slovenske vode

Ameriška letalonosilka mimo slovenske obale
23. 04. 2022 18.08
V Piranskem zalivu so opazili ameriško letalonosilko USS Harry S. Truman. Ta vojaška ladja je del bojne skupine, ki je sredi decembra v Sredozemsko morje prispela na daljšo nalogo. Še štirje drugi rušilci so medtem v evropski prostor prispeli konec januarja in na začetku februarja. USS Harry S. Truman se je zdaj zasidrala v Trstu.

Vzporednice med Mariupolom in Vukovarjem leta 1991
23. 04. 2022 17.24
Medtem ko so oči vsega sveta zadnje tedne uprte v pristaniško mesto na jugu Ukrajine in ga mnogi primerjajo s Stalingradom, hrvaški mediji začenjajo vleči vzporednice z mestom, ki je od slovenske meje oddaljeno le dobrih 300 kilometrov. Tako kot danes Mariupol je pred 30 leti ob začetku vojne v Jugoslaviji kot prvi v ruševinah končal Vukovar. Jeklarna Azovstal in tovarna obutve Borovo, peščica preostalih branilcev, ki jih je po dolgotrajnem obleganju obkrožila precej številčnejša vojska, in obupani (neuslišani) pozivi v prestolnico. Ter bojazen, da bodo tudi zajeti možje nazadnje končali na enak način – v ujetništvu in množični grobnici.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59
Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Na lovu za meduzami našli delfine
19. 04. 2022 10.53
Ribiški pomol v Kopru opoldne – čas, ko se večina bark že vrne v pristan. A zadnje čase večina sploh ne izpluje, ker je ulov zadnje mesece preveč uboren. Njihove mreže se namreč namesto od rib šibijo od meduz. Zakaj pravzaprav zadnja leta doživljamo vedno bolj množična in daljša pojavljanja meduz, ki jih je svetovna zgodovina sicer beležila že pred stoletji, nikoli pa tako pogosto? Z ekipo Preverjenega smo odšli na morje, da bi ulovili plavajoče "želatinaste velikane", našli pa nekaj povsem drugega.

Zavržena hrana je eden resnejših izzivov današnje družbe
19. 04. 2022 10.26
Zavržena hrana je danes eden večjih globalnih izzivov, ki se je mnogi ne zavedajo, a s sabo nosi visoko finančno, etično in okoljsko ceno. Na svetovni ravni(1) se približno tretjina vse hrane, ki se proizvede za ljudi, zavrže, skupno število zavrženih živil na svetu pa je doseglo že 2,3 milijarde ton. Ogromno hrane, ki jo imamo v razvitih državah, zaradi različnih razlogov roma v smeti, še posebej v domačih gospodinjstvih, zato je čas, da skušamo temu narediti konec. Prav zato na pobudo Lidla Slovenija in programa Ekošola in s podporo partnerjev Ekologov brez meja, Zveze prijateljev mladine Slovenije, podjetja TAM-TAM že drugo leto zapored obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane. Letošnjemu 2. slovenskemu dnevu brez zavržene hrane s sloganom »Nisem za stran, vzemi me v bran«, pridružil še projekt LIFE IP CARE4CLIMATE Ministrstva za okolje in prostor, častno pokroviteljstvo pa mu je izrekel tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Na Obali napovedali boj proti tigrastim komarjem
17. 04. 2022 08.51
V letošnjem letu bodo občine slovenske Istre v sodelovanju s komunalnimi podjetji znova organizirale preventivno akcijo zatiranja ličink tigrastih komarjev. Ukrepi bodo namenjeni predvsem zmanjševanju možnosti za razmnoževanje komarja, trajali pa bodo od aprila do oktobra, so sporočili z Mestne občine Koper.

O kadrovanju, pravni državi, medijih: kateri so viri (ne)zaupanja v politiko?
16. 04. 2022 07.37
Še dober teden nas loči do dneva, ko bomo na volitvah odločili, v katero smer naj gre naša država v prihodnjih štirih letih. Volilna udeležba je pri nas običajno pod evropskim povprečjem. Zakaj Slovenci politiki ne zaupamo? O pravni državi, svobodi medijev in kadrovanju so se z voditeljem Gregorjem Trebušakom pogovarjali Polona Rifel iz Povežimo Slovenijo, Matej T. Vatovec iz Levice, Robert Pavšič iz LMŠ, Aleš Hojs iz SDS, Matjaž Nemec iz SD in Mark B. Andrijanič iz NSi.

