slovenski učitelji

UKC LJ: Več okužb pri pacientih in zaposlenih, omejeno delovanje dveh oddelkov

03. 10. 2020 08.59

Kot so sporočili iz UKC Ljubljana, zaradi epidemiološke situacije zbolevajo tudi zaposleni, zato začasno omejujejo delovanje dveh oddelkov. V Sloveniji smo v petek potrdili novih 227 primerov okužbe s koronavirusom. Vlada je sprejela nove ukrepe za preprečevanje širjenja okužbe, med drugim bodo v večstanovanjskih stavbah obvezni razpršilniki, maske za otroke v vrtcih in šolah pa niso več obvezne.

Vzgojiteljice v vrtcih brez zaščitnih mask, lokali odprti le do 22.30

18. 09. 2020 21.41

Vlada je sprejela odlok, ki določa obvezno nošenje mask tudi v odprtih javnih prostorih, če ni mogoče zagotoviti dveh metrov varnostne razdalje. Maske bodo odslej obvezne tudi za učence od 7. razreda, če ne bo mogoče zagotoviti varnostne razdalje metra in pol. Si je pa vlada premislila glede mask v vrtcih - vzgojiteljice so namreč iz odloka izvzete. Prav tako maske ne bodo obvezne za učitelje do 6. razreda ob varnostni razdalji dveh metrov. Lokali bodo od ponedeljka lahko odprti le do 22.30.

'Imamo primere, ko ljudje, ki jih zdravniki pokličejo, na testiranje ne pridejo'

12. 09. 2020 10.45

11. septembra smo v Sloveniji opravili 3191 testov. Delež pozitivnih je bil 3,29-odstotni – potrdili smo 105 novih primerov. Po podatkih covid-19 sledilnika je na današnji dan hospitaliziranih 31 bolnikov, šest na intenzivni negi. Umrl ni nihče, v državi pa imamo trenutno 769 aktivno okuženih. Stroka je jasna: če ukrepov ne bomo upoštevali, nas čakajo zaostrovanja. V Mariboru, kjer je trenutno aktivnih več kot 70 primerov, pa opozarjajo, da se nekateri ljudje, ki jih zdravniki pokličejo na testiranje, ne odzivajo, kar je skrajno neodgovorno.

'Ne bomo se držali priporočil, ker se jih ne bomo mogli držati'

19. 08. 2020 19.29

Vrnitev v šole je boljša možnost kot pouk na daljavo, so prepričani v Združenju staršev. Ravnatelji pa so v dvomih – predvsem zaradi avtobusnih prevozov, gneče ob omaricah, jutranjega varstva in šolske prehrane. Tare jih tudi vprašanje, kdo bo odgovarjal, če se bo znotraj neke šole razširila okužba. Za določena priporočila NIJZ že zdaj napovedujejo, da se jih ne bodo držali. In dodajajo: dijakom smo dolžni ponuditi program, izpeljan v celoti.

V Kranju bo septembra zaživela učilnica na prostem

08. 08. 2020 17.56

Potem ko je skupina prostoRož septembra lani med 15 prijavljenimi občinami izbrala Kranj za pilotni projekt ozelenitve strehe, na OŠ Staneta Žagarja že potekajo pripravljalna dela, prihodnji teden pa bodo začeli tudi z gradbenimi. Prvo večjo javno zeleno streho v Kranju bodo tako učitelji in učenci lahko začeli uporabljati s koncem septembra, delovala pa bo kot učilnica na prostem ter obenem ponujala prostor za sprostitev med odmori.

Cepivo morda oktobra, epidemiologi bodo verjetno sestavili prioritetno listo

15. 07. 2020 20.16

Z novim cepivom se intenzivno ukvarjajo tudi slovenski znanstveniki. Ker pa so za raziskovanje prejeli le tri milijone evrov, kar je stokrat manj, kot je država namenila za turistične bone, Štrukelj pravi, da glede na mizeren vložek država od njih pričakuje veliko preveč.

Tudi letos akcija 24 ur veslanja za dober namen

10. 06. 2020 10.23

Kajakaška zveza Slovenije, Kajak kanu klub Ljubljana in Hiša sonca sedmo leto zaporedoma organizirajo dobrodelno akcijo 24 ur veslanja za dober namen. Akcija v dobrodelne namene, katere izkupiček bo namenjen letovanju otrok v letovišču Pacug, bo letos potekala med 19. in 20. junijem.

