepivu proti AIDSu

17. 03. 2001 00.00

Da AIDS preti globalno, kažejo podatki, po katerih je bilo lani v svetu z virusom HIV okuženih 36 milijonov ljudi, od tega več kot 5 milijonov na novo okuženih. Virus AIDSa napade celice pomagalke, to so celice CD 4, nadvse pomembne za imunski odziv organizma. Te aktivirajo celice ubijalke CD 8, ki naj bi ubile celice, okužene z virusom HIV, a tega ne storijo. Levy je odkril faktor, ki naj bi preprečeval razmnoževanje virusa, s katerim se zdaj odpira tudi možnost za učinkovito cepivo. Levy je dejal, da v laboratoriju še niso našli trdnih dokazov o uspešnosti cepiva. Preizkusili so približno 10 različnih cepiv pri osebah iz različnih krajev sveta. A raziskave so šele v teku, potrebno bo približno 6 let, da bodo prišli do oprijemljivih rezultatov o uspešnosti teh cepiv.

Najlepša je Michelle Pfeiffer

09. 03. 2001 00.00

Obraz hollywoodske igralke izpolnjuje vse kriterije zapletene formule lepote, ki jo je izračunal kalifornijski plastični kirurg.

Prevent širi dejavnost na lesno industrijo

07. 03. 2001 00.00

Slovenjegraški Prevent d.d. je v celoti izpolnil s pogodbo določene obveznosti in s tem prevzel funkcijo upravljanja nad tremi hčerinskimi družbami - Tovarno ivernih plošč Otiški vrh, Žago Otiški vrh in Tovarno pohištva Pameče. V tem trenutku še potekajo priprave razvojnih načrtov za obstoječe programe. Po besedah uprave koncerna z razvojem tradicionalnih proizvodnih programov želijo doseči evropsko primerljivo produktivnost in stroškovno učinkovitost.

ZDA, Japonska in Kanada naj sledijo EU

05. 03. 2001 00.00

Generalni sekretar Združenih narodov Kofi Annan je danes industrializirane države na čelu z ZDA, Japonsko in Kanado pozval, naj sledijo primeru EU, ki se je nedavno odločila, da bo najmanj razvitim državam na svetu omogočila neomejen brezcarinski dostop na svoje tržišče za vse proizvode, razen za orožje. Resda odločitev unije kot takšna ne bo odpravila revščine v svetu, vendar gre za ključni prvi korak, je Annan ocenil v prispevku, objavljenem v današnji izdaji časnika Financial Times.

Leta 2050 bo na svetu 9,3 milijarde ljudi

28. 02. 2001 00.00

Na svetu bo leta 2050 živelo vsaj 9,3 milijarde ljudi, kar je 3,2 milijarde več kot sedaj, so pokazali rezultati raziskav ZN. Do takšnega porasta svetovnega prebivalstva naj bi prišlo predvsem zaradi vedno večjega števila rojstev v državah tretjega sveta, medtem ko število novorojenčkov v industrijskih državah vztrajno pada.

Podpisana nova pogodba o EU

26. 02. 2001 00.00

Zunanji ministri Evropske unije so danes v Nici podpisali novo pogodbo o EU. O vsebini pogodbe, s katero je unija v pripravah na širitev reformirala skupne institucije, so se decembra lani, prav tako v Nici, dogovorili voditelji petnajsterice. S podpisom je pogodba nared za ratifikacijo v Evropskem in v nacionalnih parlamentih držav članic. Vsi postopki do dokončne potrditve naj bi bili opravljeni najkasneje do izteka prihodnjega leta, saj se je petnajsterica zavezala, da bo od začetka 2003 naprej pripravljena na sprejemanje novih članic.

