small

Slavni arhitekt se noče vrniti v Sydney

11. 04. 1998 10.34

Oblasti v Sydneyu so se po 32 letih odločile, da se zahvalijo človeku, ki je naredil načrt za slavno sydneysko opero. Mestni svet namerava danskemu arhitektu Joernu Utzonu ob njegovem 80. rojstnem dnevu v znak zahvale za mojstrovino izročiti mestne ključe. Vendar pa je tiskovni predstavnik župana mesta Sydneya izrazil bojazen, da je zelo malo verjetno, da bo slavni arhitekt prišel po zakasnelo priznanje. Utzon je namreč z besedami, da se ne vrne nikoli več, jezno zapustil Sydney sedem let prej, preden je bil njegova mojstrovina dokončana. Razočaran nad slabim odnosom takratnega političnega vodstva, je leta 1966 dal odpoved. Arhitekt trdi, da mu država Novi južni Wales še vedno dolguje približno 66.000 dolarjev. Slavno opero, katere izgradnja je stala 66 milijonov dolarjev, je leta 1973 slovesno odprla britanska kraljica Elizabeta II.

Leonardo DiCaprio ima debelo denarnico

11. 04. 1998 10.33

Zvezda filma Titanic, Leonardo DiCaprio, lahko že s svojim naslednjim filmom postane eden od igralcev, ki v Hollywoodu največ zaslužijo. Po mnenju poznavalcev ameriške filmske industrije bi 23-letni DiCaprio "za naslednji film brez težav dobil 25 milijonov dolarjev" in s tem za pet milijonov prehitel svoje kolege Toma Cruisa, Arnolda Schwarzeneggerja, Johna Travolto, Toma Hanksa, Bruca Willisa in Jima Careya. V primerjavi z najbolje plačanima hollywoodskima igralkama, Demi Moore, ki dobi za film 14 milijonov dolarjev, in Julio Roberts z 12 milijoni, bi lahko DiCaprio že v letošnjem letu zaslužil dvakrat toliko. V zgodovini Hollywooda je bila samo enkrat prekoračena magična meja 20 milijonov, in sicer za film Batman in Robin, veliko vsoto pa je v žep pospravil Arnold Schwarzenegger.

McLarna še vedno spredaj, a tokrat v tesnem Ferrarijevem spremstvu

11. 04. 1998 10.26

Moštvo McLaren-Mercedes si je tudi na tretji letošnji dirki za svetovno prvenstvo dirkačev formule 1, za VN Argentine v Buenos Airesu, privozilo "pole position", najboljši startni položaj. Na kvalifikacijah je bil najhitrejši Škot David Coulthard, Finec Mika Hakkinen pa je bil tretji. Mednju se je vrinil Ferrarijev prvi voznik Nemec Michael Schumacher, uspeh italijanskega moštva pa je dopolnil še Irec Eddie Irvine, ki je bil četrti.

Nadaljevanje velikonočnih slovesnosti v Rimu

11. 04. 1998 10.25

Papež Janez Pavel II. bo drevi v okviru velikosobotne vigilije krstil devet vernikov iz različnih delov sveta, starih med 14 in 49 let. Sicer pa na vigiliji v bazliki Svetega Petra pričakujejo več tisoč vernikov. V predverju bazilike bodo prižgali velikonočni ogenj, ki ga bo nato papež v spremstvu kardinalov in škofov prenesel v zatemnjeno cerkev. Medtem pa so že skoraj končane priprave za jutrišnjo papeževo velikonočno mašo, ki naj bi kljub spremenljivemu vremenu potekala na prostem, na trgu Svetega Petra, ki je tudi letos okrašen s cvetjem iz Nizozemske. Po maši bo papež podelil svoj blagoslov urbi et orbi (mestu in svetu).

