slovensko-hrvaška meja na morju

Odzivi na Račanovo napoved arbitraže
03. 10. 2001 00.00
Po besedah premiera Janeza Drnovška možnost arbitraže v reševanju vprašanja slovensko-hrvaške meje zdaj ni aktualna. Kot je dejal, so pogajanja sedaj končana, sporazum o meji je sprejet, obe vladi sta ga parafirali.

Hrvaška odstopa del svojega ozemlja
24. 09. 2001 00.00
Po pisanju hrvaškega dnevnika Vjesnik Hrvaška Sloveniji glede na dogovor Drnovšek-Račan poklanja del svojega teritorialnega morja.

Hrvaške stranke proti sporazumu
05. 09. 2001 00.00
Na okrogli mizi o slovensko-hrvaški meji je večina hrvaških politikov in strokovnjakov izrazila mnenje, da se je Zagreb po nepotrebnem odrekel velikemu kosu ozemlja.

Zapleti zaradi morske meje
27. 08. 2001 00.00
Na Hrvaškem glede kopenskega dela meje v sporazumu med Slovenijo in Hrvaško ne pričakuje zapletov. To pa ne velja za morsko mejo.

SNS nasprotuje maloobmejnemu sporazumu
05. 06. 2001 00.00
Slovenska nacionalna stranka je 2. junija na ustavno sodišče vložila zahtevo po ponovni presoji sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju med Slovenijo in Hrvaško, čeprav je ustavno sodišče pred kratkim ocenilo, da sporazum ni v nasprotju z ustavo. Predsednik SNS Zmago Jelinčič je dejal, da so se za to odločili, ker se je sodišče opredelilo le do prvega člena sporazuma, po mnenju SNS pa je sporen 54. člen sporazuma, ki stalno mešano komisijo za mejo in vladi obeh pogodbenic pooblašča za sporazumno določitev pristojnih organov za izvajanje sporazuma na območjih, kjer meja ni določena, čeprav so te odločitve v pristojnosti DZ.

Bavčar o hrvaško-slovenski meji
12. 02. 2001 00.00
Sloveniji je veliko do tega, da Hrvaška z EU čimprej sklene pridružitveni sporazum, je v pogovoru za današnjo izdajo zagrebškega Vjesnika dejal slovenski minister za evropske zadeve Igor Bavčar. Glede schengenske meje na meji med Slovenijo in Hrvaško pa je Bavčar pojasnil, da bo režim odvisen od tega, kako hitro se bo Hrvaška vključevala v evropske integracije, kako bo sposobna reševati vprašanje nezakonitih migracij, v kolikšni meri bo sprejemala evropsko zakonodajo. Vse to so pomembna dejstva, ki bodo lahko olajšala prehod hrvaških državljanov in blaga na območje EU oziroma preko slovensko-hrvaške meje, je dejal Bavčar.

Vjesnik o slovensko-hrvaškem vprašanju
28. 10. 2000 00.00
Problem meje v Piranskem zalivu še naprej ostaja najpomembnejši spor med Hrvaško in Slovenijo. Kot poroča današnji Vjesnik, je že nekdanja hrvaška oblast Sloveniji ponudila "širok in neškodljiv" dostop na odprto morje za ladje in letala prek Piranskega zaliva. Slovenija pa že od vsega začetka želi "čisti teritorialni izhod" na odprto morje. Po pisanju časnika takšna zahteva stremi po spremembi že obstoječih meja, medtem ko hrvaški predlog "svobodnega prehoda" sploh ne zadeva določanja mejne črte.

Nerešeno vprašanje slovensko-hrvaške meje skupni neuspeh
16. 02. 1999 10.47
Slovenija in Hrvaška od leta 1992 nista dosegli dogovora o meji na kopnem in morju, kar je njun skupni neuspeh, saj nerešeno vprašanje meje vpliva na odnose med državama, je v današnjem pogovoru za hrvaško agencijo Hina dejal vodja Jadranskega zavoda HAZU in strokovnjak za mednarodno pravo Vladimir Djuro Degan.

Ratifikacija slovensko-hrvaškega maloobmejnega sporazuma preložena
09. 02. 1999 17.55
Državni zbor (DZ) je na predlog vlade po polemični razpravi preložil obravnavo predloga za ratifikacijo slovensko-hrvaškega sporazuma o obmejnem prometu in sodelovanju na eno od prihodnjih sej.