slovenski učitelji

Golob ob dvigu zastave v Ženevi: Znanost obljuba miru

03. 07. 2025 07.14

Cern predstavlja najboljše, kar lahko dosežeta Evropa in človeštvo, je na današnji slovesnosti ob dvigu slovenske zastave pred poslopjem organizacije v Ženevi poudaril premier Robert Golob. Slovenija se je Cernu po njegovih besedah pridružila, da bi oblikovala prihodnost, kjer je znanost obljuba miru. Pripravljena je pomembno prispevati.

(Ne)aktivni otroci: statistika ni spodbudna

06. 06. 2025 06.00

Zakaj so slovenski otroci vse manj gibljivi? Kljub številnim aktivnostim, ki jih ponujajo šole, in kljub široki paleti športnih aktivnosti izven nje, statistika gibalnih sposobnosti mladostnikov ni spodbudna. Delež prekomerno težkih otrok in mladostnikov se je od lani povečal za več kot štiri odstotke, aktivno preživljanje prostega časa pa še dodatno zavirajo ekrani, pred katerimi otroci preživijo tudi po šest ur na dan. Učitelji opažajo še, da imajo športno aktivni mladostniki več moči za spopadanje z učenjem, obenem pa so tudi manj nasilni.

Tonin posvaril pred razpadom šolskega sistema

05. 04. 2025 11.52

Šolski sistem je tog in okorel, birokratsko zastarel in preveč osredotočen na pomnjenje podatkov, je v nagovoru programske konference NSi, namenjene šolstvu, poudaril prvak te stranke Matej Tonin. Če ne bomo takoj začeli z resno prenovo izobraževalnega sistema, bo v nekaj letih dokončno razpadel, je opozoril.

Na dan žalovanja odpovedani dogodki, v šolah pogovor o tragediji

24. 01. 2025 07.14

Vlada je 24. januar razglasila za dan žalovanja v spomin na žrtve tragične nesreče v Premogovniku Velenje. Vse organizatorje kulturnih in drugih prireditev je pozvala, da vsebino prireditve prilagodijo dnevu žalovanja. Nekateri glasbeniki so nastope odpovedali in zanje izbrali nove datume. V šolah se bodo o tragediji pogovorili, nekatere bodo imele minuto molka. Zastave na poslopjih državnih ustanov so spuščene na pol droga.

Od Alje do Žana: drugo srečanje šol, ki slišijo otroke

13. 01. 2025 11.20

V okviru projekta "Od Alje do Žana – Čuječa srca, budni umi", ki ga izvajajo Fundacija Alma, Slovenska filantropija in Zveza Anita Ogulin in ZPM, je uspešno potekalo že drugo srečanje pedagoških delavcev izbranih desetih osnovnih šol, namenjeno krepitvi duševnega zdravja otrok in ustvarjanju vključujočega šolskega okolja.

Na Hrvaškem po smrtonosnem napadu pozivi za večjo varnost v šolah

23. 12. 2024 13.09

Po petkovem napadu na eni od zagrebških osnovnih šol, v katerem je 19-letnik z nožem ubil sedemletnega otroka, še tri otroke in učiteljico pa ranil, šolski sindikati svoje člane in širšo javnost pozivajo k večernemu shodu za izboljšanje varnosti v šolah. Zdravstveno stanje ranjenih, med katerimi je tudi napadalec, je stabilno. O tragediji pri južnih sosedih pa je slovenski notranji minister Boštjan Poklukar poudaril, da je Slovenija varna država, a vseeno ni imuna na tovrstna kazniva dejanja.

Dijaki mesec in pol brez ene same ure matematike

15. 11. 2024 19.58

Kaj lahko reši slovensko šolstvo? Kje so nenadoma vsi učitelji? Ravnatelji ponavljajo razpise, prijav ni. Vpisa na pedagoške študijske programe je občutno premalo. Pripravljen je niz ukrepov, so na nujni seje odbora za izobraževanje zagotavljali na resornem ministrstvu. Izpostavljajo, da bodo nove učitelje začeli iskati že na fakultetah, da so povečali število razpisanih štipendij študentom pedagoških programov, nov plačni zakon pa da je odpravil anomalije, zaradi katerih so učitelji zapuščali delovna mesta. Številni šolniki dvomijo, da bo vse to dovolj.