Nadaljevanje konference na Bledu

24. 02. 2001 00.00

Na Bledu se danes nadaljuje mednarodna konferenca o demokraciji, človekovih pravicah ter varstvu etničnih in verskih manjšin v JV Evropi, ki jo v okviru Pakta stabilnosti za JV Evropo organizira nevladna organizacija ISCOMET s sedežem v Mariboru. Več kot sto strokovnjakov, politikov, verskih dostojanstvenikov iz držav JV Evrope in mednarodnih organizacij razpravlja o dosežkih in pomanjkljivostih v razvoju demokracije, obnovi in zaščiti kulturne dediščine manjšin ter prispevku verskih skupnosti k spravi. Slovenija v prvi polovici leta sopredseduje prvemu delovnemu omizju pakta stabilnosti, to je omizju za demokratizacijo in človekove pravice.

Največji ameriški predsedniki

20. 02. 2001 00.00

Američani na vprašanje, kdo je po njihovem mnenju največji predsednik ZDA, v anketah največkrat navedejo ime Ronalda Reagana, Johna F. Kennedyja in Abrahama Lincolna. Trem "največjim" sledijo Bill Clinton, Franklin Roosevelt, Henry Truman, George Washington in Jimmy Carter, je pokazala anketa inštituta Galup. Sicer pa se v anketi pojavljajo tudi sedanji predsednik George W. Bush, Theodore Roosevelt, Richard Nixon in Dwight Eisenhover. V februarski anketi je največ, kar 18 odstotkov vprašanih, za največjega predsednika ZDA imenovalo Ronalda Reagana, Kennedyja je navedlo 16, Lincolna pa 14 odstotkov vprašanih. V isti anketi pred letom dni sta bila največkrat omenjena Kennedy in Lincoln, sledila pa sta jima Reagan in Franklin Roosevelt. Na vprašanje, ali bi ž eleli na predsedniškem položaju videti Georga Washingtona ali Abrahama Lincolna, se je šest od desetih vprašanih odločilo za Lincolna, trije od desetih Američanov pa za Washingtona.

Francija je najzanimivejši turistični cilj

10. 02. 2001 00.00

Francija ostaja najzanimivejši svetovni turistični cilj, saj jo je lani obiskalo 75 milijonov turistov iz vsega sveta. Francija je tako lani v primerjavi z letom 1999 zabeležila triodstotno rast števila turistov.

Prešernovi nagrajenci pri Rihterjevi

09. 02. 2001 00.00

Ministrica za kulturo Andreja Rihter je sprejela letošnjega Prešernovega nagrajenca Gustava Gnamuša in nagrajence Prešernovega sklada, med katerimi je svojo odsotnost opravičil pesnik Peter Semolič. Priložnost ni tako slavnostna, kot je bila sredo zvečer v Cankarjevem domu, je pa zato intimnejša, je dejala Rihterjeva v pozdravnem nagovoru. Ministrica se je posebej zahvalila predsednici upravnega odbora Prešernovega sklada Meti Hočevar za malce drugačno proslavo v novem tisočletju.

Pol Slovenije poleti potovalo

03. 02. 2001 00.00

Skoraj polovica Slovencev se je med lanskim julijem in septembrom odpravila na turistično potovanje, bodisi zasebno ali poslovno. Po ugotovitvah državnega urada za statistiko je dobrih 42 odstotkov slovenskega prebivalstva v omenjenem trimesečju odšlo vsaj na eno daljše potovanje z najmanj štirimi prenočitvami.

Več tujih investicij na Madžarskem

02. 02. 2001 00.00

Obseg neposrednih tujih investicij na Madžarskem je v prvih desetih mesecih lani znašal 1,6 milijarde evrov, kar je 43,6 odstotka več kot v enakem obdobju leta 1999. Največ tujih investitorjev prihaja iz Nizozemske, sledijo pa Belgija, Nemčija in Združene države Amerike. Skupno so tuji investitorji do konca oktobra lani na Madžarskem investirali 20,9 milijarde evrov, je sporočilo madžarsko ministrstvo za gospodarske dejavnosti.