David Trimble je dobil podporo svoje stranke za podpis mirovnega sporazuma

11. 04. 1998 10.24

David Trimble, voditelj najpomembnejše protestantske stranke, Ulstrskih unionistov (UUP), je danes v Belfastu dobil podporo glavnega odbora stranke glede besedila mirovnega sporazuma za Severno Irsko, ki so ga včeraj podpisali v Belfastu. Kot se je izvedelo iz virov blizu Trimbla naj bi za sporazum glasovalo 110 članov glavnega odbora. Za podporo je bila potrebna podpora dveh tretjin članov glavnega odbora stranke. Kot je znano, so nekateri predstavniki stranke ostro nasprotovali podpisu omenjenega sporazuma. Tako je skrajno krilo stranke Trimbla celo obtožilo izdajstva, saj naj bi suverenost Severne Irske "prodal katoliškim in republikanskim teroristom". Prihodnjo soboto naj bi besedilo mirovnega sporazuma predstavili 800-članskemu svetu Ulstrske unionistične stranke, ki je najvišje telo stranke. Toda, potem ko je dokument potrdil glavni odbor, naj bi bil sprejem sporazuma v svetu stranke le še formalnost.

Musabajev in Budarin odstranila raketni motor; opazila nekakšno peno; ročna ura zaostala za 12 minut

11. 04. 1998 10.22

Iz ruske orbitalne znanstvene postaje Mir sta danes za skoraj šest ur in pol izstopila kozmonavta Talgat Musabajev in Nikolaj Budarin. S stolpa Sofora, ki je pritrjen na modulu Kvant, sta odmontirala staro prenosno reaktivno napravo (VDU 1) v kateri je v ponedeljek pošla zaloga goriva in jo s skupnimi močmi odrinila stran od postaje. Pripravila sta tudi spajalni mehanizem za novo napravo. Ni pa jima uspelo postaviti čepa na ventilu za odvajanje odvečnega vodika iz modula Kvant. V zadnji uri "sprehoda" sta kozmonavta okoli omenjenega ventila opazila nekakšno peno. Na Zemlji in v vesolju so se odločili, da počakajo do pojasnitve položaja, poroča ruski radio Rossiji. Med delom sta se kozmonavta nekaj več časa zamudila pri odvijanju enega od štirih zapahov, ki so držali VDU 1. Nato sta ob 14.35 po srednjeevropskem času z rokami močno odrinila napravo, ki ima sicer maso 400 kg. Naprava je razmeroma hitro odplavala na varno razdaljo od Mira. Med "sprehodom" so v Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu prenehali prejemati telemetrične podatke iz skafandra poveljnika Musabajeva. Zato je začel podatke o pritisku, pulzu, temperaturi itd. sporočati v CUP kar ustno. Poleg tega je njegovo zdravstveno stanje nadziral ameriški astronavt Andrew Thomas, ki je ostal v Miru. Po ocenah strokovnjakov CUP to Musabajeva pri delu ni oviralo. Poveljnik se je pritožil le nad svojo ročno uro omega, ki je med sprehodom zaostala za 12 minut. "In to je vaša znamenita omega," je rekel. Po navedbi ruske tiskovne agencije Itar-Tass sta se vesoljca vrnila v Mir ob 18.20 po srednjeevropskem času ali 25 minut kasneje kot je bilo načrtovano. Izstop kozmonavtov se je začel ob 11.55 po srednjeevropskem času.

Ruski komunisti se bodo obrnili na ustavno sodišče

10. 04. 1998 17.55

Vodja ruskih komunistov Genadij Zjuganov je v Moskvi danes napovedal, da se bodo ruski komunisti v sporu glede sestave nove vlade obrnili na ustavno sodišče. To naj bi ugotovilo, če predsednik Boris Jelcin lahko parlamentu trikrat predlaga istega kandidata za predsednika vlade, je Zjuganov povedal za rusko tiskovno agencijo Interfax. Ruske agencije so še poročale, da je duma danes prejela grožnjo o podtaknjeni bombi, tako da so morali poslanci zapustiti poslopje parlamenta.