Končna odločitev glede vrnitve v šolo vseh šolarjev in dijakov predvidoma v četrtek

26. 05. 2020 06.19

V Sloveniji v zadnjih 24 urah niso potrdili nobene nove okužbe s koronavirusom, zaradi bolezni covid-19 se v bolnišnici zdravi le še devet ljudi. Kdaj se bodo v šolske klopi vrnili vsi šolarji, tudi srednješolci, se ob vse večji normalizaciji življenja sprašujejo starši, pa tudi dedki in babice, ki tudi čuvajo vnuke. Psiholog Kristijan Musek Lešnik meni, da bi morala država težiti k temu, da se to zgodi čim prej. Sestanek na ministrstvu za izobraževanje glede morebitne vrnitve v šole sicer še ni prinesel končne odločitve.

Vlada sprejela odločitev, da se aktivirajo vrtci in osnovne šole za prvo triado

13. 05. 2020 15.20

Zdaj je tudi uradno: vlada je na seji sprejela načelno odločitev, da se aktivirajo vrtci in osnovne šole za prvo triado. Ministrica za izobraževanje je sicer potrdila, da letos ne bo valet. Zoisove štipendije ostajajo, bodo pa po besedah ministrice za njihovo pridobitev spremenjeni pogoji, če bo to treba. V vrtcih po državi pa je te dni po dveh mesecih od zaprtja spet živahno, saj se zaposleni intenzivno pripravljajo na napovedan prihod malčkov. Za zdaj kaže, da se bo v vrtce vrnila več kot polovica otrok.

Naredili smo test! Katera je zares prava zaščitna maska?

04. 05. 2020 00.15

Zaradi svetovne pandemije koronavirusa se je prej normalen potek življenja v večini držav po svetu popolnoma spremenil. Časnike in spletne portale so preplavile novice o nenehnem povečevanju števila okuženih in sprejemanju nujno potrebnih ukrepov. Jutranje hitenje v službo je zamenjala karantena, postali smo učitelji šoloobveznih otrok, prevzeli nove obveznosti in vloge ter se znašli v situaciji, ko je poslušati in slišati človeka še kako pomembno za dobre medsebojne odnose.

Ste pri pouku in učenju doma naleteli na težavo? Razlagamo.si pomaga z video razlagami in individualno pomočjo

12. 04. 2020 07.00

Učencem, ki že skorajda mesec dni sedijo za šolskimi knjigami kar doma, saj pouk poteka na daljavo, pomoč pri razlagi učne snovi in učenju ponujajo mariborski študenti. Skupaj z učitelji in tremi fakultetami Univerze v Mariboru so ustvarili spletno platformo Razlagamo.si, kjer učenci osnovnih in srednjih šol najdejo gradiva, naloge in video razlage različnih učnih vsebin. Poleg tega prostovoljno nudijo tudi individualno učno pomoč, če naletite pri učenju na težavo.

Znane Slovenke o šolanju doma: Na srečo imam zelo pridno učenko

20. 03. 2020 09.15

Zaradi izbruha koronavirusa so v ponedeljek zaprla vrata vse vzgojno-izobraževalne ustanove po Sloveniji in učenci so morali pouk prestavili v svoje domove. Znane Slovenke smo povprašali, kako je po novem videti njihov vsak dan in kako poteka šolanje na daljavo.

Pri učenju od doma se tako otroci kot tudi starši soočajo s številnimi težavami

18. 03. 2020 20.28

Po svetu trenutno v šole ne hodi kar 849 milijonov otrok, med njimi tudi slovenski. Družine so se tako znašle pred novim izzivom - šolo od doma. Osnovnošolci seveda pri tem potrebujejo tudi pomoč staršev, ki pa imajo svoje delo. Učitelji, otroci in starši so šolo na daljavo vzeli resno, kar pa je privedlo do preobremenjenosti strežnikov. Zmogljivost pa naj bi se izboljševala z vsakim dnem, pravijo izvjajalci.

Javno življenje je ugasnilo, dobrota ljudi pa se krepi

17. 03. 2020 11.43

Vsaka kriza, ki jo Slovenci tako ali drugače prej ali slej prebrodimo, rodi junake ali pa zgolj osvetli tiste, ki ves čas delujejo iz ozadja in se jim premalokrat zahvalimo. V najbolj zahtevnih časih nastajajo pozitivne zgodbe, ki pokažejo, da ljudem ni vseeno za druge. Naj gre za delo na kontrolnih točkah, varstvo otrok, prevoze starejših oseb ali razvoz hrane ... Brez prostovoljcev tudi v času koronavirusa ne bi šlo.

