small

Zmaga Suchetovi, Slovenke odlične

23. 01. 1998 13.19

Francozinja Melanie Suchet je presenetljiva zmagovalka petega letošnjega superveleslaloma za svetovni pokal. Francozinja, ki je nase opozorila že na tekmi v Altenmarktu, je izkoristila številne odstope favoritinj in je drugouvrščeno Nemko Regine Heusl premagala za 23 stotink sekunde, tretjo domačinko Karin Putzer pa za 40 stotink sekunde.

Bo moral obrambni minister odstopiti?

23. 01. 1998 11.24

Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Bo moral obrambni minister odstopiti?

23. 01. 1998 11.20

Dnevnik je ob dogodku na slovensko-hrvaški meji, ko so hrvaški obmejni organi zadržali dva slovenska obveščevalca, izvedel anketo, v kateri je bralce spraševal, ali bi moral obrambni minister Tit Turnšek odstopiti. Od 409 naključno izbranih bralcev Dnevnika jih je 42,1 odstotka odgovorilo pozitivno, 38,4 odstotka negativno, 19,6 odstotka vprašanih pa ni imelo mnenja. Na vprašanje, ali je incident posledica tveganj, ki jih takšno delo prinaša, ali pa je vzrok v slabi strokovni usposobljenosti pripadnikov slovenske vojske, je 46,9 odstotka vprašanih odgovorilo, da je to posledica slabe strokovne usposobljenosti. Da je to zgolj posledica tveganj, jih je odgovorilo 18,6 odstotka, da so krive druge stvari jih je odgovorilo 14,7 odstotka, mnenja o zadevi pa ni imelo 19,8 odstotka vprašanih.

Clinton na tankem ledu?

23. 01. 1998 10.30

Monico Lewinsky bodo še enkrat zaslišali, poznavalci pa menijo, da se bo sklicevala na 5. amandma ameriške ustave, ki ji zagotavlja, da ji ni treba pričati, če bi s tem lahko škodila sama sebi. To bi se ji zgodilo, če bi priznala razmerje s predsednikom, ki ga je prej pod prisego zanikala.

Kdo sabotira predsedniški odlok o rednem izplačevanju plač?

23. 01. 1998 10.17

Po ostri kritiki vlade zaradi večmesečnih zastojev pri izplačevanju plač se je ruski predsednik Boris Jelcin v danes objavljenem radijskem nagovoru lotil še guvernerjev in upravnikov regij ter jim zabičal, da ne smejo zadrževati sredstev za plače in jih uporabljati v druge namene. Vlada je dala Jelcinu teden dni časa, da ugotovi, kdo sabotira predsedniški odlok o rednem izplačevanju plač. Če bo našel krivce, jih bo poklical na odgovornost.

ZDA podpiraju Bruntlandovo

23. 01. 1998 10.16

Združene države Amerike so v četrtek podprle kandidaturo bivše norveške ministrske predsednice Gro Harlem Bruntland za mesto direktorice Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). V sporočilu ameriškega zunanjega ministrstva je zapisano, da je Bruntlandova "izredno primerna za to nalogo", saj razpolaga z idealno mešanico strokovnega znanja in izkušenj v vodenju, potrebnih za prenovo organizacije v tem kritičnem trenutku.

Austin Powers - najbolj nora komedija

22. 01. 1998 17.42

V Ljubljani se je z današnjim dnem začelo prikazovanje filma Austin Powers, medtem ko bodo morali nekateri kraji po Sloveniji na to noro komedijo še malce počakati. Projekcije se v Novem mestu začnejo 26. januarja, v Mariboru in Kranju 29. januarja, v Celju pa 5. februarja.

Srečanje Jelcina in Lukašenka

22. 01. 1998 16.16

V Moskvi sta se danes sestala predsednika Rusije in Belorusije, Boris Jelcin in Aleksander Lukašenko. Govorila sta o nadaljnjem poglabljanju sodelovanja med državama, ki sta leta 1996 sklenili politično zvezo.

