slovenski evropski poslanci

'Težko spoštujem politika, ki skuša na volitvah zmagati z nestrpnostjo'

18. 06. 2024 06.00

Namesto predsednika vlade Roberta Goloba se je udeležila mirovne konference v Švici, po kateri je sporočila, da je bil storjen korak naprej. Kakšen je ta korak in kako komentira, da je Golob raje odletel v ZDA na finale lige NBA kot pa na mirovno konferenco? Predsednica države Nataša Pirc Musar je odgovarjala tudi na vprašanja o delovanju vlade, o nasilju nad osebami LGBTIQ+, ki zadnja leta spremljajo parade ponosa v Sloveniji, pa tudi evropskih volitvah in izvoljenih poslancih ter prihodnosti Evropske unije. In kako ocenjuje delo vlade na polovici njenega mandata?

Dobili smo najmlajšo slovensko evroposlanko, kdo vse ji bo delal družbo?

10. 06. 2024 07.14

Slovenci so na evropskih volitvah v Bruselj poslali devet poslancev. Največ, štiri, bo prispevala stranka SDS. S preferenčnim glasom se je z zadnjega mesta na listi v Evropski parlament uvrstila tudi 28-letna Zala Tomašič. V poslanske klopi odhajajo še Branko Grims, Milan Zver, Romana Tomc, Vladimir Prebilič, Irena Joveva, Marjan Šarec, Matjaž Nemec in Matej Tonin.

Zakaj slovenski evroposlanci v Bruslju nimajo vpliva?

06. 06. 2024 06.00

705 evropskim poslancem, med njimi osmim slovenskim, se v prihodnjih dneh izteče petletni mandat v Bruslju. 27 držav članic bo v novem sklicu izvolilo 720 novih, na račun dodatnih 15 jih bo Slovenija odslej imela devet. Kakšna pa je dejanska moč slovenskih evroposlancev v Bruslju? Na lestvici najvplivnejših imen s seznama aktualne osmerice ni. Pa so nekateri vseeno pomembno prispevali na posameznih področjih. Preberite, kaj je slovenska izbrana vrsta v Bruslju sploh počela in kdo sta poslanca, ki poleg politike služita še drugje.

Slovenija (ne)uspešna pri lobiranju v Bruslju?

29. 05. 2024 06.00

V Bruslju je trenutno več kot 12.600 registriranih lobistov. Neuradno pa naj bi bilo še enkrat več – približno 30.000. V registru je 53 slovenskih organizacij, ki želijo vplivati na zakonodajo EU. A Slovenija v primerjavi z drugimi državami, tudi sosedi Hrvati in Italijani, pri lobiranju zaostaja, izpostavljata Mihael Cigler in dr. Draško Veselinovič, ki v Bruslju delujeta že 20 let. Zakaj Slovenija ne izkoristi koristi lobiranja v Bruslju? Ni dovolj učnih ur?

Kadrovanje evroposlancev, s strankarsko izkaznico do službe v Bruslju?

28. 05. 2024 06.00

Vsakemu evropskemu poslancu na mesec pripada 28.696 evrov za plače asistentov. Svoje ožje sodelavce poslanci izberejo sami, evropska pravila sicer prepovedujejo zaposlovanje bližnjih sorodnikov, prav tako se člani njihove ekipe ne smejo ukvarjati z dejavnostmi, ki bi lahko povzročile nasprotje interesov. Po pregledu imen sodelavcev, ki so tako ali drugače zaposleni v lokalni oziroma bruseljski pisarni osmih slovenskih evroposlancev, lahko sicer ugotovimo, da poslanci radi zaposlujejo člane ali vsaj simpatizerje svojih strank, pa tudi sorodnike vplivnih političnih veljakov. Kaj pa plača? Skrivnost za vse, številke razkriva le Joveva. Približno dvakrat več zaslužijo asistenti, ki živijo in delajo v Bruslju.

