slovensko zdravstvo

SD s strategijo za kakovostno in dostopno zdravstvo za vse

18. 06. 2021 09.35

Predstavniki SD so predstavili svoj načrt za dostopno in kakovostno javno zdravstvo. Med ukrepi, ki bodo po njihovi oceni naslovili ključne težave slovenskega zdravstva, so med drugim reorganizacija sistema in financiranje ter investicije v tehnološki napredek na področju zdravja.

72 odstotkov družinskih zdravnikov izgorelih, pristojni se jim zahvaljujejo

19. 05. 2021 18.56

Problematika pomanjkanja družinskih zdravnikov se vleče že daljši čas, zato bo treba poskrbeti, da bo poklic postal bolj zanimiv, je poudarila predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović. Kot je dejala ob svetovnem dnevu družinskega zdravnika, o konkretnih ukrepih že potekajo pogovori z zavodom za zdravstveno zavarovanje.

Marko Noč: Ne želimo nositi soodgovornosti za izdelek, ki bo ohranjal nepotrebno preplačevanje

19. 05. 2021 09.23

Člani skupine zdravstvo.si so izstopili iz skupine za pripravo predlogov sprememb postopkov javnega naročanja pri ministrstvu za zdravje. Njihov predlog, ki bi odpravil cenovne anomalije pri naročanju medicinskih pripomočkov, namreč ni naletel na odobravanje. Opozarjajo tudi na po njihovi oceni škodljiv predlog uredbe o medicinskih pripomočkih.

Inzko o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu: To je igra z ognjem

19. 05. 2021 13.07

"To je izredno nevarno, igra z ognjem. Nihče se nima pravice igrati s takimi stvarmi." Tako o spreminjanju meja na Zahodnem Balkanu pravi Valentin Inzko, koroški Slovenec, ki po 12 letih končuje svoj mandat kot najvišji predstavnik mednarodne skupnosti v BiH. Dokumenta, ki riše nove meje na Balkanu na etničnih osnovah, sam ne bi nikoli podpisal. "Podpis bi bil povezan s krvjo," je prepričan. Milorad Dodik je bil nekoč njegov prijatelj. Zdaj ima njegova stališča za veleizdajalska.

Von der Leynova: Slovenski načrt oblikovan za zeleno in digitalno prihodnost

01. 05. 2021 10.25

Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je potrdila, da so prejeli slovenski načrt za okrevanje in odpornost. "Oblikovan je za slovensko prihodnost: zelena in digitalna preobrazba, pametna, trajnostna in vključujoča rast, zdravstvo in socialna varnost," je zapisala.

Počivalšek: Želja koalicije je, da predsedovanje DZ prevzame Jožef Horvat

15. 04. 2021 22.30

Na Brdu pri Kranju se je zbral vrh koalicije, na katerem so po besedah Mateja Tonina začrtali pot naprej, zlasti na področju gospodarstva in zdravstva. Koalicija ostaja trdna in uživa parlamentarno stabilnost, je poudaril Zdravko Počivalšek. Glede na nova razmerja pa bodo znova poskusili z zamenjavo predsednika Državnega zbora. Da lahko Jožef Horvat "brez večjih težav dobi okrog 50 glasov", meni Tonin, a prizna, da je večja težava razrešitev obstoječega predsednika DZ.

Koalicija za uresničitev ključnih projektov, kot sta demografski sklad in davčna reforma

15. 04. 2021 08.25

Na Brdu pri Kranju se je sestal širši koalicijski vrh. Glavna nit srečanja je bilo uresničevanje zavez koalicijske pogodbe, med ključnimi projekti so se znašli demografski sklad, zakon o dolgotrajni oskrbi, ukrepi za digitalizacijo, davčna reforma in tudi zakon o investicijah v zdravstvo. Vrha se je v imenu poslanske skupine DeSUS udeležil tudi poslanec Robert Polnar, in to kljub temu, da DeSUS ni več del koalicije, sam Polnar pa ni več član Desusa.

'Bolniki so mlajši, a potek hospitalizacij in zapleti so podobni'

15. 04. 2021 15.25

Požrtvovalno delo anesteziologov, internistov, nevrologov, fizioterapevtov, medicinskih sester in drugega zdravstvenega osebja ne pozna meja. Dan in noč, že leto dni, se v neudobnih, tudi težkih, zaščitnih oblekah trudijo za ohranitev življenj bolnikov, okuženih s koronavirusom, ki ležijo na intenzivnih oddelkih. In vse, kar prosijo, je, "poskrbite za samozaščitno ravnanje in se cepite, da skupaj premagamo to epidemijo".