'Želimo se pogovarjati z vsemi strankami, ki bodo v parlamentu, niso pa v današnji vladi'
10. 04. 2022 07.57
Predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob je prepričan, da bo njegova stranka na volitvah zmagala in dala mandatarja za sestavo vlade, kar bo, pravi, najverjetneje sam. Dediščino zdajšnje vlade v celoti zavrača. Kako pa torej razlaga, da je v svoje vrste vzel dva poslanca, ki sta jo pomagala postaviti? Kakšni bodo njegovi etični standardi v politiki, kako bi krmaril s koalicijskimi partnerji in kako bi se spoprijel z izzivi, kot so zdravstvo, plačni sistem javnega sektorja in ustvarjanje delovnih mest z višjo dodano vrednostjo?

Kako bi stranke gospodarile z gozdovi: Denar od lesa za pokojnine, posegi v SiDG ...
09. 04. 2022 11.51
Da je gozd naše veliko bogastvo, se politika strinja že nekaj časa, a praksa pravi, da je naše bogastvo vedno znova tudi skušnjava. Bitka za dve milijardi evrov vreden državni gozd je namreč, po kadrovskih menjavah sodeč, v ospredju vsake vlade. A o kvaliteti upravljanja bi se dalo razpravljati, v oči bodejo že kraje lesa, ki jih merimo v desetinah tovornjakov, a jih menda nihče ne opazi. Kakšno upravljanje gozdov pa stranke napovedujejo pred volitvami?

Na pogorišču nad Preddvorom: 'To je bilo nadčloveško garanje'
07. 04. 2022 16.09
Teden dni po požaru nad Potočami, v katerem je zgorelo 700 hektarjev, smo v spremstvu poveljnika Gasilsko reševalne službe Kranj in vodje intervencije Andraža Šifrerja obiskali pogorišče. Več kot 1400 gasilcev je na strmem terenu, ob močnem vetru in suhih tleh vlagalo nadčloveške napore v boj z ognjenimi zublji. Za ognjem so ostala požgana drevesa in trava, nekaj do tal pogorelih objektov in vonj, ki se ga še vedno zazna v zraku. Posamezna manjša žarišča se še vedno pojavljajo, prav tako velja opozorilo pohodnikom pred padajočim kamenjem – če se odpravljate tja, bodite previdni.

Evropski poslanci zahtevajo popoln embargo na uvoz ruskih energentov
07. 04. 2022 14.18
Poslanci Evropskega parlamenta so sprejeli resolucijo, s katero pozivajo k uvedbi dodatnih sankcij proti Rusiji. Med drugim evropski poslanci zahtevajo takojšnji popolni embargo na uvoz ruskih fosilnih energentov. Ob tem so izrazili tudi ogorčenje zaradi poročil o grozodejstvih ruskih oboroženih sil. Zahtevajo, da storilci vojnih hudodelstev odgovarjajo za svoja dejanja.

Satelitski posnetek razkriva razsežnost požara nad Preddvorom
07. 04. 2022 08.34
28. marca je na Potoški gori nad Preddvorom izbruhnil požar in zajel 700 hektarjev površine, večinoma gozda. Pogorišče na Potoški gori je zaznal tudi satelit Sentinel2, animirani satelitski posnetek pa je prikazuje stanje pred požarom, 26. marca, in po požaru, 5. aprila.

Kako bi stranke ravnale ob potencialni novi epidemiji?
07. 04. 2022 06.19
Posledice epidemije covida-19, ki je razdelila družbo in razgalila težave, ki se v zdravstvu kopičijo že leta, bomo odpravljali še dolgo. Preden se 24. aprila podamo na volišča, pa se marsikomu postavlja vprašanje, kako se bo z morebitnimi ponovnimi izzivi na tem področju soočala prihodnja vlada. Zato smo stranke vprašali, kako bi upravljale potencialno novo epidemijo ter kako bodo prispevale k vračanju zaupanja v cepiva in uradno medicino.

Tonin v Preddvoru: Državo in lokalno skupnost čaka veliko dela
05. 04. 2022 20.04
Obrambni minister Matej Tonin je ob današnjem ogledu pogorišča nad Potočami v Preddvoru izpostavil, da lokalno skupnost in državo čaka veliko dela. Pojasnil je tudi, da bo ministrstvo v prihodnosti namenilo poseben helikopter, ki bo v stalni pripravljenosti za primer požara.

V SD kritični do imenovanja Košoroka na vrh Gen energije, ZNS o slabi praksi kadrovanja
31. 03. 2022 14.54
V SD nasprotujejo imenovanju Blaža Košoroka za generalnega direktorja Gen energije. Namesto da bi kot državni sekretar za energetiko pripravljal pomoč zaradi visokih cen energentov, je enostavno zbežal, je opozoril poslanec SD Soniboj Knežak. "Cene energentov gredo v nebo, država pa je brez državnega sekretarja za energetiko," je dodal. Tudi strokovni svet Združenja nadzornikov Slovenije (ZNS) je po imenovanju Košoroka opozoril na nadaljevanje slabe prakse na področju kadrovanja.

