smrt

Obsojen nekdanji esesovec

30. 05. 2001 00.00

V Münchnu se je končalo sojenje 86- letnemu Antonu Mallothu, nekdanjemu esesovcu in pazniku v koncentracijskem taborišču Terezin. Sodišče ga je zaradi umorov judovskih zapornikov v letih 1943-44 obsodilo na dosmrtno ječo.

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

Proti usmrtitvi duševno prizadetih

28. 05. 2001 00.00

Predstavniški dom in senat teksaškega kongresa sta sprejela predlog zakona, ki predvideva, da v tej ameriški zvezni državi ne bi več izvrševali smrtne kazni nad duševno prizadetimi obsojenci. Guverner Teksasa Rick Perry, ki je na tem položaju nasledil predsednika ZDA Georga Busha, je napovedal, da predloga zakona za zdaj še ne bo podpisal. Perry bo počakal na izid primera teksaškega obsojenca na smrt Johna Paula Penryja pred zveznim vrhovnim sodiščem. Teksas je sicer od leta 1982, ko so ponovno uvedli smrtno kazen, usmrtil 246 oseb, od tega 6 duševno prizadetih.

ZRJ v zadnjem sektorju ob meji

24. 05. 2001 00.00

Jugoslovanske varnostne sile so se davi začele razvrščati v sektor B, zadnji del varnostnega območja ob meji med Srbijo in Kosovom. Jugoslovanske sile niso naletele na odpor tamkajšnjih albanskih upornikov, vendar so zaradi min napredovale zelo počasi. Osrednji del varnostnega območja pa bodo zasedli 31. maja.

Vaja kranjskih reševalcev

18. 05. 2001 00.00

Dober mesec dni po tragediji na Drulovki v Kranju, ko sta v kanjon reke Save v smrt omahnila dva fanta, so različne enote Civilne zaščite kranjske mestne občine danes izvedle vajo z naslovom Sava 2001 oziroma reševanja ponesrečencev na vodi in iz vode. V vaji, ki so jo sicer načrtovali že pred omenjenim tragičnim dogodkom je sodelovalo okoli 50 ljudi, od potapljačev, jamarjev, do tabornikov in drugih.

Republikanski ukrepi v ZDA

17. 05. 2001 00.00

Ameriški kongres je potrdil del predloga zakona o financiranju dejavnosti State Departmenta, ki prepoveduje ameriško finančno pomoč organizacijam, ki se v tujini ukvarjajo s pomočjo pri umetni prekinitvi nosečnosti. Amandma so izglasovali z 218 glasovi proti 210. Predsednik George Bush je kmalu po prevzemu položaja prepovedal financiranje omenjenih organizacij, vendar je odbor za mednarodne odnose predstavniškega doma pred tednom dni potrdil predlog za odpravo Busheve prepovedi. Celotni predstavniški dom pa je sedaj z amandmajem odpravil odločitev odbora in po besedah zagovornikov splava na tisoče žensk v nerazvitih državah obsodil na smrt.

Zaslišanje direktorja FBI

16. 05. 2001 00.00

Člani senatnega odbora za obveščevalne dejavnosti so v Washingtonu za zaprtimi vrati zaslišali direktorja Zveznega preiskovalnega urada (FBI) Louisa Freeha, potem ko je pred dnevi v javnost prišla novica, da številni uradi FBI po ZDA niso predali vseh dokumentov odvetnikom na smrt obsojenega terorista Timothyja McVeigha, ki je priznal, da je aprila leta 1995 nastavil bombo pred zvezno zgradbo v Oklahoma Cityju, zaradi katere je umrlo 168 ljudi, med njimi 19 otrok. Večina ameriških politikov sicer priznava, da FBI dobro opravlja svoje delo, vendar se je nabralo vse preveč napak pri nekaterih zelo odmevnih primerih. Louis Freeh, ki je že 1. maja napovedal, da bo junija odstopil s položaja, naj bi senatorjem zatrdil, da razkritje dokumentov ne bo vplivalo na izvršitev smrtne obsodbe za McVeigha.

Usmrtitev McVeigha preložena

16. 05. 2001 00.00

Danes bi morali usmrtiti Timothyhja McVeigha, obsojenega na smrt zaradi uboja 168 ljudi v bombni eksploziji v Oklahomi pred šestimi leti. Zaradi kupa dokazov, ki so jih preiskovalci bombnega napada predali sodišču šele pred nekaj dnevi, so izvršitev kazni najprej preložili na 11. junij, zdaj pa precej kaže celo na znižanje kazni.

