sls. predsednik

Franci But: Kongres odloča o vsem

11. 09. 2003 00.00

V javnosti se vse pogosteje pojavljajo govorice, da Slovenska ljudska stranka menjava predsednika. Vprašanje pa je, ali bodo Buta res zamenjali ali pa bo prvi mož stranke zamenjal nekatere člane vodstva? O teh vprašanjih smo se pogovarjali tudi s predsednikom SLS Francijem Butom.

Od županje zahtevajo odstop

10. 09. 2003 00.00

Ker vladajoča koalicija ni odgovorila na zahteve po predčasnih volitvah, opozicija predlaga razpustitev mestnega sveta, županjo Simšičevo pa pozivajo k odstopu. Povod za opozicijski ultimat je neukrepanje proti odgovornim v aferi SIB banka.

SDS ponuja 14 pokrajin

05. 09. 2003 00.00

Socialdemokrati so vsem poslanskim skupinam poslali nov predlog za začetek postopka za spremembo ustave, ki govori o možnosti ustanavljanja pokrajin. Po predlogu SDS bi tako ustanovili 14 regij, med njimi tudi koroško, ptujsko, velenjsko, zasavsko in posavsko pokrajino.

Izredni kongres SLS?

03. 09. 2003 00.00

Vodstvo stranke SLS se je na pobudo predsednika Francija Buta odločilo, da bo svetu stranke predlagalo sklic izrednega volilnega kongresa. To pomeni, da bo stranka najverjetneje dobila novega predsednika. Svet stranke naj bi se sestal predvidoma prihodnjo sredo.

Izjave zaostrile odnose

01. 09. 2003 00.00

Slovensko zunanje ministrstvo je včeraj zaradi izjav hrvaškega zunanjega ministra Picule veleposlanika v Zagrebu Petra Bekeša poklicalo na posvet v Ljubljano. Slovenski politiki so odločitev pozdravili, predsednik hrvaškega sabora Zlatko Tomčić pa je dejal, da gre za še eno nepotrebno in izjemno živčno potezo slovenske diplomacije.

Kdo bo nasledil Buta?

29. 08. 2003 00.00

Predsednik SLS Franc But je sporočil, da je pripravljen odstopiti z mesta predsednika SLS v primeru, da ga bo stranka podprla kot nosilca liste na volitvah v Evropski parlament naslednje leto. Imena kandidatov za njegovega naslednika na čelu SLS za zdaj še niso znana.

But bo odstopil

28. 08. 2003 00.00

Predsednik koalicijske Slovenske ljudske stranke Franc But naj bi odstopil z mesta predsednika stranke. Po nepotrjenih informacijah bo kandidiral na volitvah za poslanca v evropski parlament. Svojo odločitev o umiku z mesta predsednika stranke naj bi But sporočil v prihodnjih dneh, odločitev o tem pa je že padla.

But: SLS zagovarja varčevalni paket

07. 08. 2003 00.00

V okviru poletnih pogovorov s predsedniki parlamentarnih strank smo se pogovarjali s Francijem Butom, prvakom Slovenske ljudske stranke.

SLS: Razmejiti liberalnost in tradiconalnost

29. 07. 2003 00.00

Koalicijska ljudska stranka bo političnim strankam in civilni družbi predlagala razpravo o šolskem sistemu, odnosu do preteklih dogodkov in cerkve ter o vseh drugih področjih, kjer je treba po njihovem mnenju potegniti mejo med liberalnostjo in tradicionalnostjo. Razprava naj bi se začela jeseni.

But v Strasbourg?

24. 07. 2003 00.00

Predsednik SLS Franci But ni izključil možnosti, da bi bil lahko nosilec liste SLS na volitvah v Evropski parlament prihodnje leto. Izvršilni odbor ljudske stranke je sicer po Butovih besedah sklenil, da bo stranka nastopila s samostojno listo s sedmimi kandidati.

Franc But: Stranka gre naprej

17. 07. 2003 00.00

Predsednik Slovenske ljudske stranke Franc But je odpovedal za danes sklicano sejo izvršilnega odbora, na kateri naj bi razpravljali tudi o morebitni nezaupnici predsedniku stranke. Gre za takoimenovani gentlemenski sporazum, s katerim nekateri poslanci Slovenske ljudske stranke predlagajo, naj se prostovoljno umakne z mesta predsednika.