Ogata: Človekoljubne razmere na Kosovu so težke

10. 04. 1998 17.49

Visoka komisarka Združenih narodov za človekove pravice Sadako Ogata je razmere na človekoljubnem področju na Kosovu danes označila kot težke. V okviru turneje po območju nekdanje Jugoslavije se je Ogata v Prištini sestala s srbskim predstavnikom kosovskih oblasti Veljkom Odalovićem in vodjo kosovskih Albancev Ibrahimom Rugovo. Dejala je, da je prišla, da bi se prepričala o varnosti beguncev. Jugoslovanska tiskovna agencija Tanjug pa je poročala, da se je Ogata v pogovoru s srbskim predstavnikom zavzela za premestitev begunskih centrov na Kosovu v kraje, "kjer se bodo begunci počutili varne". Ogata bo pozno popoldne odpotovala v Makedonijo, turnejo pa bo sklenila z obiskom Bosne in Hercegovine

Janša: Mali udar čez noč

10. 04. 1998 17.47

Obe včerajšnji zamenjavi - imenovanje Iztoka Podbregarja za načelnika generalštaba Slovenske vojske in Bogdana Koprivnikarja za državnega sekretarja, odgovornega za vojaške zadeve - zagotovo ne prispevata k izboljšanju možnosti Slovenije za vstop v zvezo Nato v drugem krogu, je na današnji novinarski konferenci dejal prvak Socialdemokratske stranke (SDS) Janez Janša in med drugim izrazil tudi protest zoper način urejanja kadrovskih zadev v Slovenski vojski. Po Janševih besedah gre za potezo, ki je v veliki meri povezana s povečevanjem oz. zmanjševanjem možnosti vstopa Slovenije v zvezo Nato. Prvak SDS tudi meni, da bi bilo "fer pričakovati s strani vlade, da koordinacijo pred takšno zamenjavo tudi obvesti", glede na to, da so predsedniki parlamentarnih strank podpisali sporazum o koordiniranju aktivnosti na področju približevanja EU in zvezi Nato. Po Janševih besedah gre za korak, ki bo bolj vplival na možnosti Slovenije pri vključevanju v zvezo Nato kot pa številni podzakonski akti, ki so tudi predmet razprave koordinacije parlamentarnih strank.

Jelcin bo Kirijenka znova predlagal

10. 04. 1998 17.45

Ruski predsednik Boris Jelcin je napovedal, bo Sergeja Kirijenka, ki ga je duma danes zavrnila, vnovič predlagal za predsednika vlade. Kirijenko pa je po glasovanju dejal, da ne bo sprejel nobenega barantanja z dumo. Za Kirijenka je glasovalo 143 poslancev, 186 jih je bilo proti, pet pa se jih je vzdržalo. Precej poslancev sploh ni glasovalo. V dumi je bilo po glasovanju slišati, da je izid pravzaprav zaušnica Jelcinu. Ta lahko kandidata za premiera predlaga še dvakrat, po tretjem neuspelem glasovanju pa se duma razpusti.

Angleži ne bodo podprli Johanssona

10. 04. 1998 17.44

Angleška nogometna zveza (FA) ne bo podprla kandidature Šveda Lennarta Johanssona za predsednika Mednarodne nogometne zveze (FIFA). Predsednik UEFA, ki se poleg generalnega sekretarja FIFA Seppa Blatterja poteguje za izpraznjeno mesto Joaoja Havelanga, je namreč podprl kandidaturo Nemčije za svetovno prvenstvo 2006. Kot večina članic UEFA so kandidaturo Johanssona sprva nameravali podpreti tudi Angleži, ki pa prav tako kot Nemci želijo organizirati SP in so se zato odločili proti Johanssonu.

Nemški zunanji minister Kinkel svari Beograd

10. 04. 1998 17.43

Nemški zunanji minister je s kritično izjavil, da od zadnjega srečanja kontaktne skupine 25. marca glede kosovskega vprašanja ni prišlo do vidnega napredka. Verodostojna ponudba za dialog še vedno ne leži na mizi, je v Bonnu pojasnil Kinkel. Beograd se po ministrovem mnenju tako kot prej z raznimi postopki upira pomoči od zunaj, načrtovani referendum Beograda pa je Kinkel imenoval "novo breme" za rešitev konflikta. Po Kinklovih besedah "manevri", s katerimi se Beograd skuša izogniti in zavlačuje rešitev kosovskega vprašanja, ne bodo imeli vpliva na mednarodno skupnost. Kinkel je od Beograda zahteval "verodostojno pripravljenost na pogajanja" za rešitev konflikta z udeležbo tretje strani. Od tega je tudi odvisna "povratna vozovnica Beograda" v Evropo in mednarodne organizacije.