Papež dopotoval na Kubo

22. 01. 1998 16.03

Papež Janez Pavle II. je sinoči po našem času prispel na prvi in obenem zgodovinski obisk na Kubo. Na havanskem letališču so ga pozdravili kubanski voditelj Fidel Castro in lokalni dostojanstveniki.

Avstrijski minister za gospodarstvo prihaja v Slovenijo

22. 01. 1998 15.52

Na dvodnevni obisk v Slovenijo bo popoldne prispel avstrijski minister za gospodarstvo Hannes Farnleitner. Že popoldne se bo srečal z ministroma za ekonomske odnose in razvoj ter za gospodarsko dejavnost, Marjanom Senjurjem in Metodom Dragonjo, v petek dopoldne pa se bo pogovarjal še z direktorjem urada za evropske zadeve Igorjem Bavčarjem in predsednikom vlade Janezom Drnovškom. Med svojim obiskom v Sloveniji bo minister Farnleitner slovesno odprl tudi prostore novega avstrijskega veleposlaništva v Sloveniji.

Isolde Kostner zmagovalka petega letošnjega smuka, Bračunova do novih točk

22. 01. 1998 13.40

Svetovna superveleslalomska prvakinja Isolde Kostner je zmagovalka petega letošnjega smuka za svetovni pokal v Cortini dAmpezzo. Italijanka je za 15 stotink sekunde prehitela Avstrijko Renate Goetchl, tretje mesto pa je zasedla Francozinja Florence Masnada, ki je zaostala 56 stotink sekunde.

Clinton zanikal najnovejše obtožbe uslužbenke Bele hiše

21. 01. 1998 18.42

Ameriški predsednik Bill Clinton odločno zanika obtožbe v zvezi s spolnim nadlegovanjem, so sporočili iz Bele hiše. Ameriški tisk je namreč danes objavil izjavo neke mlajše uslužbenke Bele hiše, ki predsednika obtožuje, da je imel z njo razmerje ter da je od nje zahteval, naj krivo priča v procesu proti Pauli Jones.

Napredek pri izvajanju bližnjevzhodnega mirovnega procesa

21. 01. 1998 16.57

Izraelski premier Benjamin Netanjahu je po včerajšnjem srečanju z ameriškim predsednikom Billom Clintonom za televizijsko postajo NBC izjavil, da sta sogovornika dosegla določen napredek glede možnosti za nadaljevanje bližnjevzhodnega mirovnega procesa.

Zakaj ZDA niso podpisale konvencije o prepovedi protipehotnih min?

21. 01. 1998 14.55

Ameriški obrambni minister William Cohen je danes pregledal minska polja vzdolž meje med Južno in Severno Korejo in pojasnil, zakaj ZDA niso podpisale sporazum o prepovedi protipehotnih min.

Havel ponovno češki predsednik

21. 01. 1998 14.34

Poslanci obeh domov češkega parlamenta so 61-letnega češkega predsednika Vaclava Havla nocoj s pičlo večino ponovno izvolili za nadaljnji petletni mandat. Kot je poročal češki radio, se je v drugem krogu tajnega glasovanja za Havla izrekla večina navzočih članov poslanske zbornice in senata.

Papež odpotoval na Kubo

21. 01. 1998 09.43

Papež Janez Pavel II. je danes odpotoval na štiridnevni obisk na Kubo. To 81. potovanje poglavarja rimskokatoliške cerkve velja za "politično težko". V Vatikanu ne izključujejo možnosti, da bo papež javno kritiziral gospodarski embargo ZDA proti Kubi.

V četrtek na obisku v Sloveniji avstrijski minister za gospodarstvo

20. 01. 1998 15.21

V Sloveniji se bo v četrtek in petek mudil avstrijski zvezni minister za gospodarstvo Hannes Farnleitner, ki se bo sestal z gostiteljem, ministrom za ekonomske odnose in razvoj Marjanom Senjurjem, ministrom za gospodarske dejavnosti Metodom Dragonjo, v petek pa ga bo sprejel tudi predsednik vlade Janez Drnovšek.