Večina evroposlancev prelomila besedo in ne razkriva porabe 5 tisočakov pavšala

23. 05. 2024 06.02

Bi razkrili, kako ste porabili 4.500 evrov mesečnega pavšala za pisarno? To vprašanje smo pred petimi leti postavili takratnim evropskim poslancem in nosilcem list, ki so kandidirali na volitvah. Pavšal se je v petih letih zvišal na 4.950 evrov, mi pa smo aktualne evropske poslance vprašali, za kaj konkretno porabijo pisarniški pavšal in kaj naredijo z morebitnim preostankom denarja. Odgovori? Večinoma splošni. Evropski poslanci – z izjemo Irene Joveve, ki prerez stroškov objavlja vsak mesec, konkretnih številk sicer javno ne razkrivajo.

Tonin, Joveva, Tomčeva in Prebilič ostro o ugledu, zelenem prehodu in Palestini

10. 05. 2024 06.00

Začele so se predvolilne kampanje za evropske volitve, ki bodo po mnenju mnogih za Evropo prelomne. Kaj naj v teh napetih razmerah zastopajo slovenski evropski poslanci? Podpirajo priznanje Palestine? Rezultat evropskih volitev bo odmeval tudi na notranjepolitičnem področju. Če stranke vladajoče koalicije na volitvah veliko izgubijo, pridobi pa SDS, se bodo prav gotovo pojavile zahteve po predčasnih parlamentarnih volitvah. O vsem tem in še čem so več spregovorili Romana Tomc, Irena Joveva, Matej Tonin in Vladimir Prebilič.

'Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne'

28. 04. 2024 07.00

1. maja 2004 je Slovenija postala polnopravna članica Evropske unije. To je bila peta in največja ter najbolje pripravljena širitev Evropske unije v njeni dosedanji zgodovini. Na predvečer slovenske priključitve evropski družini sta se na mejnem prehodu Rožna dolina srečala tedanji slovenski predsednik vlade Anton Rop in takratni predsednik Evropske komisije Romano Prodi. "Še danes mi gredo kocine pokonci, ko se spomnim tistega dne," dve desetletji kasneje na mestu, kjer se je pisala zgodovina, pripoveduje Rop.

SDS pričakuje odstop kmetijske ministrice, ona o tem ne razmišlja

12. 04. 2024 10.35

Ustavno sodišče je zaradi kršitve načela enakosti pred zakonom razveljavilo del zakona o Kmetijsko gozdarski zbornici Slovenije (KGZS), ki je določal, kdo ne sme kandidirati za članstvo v organih zbornice. Prvopodpisana pod ta zakon je bila aktualna kmetijska ministrica Mateja Čalušić. Kot trdi SDS, je ta zato z odločitvijo ustavnega sodišča izgubila vso kredibilnost tako za funkcijo ministrice, kot tudi za pogajanja s kmeti. Zato pričakujejo njen odstop oziroma premierjevo razrešitev ministrice s položaja, so sporočili. Čalušićeca "verjame v pravno državo, zato bo spoštovala odločitev ustavnega sodišča," je zapisala v odzivu. Prepričana je, da odločitev sodišča ne bo vplivala na njeno sodelovanje s KGZS, o odstopu pa ne razmišlja.

Parlament podprl uveljavitev pravice do splava kot temeljne pravice EU

11. 04. 2024 14.09

Evropski poslanci so po dvodnevnem zasedanju v Bruslju Svet Evropske unije pozvali, naj Listina Evropske unije o temeljnih pravicah doda tudi spolno in reproduktivno zdravstveno varstvo ter pravico do varnega in zakonitega splava. S tem države članice pozivajo, naj v celoti dekriminalizirajo splav ter odpravijo ovire za varen in zakonit splav. "To mora postati univerzalna, neodtujljiva in nedeljiva pravica po vsej Evropi," je jasen slovenski evroposlanec Matjaž Nemec.