Donald Trump se je testiral za prisotnost koronavirusa

14. 03. 2020 09.14

V Evropi je še vedno najhuje v Italiji, kjer pa oblasti pravijo, da ukrepi delujejo. Medtem Španija po vzoru Italije načrtuje karanteno za celo državo, veliko pozornosti pa je še vedno uperjene v ZDA, kjer imajo v boju zoper covid-19 precejšnje težave. Da se je testiral, je sporočil tudi Donald Trump. Na testu je bil pozitiven že drugi gost njegovega razkošnega letovišča Mar-a-Lago.

Challe Salle v kuhinji: Znam skuhati praktično vse

13. 03. 2020 13.35

V prvi oddaji smo razkrili novost te sezone – par, ki zmaga v prvem izzivu, ima v naslednjem, glavnem izzivu, na voljo še pomoč tretjega para rok. Skriti gost, ki je pomagal Lani in Neži v prvi oddaji, je bil slovenski vloger Marko Žerjal, tokrat pa bo zmagovalnemu paru na pomoč priskočil kar Challe Salle.

Slovenska zdravnica o tem, kako se z izbruhom COVID-19 spopadajo na Otoku

10. 03. 2020 06.27

Na Otoku širjenje novega koronavirusa za zdaj obvladujejo s sledenjem in izolacijo stikov obolelih, življenje še vedno poteka kot ponavadi, stroka za zdaj odsvetuje zapiranje šol in podjetij, prav tako še ne prepovedujejo množičnih dogodkov. Pri obvladovanju širjenja koronavirusa v Londonu sodeluje tudi slovenska zdravnica, specialistka javnega zdravja, s katero smo se pogovarjali o tem, kako se z izzivom spopadajo v milijonskem mestu.

Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost?

19. 10. 2019 07.00

Uspeh otrok v šoli bi moral biti odvisen od njihovih sposobnosti, ne pa od njihovega socialnega statusa. Zakaj slovenski šolski sistem reproducira družbeno neenakost? Kdo v tem sistemu zataji in zakaj? Kako to občutijo otroci? Kako to zaznamuje in zapečati njihovo pot?

'Njihova pot je bolj ali manj zapečatena, kljub njihovim sposobnostim'

18. 10. 2019 06.00

Slovenska šola in družbena neenakost. Zdi se, da imajo vsi otroci enake možnosti. Pa jih imajo res? Ne. Že ko se otrok v Sloveniji rodi, lahko zgolj na podlagi socio-ekonomskega statusa njegove družine napovemo, kakšne ocene bo imel, celo kakšno srednjo šolo bo končal, ne glede na to, kako sposoben je.

'Ponotranjil sem lik svojega pokojnega trenerja košarke Vojka Herksla'

27. 09. 2019 10.42

Priljubljeni slovenski igralec in žirant oddaje Znan obraz ima svoj glas, Marko Miladinović, je v vlogi strogega učitelja telovadbe zaigral v filmu Košarkar naj bo 2. Ker pa je igralec znan po svoji sproščenosti, nas je zanimalo, kako se je vživel v vlogo, ki se močno razlikuje od njegovega karakterja.

20.840 prvošolčkov v šolo pospremili tudi dijaki

02. 09. 2019 07.17

V šolske klopi je danes sedlo 187.525 šolarjev in šolark, ki so jih na poti v šolo pospremili tudi dijaki, ter okoli 74.000 dijakov in dijakinj. Prvič bo v šolo odšlo 20.840 otrok. Število osnovnošolcev se že nekaj let zvišuje, medtem ko je srednješolcev vsako leto manj. Osnovnošolcem sta na voljo dva nova izbirna predmeta, razrednikom višje plače, učitelji pa bodo lahko lažje ukrepali zoper motečega dijaka. To je le nekaj novosti.

Med prvošolčki v Evropski šoli Ljubljana: 'Ko bom velik, bom power ranger!'

02. 09. 2019 14.47

"Všeč mi je tukaj v Sloveniji! Veselim se šole, še najbolj novih prijateljev, ki jih bom spoznal," v angleščini pojasni Garek, ki se je s starši v Slovenijo iz Houstona preselil pred 14 dnevi. Garek je eden od 14 prvošolčkov, ki smo jih na prvi šolski dan spremljali v Evropski šoli Ljubljana.