Nosilke brez težav v drugi krog

20. 01. 1998 14.09

Teniške igralke na turnirju za grand slam v Melbournu v Avstraliji nadaljujejo z dvoboji prvega kroga. Nosilke so zaenkrat uspešne.

Scalfaro v soboto na slovenski obali

19. 01. 1998 14.55

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro se bo skupaj s slovenskim predsednikom Milanom Kučanom v soboto, 24. januarja, udeležil slovesnosti ob odprtju prenovljene šole z italijanskim učnim jezikom Dante Alighieri v Izoli.

Srečanje med Netanjahujem in Clintonom

19. 01. 1998 09.56

Izraelski premier je danes iz letališča Ben Gourion v Tel Avivu odpotoval v Washington, kjer naj bi se srečal z ameriškim predsednikom Clintonom. Netanjahu se bo s Clintonom sestal 48 ur pred obiskom palestinskega predsednika Jaserja Arafata v Beli hiši. Sogovornika se bosta pogovarjala o oživitvi bližnjevzhodnega mirovnega procesa in zlasti o izraelskem umiku z Zahodnega brega. Izraelska vlada pogojuje umik z zahtevo, da naj palestinske oblasti začno izvajati 40 obveznosti, ki jih trenutno ne izpolnjuje, meni Netanjahu.

Srečanje kitajskega in ameriškega obrambnega ministra

19. 01. 1998 09.55

Kitajski in ameriški obrambni minister, Chi Haotian in William Cohen, sta danes v Pekingu podpisala sporazum, ki predvideva preprečevanje incidentov med vojaškimi ladjami obeh strani na odprtem morju. Sporazum sta pred tem podpisala že ameriški predsednik Bill Clinton in kitajski državni in partijski voditelj Jiang Zemin na srečanju v Washingtonu novembra lani. Cohenov obisk pomeni prvi obisk kakega člana ameriškega kabineta v Pekingu po srečanju obeh predsednikov v Washigtonu. Ameriški obrambni minister bo ob tej priložnosti pripravil tudi za letos načrtovani obisk Billa Clintona v Pekingu. Po pogovorih s kitajskim zunanjim ministrom Qian Qichenom, člani generalštaba in vojaške komisije se bo Cohen v torek srečal tudi z Jiang Zeminom.

Titanic prejel štiri zlate globuse

19. 01. 1998 09.53

Titanik, najdražji film vseh časov, ki bo po vsem sodeč tudi eden najuspešnejših, je na 55. podelitvi zlatih globusov sinoči v Los Angelesu prejel štiri priznanja in tako prekosil vse ostale nominirance. Zveza tujih novinarjev Hollywooda je Titaniku prisodila nagrado za najboljšo filmsko dramo, režiserju Jamesu Cameronu pa za režijo. Film je prejel še zlati globus za izvirno filmsko glasbo in za naslovno skladbo z naslovom My Heart Will Go On.

Srečanje Frleca in Granića na Otočcu

19. 01. 1998 07.50

Na gradu Otočec sta se dopoldne sestala zunanja ministra Slovenije in Hrvaške, Boris Frlec in Mate Granić. Vodja slovenske diplomacije je po sestanku povedal, da sta s kolegom Granićem govorila o vseh odprtih vprašanjih med državama, dogovorjenega "ni bilo nič dramatičnega", ocenila pa sta, da bi bilo mogoče do poletja rešiti precej odprtih vprašanj.

Češki premier zagrozil z odstopom

19. 01. 1998 07.48

Novi češki premier Josef Tošovsky je danes zagrozil z odstopom. Tošovsky je za češki radio izjavil, da namerava "razmisliti o tem, ali bo ostal v vladi", če dolgotrajni spor glede procesa razpustitve spodnjega doma parlamenta in priprave predčasnih volitev ne bo rešen.