Osnutek proračuna do konca tedna

28. 01. 2001 00.00

Na ministrstvu za finance se bodo v začetku prihodnjega tedna nadaljevala usklajevanja s proračunskimi porabniki glede priprave osnutka proračuna za leto 2001. Ta naj bi se na odhodkovni strani gibal okoli 1160 milijard tolarjev, medtem ko naj bi bilo prihodkov za približno 1100 milijard tolarjev. Te številke je vlada postavila na prvi proračunski seji konec lanskega decembra, da bi proračunski primanjkljaj ne presegel 1,3 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). Minister za finance Tone Rop je v preteklem tednu že opravil pogovore z vsemi ministri, nadaljeval jih bo tudi še v prihodnjih dneh, predvidoma v petek pa naj bi bila predlog državnega proračuna za leto 2001 in proračunski memorandum pripravljena za oddajo na vlado.

Minister Dimovski na Švedskem

22. 01. 2001 00.00

Minister za delo, družino in socialne zadeve Vlado Dimovski se v Norrkoeping na Švedskem udeležuje neformalnega srečanja ministrov za socialne zadeve in enakopravnost. Ministri Evropske unije za socialne zadeve so se danes sestali s kolegi iz držav kandidatk ter na pogovorih osrednjo pozornost posvetili usklajevanju družinskega življenja in dela. Minister Dimovski se je pogovarjal tudi z evropsko komisarko za delo in socialne zadeve Anno Diamantopoulou, ki je sprejela njegovo vabilo in bo letos obiskala Slovenijo.

Rast industrijske proizvodnje

20. 01. 2001 00.00

Rast ruske industrijske proizvodnje je lani znašala devet odstotkov, kar je nekaj manj od napovedi, ki so se gibale okrog 10 odstotkov, so sporočili iz ruskega osrednjega statističnega urada. Rusija, ki je od razpada Sovjetske zveze doživela močan padec vseh gospodarskih kazalcev, beleži rast industrijske proizvodnje že drugo leto zapored, potem ko jo je leta 1998 hudo prizadela finančna kriza.

Maserati povečal prodajo

19. 01. 2001 00.00

Italijanski proizvajalec prestižnih športnih avtomobilov Maserati je v letu 2000 prodal 2027 vozil, kar je za 32 odstotkov več kot leta 1999, ko jih je prodal 1538, je sporočil komercialni direktor Maseratija Antonio Di Resta. Največ Maseratijevih luksuznih vozil, 461 oz. preko 20 odstotkov, je bilo prodanih v Nemčiji, ki ji sledijo Velika Britanija, Italija, Švica in Japonska.

Prodaja osebnih računalnikov peša

19. 01. 2001 00.00

Umirjanje ameriške gospodarske rasti in prenasičen trg osebnih računalnikov sta po podatkih raziskovalnega inštituta Gartner Dataquest glavna vzroka za slabšo prodajo osebnih računalnikov v lanskem letu. Ta se je v ZDA lani v primerjavi z letom 1999 sicer povečala za 10,3 odstotka na 49,4 milijona prodanih računalnikov, vendar pa omenjeno povečanje prodaje predstavlja le polovica rekordnega povečanja prodaje v letu 1999, ko se je v primerjavi z letom 1998 prodaja osebnih računalnikov povečala za kar 21,7 odstotka. Svetovna prodaja osebnih računalnikov je zabeležila nekoliko večjo rast kot ameriška prodaja, k čemur je največ prispevalo veliko povpraševanje v Aziji in Latinski Ameriki.

Ponovne volitve potrdile zmago DOS

11. 01. 2001 00.00

V sredo so na približno 9000 voliščih v 19 občinah v Srbiji ponovili parlamentarne volitve, ki so potrdile zmago Demokratične opozicije Srbije (DOS), saj so rezultati predčasnih volitev s 23. decembra ostali nespremenjeni. DOS je na ponovljenih volitvah dobila 68,17 odstotka glasov, sledijo pa ji Srbska socialistična stranka z 12,88, Srbska radikalna stranka z 7,43 in Stranka srbske enotnosti s šestimi odstotki glasov.

Končalo se je sveto leto 2000

06. 01. 2001 00.00

Sveto leto 2000, ki se je začelo 24. decembra lani s slovesnim odpiranjem svetih vrat bazilike sv. Petra v Vatikanu, se je uradno končalo danes, ko je papež Janez Pavel II. ta vrata spet zaprl. Včeraj so trije kardinali zaprli sveta vrata drugih treh glavnih rimskih cerkva: sv. Pavla pred obzidjem, sv. Janeza v Lateranu in Marije Snežne.

