slovenski piloti

Rommlova taktika, 226-kilogramske bombe in specialci na ulicah Maribora
23. 05. 2021 07.00
Jadranski udar je ena kompleksnejših vaj, ki so se izvajale na slovenskih tleh. Kontrolorji združenih ognjev, specialne enote in letalstvo so v koordiniranih vajah delovali od pobočij slovenskih Alp do urbanih okolij Maribora, Celja in 72-urne neprekinjene vaje specialnih enot ter pri tem uporabljali najmočnejše orožje Slovenske vojske in ponavljali taktike Erwina Rommla.

JTAC – eno najmočnejših orožij Slovenske vojske
27. 02. 2021 07.00
Slovenska vojska je zadnji teden februarja urila kontrolorje združenega ognja – JTAC. Človek, ki ne nastopa v prvi vrsti, redko se pojavi v filmih, v realnosti pa je najmočnejše orožje, ki ga ima poveljnik na tleh. Močnejši od tanka, močnejši od vojaka – ker je on tisti, ki lahko nad nasprotnikove enote spravi na stotine kilogramov eksploziva.

102 leti vojaškega letalstva: Suverenost in neodvisnost nista samoumevni
12. 01. 2021 09.56
12. januarja 1919 je v zrak poletelo prvo letalo s slovenskimi piloti, ki so bili pod slovenskim poveljstvom. Polet nad Koroško je bil nevaren in nujen za enote, ki so potrebovale jasno sliko dogajanja na tleh. Danes, 102 leti po tem dogodku, pa 15. polk vojaškega letalstva ta dan praznuje kot obletnico obstoja in spomin na naloge, ki jih opravljajo vsakodnevno, vse z namenom zagotavljanja pomoči ljudem, ki jih pogosto potrebujejo.

Notranja ministra Avstrije in Slovenije na vaji nadzora meje z droni
13. 10. 2020 15.44
Na avstrijski strani mejnega prehoda Šentilj sta slovenska in avstrijska policija izvedli skupno vajo nadzora meje z droni. Ogledala sta si jo tudi slovenski notranji minister Aleš Hojs in njegov avstrijski kolega Karl Nehammer, ki sta se ob tej priložnosti tudi srečala. Oba sta izpostavila dobro sodelovanje med obema policijama; Hojs pa je ob tem še dodal, da je zagotavljanje varnosti državljanov v veliki meri odvisno tudi od sodobne tehnike.

Končno poročilo o letalski nesreči pri Ajdovščini razkriva več nepravilnosti
08. 10. 2020 18.25
V letalu z ameriško registracijo, ki je bilo na poti iz Benetk v Leipzig, so bili trije potniki in pilot. Vsi štirje so bili nemški državljani. Nesreče nihče ni preživel, vzrok zanjo pa je bilo predvsem slabo vreme. Poročilo kaže tudi, da ni bilo vse izvedeno po predpisih, saj pilot ne bi smel leteti proti plačilu, prav tako letalo ni bilo primerno za letenje v takratnih vremenskih razmerah.

Varuhi slovenskega neba
08. 07. 2020 06.00
Slovenski zračni prostor je kljub majhnosti zelo dobro varovan. Opazujejo ga številne oči, država pa ima vedno pripravljene enote, ki poskrbijo, da ne bi neopazno zapustili zračni prostor. Zapleten sistem nadzora in poveljevanja, ki se nahaja tudi v Španiji, lahko aktivira vojaška letala v Italiji, Sloveniji ali na Madžarskem, slovenski pilatusi pa prestrezajo letala, ki se nahajajo nad Slovenijo.

Pravi heroji zmage proti covidu-19: medicinsko osebje
02. 06. 2020 06.00
Zdravstveno osebje je v najtežjih trenutkih skrbelo za obolele. Medicinska sestra Sandra Vrhovac Đorđević je skupaj s sodelavci delala z bolniki, ki so bili priključeni na respiratorje. Koliko je trajala njena najdaljša izmena, kdaj ji je bilo najtežje in kaj meni o zahvalnem preletu slovenskih in ameriških 'lovcev' čez Slovenijo?