Padec dosežkov, slovenski učenci tik nad mednarodnim povprečjem

12. 11. 2024 11.07

Rezultati raziskave za Slovenijo kažejo padec dosežkov osmošolcev in osmošolk v obdobju od 2013 do 2023 na področju računalniške in informacijske pismenosti. To sicer velja tudi za večino drugih držav, ki so sodelovale v ciklu 2013 in 2023. Učenci in učenke iz Slovenije so pri računalniški in informacijski pismenosti leta 2023 v povprečju dosegli 485 točk, njihovi dosežki pa so statistično značilno primerljivi z dosežki njihovih vrstnikov iz Hrvaške. Obe državi sta na mednarodni lestvici dosežkov tik nad mednarodnim povprečjem.

Koliko učiteljev potrebujemo? Ministrstvo bo pripravilo analizo

04. 11. 2024 16.31

Minister za vzgojo in izobraževanje Vinko Logaj in glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj sta se na srečanju dogovorila za pripravo analize o primanjkljaju učiteljev v osnovnih in srednjih šolah, ki bi ji sledili ustrezni ukrepi. Zavzela sta se tudi za vključitev minimalnega deleža BDP za vzgojo in izobraževanje v zakonodajo.

Fiziko poučuje inženirka iz Bosne, tehniko učitelj športne vzgoje, matematiko ponekod nihče

24. 10. 2024 06.00

Šole se srečujejo z globoko kadrovsko krizo, pomanjkanje učiteljev je največje do zdaj. Šolski sistem navidezno deluje, ker otroke učijo študenti, upokojenci in neustrezno izobražen kader. Denimo, v razred fizike vstopi inženirka iz Bosne ali učitelj športne vzgoje v učilnico tehnike. Kritično primanjkuje predvsem matematikov. Učitelji, ki so ostali, pa so obremenjeni do maksimuma. Učenci in dijaki so v stiski, starši v skrbeh, inštrukcije pa v porastu. Se bo kakovost javnega šolstva bistveno zmanjšala? Kako bo šolstvo pred razpadom rešilo ministrstvo? Gre po poti razkroja javnega zdravstva?

Logaj prepričal odbor: med drugim izpostavil prenovo učnih načrtov

03. 10. 2024 18.53

Odbor DZ za izobraževanje, znanost in mladino je predstavitev kandidata za ministra za vzgojo in izobraževanje Vinka Logaja z osmimi glasovi za in petimi glasovi proti ocenil kot ustrezno. Logaj je v predstavitvi kot pomembno izpostavil povečanje ugleda učiteljev in šole. Med prvimi nalogami na čelu ministrstva je napovedal vzpostavitev dialoga z vsemi deležniki v šolskem prostoru, kot prioriteti pa navedel tudi prenovo programskega dela vrtcev in šol ter urejanje plačnega sistema.

Plesna zveza Slovenije obeležuje 70. obletnico delovanja

29. 09. 2024 12.08

Plesna zveza Slovenije v letošnjem letu obeležuje 70. obletnico delovanja. Visok jubilej so obeležili na osrednji prireditvi v Športni dvorani v Podčetrtku. Prireditve se je udeležil tudi predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac. Prireditev je potekala pod režisersko taktirko Mihe Krušiča, ki skrbi tudi za nastopajoče na odru Slovenija ima talent, za glasbo pa je poskrbela glasbena gostja Lea Sirk, sodnica v oddaji Znan obraz ima svoj glas.

'Združitev je bila simbol zmage slovenskega naroda nad krivicami'

17. 08. 2024 07.00

Obeležujemo državni praznik združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom. Večer pred praznikom je v Beltincih potekala državna proslava, po drugih krajih pa regionalne in občinske slovesnosti. Na državni proslavi je bila slavnostna govornica predsednica državnega zbora Urška Klakočar Zupančič, udeležila pa se je je tudi predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Obrnimo otroški svet na bolje

18. 04. 2024 00.15

Eurospin v sodelovanju z Zvezo prijateljev mladine Slovenije zbira sredstva za nakup šolskih potrebščin otrokom iz socialno ogroženih družin.

DZ črtal določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah

07. 03. 2024 18.29

DZ je v drugi obravnavi predloga zakona o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ sprejel koalicijsko dopolnilo, s katerim so črtali na odboru sprejeto določbo o učenju maternega jezika in kulture v šolah. Ker so sprejeli dopolnila k več kot desetini členov, bo tretja obravnava na naslednji seji.

Koalicija iz predloga črtala učenje materinščine

06. 03. 2024 12.33

Zakonu o uresničevanju kulturnih pravic pripadnikov narodnih skupnosti narodov nekdanje SFRJ, ki ga obravnava DZ, se obeta podpora. SDS in NSi ga sicer ne podpirata, a za njim stoji celotna koalicija. So pa v koaliciji predlagali črtanje njihovega na odboru sprejetega dopolnila o učenju maternega jezika in kulture v šolah.