Janša: Spopad z epidemijo je vladi v enem letu pobral 80 odstotkov energije

12. 03. 2021 09.31

Zaradi obvladovanja epidemije je marsikaj, kar bi v tem letu lahko naredili, ostalo neuresničeno in je pred nami, je ob prvi obletnici vlade dejal premier Janez Janša. Priznal je, da je bila epidemija večja preizkušnja, kot je kazalo na začetku. Opozoril je, da je treba pričakovati tretji val in pravočasno reagirati, kar bo vlada tudi storila. Poleg obvladovanja covida-19 bodo v prihodnje ključni projekt debirokratizacije, decentralizacija, ureditev dolgotrajne oskrbe, poleg tega nameravajo izločiti zdravstveni sektor iz enotnega plačnega sistema.

Ali sodba zdravnikom pomeni začetek konca korupcije v zdravstvu?

18. 02. 2021 06.00

Kako je sodbo zdravnikom zaradi prejemanja podkupnin dojel eden največjih kritikov tovrstnih spreg v slovenskem zdravstvu Erik Brecelj? Kakšno sporočilo slovenskim zdravnikom prinaša odločitev sodišča? "To je žalosten dan, ker so obsojeni dobri strokovnjaki in je to izguba tudi za bolnike, a odgovornost se prelaga na sodišče. Vodstva bolnišnic bi morala že zdavnaj ustrezno ukrepati, potrebni so tudi sistemski ukrepi," meni nekdanji prvi slovenski žvižgač. Kot pa dodaja, je za takšne razmere kriva tudi politika. "Ko začnejo pritekati milijoni, se priključijo paraziti. Slovenija je skorumpirana država, in če to toleriramo, smo si sami krivi za vse, kar se dogaja," je kritičen Brecelj.

Polona Juh: Klemen Janežič je odrski partner, na katerega se lahko zaneseš v vsakem trenutku

06. 02. 2021 08.00

Dramska igralca Polona Juh in Klemen Janežič se vračata na oder Male drame v prvi slovenski uprizoritvi igre Učinek v režiji Eve Nine Lampič. Na odru smo ju lahko že večkrat videli skupaj. Preberite, s kakšnim igralskim izzivom sta se spopadla tokrat.

'Nismo pet minut pred 12. uro, ampak pet minut čez'

04. 02. 2021 08.45

Predsednik vlade Janez Janša se je na Brdu pri Kranju sestal s predstavniki univerz, kjer so razpravljali o vpisu v študijske programe v letu 2021/2022. Predstavniki univerz so premierja pozvali, naj vlada čim prej poda soglasje k vpisnim mestom na visokošolske zavode. Janša jim je na to odgovoril, da je vlada predlog soglasja v obravnavo dobila pozno, oseba, ki je za to kriva, pa je bila danes že razrešena. K takojšnji potrditvi pripravljenega razpisa za vpis na fakultete je vlado pozval tudi SVIZ, ŠOS in VSS.

Za koordinatorja projekta izbrali teologa, kar ni v skladu z razpisom

25. 01. 2021 10.49

Medtem ko se minister Cigler Kralj zagovarja zaradi vložene interpelacije, razkrivamo še eno (zanj obremenilno) dejstvo: MDDSZ je v okviru javnega razpisa za sofinanciranje projektov za pomoč najranljivejšim skupinam prebivalcev zaradi epidemije covida-19 zaposlilo teologa, čeprav je v razpisni dokumentaciji jasno navedeno, da mora imeti izbrani kandidat izobrazbo "pedagoške, psihološke, sociološke ali socialne smeri". Na ministrstvu se branijo, da komisija ni naknadno spreminjala pogojev, "ampak je zgolj podala razlago, katero izobrazbo upošteva in katere ne".

Lahko se zgodi, da bodo šole v nekaterih regijah odprte, v drugih pa ne

08. 01. 2021 07.07

Epidemiološka slika se je v državi po praznikih poslabšala, zato se odmika tudi odpiranje šol, ki je za vlado ena od prioritet. "Ugotovili smo, da je edina možna niša sproščanja ukrepov, ki si ga vsi želimo, reagiranje v regijskem okviru," je povedal Janša. A za to morajo biti najprej izpolnjeni kriteriji na nacionalni ravni, je opozoril. Lahko se bo zgodilo, da bodo vrtci in šole v nekaterih regijah odprti, v drugih pa ne, je pojasnil Tonin. Do 18. januarja sicer ne bo nobenih sprememb.

Visoke številke v Posavju: sevniški župan prebivalce poziva k zresnitvi

07. 01. 2021 12.17

Posavje ima že dlje časa najslabšo epidemiološko sliko v državi, takšno stanje pa je po mnenju tamkajšnjih pristojnih posledica neodgovornega ravnanja posameznikov in neupoštevanja nujnih zaščitnih ukrepov. Rast okužb pripisujejo predvsem sestajanju pred novoletnimi prazniki in med njimi, rast okužb beležijo tudi v nekaterih domovih starejših občanov.