Evropski poslanci dvignili dovolj rok, migracijski pakt potrjen

10. 04. 2024 16.40

Evropski parlament je potrdil pakt o migracijah in azilu, s katerim želi EU celovito urediti upravljanje migracij. Danes je zgodovinski dan, je po potrditvi poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pričakovan je bil tesen izid glasovanja o 10 zakonodajnih aktih, burna je bila tudi razprava poslancev. Glasovanje so sicer kmalu po začetku za nekaj časa prekinili protestniki, ki so poslance pozivali, naj glasujejo proti. Slovenski evroposlanci so bili večinoma naklonjeni celotnemu paktu, čeprav niso povsem zadovoljni z njim. Milan Zver in Romana Tomc (oba EPP/SDS) sta medtem napovedala, da bosta glasovala proti delu pakta o obvezni solidarnosti med državami članicami.

Metsola v DZ pozvala Slovence k udeležbi na evropskih volitvah

26. 03. 2024 10.05

Premier Robert Golob in predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola sta po pogovorih v Ljubljani spodbudila ljudi, naj se udeležijo evropskih volitev. Kot je dejal Golob, bomo na njih odločali, v kakšni Evropi želimo živeti. "Naj nihče ne odloča namesto vas. Volite!," pa je pozvala Metsola v izjavi za medije. Njenemu pozivu se je v skupni izjavi pridružila tudi predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič. Strinjali sta se, da bodo volivci odločili, v katero smer bo šla EU v prihodnjih petih letih. Pozivom se je pridružila tudi predsednica države Nataša Pirc Musar.

Parlamentarni odbor podprl novelo za razdelitev računalnikov

13. 03. 2024 21.48

Odbor DZ za notranje zadeve je v drugi obravnavi podprl predlog novele zakona o spodbujanju digitalne vključenosti, ki bi dala podlago za razdelitev prenosnih računalnikov, nakup katerih je bil povod za interpelacijo ministrice Emilije Stojmenove Duh. Predlog novele tako kot upravičence določa vse, ki imajo vsaj enega osnovnošolskega otroka in so kot prejemniki otroškega dodatka uvrščeni v prvi dohodkovni razred.

Predsednica republike podpisala odlok o razpisu evropskih volitev

23. 02. 2024 06.14

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je podpisala odlok o razpisu volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Volitve bodo 9. junija, volilna opravila pa bodo začela teči 11. marca. Od tedaj bo možno tudi vlaganje kandidatur. Predsednica je pozvala tudi k udeležbi na volitvah in posvarila pred lažnimi novicami.

Predsednica in EU iz zelene v vojaško obleko?

22. 02. 2024 07.00

Vzdušje v Bruslju je vse bolj napeto, še okrog sto dni je do novih volitev, ki jih marsikdo označuje kot za morebiti celo prelomne, ko gre za prihodnost Evropske unije. Zakaj?

Mladoletnikom se ne smejo več prikazovati oglasi, ki temeljijo na njihovih osebnih podatkih

17. 02. 2024 07.50

Vse spletne platforme morajo od danes v skladu z aktom o digitalnih storitvah v EU upoštevati strožja pravila, namenjena večji zaščiti uporabnikov. Od lanskega avgusta so strožja pravila že veljala za 19 večjih spletnih ponudnikov, kot so X, Facebook, Amazon, Instagram in TikTok.

Evropski parlament pozval k neodvisni preiskavi volitev v Srbiji

08. 02. 2024 13.35

Evropski poslanci so v sprejeti resoluciji pozvali k neodvisni preiskavi nepravilnosti na decembrskih volitvah v Srbiji, so navedli v Evropskem parlamentu. Zavzeli so se tudi za začasno ustavitev izplačevanja evropskih sredstev Srbiji, če se bo izkazalo, da so bile srbske oblasti neposredno vpletene v goljufije.