Predsednica republike podpisala odlok o razpisu evropskih volitev

23. 02. 2024 06.14

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je podpisala odlok o razpisu volitev poslancev iz Slovenije v Evropski parlament. Volitve bodo 9. junija, volilna opravila pa bodo začela teči 11. marca. Od tedaj bo možno tudi vlaganje kandidatur. Predsednica je pozvala tudi k udeležbi na volitvah in posvarila pred lažnimi novicami.

Modre uniforme na belih strminah

17. 02. 2024 17.08

Krvavec se je kopal v dopoldanskem soncu in smučarji so že uživali na belih strminah, ko je ena izmed kabin, posebej prirejenih za to, v dolino peljala ponesrečenko. Nesreča na smučišču se je zgodila ravno v času, ko sva se s fotografom odpravljala proti vrhu, da se srečava s policistoma smučarjema iz PP Kranj, ki tam skrbita za varnost. Morda bo poletel celo helikopter, se je govorilo.

'Vedno se nasmejimo ob čmrlju ali pa, zakaj je zdaj to klop in klop'

25. 01. 2024 06.00

Zaradi njih se slovenščina sliši od Avstralije do Argentine, na naši dvojini si jezike lomijo od Dubaja do Urugvaja. Slovenijo so obiskali učitelji, ki slovenski jezik učijo na šolah po vsem svetu. Da ohranjajo vez s Slovenijo, prepevajo pesmi, otroci uprizarjajo gledališke igre in obeležujejo slovenske praznike. Slovencem po svetu največ težav pri jeziku predstavljajo skloni, so v en glas zatrdili učitelji, ter da si vsi njihovi učenci želijo vsaj enkrat obiskati Slovenijo. Tisti pa, ki so našo državo že obiskali: nekaj posebnega je, ko slovenski jezik slišiš tudi na ulici, marsikdo je presenečen nad nizko stopnjo kriminala.

Reforma osnovnega šolstva: obvezen NPZ, spremembe podaljšanega bivanja in varstva

21. 01. 2024 09.49

Poslanci bodo na mize kmalu dobili predlog sprememb v osnovnem šolstvu, ki jih je pripravilo Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje. Vlada v grobem načrtuje spremembe šolanja na domu, izobraževanja učencev s posebnimi potrebami, v 1. razred uvaja obvezni tuji jezik, prav tako uvaja slovenski znakovni jezik in jezik gluhoslepih. Poleg tega prenavlja razširjeni program osnovne šole. To poenostavljeno pomeni, da spreminja koncept jutranjega varstva in podaljšanega bivanja. V 3., 6. in 9. razred pa (spet) uvaja obvezna nacionalna preverjanja znanja. Ravno zadnji dve napovedani spremembi sprožata največ pomislekov in vprašanj.

Leto skozi oči naših fotografov: prizori, ujeti v večnost

05. 01. 2024 11.57

Niso samo najpomembnejši dogodki tisti, ki krojijo našo vsebino. Večina pregledov ob koncu leta se je osredotočala na najodmevnejše dogodke, ki so zaznamovali zadnjih 12 mesecev. Tokrat pa smo zbrali tudi nekaj prizorov, ki so šli morda mimo čisto neopazno, pa vendar si zaslužijo pozornost. Poleg novinarjev so nepogrešljiv del naše spletne strani tudi fotografi, ki nas spremljajo na terenih in ujamejo trenutke, ki obstanejo v večnosti. Naše tri fotografe smo tako prosili, da izberejo 23 prizorov, ki so jim leta 2023 ostali v njihovem fotografskem spominu.

Bralna pismenost slovenskih šolarjev pod mednarodnim povprečjem

05. 12. 2023 12.34

Najnovejši podatki mednarodne raziskave PISA, v kateri sodelujejo 15-letniki iz 83 držav, pri slovenskih šolarjih kažejo na splošen upad tako pri matematični kot tudi pri bralni in naravoslovni pismenosti. Povprečna dosežka iz matematike in naravoslovja se sicer še vedno uvrščata nad povprečje držav članic OECD, dosežek pri bralni pismenosti pa je, podobno kot v letih 2009 in 2012, pod povprečjem.

Dan, ko se spomnimo na junaštva generala Rudolfa Maistra

23. 11. 2023 15.21

23. novembra 1918 je general Maister s svojo vojsko razorožil nemško varnostno stražo ter prevzel vojaško oblast v Mariboru. Minister za obrambo Marjan Šarec je z delegacijo položil venec k njegovemu spomeniku pred ministrstvom. V generalu Rudolfu Maistru danes vidimo zgled ter sledimo vrednotam, s katerimi so naši predniki zagotovili naš obstoj, kulturo in jezik, je ob državnem prazniku poudaril premier Robert Golob.