Prelet za zmago: Letala F-16 in pilatus bodo v zahvalo preletela slovenske kraje
29. 05. 2020 12.58
V ponedeljek bo slovensko in ameriško letalstvo pripravilo poseben prelet. Letala F-16 in pilatus bodo preletela slovenske bolnišnice, DSO-je in druge kraje v zahvalo vsem, ki so sodelovali pri preprečevanju širjenja virusa. Prelet se bo zgodil od 13.00 do 14.30, letala pa bodo v formaciji preletela več kot 10 krajev. Na zemljevidu si lahko ogledate predvideno lokacijo in čas preleta.

Vojaški pilatus v električno žico
27. 11. 2019 13.29
V bližini Dravograda se je zgodil letalski incident. Med rednim usposabljanjem v letenju na nizkih višinah je vojaško letalo Pilatus PC 9M Hudournik zadelo električno žico. Pilot je usposabljanje prekinil, letalo usmeril na najbližje letališče in varno pristal na Letališču Edvarda Rusjana v Mariboru. Zaradi poškodbe na daljnovodu je brez elektrike ostalo 13 odjemalcev.

'S kolegi odhajamo v tujino, nova 'Adria' bo težko imela slovenske pilote'
13. 11. 2019 18.57
Nova 'Adria' z davkoplačevalskim denarjem ali s pomočjo domačih podjetnikov? Minister Počivalšek že dobiva prve izračune stroškov ustanavljanja nove družbe, trojica podjetnikov pa se bo o možnostih odkupa pogovarjala s stečajnim upraviteljem Adrie. "Karkoli se bo zgodilo, naj se zgodi čim prej," opozarjajo nekdanji zaposleni v Adrii. Nekdanji Adrijini piloti namreč dnevno zapuščajo Slovenijo.

'Nismo nek Robin Hood. Če stvar ne bo profitabilna, tega ne bomo delali'
13. 11. 2019 08.44
Bodo takšne povezave s svetom, kot smo jih imeli pred stečajem Adrie, vzpostavil oziroma rešil kateri od uspešnih slovenskih podjetnikov? Kar trije so namreč izrazili interes za nakup premoženja Adrie Airways – Joc Pečečnik za celoto, Ivo Boscarol za letalsko šolo, Izet Rastoder pa se zanima za nakup spričeval za komercialne polete.

Letalska družba Emirates novači slovenske pilote
10. 10. 2019 18.04
Izkušene pilote Adrie Aiways, ki so po stečaju ostali na cesti, so začeli novačiti predstavniki letalske družbe Emirates. V Sloveniji so se najavili takoj, ko so izvedeli za strmoglavljenje našega prevoznika, saj slovenske pilote po svetu zelo cenijo. Ponujajo jim bivanje v vilah z bazeni, plačane položnice, šolanje otrok in neobdavčeno plačo v višini do 10.000 evrov. Prve odpuščene pilote pa je že zaposlila avstrijska Lauda Air.

Zaposleni v Adrii Airways: Lastnik se družbi odreka za en evro
29. 09. 2019 12.44
Slovenski premier Marjan Šarec se je na družbenem omrežju Facebook odzval na dogajanje v družbi Adria Airways. "Zafurali so jo že zdavnaj, tudi nekateri, ki danes ponujajo čudežne rešitve v raznih medijih," je zapisal. Oglasil pa se je tudi iniciativni odbor zaposlenih v Adrii, ki trdi, da je lastnik družbe podpisal dokument, s katerim se odreka Adrii za en evro.

KOMENTAR: Slovensko letalstvo po 110 letih doseglo dno
29. 09. 2019 07.00
Grozeči stečaj letalske družbe Adria Airways ni slučajnost, niti ni zgolj posledica prodaje finančnemu skladu 4K Invest. Gre za dolg niz slabih odločitev in neobstoječih strategij za letalstvo v Sloveniji. V Sloveniji so politiki na vodilna mesta pogosto postavljali ljudi, ki so bili bolj politično kot strokovno podkovani za vodenje podjetij in uradov, ki se ukvarjajo z letalstvom. Časi, ko je Edvard Rusjan z neverjetno željo sestavil letalo in z njim med prvimi v Evropi poletel v nebo, so mimo.

Adria - od spominov do sedanjosti, od politike do lastnikov, od delavcev do izčrpavanja
28. 09. 2019 07.00
Celotna zgodba o Adrii - od črnobelih fotografij, spominov in pričevanj o ponosu, do slabih poslovnih odločitev, političnih kupčkanj in prodaje slabim lastnikom. Kako se je Adria znašla tu, kjer je zdaj?