Letos brez pouka ob sobotah, manj 'svobode' za polnoletne dijake

01. 09. 2019 18.07

Na prvi šolski dan bo v šolske klopi sedlo približno 187.000 osnovnošolcev, kar 21.000 prvič. S poukom začenjajo tudi dijaki, ki se še vedno najraje odločajo za gimnazijske programe, se je pa v zadnjih letih močno povečalo tudi zanimanje za poklicne in strokovne programe. Novo šolsko leto pa prinaša tudi številne novosti. Med drugim si polnoletni dijaki opravičil ne bodo več mogli pisati sami.

Slovenski učitelji sami sebe dobro ocenjujejo

19. 06. 2019 19.41

V mednarodni raziskavi, v kateri je sodelovalo tudi 136 osnovnih in 122 srednjih šol iz Slovenije, so učitelji ocenili, da so dobro pripravljeni, da snov jasno razložijo in da imajo dobre odnose z učenci. Kljub temu kar četrtina dvomi, da je izbrala pravi poklic.

Od igranja s plastificiranimi listki do prototipa strateške družabne igre

25. 05. 2019 07.00

Štiri dijakinje, ki se jim je nato pridružil še sošolec, so pod vodstvom mentorja razvile in izdelale igro Beezness. Gre za strateško družabno igro, ki promovira čebelarstvo in podjetništvo. Igralci se v njej namreč prelevijo v čebelarje, ki skušajo s svojimi čebelami na trgu prodati svoj med. Za zmago tako ni dovolj biti le dober čebelar, ampak tudi dober oziroma najboljši podjetnik.

Skoraj 700 prostovoljcev je pomlajevalo naše gozdove

06. 04. 2019 14.30

Več kot 670 prostovoljcev je na petih lokacijah po Sloveniji v okviru projekta "Pomladimo gozdove" posadilo skupno 10.000 sadik gozdnega drevja – smreke, macesna, bukve, češnje, hruške in lesnike. Organizatorji prostovoljske akcije pogozdovanja v vetrolomu poškodovanih gozdov so sporočili, da je udeležba presegla njihova pričakovanja.

'Učitelji so steber vsega, nikoli ni bilo drugače, nikoli ne bo drugače'

30. 03. 2019 07.00

Izobraževanje je najboljša naložba v prihodnost, njegov ključni steber pa so učitelji, so poudarili na prvi javni razpravi o spremembah v šolskem sistemu. In prav učitelja, ki že dolgo ni več zgolj reproducent znanja, je treba razbremeniti administrativnih bremen in predvsem povrniti zaupanje vanj.

Slovenska pilotka, ki je v moškem poklicu orala ledino

08. 03. 2019 06.00

Marjana Dežnak je Slovenka, ki je orala ledino v komercialnem letalstvu v Jugoslaviji, saj je bila prva in dolgo časa edina ženska, ki je upravljala potniška letala. Delo je zaradi birokratskih ovir nadaljevala v Egiptu in končala na Nizozemskem, kjer je bila med prvimi kapitankami ogromnega boeinga 747. Ovire in šovinizem pa je premagovala z neverjetno trmo, ki jo je v družbi redko najti.

Izziv, ki poziva k samomoru, naj bi bil izmišljotina, a zato nič manj nevaren

01. 03. 2019 10.38

Izziv Momo je med slovenskimi osnovnošolci in srednješolci dobro poznan, k sreči pa ni poročil, da bi bili njegove žrtve. Izziv, ki se od lanskega poletja širi po celem svetu, naj bi pozival mlade k samomoru, a dokazov, da res obstaja, za zdaj ni. Je pa zaradi širjenja informacij o njem že nastala množična histerija, ki je lahko prav tako škodljiva, če ne celo bolj.

Ali so res preobremenjeni? Šolarji bodo povedali sami

21. 02. 2019 06.00

V zadnjem času je bilo v javnosti veliko govora o tem, kakšen vpliv ima na učence osnovna šola in ali jih preveč obremenjuje. Vedno bolj glasni so tudi pozivi po radikalnih spremembah v šolskem sistemu. Ni naključje, da so se na Zavodu za šolstvo ravno v teh dneh lotili izvajanja 'skrbno načrtovane' raziskave. Učenci šestih in devetih razredov bodo v anketi odgovarjali, kaj je tisto, kar jim povzroča morebitne občutke preobremenjenosti.