Slovenski šolarji dobili eTorbo: ne učijo se več le za pisalno mizo

21. 11. 2023 13.16

Učenci se že dolgo ne učijo le s svinčnikom za pisalno mizo, ampak se njihovo učenje prenaša na avtobuse, v parke, predvsem pa na telefone. Zato je pomembno pripraviti kakovostne elektronske učne vire, poudarjajo na ministrstvu za vzgojo in izobraževanje. In zato je zaživel nacionalni portal eTorba, ki pod geslom 'Množimo znanje' ponuja učencem, učiteljem, staršem in vsem drugim zainteresiranim posameznikom enoten brezplačni dostop do relevantnih, strokovno in didaktično pregledanih elektronskih učnih gradiv, so sporočili z ministrstva.

David Amaro med top 12 v hrvaškem šovu Superstar

13. 11. 2023 12.39

Slovenski glasbenik David Amaro, ki ga je Slovenija spoznala v našem šovu Znan obraz ima svoj glas, se je odločil za nov izziv v svoji karieri. Odločil se je, da se preizkusi v hrvaškem šovu Superstar, v katerem za žirantsko mizo sedi tudi Severina, ena njegovih ljubših pevk. David se ni le preizkusil, David se je tudi dokazal, saj je pretekli konec tedna izvedel, da se je uvrstil med 12 najboljših tekmovalcev in da se podaja na oddaje, ki so posnete v živo.

Sviz pripravlja protestni shod: 'Gre za zadnje opozorilo'

23. 10. 2023 12.16

Sviz v sredo pripravlja protestni shod pred poslopjem vlade, na katerem bodo izrazili nestrinjanje z vladnim predlogom v pogajanjih o odpravi plačnih nesorazmerij v javnem sektorju. Predlog nesorazmerja ohranja in prenaša v nov plačni sistem, na delovnih mestih s strokovnimi nazivi v vzgoji in izobraževanju ter kulturi pa jih celo povečuje, menijo. Protesta se bo udeležilo okoli 1500 ljudi, šole, vrtci in vse druge ustanove na področju kulture, znanosti in visokega šolstva pa bodo normalno delovale.

Kako izobraženi so strokovnjaki, ki v Sloveniji izvajajo psihoterapijo?

24. 09. 2023 07.00

Zlasti zadnje čase poslušamo, da je področje psihoterapije v Sloveniji povsem neurejeno – poklic psihoterapevta ni uradno priznan. Psihoterapijo tako lahko izvaja pravzaprav vsak, prav zato je treba paziti, na koga se obrnemo. In kako izvajalci psihoterapije pridobijo kompetence? Psihiatri po Medicinski fakulteti opravijo specializacijo iz psihiatrije, psihologi po končani Filozofski fakulteti opravijo specializacijo za klinično psihologijo, magistri zakonskih in družinskih študijev zaključijo program na Teološki fakulteti, magistri psihoterapevtske znanosti pa na Univerzi Sigmunda Freuda.

Nedotakljivi dopusti v javnem sektorju – tudi 66 dni na leto

29. 08. 2023 06.00

Medicinska sestra, državni uradnik, učiteljica, trgovka in vojakinja. Različne izobrazbe, poklici, različne dejavnosti z različnimi zadolžitvami, obremenitvami in z delom v različnih delovnih razmerah. Njihov letni dopust pa od 27 do 43 dni. Javni sektor je z dopusti radodarnejši, v povprečju za pet dni letno, a so tudi ekscesni primeri – več kot 60 dni. So tako dolgi dopusti upravičeni in ali bo država omejila število dni plačanega dopusta? Po mnenju strokovnjaka za delovno pravo Luke Tičarja je 55 ali 60 dni v javnem sektorju neokusno – v zasebnem sektorju pa bi vprašali: "S katere lune si pa padel?"

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah

11. 07. 2023 06.00

V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Učenci slovenske šole iz ZDA na obisku v Sloveniji

03. 07. 2023 17.17

V Slovenijo je skupaj z učitelji in svojimi družinami prispelo 38 učencev, starih med štiri in 18 let, ki obiskujejo slovensko šolo v ameriškem Clevelandu. V naslednjih 10 dneh bodo spoznavali domovino svojih prednikov in utrjevali znanje slovenščine, ki se jo učijo vsako soboto med šolskim letom. Slovenijo sicer obiščejo vsakih pet let, tokratni obisk pa je finančno podprl tudi Urad RS za Slovence v zamejstvu in po svetu.