Pariz obiskalo veliko turistov

31. 12. 2000 00.00

Svetovno opevane znamenitosti in romantični utrip mesta so letos v Pariz privabile več kot 26 milijonov turistov. Med turisti, ki so leta 2000 prespali v hotelih francoske prestolnice je bilo največ Američanov. Kar 2,1 milijona jih je prišlo čez lužo, da bi si ogledali "mesto luči". Sledijo jim obiskovalci iz Velike Britanije, teh je bilo 1,6 milijona, so sporočili iz pariškega turističnega urada.

Predstavitev knjige o Rimskih toplicah

23. 12. 2000 00.00

V dvorani Zdravilišča Laško bo danes, ob 18. uri, predstavitev knjige o Rimskih toplicah z naslovom Blišč rimske Trnjuljčice izpod peresa Zore Tičar. Avtorica, ki je dopolnila že 85 let, poudarja, da se ji je misel o knjigi utrnila pred petimi leti, ko se je vrnila iz Amerike, kamor so je povabili sorodniki. V knjigi je poskušala zbrati in opisati nekaj zanimivosti iz življenja Rimskih Toplic, in tako tisto, kar se je zanimivega dogajalo v kraju in kar ljudje še vedo, z zapisi ohranila pred pozabo.

Pele najboljši športnik stoletja

23. 12. 2000 00.00

Slovitega brazilskega nogometnega virtuoza Peleja je kubanska novinarska agencija Prensa Latina razglasila za najboljšega južnoameriškega športnika stoletja. Na drugo mesto se je uvrstil argentinski nogometaš Diego Armando Maradona, nato pa sledijo argentinski voznik Juan Manuel Fangio, kubanski boksar Teofilo Stevenson, kubanski atlet Javier Sotomayor, itd.

Izšle Beštije Izarja Lunačka

20. 12. 2000 00.00

Živalim, ženskam in drugim beštijam, je zapisano na začetku knjige stripov Izarja Lunačka, in kot je povedal avtor na torkovi predstavitvi svojih Beštij, skozi svoje risbe išče tisto končno mejo, ki ločuje žival in človeka. Naslov Beštije to vsekakor ponazarja, saj so beštije zverine, živali. V njih je zbrano avtorjevo najboljše delo od leta 1995. Knjiga je izšla pri založbi Gyrus, oblikovno opremo pa je prispeval avtor sam in Robi Ilovar.

Izbrana dela Jorgeja Luisa Borgesa

12. 12. 2000 00.00

Pri Cankarjevi založbi so v sodelovanju s filozofsko fakulteto (oddelek za romanske jezike in književnost) izšle prve tri knjige Izbranih del Jorgeja Luisa Borgesa. Kot je povedal urednik zbirke Andrej Blatnik, gre za izbrana dela, v katerih bo izšla vsa Borgesova proza, en izbor esejistike in en izbor poezije, v zadnji knjigi pa bodo tudi teksti o Borgesu. Skupno bo izšlo devet knjig, ki jih bomo na knjižnih policah v celoti dobili v naslednjih dveh letih. V prvem letniku sta v eni knjigi izšli deli Evaristo Carriego v prevodu Marjete Drobnič in Splošna zgodovina podlosti v prevodu Maje Šabec, zraven pa še Knjiga izmišljenih bitij, ki jo je prevedel Pavel Fajdiga, in Šest problemov za Isidra Parodija v prevodu Vesne Velkovrh Bukilica. Zbirko so uredili Andrej Blatnik, Tomo Virk in Branka Kalenič Ramšak, likovno podobo pa ji je priskrbela Darja Spanring Marčina. Predstavili pa so tudi Zbornik mednarodnega posvetovanja o Jorgeju Luisu Borgesu, ki je potekal novembra lani ob stoletnici pisateljevega rojstva na filozofski fakulteti.