Šarec o reševanju Adrie: Ljudem je treba jasno povedati, da možnosti niso dobre
26. 09. 2019 11.44
Medtem ko večina letal Adrie Airways ostaja na tleh, njena usoda še naprej ostaja nejasna. Z reševanjem Adrie se ukvarja tudi slovenski politični vrh. Premier Marjan Šarec je dejal, da mu je hudo za potnike ter družine zaposlenih, vendar pa letalska družba ni več v lasti države. Možnosti reševanja družbe po njegovih besedah sicer niso dobre. V stranki Levica pa so medtem vložili zahtevo za sklic nujne seje odbora za finance.

Iz Ljubljanskega barja potegnili zgodovinski ponos britanskega vojnega letalstva
11. 09. 2019 16.22
V Parku vojaške zgodovine Pivka so predstavili najdbo, ki je pritegnila pozornost mnogih ljubiteljev letalstva in zgodovine druge svetovne vojne. Avgusta so namreč na Ljubljanskem barju izkopali ikonično lovsko letalo Spitfire, ki so ga septembra 1944 nad Ljubljano sestrelili Nemci.

Črni oblaki nad Brnikom: možnost velike stavke in težavno reševanje Adrie
26. 08. 2019 18.41
Se na brniškem letališču pripravlja velika stavka? Potem ko so možnost stavke napovedali v sindikatu pilotov, o morebitni stavki zdaj govorijo tudi vsi trije sindikati Fraporta. Zaposleni želijo vsaj 12 odstotkov višje plače, vodstvo pa meni, da je to absolutno preveč. Nad letališčem pa visi še en črn oblak - grozeči stečaj Adrie Airways.

Slovenska vojska letos trikrat prestrezala letala, eno 'ušlo' na Hrvaško
12. 07. 2019 14.22
Veliko ljudi ne ve, da ima tudi Slovenija nacionalni sistem varovanja zračnega prostora, ki ga vojska izvaja s pomočjo Pilatusov PC-9M "Hudornikom". Letos so posredovali že kar trikrat, medtem ko lani niso. V vseh primerih je šlo za manjša letala, ki niso upoštevala pravil ali pa ustrezno komunicirala preko radijske povezave, kar je v določenih primerih obvezno.

'Sanje vsakega pilota so, da je čim več v zraku'
22. 06. 2019 07.00
Aviacija terja celega človeka, tu ni prostora za polovičarstvo, pravi 37-letna Breda Šprajcar, pilotka, ki je v slovenski policiji zaposlena že 11 let. Reševanje življenj je njen vsakdan, najraje ima zgodbe s srečnim koncem. O tragičnih pa: "Dotaknejo se nas, a med letenjem moraš to izklopiti. Vsako zmanjšanje fokusa namreč lahko pripelje v nesrečo, incident ali neljub dogodek."

Nove težave Adrie: prestavljen let, nenapovedan postanek in tehnične težave
03. 06. 2019 16.28
Težave slovenskega letalskega prevoznika Adrie Airways so znane že nekaj časa. O slabi uporabniški izkušnji se je na družbenem omrežju razpisal razočarani potnik, ki je bil iz Sarajeva na poti v Ljubljano. Kot je zapisal, Adria ni obvestila potnikov, da je let prestavljen, na letalu pa so nato izvedeli, da se bodo na poti v Ljubljano ustavili še v Prištini.

Ruski suhoji za Adrio Airways imajo zamudo, piloti se vračajo s šolanja
27. 03. 2019 13.53
Adria Airways in ruski Suhoj sta novembra 2018 podpisala pismo o nameri za dolgoročni najem 15 Suhojevih letal superjet 100. Prva letala naj bi dobavili na začetku letošnjega leta, a kot kaže, se to (za zdaj) ne bo zgodilo. Adria Airways bo podrobnosti sporočila v prihodnjih dneh.