Koalicija enotno do volitev

13. 07. 2003 00.00

Premier Anton Rop je po velikem koalicijskem sestanku zatrdil, da so se stranke vladne koalicije poenotile glede programa za učinkovit vstop v EU. Izrazil je zadovoljstvo, da je bilo doseženo soglasje o gospodarstvu, zdravstveni reformi, reformi javne uprave, regionalnem razvoju, zunanji politiki in uresničevanju načel pravne države.

SLS upa na dober rezultat

10. 07. 2003 00.00

Kmetijski minister in predsednik SLS Franc But je pred nedeljskim sestankom koalicije dejal, da se v SLS intenzivno pripravljajo na sestanek ter upajo na dober rezultat. Glede izjave premiera Antona Ropa o kršitvah koalicijske pogodbe s strani SLS je But dejal, da so vse stranke že kršile koalicijsko pogodbo.

Obstoj koalicije pod vprašajem

09. 07. 2003 00.00

Predsednik vlade Anton Rop je pred nedeljskim koalicijskim sestankom na Brdu pri Kranju napovedal, da bo sestanek z vidika nadaljnjega obstoja koalicije tvegan. Ministri se bodo namreč morali odločiti, ali predlagane vladne ukrepe podpirajo, ali pa bodo zapustili vladne vrste in odšli v opozicijo.

Pred nedeljsko klavzuro

08. 07. 2003 00.00

Na domačem političnem prizorišču raste temperatura pred nedeljskim sestankom vladnih strank. Na t. i. klavzuri naj bi premier Anton Rop predstavil projekte, ki to vlado čakajo do volitev, in koalicijske partnerje postavil pred izbiro. Ali še dobro leto sodelovanja v vladi, če vladne projekte podpirajo, ali pa razmislek o slovesu od koalicije. Pred izbiro naj bi bila predvsem ljudska stranka.

Janša o nekaterih vladnih potezah

04. 07. 2003 00.00

Predsednik SDS Janez Janša je vnovič kritiziral ustanovitev komisije za etiko in integriteto, ki po njegovi oceni zgolj rešuje službe nekaterih v uradu za preprečevanje korupcije. Spotaknil pa se je tudi ob nekatere druge kadrovske poteze vlade.

Vlada podprla zakon o volitvah v DZ

03. 07. 2003 00.00

Vlada je brez podpore ministrov SLS potrdila spremembe zakona o volitvah v državni zbor in sprejela zakon o preprečevanju nasprotja interesov in omejevanju korupcije, ki naj bi postavil temelje za učinkovit boj proti korupciji.

Koalicija brez dogovora o volilnem zakonu

03. 07. 2003 00.00

Še pred sestankom vlade so se sestali predsedniki koalicijskih strank, ki so se dogovorili, da bodo razlike o zakonu o volitvah v DZ pokušali premestiti v parlamentu. Kot je zatrdil predsednik SLS Franci But, ministri SLS takšnega zakonskega predloga ne morejo podpreti.

SLS proti spremembi volilnega zakona

01. 07. 2003 00.00

Napovedane spremembe volilne zakonodaje so, kot kaže, nekaj več kot leto dni pred volitvami zapletle odnose v koaliciji. SLS namreč nasprotuje vladnemu predlogu, ki predvideva ukinitev volilnih okrajev in uzakonitev preferenčnega glasu, s katerim bi volivci odločali ne samo o listah, ampak tudi o konkretnih imenih na strankarskih listah.

Poslanci potrdili rebalans proračuna

19. 06. 2003 00.00

Poslanci so potrdili rebalans proračuna, ki je bil po mnenju vlade nujen zaradi manjše gospodarske rasti, višje inflacije in dražje nafte. Država bo letos zaradi nižjih proračunskih prihodkov zmanjšala porabo za 12,5 milijard tolarjev, proračunski primanjkljaj pa se bo povečal za 15 milijard.