'Madžarska vlada ogroža vrednote, institucije in sredstva Unije'

18. 01. 2024 13.42

Resolucija evropskega parlamenta o Madžarski je bila sprejeta z veliko večino. Poslanci, ki so jo podprli, pravijo, da Madžarska vlada ogroža vrednote, institucije in sredstva Unije ob tem pa med drugim pozivajo, da jih je treba zaščititi med prihajajočim madžarskim predsedovanjem Svetu EU. Preučili bodo tudi možnost vložitve tožbe v zvezi z odločitvijo Komisije o sprostitvi 10,2 milijarde evrov sredstev Madžarski.

V Dražgošah spominska slovesnost: 'Z uporom in bojem do svobode'

14. 01. 2024 07.50

Ob 82. obletnici dražgoške bitke se je na spominski slovesnosti v Dražgošah zbrala množica ljudi, ki jo je nagovoril evropski poslanec Matjaž Nemec. Kot je poudaril, Dražgoše brezčasno odmevajo nauke, ki smo jim dolžni prisluhniti. Ob tem je opozoril na znake oživljanja nacifašizma in na situacijo v Palestini.

Plače iz pekla do raja

14. 01. 2024 07.16

Med božično-novoletnimi prazniki, prazniki luči, miru, zabave in veselja, se je ponekod razbesnel pravi ne raj, ampak pekel na Zemlji. Ne vem, kako bi drugače opisali razmere, ko se iz sob slišijo nemočni klici, da bi jim kdo pomagal, pobrisal za njimi, jih preoblekel, jim prinesel topel čaj in jim rekel prijazno besedo. Bilo je v enem izmed domov za starejše pri nas, kjer je zaoral trebušni virus, verjetno je bilo tiste dni podobno tudi drugje.

Srbske volitve pod drobnogledom: primeri lažnih glasovnic in korupcije?

18. 12. 2023 10.09

V nedeljo so v Srbiji potekale predčasne parlamentarne volitve, pokrajinske volitve v Vojvodini ter lokalne volitve v Beogradu in še 65 drugih lokalnih samoupravah. S terena pa so prihajale tudi informacije o domnevnih incidentih in nepravilnostih na voliščih. Med drugim naj bi na več volilnih mest v Beogradu prepeljali neprijavljene volivce, ena od nevladnih organizacij pa trdi, so jim pred policijsko postajo s palicami uničili avtomobil in jim preprečili opazovanje volitev. Mednarodni opazovalci so sicer sporočili, da so volitve potekale brez večjih težav.

'Vučić je volitve prikazal kot boj na življenje in smrt za prihodnost Srbije'

16. 12. 2023 13.16

V Srbiji bodo v nedeljo potekale predčasne parlamentarne in lokalne volitve. Čeprav vodja Srbske napredne stranke (SNS) ne kandidira več, je glavni obraz predvolilne kampanje srbski predsednik Aleksandar Vučić. SNS bo glede na javnomnenjske ankete na volitvah zmagala.

Slovenski evroposlanci izpostavili, da so njihov mandat zaznamovale številne krize

08. 12. 2023 13.33

Slovenski evropski poslanci so v razpravi v okviru Studia Evropa spregovorili o dosežkih in izzivih iztekajočega se mandata, ki so ga zaznamovale številne krize. Med glavnimi temami, ki bodo zaznamovale junijske evropske volitve, so izpostavili energetiko in migracije, pa tudi staranje prebivalstva.

Zmaga zdrave kmečke pameti ali črn dan za okolje?

22. 11. 2023 17.58

Evropski parlament je zavrnil predlog Evropske komisije za zmanjšanje skupne uporabe in tveganja kemičnih pesticidov za 50 odstotkov do leta 2030. S tem se je najverjetneje končala obravnava predloga v tem zakonodajnem obdobju.

Koliko trenutek zadrege stane politika? Robert Golob ni Taylor Swift

01. 10. 2023 14.50

Včasih te politiki čisto preprosto po človeški plati spravijo v zadrego. Zadrego, ko jih gledaš ali poslušaš, pa bi si najraje zatisnil ušesa in pogledal stran. Ti zardevaš namesto njih.