Predsednik Kučan sprejel prvega podpredsednika vlade republike Tatarstana in generalnega direktorja ruskega podjetja Kamaz

16. 01. 1998 17.19

Predsednik Republike Slovenije Milan Kučan je sprejel rusko delegacijo, v kateri sta bila tudi prvi podpredsednik vlade republike Tatarstan Muratov in generalni direktor podjetja Kamaz Kostin, so sporočili iz urada predsednika.

Schuessel in Frlec se strinjata s tem, da so odnosi med državama odlični

16. 01. 1998 16.30

Vodja slovenske diplomacije Boris Frlec se je danes na Dunaju srečal z avstrijskim kolegom Wolfgangom Schuesslom. Kot je Slovenska tiskovna agencija izvedela iz krogov slovenske delegacije na Dunaju, je Schuessel odnose med državama označil kot odlične, ministra pa sta se strinjala, da med Ljubljano in Dunajem obstajajo zaupanje, toleranca in želja, da se dobrososedski odnosi nadaljujejo.

Scalfaro se bo udeležil vrha srednjeevropskih predsednikov na Slovaškem

16. 01. 1998 14.29

Italijanski predsednik Oscar Luigi Scalfaro se bo na povabilo slovaškega predsednika Michala Kovača udeležil srečanja predsednikov srednjeevropskih držav, ki bo 23. in 24. januarja v slovaškem mestu Levoča.

Inšpektorji ZN zapustili Irak

16. 01. 1998 10.11

Sporna skupina inšpektorjev Združenih narodov pod vodstvom Američana Scotta Ritterja je danes zapustila Irak. Predstavnik Združenih narodov Charles Duelfer je za ameriško tv-mrežo CNN povedal, da gre za "preprosto in praktično odločitev, ki sloni na logistiki". Ritterjevi skupini je Bagdad onemogočil delo in ji očital, da je v njej preveč Američanov in Britancev. Ritterju pa je očital, da je vohun.

Albrightova in Cook poudarjata, da mora Irak spoštovati resolucije ZN

16. 01. 1998 10.10

Ameriška državna sekretarka Madeleine Albright in njen britanski kolega Robin Cook sta v četrtek v Washingtonu poudarila, da mora Irak dopustiti brezpogojni dostop do svojih naprav inšpektorjem komisije Združenih narodov za razorožitev Iraka (UNSCOM). Cook je na skupni tiskovni konferenci dejal, da "mora Sadam Husein sprejeti povratek inšpektorjev" in da njegovi pogoji niso sprejemljivi. Velika Britanija po Cookovih besedah podpira "vsa potrebna sredstva", s katerimi bi Irak pripravili do spoštovanja resolucij Združenih narodov. Cook pa je v okviru ministrskega srečanja ZDA in EU v četrtek obenem izključil "novo partnerstvo" z Washingtonom na področju politike do Iraka, vse dokler bo ameriška vlada grozila s sankcijami podjetjem tretjega sveta. Cook je po srečanju potrdil, da so se Združene države in EU dogovorile za sodelovanje pri prerečitvi Iranu, da bi pridobil orožje za množično uničevanje, kot so jedrsko in kemično orožje ter balistične rakete.

Suharto in Clinton o reformah v Indoneziji

16. 01. 1998 09.59

Indonezijski predsednik Suharto je sinoči telefoniral ameriškemu kolegu Billu Clintonu, da bi se pogovorila o načrtu gospodarskih reform, ki jih je pripravil Mednarodni denarni sklad, Indonezija pa že podpisala. Kot so sporočili iz Bele hiše, je Suharto izrazil odločenost izvesti omenjene reforme in povrniti zaupanje v denarni trg. Clinton pa je pozdravil "konstruktivne ukrepe" za rešitev krize.