Albanci znova na prištinskih ulicah

10. 04. 1998 17.41

Na ulicah Prištine se je danes zbralo več kot 20.000 kosovskih Albancev, ki so mirno potrestirali. Kot poročajo novinarji iz Prištine, na ulicah ni opaziti policije. Albanci so danes odšli tudi na glavno prištinsko ulico, ki jo je policija včeraj, ko se je na demonstracijah zbralo 30.000 ljudi, zaprla.

BiH hvaležna za pomoč Slovenije; želja po nadaljnji podpori

10. 04. 1998 17.40

Svoje bivanje in pogovore v Ljubljani sem izkoristil v prvi vrsti za to, da se Sloveniji zahvalim za prijateljsko in dosledno podporo neodvisnosti in suverenosti BiH ter njeni ohranitvi v mednarodno priznanih mejah, in za pomoč, ki jo je nudila v najtežjih dneh njene zgodovine, je povedal predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v izjavi za javnost po današnjih pogovorih s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom. Izetbegović je pozdravil tudi slovensko pobudo za oblikovanje mednarodnega sklada za razminiranje in pomoč žrtvam min v BiH. S predsednikom Kučanom sta se strinjala, da so bili današnji in včerajšnji pogovori, na katerih so se sogovorniki dotaknili številnih dvostranskih in drugih vprašanj, zelo prijateljski in plodni. Izetbegović, ki danes zaključuje dvodnevni uradni obisk v Sloveniji, je posebej izpostavil željo Sarajeva, da bi Slovenija "kot ugledna in vplivna država podprla vključitev BiH v evroatlantske integracije, predvsem v Svet Evrope". Visoki gost iz BiH je predsednika Kučana in premiera Janeza Drnovška, s katerim se je srečal včeraj, seznanil s svojim pogledom na trenutni položaj v BiH in na prihodnji razvoj države. "Z zadovoljstvom sem ugotovil, da so naši pogledi v zvezi s tem vprašanjem skoraj identični," je dejal Izetbegović.

Poraz Seleševe

10. 04. 1998 10.39

Nekdanja prva dama svetovnega tenisa Monika Seleš nikakor ne najde forme, s katero je pred leti navduševala občinstvo. Na turnirju v Amelia Islandu z nagradnim skladom 450.000 dolarjev je kot tretja nosilka izpadla že v osmini finala. S 7:6 in 6:4 jo je premagala Američanka Lisa Raymond.

Križev pot v Rimu

10. 04. 1998 09.53

Papež Janez Pavel II. bo zvečer pri koloseju vodil tradicionalni križev pot, s katerim se bo spominjal poti Kristusovega trpljenja. 77-letni papež Janez Pavel II. bo križ nosil na začetku in na koncu poti s 14 postajami. Papež Janez Pavel II. je danes kot vedno na veliki petek v baziliki Svetega Petra spovedal 16 vernikov. Med verniki je bilo deset Italijanov, dva Španca, Poljakinja, Američana in ženska iz Burkine Faso. Papež je dejal, da številne nepravičnosti v mnogih delih sveta še podaljšujejo Kristusovo trpljenje. "Pri tem imam v mislih kraje, kjer ljudi žalijo in ponižujejo, pretepajo in jih izkoriščajo. Kristus še vedno trpi in umira v vsakem človeku, v katerem vladata sovraštvo in nasilje, sebičnost in ravnodušnost."

Cuesta skupni zmagovalec dirke po Baskiji, Jalabert najhitrejši na kronometru

10. 04. 1998 09.50

Zmagovalec kolesarske dirke po Baskiji je Španec Inaki Cuesta (ONCE). V skupnem seštevku je imel po koncu zadnje etape, kronometra v Hermaniju, le tri sekunde prednosti pred Francozom Laurentom Jalabertom. Cuesta je na peti etapi, 25 kilometrov dolgem kronometru, dosegel čas 33:26,2. Jalabert je bil sicer precej hitrejši (32:38,3), a je bil njegov zaostanek pred zadnjo etapo prevelik. Tretji na kronometru je bil Švicar Alex Zuelle s 33:48,1.