'Cepivo nam v tem trenutku ne daje takšne zaščite, da bi se lahko vedli brezskrbno'

02. 01. 2021 13.41

Milan Krek je izpostavil pomen striktnega upoštevanja ukrepov, da se prepreči prevelik pritisk na bolnišnice ob napovedanem tretjem valu epidemije. Zdravstvenega kadra primanjkuje, zato ga skrbi, da bodo ob morebitnem tretjem valu zelo težko vsem nudili pomoč. Napovedal je, da bomo v naslednjih tednih dobivali približno 16.000 odmerkov cepiva na teden. Cilj je, da v Sloveniji cepimo najmanj 1.200.000 državljanov.

V ponedeljek ob skupno 10.750 testih potrdili 1957 okužb

29. 12. 2020 09.39

V Sloveniji smo v ponedeljek opravili 10.750 testov in potrdili 1957 novih primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih je tako 18,2-odstoten. Gre za seštevek hitrih antigenskih in PCR testov. Hospitaliziranih je bilo 1170 bolnikov s covidom-19, od tega 198 na intenzivni negi, iz bolnišnic pa so v domačo oskrbo odpustili 157 oseb. Umrlo je 36 covidnih bolnikov. V nekaterih slovenskih mestih pa medtem nadaljujejo z množičnim testiranjem s hitrimi testi.

Medicinski preboji slovenskih zdravnikov in znanstvenikov v letu 2020

21. 12. 2020 18.46

Tisti, ki bi si letos najbolj zaslužili nagrado za posebne dosežke, so zagotovo zdravstveni delavci. Pa so jim, navkljub neverjetno težkemu letu, kakršnega še nismo doživeli, uspeli tudi presežki. Naše zdravstvo je tako znova dokazalo, da se lahko kljub majhnosti kosamo z velikimi medicinskimi centri po svetu, zdravniki in medicinske sestre pa so znova dokazali, da je biti zdravstveni delavec poslanstvo in način življenja. Presežkov je bilo veliko, izbrali smo najodmevnejše.

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?

14. 12. 2020 07.01

Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

Levica in SD zbrali več kot 28.000 podpisov

26. 11. 2020 12.38

Levica in SD sta v DZ vložili več kot 28.000 podpisov za začetek referendumskih postopkov glede zakona o investicijah v vojsko. Po oceni Mesca je to sporočilo vladi, da je nedopustno, da v zdravstveni, socialni in gospodarski krizi zapravlja denar za orožje, in sporočilo poslancem, da ima v Sloveniji oblast ljudstvo. Mors pa ob vložitvi podpisov za začetek referendumskih postopkov znova poudarja nedopustnost referenduma.

Tonin Mescu: Medtem ko se vi igračkate in rišete karikature, mi resno delamo

23. 11. 2020 22.56

Kdo širi virus zaradi zbiranja podpisov za referendum glede načrtovanega nakupa 780 milijonov vredne vojaške opreme? Na družbenih omrežjih so zaokrožile fotografije čakajočih pred stojnico, kjer stranki Levica in SD zbirata podpise za referendum o vojaških investicijah, na katerih ljudje ne vzdržujejo varnostne razdalje. Premier Janša je zato političnima nasprotnicama očital, da širita virus, koordinator Levice Luka Mesec pa odgovarja, da so takšne gneče zaradi posamičnega vstopanja tudi pred ribarnicami in poštami. Minister za obrambo Matej Tonin medtem napoveduje, da referenduma, četudi Levici uspe zbrati dovolj podpisov, ne bo.

Začetek zbiranja podpisov za referendum: '780 milijonov za blaginjo, ne orožje'

21. 11. 2020 14.14

Stranki Levica in SD ter druge partnerske organizacije so pričele z zbiranjem 2.500 podpisov podpore za začetek postopkov za razpis naknadnega referenduma o zakonu o investicijah v Slovensko vojsko, ki ga je sprejel DZ. Ta predvideva 780 milijonov evrov sredstev za vojaške naložbe v prihodnjih šestih letih. Za razliko od koalicije, ki je rešitvi naklonjena, večji del opozicije trdi, da čau zdravstvene krize nikakor ni primeren za obsežno naložbo v vojsko.

DZ potrdil zakon o investicijah v vojsko, Levica napoveduje referendum

20. 11. 2020 06.30

DZ je z 48 glasovi za in 36 proti ob 85 navzočih sprejel zakon o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski (SV) v letih od 2021 do 2026. Predlog predvideva 780 milijonov evrov dodatnih sredstev za vojaške naložbe v prihodnjih šestih letih, od tega večino za nakup oklepnih vozil in za vzpostavitev srednje bataljonske bojne skupine. Opozicija napoveduje referendum. Na ministrstvu za obrambo pa menijo, da bi bil referendum ustavno nedopusten.