Rop se je sestal s koalicijo

16. 06. 2003 00.00

Predstavniki vodstev koalicijskih strank so se s predsednikom vlade Antonom Ropom pogovarjali o prednostnih nalogah vlade in koalicije do konca mandata. Kljub prvotnim napovedim pa se na sestanku niso pogovarjali o morebitnih kadrovskih zamenjavah ministrov v vladi.

Katere ministre bo zamenjal Rop?

10. 06. 2003 00.00

Predsednik vlade Anton Rop je napovedal možnost zamenjave nekaterih ministrov. To naj bi veljalo za zunanjega ministra <strong>Rupla</strong>, ministra za notranje zadeve <strong>Bohinca</strong>, za kmetijstvo <strong>Buta</strong> in prometnega ministra <strong>Presečnika</strong>. Na ugibanja medijev so se že odzvali v SLS in ZLSD, kjer ne vidijo razlogov za zamenjavo svojih ministrov.

Interventni zakon zaradi velike škode

10. 06. 2003 00.00

Člani parlamentarnega odbora za kmetijstvo so zaradi pojava hruševega ožiga v Sloveniji sprejeli sklep, da je za povrnitev nastale škode treba zagotoviti denar iz proračunske rezerve. Kot kaže bo škoda velika, zato bo najverjetneje potrebno pripraviti interventni zakon, meni predsednik odbora Janez Kramberger (SLS).

Dragonja oproščen obtožb

30. 05. 2003 00.00

Predsednika uprave Leka Metoda Dragonjo je sodišče oprostilo obtožbe, da je prekoračil pooblastila pri domnevnem nezakonitem financiranju Slovenske ljudske stranke in Metke Karner Lukač. Sodba še ni pravnomočna, saj se je okrožna državna tožilka nanjo takoj pritožila.

Poslanci dekriminalizirali prostitucijo

29. 05. 2003 00.00

Državni zbor je sprejel novelo zakona o prekrških zoper javni red in mir, ki dekriminalizira prostitucijo. Prostitucija tako ne bo več obravnavana kot prekršek, prostitutke ali prostituti pa ne več kot žrtve, temveč kot podjetniki.

Dragonja predlaga, da ga oprostijo

28. 05. 2003 00.00

Sodni senat je danes prisluhnil zaključnim govorom obrambe in tožilstva. Dragonji po kazenskemu zakoniku, če bo tožilstvo dokazalo njegovo krivdo, za zlorabo položaja "grozi" do pet let zapora. V primeru, da mu dokažejo, da si je pridobil veliko premoženjsko korist ali povzročil veliko premoženjsko škodo, pa mu grozi zaporna kazen od enega do osmih let zapora.

Seja brez SDS in NSi

26. 05. 2003 00.00

V državnem zboru se je začela majska seja, vendar v zelo okrnjeni sestavi. Poslanske klopi so namreč zapustili poslanci NSi in SDS, ker vlada še vedno ni izpolnila njihovih šestih zahtev. Tisti poslanci, ki so ostali v dvorani, pa so postavljali vprašanja ministrom in državnim sekretarjem.

Dimovski in Mramor o socialnih prejemkih

20. 05. 2003 00.00

Finančni minister Dušan Mramor in minister za delo Vlado Dimovski nadaljujeta usklajevanja o spornem delu predloga zakona o izvrševanju proračuna, ki se nanaša na sistem rasti socialnih prejemkov. O spremembah zakona so se pogovarjali tudi predstavniki koalicijskih strank.

Ponovno zaslišali Dragonjo

14. 05. 2003 00.00

V procesu proti Metodu Dragonji je v sredo pričala le Boža Grešovnik, namestnica vodje volilnega štaba v volilni kampanji SLS pred parlamentarnimi volitvami leta 1992. Ponovno so zaslišali Dragonjo, ki je še enkrat potrdil, da so v Leku z 2,52 milijona tolarjev podprli volilno kampanjo Lukačeve.

Kdaj bo Slovenija imela pokrajine?

09. 05. 2003 00.00

Ustavna komisija v državnem zboru je le z enim glasom več zavrnila predlog vlade o spremembi treh členov ustave, ki predvidevajo uvedbo pokrajin. Po mnenju predlagateljev je tako ustavila projekt oblikovanja pokrajin. Proti je glasovala tudi ljudska stranka, ki je, po mnenju LDS, s tem kršila koalicijsko pogodbo.