Zaradi tornadov v ZDA umrlo najmanj 43 ljudi

10. 04. 1998 09.45

V seriji tornadov, ki so prizadeli jug Združenih držav Amerike, je po zadnjih podatkih umrlo najmanj 43 oseb. Na stotine ljudi je bilo ranjenih, poškodovanih pa je bilo tudi približno 2000 zgradb. Ameriški predsednik Bill Clinton je v prizadetih delih držav razglasil izredne razmere, žrtvam pa obljubil pomoč. Iz ruševin so samo v zvezni državi Alabama potegnili 32 trupel, 10 ljudi je umrlo v državi Mississippi, ena oseba pa v državi Georgia. Prizadeta območja bo obiskal tudi ameriški podpredsednik Al Gore. Rušilni tornadi so v noči na četrtek divjali s hitrostjo do 400 kilometrov na uro. Najbolj prizadet je bil okraj Jefferson v Alabami.

Blatter v Sloveniji

09. 04. 1998 17.48

V četrtek prihodnji teden bo Slovenijo obiskal generalni sekretar Mednarodne nogometne zveze (FIFA) Sepp Blatter. Obisk visokega nogometnega delavca ni povezan z njegovo kandidaturo za novega predsednika FIFA, Blatter bo v Sloveniji zato, ker bo odprl strokovni seminar FIFA Futuro II., ki bo potekal na Bledu od 16. do 23. aprila. Poleg slovenskih nogometnih delavcev bodo Švicarja sprejeli tudi na ministrstvu za šolstvo in šport, Olimpijskemu komiteju Slovenije, 17. aprila pa bo obiskal tudi kabinet predsednika republike Milana Kučana.

Predsednik predsedstva BiH Izetbegović prispel na uradni obisk

09. 04. 1998 17.46

Na povabilo predsednika države Milana Kučana je na dvodnevni povratni uradni obisk v Slovenijo prispel predsednik predsedstva Bosne in Hercegovine Alija Izetbegović v spremstvu zunanjega ministra BiH Jadranka Prlića. Po sprejemu z vojaškimi častmi pred predsedniško palačo bosta imela predsednika Kučan in Izetbegović pogovor na štiri oči, nato pa bo gosta sprejel premier Janez Drnovšek. Predsednik predsedstva BiH se bo na gradu Brdo pri Kranju drevi srečal tudi s predstavniki bošnjaške skupnosti v Sloveniji. Jutri bosta imela predsednika in delegaciji uradne pogovore, zatem je predvidena izjava za javnost, predsednika pa naj bi pripravila tudi posebno skupno izjavo. Zunanji minister BiH Prlić se bo jutri ločeno srečal z vodjo slovenske diplomacije Borisom Frlecem. Predsednik predsedstva BiH bo ob koncu uradnega dela obiska v Ljubljani odpotoval na zasebni obisk na slovensko Obalo.

Sadako Ogata v Srbiji

09. 04. 1998 17.42

Visoka komisarka Združenih narodov za begunce Sadako Ogata je v okviru turneje po državah nekdanje Jugoslavije danes obiskala gradbišče begunskega naselja blizu Alibunarja v Srbiji. Japonska je prek vlaganja sredstev v izgradnjo tega naselja letos za begunce na območju ZR Jugoslavije namenila 2,7 milijona dolarjev. V občini Alibunar živi okrog 1200 beguncev.

Aretacija nekdanjega svetovnega boksarskega prvaka

09. 04. 1998 12.16

Nekdanji svetovni boksarski prvak v težki kategoriji Američan Joe Frazier, ki ga je policija v Philadelphiji, med vožnjo avtomobila domnevno pijanega, aretirala, trdi, da takrat sploh ni bil pijan, ampak je bila prevožena rdeča luč posledica težav z visokim krvnim tlakom. "Mislili so, da sem pijan. Saj ne trdim, da mogoče kdaj skozi dan nisem kaj popil, vendar je vse to zaradi težav s krvnim tlakom. Mislim, da je bil vse to le nesporazum," je povedal Frazier.