Von der Leynova izpostavila vsa področja, nekateri poslanci kritični

13. 09. 2023 12.07

V minulih štirih letih je bilo uresničenih več kot 90 odstotkov političnega programa, skupaj smo dokazali, da Evropa, kadar je drzna, zadano tudi uresniči, je v Evropskem parlamentu poudarila predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Vendar delo še zdaleč ni končano, treba se je skupaj pripraviti na prihodnost, je poudarila.

Novinar v osrčju moči in vpliva: iz samostana in dekliške šole do vladarjev Evrope

26. 08. 2023 12.44

Zgradba je bila nekoč samostan avguštink in dekliška šola. Potem so jo zasedli uradniki, jo vmes prenovili, ker je bilo v njej ogromno smrtno nevarnega azbesta. Nova je zaživela leta 2004 in bila, seveda, takoj premajhna. Pa čeprav meri več kot 240.000 kvadratnih metrov. Gre za palačo Berlaymont, srce Evropske unije.

Zver, Tomčeva in Bogovič pritisnili 'na napačen gumb' in podprli vojnega zločinca

15. 07. 2023 09.33

Haaški obsojenec Dario Kordić je po 17. letih zapora in osmih letih prestajanja pogojne kazni leta 2022 postal rehabilitiran vojni zločinec. Vsaj tako ga je želela predstaviti vladajoča nomenklatura v Zagrebu. Po izteku kazni pa je takoj pohitel z izjavo, da ne obžaluje ničesar in da bi vse ponovil še enkrat. Izjave so odmevale do Bruslja. Tam so glasovali o admandmaju, ki obsoja njegove izjave. Ta je bil z veliko večino sprejet. Proti pa le 43 poslancev. Med njimi tudi Milan Zver, Romana Tomc in Franc Bogovič. Zmotili so se.

Vroče poletje in drugi ekstremi(zmi)

15. 07. 2023 07.00

Te dni preživljam dopustniško. A ne brezskrbno. Spremljam vedno nove, žal nič kaj športne – ampak temperaturne – rekorde. Ko si že zaželim vsaj rahle ohladitve, me do kosti zmrazi ob fotografijah, ki že od jutra polnijo vsa možna družbena omrežja – podrta drevesa, zaliti domovi, odkrite strehe, uničen pridelek ... Dan prej že za trenutek slavim neko zmago narave, a me realnost takoj spomni, da smo do zmage še kako daleč. Minuli teden zasledim izjavo, kako bo za predsednika vlade to najbolj vroče poletje do sedaj. Pa ne samo zanj. In (žal?) ne samo politično. In če morda odstopitev zdravstvenega ministra upravičeno dviguje politično temperaturo in polni strani medijev, imamo na drugi strani probleme, ki ravno tako potrebujejo nujno (medicinsko) pomoč. Začnimo s planetom.

Zelena luč nadaljnjemu sprejemanju zakonodaje o obnovi narave, ki razdvaja evroposlance

12. 07. 2023 16.19

Evropski parlament je po burnih razpravah vendarle prižgal zeleno luč pogajalskim izhodiščem za uredbo o obnovi narave, ki je močno razdelila poslance. Za izhodišča za pogajanja s Svetom EU je glasovalo 336 poslancev, proti jih je bilo 300. Postopek sprejemanja zakonodaje se bo tako lahko nadaljeval. Bogovič, ki je glasoval proti, je opozoril, da predvideni ukrepi ne upoštevajo specifik držav. "Posledično bi lahko v Sloveniji izgubili kar 10 odstotkov kmetijskih površin," je poudaril. Nemec, ki je podprl zakonodajo, pa je opozoril na izgubo biotske raznovrstnosti. "Odločitve različnih generacij so nas skozi desetletja in stoletja pripeljale do stanja, ki za planet enostavno ni vzdržno," je poudaril.