Požar nad Preddvorom premagalo 1100 gasilcev iz 160 enot
31. 03. 2022 09.41
Slovenijo je zajel težko pričakovani dež in pripomogel h gašenju požara, ki je od ponedeljka pustošil nad Preddvorom. Še vedno so sicer možna posamezna žarišča, ki so lahko skrita pod zemljo. Glede škode so govorci na tiskovni konferenci povedali, da "lahko govorimo o več milijonskih razsežnostih, ki se verjetno ne bodo pokazale takoj". Tudi policija nadaljuje z zahtevno preiskavo. "Če je šlo za človeški faktor, upam, da bomo to uspeli raziskati in dokazati," je dejala direktorica PU Kranj Melita Močnik.

Požar nad Preddvorom pod nadzorom, padavine večjega učinka še niso prinesle
30. 03. 2022 07.01
Na pobočjih nad Potočami v občini Preddvor še vedno gori, situacija pa je pod nadzorom, so sporočili s Policijske uprave Kranj. Več kot 260 gasilcev se je osredotočalo na razkopavanje in gašenje posameznih žarišč. Pomagali so jim trije helikopterji Slovenske vojske, hrvaški canadair pa ni bil vključen v intervencijo. Padavine zaenkrat večjega učinka še niso prinesle, je pa rahlo pršenje vsaj zmanjšalo prašenje. Stanovanjske hiše niso ogrožene, še vedno pa velja poziv ljudem, naj se izogibajo območju intervencije in vdihavanju dima.

Hrvaški canadair v veliko pomoč, a požar do obilnega deževja ne bo pogašen
29. 03. 2022 07.14
Požar v okolici Preddvora na Gorenjskem je po nestrokovnih ocenah zajel že od okoli 600 do 700 hektarjev in se še vedno širi. Razmere na terenu so po navedbah pristojnih zelo kritične. Ves čas se vžigajo nova območja, dodatno težavo predstavlja veter, ki se nad Preddvorom krepi in stalno spreminja smer. Stanovanjski objekti niso ogroženi, prav tako ni bila potrebna evakuacija prebivalcev. Tema je prekinila delo dveh helikopterjev Slovenske vojske in hrvaškega letala canadair, ki je vodo za gašenje zajemalo iz Bohinjskega jezera, na delu pa ostaja okoli 100 gasilcev.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Kljub prepovedi več primerov kurjenja v naravi: 'To ima lahko katastrofalne posledice'
22. 03. 2022 07.55
Obsežen požar nad Ajdovščino je še vedno aktiven, se pa ne širi več. Okrog 9. ure so opazili tudi dim na severnem pobočju Nanosa, a so gasilci požar, ki naj bi ga s kurjenjem starih vej povzročili gozdarji, hitro pogasili. Kljub temu, da je kurjenje v naravnem okolju prepovedano, pa tudi koprski policisti opozarjajo: v samo enem dnevu smo bili obveščeni o kar osmih takšnih primerih.

'V jugoslovanski hiši smo bili gospodarji smučanja mi'
19. 03. 2022 13.00
Gorenjske noge in štajerska pamet so Slovence potegnile v svetovni vrh v času, ko se je zdelo, da bo Jugoslavija večna. Še zdaj se največja živeča legenda alpskega smučanja, Ingemar Stenmark, spominja obračunov z Bojanom Križajem, ki mu je takrat edini dihal za ovratnik. Vse to je sprožil človek, ki je v biografiji zapisal: "Vsi me Kličejo Tona." V oddaji Ena na ena se je z Urošem Slakom tokrat pogovarjal Tone Vogrinec.

25-milijonska donacija bo Ajdovščini omogočila sodoben reševalni center
18. 03. 2022 14.37
Ob prodaji ajdovske družbe Pipistrel sta Ivo in Taja Boscarol del kupnine namenila za donacijo Občini Ajdovščina. 25 milijonov evrov bo namenjenih gradnji zdravstvenega doma z reševalnim centrom ter ureditvi letalskega muzeja in zelenih površin.

