slovenija - norveška

Slovenija še naprej na 79. mestu lestvice FIFA

24. 03. 1999 12.15

Na najnovejši jakostni lestvici Svetovne nogometne zveze (FIFA) so na prvem mestu še vedno finalisti svetovnega prvenstva Brazilci, na drugem pa svetovni prvaki Francozi. Hrvaška je napredovala za eno mesto in prehitela Italijo, ostale uvrstitve med prvimi 15. pa ostajajo nespremenjene.

Slovenija po zdravstvenem stanju na sedmem mestu v Evropi

05. 03. 1999 14.15

Slovenija se je v raziskavi o zdravstvenem stanju v 35 evropskih državah, ki jo je pripravila raziskovalna revija The Economist Intelligence Unit iz Londona, uvrstila na sedmo mesto. Kot je na današnji novinarski konferenci poudaril minister za zdravstvo Marjan Jereb, je to velik uspeh, saj so v Sloveniji stroški za zdravstvo za več kot polovico nižji kot v večini evropskih držav. Slovenija namreč v ta namen letno porabi 1.200 mark na prebivalca, na primer Nemčija pa kar 3.000 nemških mark.

Nordijska populacija najbolj zdrava v Evropi

09. 12. 1998 09.30

Švedska, Finska in Norveška so najbolj zdrave države v Evropi in to zaradi dobro organizirane zdravstvene mreže in programa javnega zdravja. Italija in Grčija s svojim mediteranskim načinom prehrane in nizkim odstotkom srčnih bolezni ne zaostajata veliko. Na seznamu prvih enajstih najbolj zdravih držav pa so še Švica, Francija, Avstrija, Slovenija, Francija in Nizozemska. Na dnu lestvice pa so se znašle Estonija, Belorusija, Ukrajina, Latvija in Rusija. Uvrstitev države na lestvico je temeljila na točkovanju na osnovi 14 ključnih pokazateljev zdravstva, ki vključujejo pogostost smrtnih slučajev, pričakovano življenjsko dobo prebivalcev, smrtnost otrok, porabo tobaka in kofeina ter infekcijske bolezni.

Mladi slovenski violončelisti na evropskem tekmovanju v Oslu

19. 10. 1998 09.56

Iz Ljubljane bosta danes v Oslo odpotovala 14-letna Karmen Pečar iz Maribora in 15-letni Jaka Stadler iz Ljubljane. Mlada slovenska violončelista se bosta ob pomoči komisije za glasbena tekmovanja TEMSIG udeležila tekmovanja za evropsko glasbeno nagrado, ki ga od 20. do 25. oktobra prireja Evropska zveza glasbenih tekmovanj za mlade (EMCY), organizira pa norveška organizacija glasbenih tekmovanj Norske musiklareres landsforbund.

Prireditve Developer Days '98 po svetu

16. 09. 1998 14.13

Prireditve Developer Days 98 se bodo zvrstile v 33 mestih v ZDA ter v naslednjih državah: Argentina, Avstralija, Belgija, Brazilija, Čile, Češka, Danska, Dominikanska republika, Ekvador, Egipt, Filipini, Finska, Francija, Grčija, Gvatemala, Hongkong, Hrvaška, Indija, Indonezija, Irska, Izrael, Italija, Japonska, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kitajska, Kolumbija, Kostarika, Madžarska, Malezija, Mehika, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Panama, Peru, Poljska, Portugalska, Portoriko, Romunija, Rusija, Saudova Arabija, Singapur, Slovenija, Škotska, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Tajska, Turčija, Velika Britanija, Urugvaj, Venezuela in Združeni Arabski Emirati. Osrednja tema prireditev bo predstavitev možnosti razvojnega sistema Visual Studio za razvoj porazdeljenih spletnih rešitev na osnovi operacijskega sistema Windows NT, ki se lahko povezujejo z obstoječimi sistemi.

Brez sprememb na lestvici FIFA, Slovenija 95.

19. 08. 1998 11.29

Na jakostni lestvici Mednarodne nogometne zveze (FIFA), ki je stara točno pet let (avgust 1993), na prvih treh mestih ni prišlo do sprememb. Na prvem mestu so še vedno Brazilci, sledijo jim svetovni prvaki Francozi, tretji so Nemci. V prvi šestnajsterici je le ena sprememba; Nizozemska je zdrsnila za mesto nižje in je zdaj 9. Slovenija je na novi lestvici izgubila dve mesti in je na 95. mestu.

Delegat norveškega Rdečega križa na obisku v Beli krajini

29. 03. 1998 12.35

Na obisku v Beli krajini se je včeraj mudil delegat norveškega Rdečega križa Ole Johan Hauge. V spremstvu generalnega sekretarja Rdečega križa Slovenije (RKS) Mirka Jeleniča je obiskal tabor mladih članov RKS na Otovcu pri Črnomlju ter zbirni center za begunce v Črnomlju.

Države udeleženke ZOI

07. 02. 1998 11.47

Države udeleženke ZOI:Andora, Argentina, Armenija, Avstralija, Avstrija, Azerbejdžan, Belgija, Belorusija, Bermuda, BiH, Brazilija, Velika Britanija, Bolgarija, Češka, Ciper, Čile, Danska, Deviški otoki, Estonija, Finska, Francija, Grčija, Gruzija, Hrvaška, Indija, Islandija, Italija, Iran, Irska, Izrael, Jamajka, Japonska, Jugoslavija, Južna Afrika, Južna Koreja, Kanada, Kazahstan, Kenija, Kirgizija, Kitajska, Latvija, Liechtenstein, Litva, Luxembourg, Madžarska, Makedonija, Moldavija, Monako, Mongolija, Nemčija, Nizozemska, Nova Zelandija, Norveška, Poljska, Portoriko, Portugalska, Romunija, Rusija, Severna Koreja, Slovaška, Slovenija, Španija, Švedska, Švica, Tajvan, Trinidad in Tobago, Turčija, Ukrajina, Urugvaj, Uzbekistan, Venezuela, ZDA.

Dogovor v Kjotu

11. 12. 1997 11.07

Predstavniki 160 držav udeleženk konference o podnebnih spremembah v Kjotu so sprejeli dogovor, ki predvideva zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje v industrijskih državah v povprečju za 5,2 odstotka. Države podpisnice bodo ciljno emisijo dosegle med leti 2008 in 2012, v primerjavi z letom 1990 pa naj bi se gibala od minus osem do plus deset odstotkov. Največ držav, med njimi tudi Slovenija, bodo izpust plinov, ki povzročajo učinek tople grede, zmanjšale za osem odstotkov, ZDA za sedem, Hrvaška za pet, medtem ko se v Rusiji, Ukrajini in Novi Zelandiji stopnja za zdaj ne bo zmanjšala. Norveška, Avstralija in Islandija pa bodo emisijo plinov lahko celo povečale.