1546 novih okužb: 'Nenadnega vala bolnikov slovensko zdravstvo ne bo zdržalo'

20. 11. 2020 09.00

V četrtek smo ob opravljenih 5673 testiranjih potrdili novih 1546 primerov okužbe z novim koronavirusom. Delež pozitivnih testov je bil tako nekoliko nižji kot dan pred tem in je znašal 27,25 odstotka. Umrlo je 31 oseb s covidom-19. Številne nove okužbe znova prihajajo iz domov za starejše. Koordinator za covidne bolniške postelje Robert Carotta opozarja, da je sistem "povsem obremenjen", se pa število hospitalizacij ne povečuje več, kar je "edina luč na koncu tunela".

'Popolne zapore si slovensko gospodarstvo ne more privoščiti'

12. 11. 2020 08.16

Medtem ko zdravstveni minister Gantar poziva k zaostrovanju ukrepov, podjetniki, gostinci, frizerji in kozmetiki pričakujejo, da bo vlada začela sproščati ukrepe, saj v nasprotnem primeru ne bodo ekonomsko preživeli. Minister Počivalšek pravi, da je zajezitev širjenja epidemije na prvem mestu, a je treba glavnini gospodarstva omogočiti, da preživi tudi v zaostrenih pogojih.

V Sloveniji 13,5 intenzivne postelje na 100 tisoč prebivalcev, v Avstriji dvakrat več

11. 11. 2020 06.04

270 postelj intenzivne terapije je na voljo v Sloveniji, že včeraj jih je bilo zasedenih skoraj 200. Rezerv ni več veliko, zato je na mestu pogled od zunaj in kontekst, ali se lahko primerjamo z razvitimi državami, ki naj bi imele dovolj kadra in zadostne kapacitete v zdravstvu. Po podatkih OECD se presenetljivo držimo nad povprečjem. Če imamo v Sloveniji na 100 tisoč prebivalcev 13,5 postelje intenzivne terapije, jih imajo v Avstriji dvakrat več, po drugi strani pa so Italijani krepko za nami, imajo jih le 8,6. Kaj pa število navadnih postelj, zdravnikov, medicinskih sester?

Umrlo 29 bolnikov s covidom-19, vlada o sproščanju ukrepov še ne razmišlja

04. 11. 2020 09.07

V Sloveniji smo v torek opravili 6311 testiranj na okužbo z novim koronavirusom, pri čemer je bilo pozitivnih 2027 oseb - torej več kot 32 odstotkov vseh testiranih. Umrlo je 29 bolnikov s covidom-19. Ali to pomeni, da je drugi val širjenja okužb s tem dosegel vrh? Se morda kmalu obeta sprostitev ukrepov za zajezitev širjenja okužb? "Vlada ne bo tvegala nobene sprostitve, ki bi nas znova zdrsnila v vode, od koder smo prišli," odgovarja vladni govorec za covid-19 Jelko Kacin.

Minister Gantar napovedal hitre teste za zaposlene v kritični infrastrukturi

04. 11. 2020 14.09

S hitrimi antigenskimi testi na novi koronavirus želijo pristojni uvesti redno testiranje zaposlenih v kritični infrastrukturi, v največ 24 urah želijo test omogočiti tudi osebam z znaki bolezni ali stikom z okuženimi. Izvajalci lahko z nabavo teh testov že začnejo, glede na poizvedbo je možno več 10.000 testov naročiti v nekaj dneh, pravi minister Tomaž Gantar.

V UKC Ljubljana več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj

01. 11. 2020 09.20

V soboto so potrdili 1324 novih okužb s koronavirusom. 821 bolnikov s covidom-19 potrebuje bolnišnično zdravljenje, 131 v intenzivni enoti. Umrlo je 25 ljudi. Število bolnikov s covidom-19, ki potrebujejo zdravljenje v bolnišnicah, torej narašča. V UKC Ljubljana se zdravi več bolnikov, kot jih je bilo ob prvem valu v vseh bolnišnicah skupaj.

'Takšno zgodbo smo že doživeli, zato opominjanja ne bo veliko'

27. 10. 2020 06.00

Zasedenost bolnišnic zaradi okužb je velika, izziv za slovensko zdravstvo je vse večji. Bo na razpolago dovolj postelj? Na ministrstvu za zdravje so konec tedna pripravili načrt. Najpomembnejše vprašanje pa je – bo zdravstveni sistem vzdržal? Pa seveda tudi – zakaj je virus pri nas eksplodiral, kaj sploh še lahko stori stroka, lahko predlaga še kakšen nov učinkovit ukrep za zajezitev virusa? In pa – kako stroga bo policija pri nadzoru izvajanja odloka, ki omejuje gibanje med občinami?