Slovenska pilotka, ki je v moškem poklicu orala ledino
08. 03. 2019 06.00
Marjana Dežnak je Slovenka, ki je orala ledino v komercialnem letalstvu v Jugoslaviji, saj je bila prva in dolgo časa edina ženska, ki je upravljala potniška letala. Delo je zaradi birokratskih ovir nadaljevala v Egiptu in končala na Nizozemskem, kjer je bila med prvimi kapitankami ogromnega boeinga 747. Ovire in šovinizem pa je premagovala z neverjetno trmo, ki jo je v družbi redko najti.

Zaljubljeni v letenje – zgodbe slovenskih pilotov, stevardes in mehanikov
17. 02. 2019 07.00
Bogato zgodovino letalstva na Slovenskem spremljajo osebne zgodbe Slovencev, ki so se v zadnjih osemdesetih letih tako ali drugače ukvarjali z letalstvom. Soavtorja knjige Zaljubljeni v letenje Borut Podgoršek in Marko Malec sta z osebnimi pogovori in raziskovalnim delom zapisala 18 zgodb slovenskih pilotov, stevardes in letalskega mehanika.

Vse se je začelo s slavno gazelo
12. 01. 2019 07.00
Prvo plovilo, ki je bilo pod slovenskim vrhovnim poveljstvom, je bil helikopter gazelle (gazela), s katerim sta Jože Kalan in Bogo Šuštar 28. junija 1991 prebegnila na slovensko stran. Plovilo je bilo med vojno za samostojno Slovenijo skrito, a je dobilo slovenski grb in pomembno oznako TO – 001 Velenje – prvi slovenski vojaški helikopter v lasti takratne Teritorialne obrambe, predhodnice Slovenske vojske.

100 let slovenskega vojaškega letalstva
12. 01. 2019 07.00
Pred 100 leti, 12. januarja 1919, je ljubljanska letalska stotnija izvedla prvi izvidniško-bojni polet nad Koroško. Od prvotnih počasnih in nevarnih letal, kjer je bila bojna naloga vsaj toliko nevarna kot samo letalo, do naših pilotov v nadzvočnih letalih in ogromnih vojaških transportnih letalih C-17 Globemaster.

V morje zabili poskusne pilote za most na Pelješac
10. 01. 2019 12.13
Pred začetkom gradnje mostu na hrvaški Pelješac so kitajski izvajalci CRBC postavili gigantsko dvigalo. Začeli so z zabijanjem dveh 127 metrskih testnih pilotov v morsko dno. Most, vreden 420 milijonov evrov, je najdražja hrvaška infrastrukturna investicija, ki ga je projektiral slovenski inženir Marjan Pipenbaher.

Letalski spektakel nad Portorožem
30. 09. 2018 12.24
V kolikor ste včeraj bili na slovenski Obali, ste v popoldanskem času slišali močno in nizkotonsko bobnenje, ki je prihajalo nekje z območja Piranskega zaliva. Če ste imeli srečo, ste lahko pri navpičnem vzpenjanju videli edinega slovenskega SOKO G-2 "Galeba", ki je v zraku izvajal akrobatske manevre. A ta jeklena ptica je bila le češnja na smetani na dnevu odprtih vrat portoroškega letališča.

Ryanair: Odškodnin zaradi odpovedi letov ne bo. ZPS: Ne tako hitro!
26. 07. 2018 15.41
Zaradi stavke zaposlenih v letalski družbi Ryanair je bilo na v zadnjih dveh dneh odpovedanih kar 600 letov.V družbi so nezadovoljnim zaposlenim, ki opozarjajo na kršitve osnovnih delavskih pravic, odgovorili s povračilnimi ukrepi in že izročili več kot 300 odpovedi. Kaj pa potniki, ki so ostali na tleh? Na ZPS so jasni: 'Zaradi odpovedi letov ste upravičeni do odškodnine.'

Lenarčič na največjem letalskem mitingu na Kitajskem
28. 04. 2018 10.11
Slovenski letalec in raziskovalec podnebnih sprememb Matevž Lenarčič se v kraju Žengžu na Kitajskem udeležuje velikega letalskega mitinga. Gre za največjo prireditev splošnega letalstva na Kitajskem, ki si ga bo v teh dneh ogledalo več kot 300.000 ljudi. Poudarek letošnjega mitinga je spodbujanje razvoja lahkega letalstva na Kitajskem. Na mitingu se bodo predstavila letala iz 34 držav, med drugim tudi iz Slovenije.