Solana v Parizu

09. 04. 1998 09.14

Generalni sekretar zveze NATO Javier Solana je včeraj prispel v Pariz, kjer je začel pogovore o reviziji strateškega koncepta organizacije v skladu z novo razdelitvijo v svetu.

George Michael aretiran zaradi nespodobnega vedenja

09. 04. 1998 09.12

Losangeleška policija je včeraj potrdila, da je bil zaradi "nespodobnega vedenja" v premožni mestni četrti Beverly Hills v torek aretiran znani pop pevec George Michael. Policija ni želela razkriti podrobnosti incidenta, izvedelo pa se je, da se je pevec zavedal, da ga opazujejo.

Becker dobil povabilo za turnir v Monte Carlu

09. 04. 1998 08.56

Nekdanja številka ena svetovnega tenisa, Nemec Boris Becker, bo še 12. v svoji karieri nastopil na turnirju v Monte Carlu, kjer bo svoje moči merila večina najboljših igralcev na peščenih igriščih.

Mo Mowlam: Dosežen napredek na vseh področjih

09. 04. 1998 08.44

Kljub dejstvu, da je britanski premier Tony Blair na pogovorih s predstavniki delegacij naletel na "znatna razhajanja" v mnenjih, so vse udeležene strani v težavni sklepni fazi pogajanj o prihodnosti Severne Irske vnovič izrazile voljo za dosego soglasja. Kot je drevi v Belfastu povedala ministrica za Severno Irsko Mo Mowlam, pa so na vseh področjih dosegli napredek. Mowlamova je obenem izrazila prepričanje, da bo do četrtka zvečer še vedno mogoče doseči soglasje.

Proti Kirijenku in za Sovjetsko zvezo

09. 04. 1998 08.25

Dan pred glasovanjem ruskega parlamenta o novem premieru, ki naj bi na predlog ruskega predsednika Borisa Jelcina postal Sergej Kirijenko, so komunisti še okrepili svoje nasprotovanje Jelcinovemu kandidatu. Na zborovanju, ki je potekalo v okviru protestnih akcij proti gospodarski politiki, je vodja komunistov Genadij Zjuganov danes v Moskvi izjavil, da "za Kirijenka ne bo nihče glasoval". Pred več tisoč demonstranti je Zjuganov med drugim zahteval ponovno vzpostavitev Sovjetske zveze.

Predsednica Parlamentarne skupščine Sveta Evrope obsoja referendum o Kosovu

08. 04. 1998 17.13

Predsednica Parlamentarne skupščine Sveta Evrope Leni Fischer je danes hudo skritizirala včerajšnjo odločitev narodne skupščine Republike Srbije, da 23. aprila organizira referendum o tem, ali naj pri dialogu s kosovskimi Albanci posreduje mednarodna skupnost. Fischerjeva je v sporočilu za javnost izrazila prepričanje, da to pomeni pridobitev izgovora za zavrnitev mednarodnega posredovannja v kosovski krizi, obenem pa nadaljevanje politike, ki je že doslej vodila ZR Jugoslavijo v osamitev in takorekoč gospodarski zlom.

Malonova neverjetna noč

08. 04. 1998 16.01

Karl "Poštar" Malone je v sinočnjem krogu severnoameriške poklicne košarkarske lige NBA v Oacklandu še enkrat dokazal svojo veličino. Za razliko od celotne sezone je tokrat zelo bojevniškim bojevnikom natresel kar 56 točk, največ v tej sezoni lige, poleg tega pa je dejansko zmago prinesel še 2,2 sekundi pred koncem, ko je postavil končni rezultat 101:99. Malone je v tretji četrtini dal kar 25 točk, vendar mu še ni bilo dovolj, zakaj zadel je tudi met prek glave iz neverjetnih devetih metrov.

Sestanek Blaira in Aherna o mirovnem procesu na Severnem Irskem

08. 04. 1998 11.52

Britanski premier Tony Blair in njegov irski kolega Bertie Ahern sta se na gradu Hillsborough južno od Belfasta davi sestala na kriznem srečanju o severnoirskem mirovnem procesu. Pogajanja za sklenitev mirovnega sporazuma je zasenčil nov teroristični napad v Londonderryju, katerega žrtev je bil 34-letni protestant.