Zbrali več kot pet ton pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce
17. 03. 2022 10.43
V enem tednu so v Mariboru zbrali več kot 5000 kilogramov humanitarne in materialne pomoči za Ukrajino in ukrajinske begunce v drugih državah. Uprava RS za zaščito in reševanje je že prevzela 27 palet pomoči, akcija pa se bo nadaljevala tudi v prihodnjih dneh. "Mariborčanke in Mariborčani ste tudi tokrat – kot še zmeraj do zdaj – pokazali, kako veliko je srce Maribora, saj je bil odziv na akcijo izjemen," so ob tem dejali na mariborski občini. Medtem je v Ukrajino že prispela tretja pošiljka Slovenske karitas, na poti pa je tudi že četrta. Nova KBM pa bo ukrajinskim beguncem, ki se trenutno nahajajo v Sloveniji, olajšala bančno poslovanje.

Med načrtovanimi investicijami tudi nadgradnja helikopterjev
14. 03. 2022 17.25
Med načrtovanimi investicijami v oborožitev in opremo Slovenske vojske v tem letu so poleg nakupa transportnega letala tudi nadgradnja helikopterjev Cougar in Bell 412, nakup novih srednje težkih helikopterjev, nakup vozil 8x8 tipa boxer, nakup tovornih vozil ter premestljivih komunikacijsko-informacijskih sistemov ter kopenskih senzorjev.

Frlic: Primerjave z Lesnarjem so mi všeč, a vem, da to nisem jaz
08. 03. 2022 11.17
Najboljšega slovenskega amaterskega borca MMA v težki kategoriji Miho Frlica v Bahrajnu čaka nastop na prestižnem mednarodnem superpokalu. Dvaindvajsetletnik bo nastopal v ekipi balkanskih prvakov, ki se bodo v prvem krogu tekmovanja pomerili s Kazahstanom.

V hišo Grimani iz 18. stoletja se bodo vselili birokrati
05. 03. 2022 19.51
Na edinstven košček slovenske obale, v edini samostojni objekt, ki stoji tam – hišo Grimani iz 18. stoletja s čudovitim razgledom na Koprski zaliv – se bodo vselili birokrati. Po tem, ko je prostore izpraznila Uprava za pomorstvo, se bodo vanje vselili delavci Zavoda za varstvo kulturne dediščine. Marsikoga je ta odločitev razočarala, deloma tudi vodstvo občine.

Zaposleni na diplomatskem predstavništvu in predstavnika delegacije predsednika vlade zapustili Ukrajino
26. 02. 2022 08.19
Po mučnih urah je zaposlenim na slovenskem veleposlaništvu v Ukrajini in dvema predstavnikoma delegacije predsednika vlade, ki sta tja šla pred njegovim napovedanim, nato pa prestavljenim obiskom, uspelo zapustiti državo, ki jo pretresa vojna. Koliko Slovencev je še v Ukrajini medtem ni znano, pristojni pa opozarjajo, da v Ukrajini ni območja, kjer ne bi bilo možnosti napada.

'Slovence, ki se nahajajo v Ukrajini, pozivamo, naj čim hitreje varno zapustijo državo'
24. 02. 2022 08.23
Ministrstvo za zunanje zadeve je v sporočilu zapisalo, da slovenske državljane, ki se trenutno nahajajo v Ukrajini, pozivajo, da čim hitreje varno zapustijo državo. Po informacijah Andreja Štera z Ministrstva za zunanje zadeve je v Ukrajini med 60 in 70 slovenskih državljanov. Konzularno poslovanje slovenskega veleposlaništva v Kijevu pa je do nadaljnjega ustavljeno. Na ravni EU trenutno tudi poteka usklajevanje glede evakuacije veleposlanikov iz evropskih držav v Kijevu. Zaposleni na slovenskem veleposlaništvu so sicer še v Kijevu, njihove družine so državo zapustile pred nekaj dnevi.

Blinken odpovedal srečanje z Lavrovom, Zelenski: Razmišljamo o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo
22. 02. 2022 05.49
Potem ko je ruski predsednik Vladimir Putin v ponedeljek podpisal odlok o priznanju proruskih separatističnih regij Doneck in Lugansk, kasneje pa je v regiji "za ohranjanje miru" napotil še rusko vojsko, so svetovne države obsodile Putinovo dejanje ter ob tem napovedale ostre sankcije. ZDA so medtem iz Ukrajine že evakuirale svoje diplomatsko osebje, podobna navodila so dobili tudi avstralski diplomati. Sredi noči se je v luči zaostrovanja napetosti na izredni seji sestal Varnostni svet Združenih narodov. Slovensko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je Slovenija pripravljena podpreti članstvo Ukrajine v EU in okrepiti svojo prisotnost v vzhodnih članicah Nato. Ukrajinski predsednik je medtem poudaril, da se bo prav zdaj pokazalo, kdo je njihov pravi prijatelj. Razmišljajo tudi o prekinitvi diplomatskih odnosov z Rusijo.