Ubitih pet palestinskih policistov

14. 05. 2001 00.00

Izraelska vojska je s tanki vdrla na palestinska ozemlja na Zahodnem bregu in v napadu na poslopja palestinskih avtonomnih oblasti ubila pet palestinskih policistov. Po tem napadu so izraelski vojaki v bližini judovskega naselja na območju Gaze ustrelili tudi nekega Palestinca. 26-letnik je bil ubit, ko so vojaki streljali proti skupini Palestincev na cesti v bližini judovske naselbine Guš Katif na jugu Gaze. V incidentu je bilo ranjenih šest Palestincev. Od začetka palestinske vstaje 28. septembra lani se je število smrtnih žrtev nasilja med Palestinci in izraelsko vojsko zvišalo na 530.

Preložili usmrtitev Timothyja McVeigha

12. 05. 2001 00.00

Za preložitev usmrtitve bombnega atentatorja Timothyja McVeigha, ki jo je sinoči uradno potrdil tudi ameriški pravosodni minister John Ashcroft, naj bi bili krivi zastareli računalniki, kaotičen arhivski sistem in slabo izobraženi uslužbenci ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI). Več tisoč strani dokumentacije, ki je FBI sodišču ni predal kot dokazno gradivo, ker so jo "spregledali", so odkrili šele v petem poskusu, so danes sporočili z FBI.

Slovo od ponesrečenih rudarjev

08. 05. 2001 00.00

V ponedeljek popoldne so se na žalni slovesnosti v Hrastniku poslovili od petih rudarjev, žrtev tragedije v jami Ojstro. Poleg svojcev, številnih sodelavcev in prebivalcev Zasavja, so se komemoracije udeležili tudi predsednik države Milan Kučan, premier Janez Drnovšek in minister za okolje in prostor Janez Kopač. Slednji je bil tudi eden izmed govornikov. V svojem govoru je svojcem in rudarjem izrazil globoko sožalje in poudaril, da bo država pomagala ne le rudniku, pač pa tudi svojcem ponesrečenih. To je obljubil tudi vršilec dolžnosti direktorja Rudnika Trbovlje-Hrastnik Aljoša Kink, ki je še enkrat poudaril, da je izguba mladih, toda izkušenih rudarjev za rudnik nenadomestljiva.

Pred 40 leti je poletel Alan Shepard

06. 05. 2001 00.00

Ameriški astronavt Alan Bartlett Shepard (1923 - 1998) je na današnji dan pred štirimi desetletji z vesoljsko ladjo Mercury 3, imenovano tudi Freedom 7, opravil podorbitalni balistični polet do višine 187 km in nato 486 kilometrov od izstrelišča Cape Canaveral na Floridi pristal v morju. Polet je trajal 15 minut in 28 sekund in se resda še ni mogel kosati z dobre tri tedne starim dosežkom prvega vesoljca na svetu Jurija Gagarina, ki je obkrožil Zemljo.

Pred neposrednim prenosom usmrtitve

03. 05. 2001 00.00

Dva tedna pred usmrtitvijo Timothya McVeigha, terorista, ki je pred šestimi leti v Oklahomi zakrivil smrt 168-ih ljudi, se je v Ameriki razvnela razprava o neposrednem prenosu usmrtitve. Že včeraj pa so lahko Američani po radijskih valovih poslušali posnetek usmrtitve, ki so jo leta 1984 opravili v zvezni državi Georgia.

Krvavi spopadi v Alžiriji

30. 04. 2001 00.00

V več dni trajajočih krvavih spopadih med pretežno mladimi demonstranti in varnostnimi silami v severozahodni alžirski pokrajini Kabilija je bilo ubitih že več kot 60 oseb, je za francoski radio Europe 1 povedal vodja alžirske socialistične stranke Hoccine Ait-Ahmed. Alžirski časniki so poročali, da naj bi spopadi zahtevali približno 80 smrtnih žrtev.

Nov val nasilja v Alžiriji

28. 04. 2001 00.00

V spopadih med alžirsko policijo in študenti je bilo danes v severovzhodni alžirski pokrajini Kabyle ubitih devet oseb. Upore v tej pokrajini vzhodno od Alžira je sprožila smrt nekega dijaka, ki je umrl minulo nedeljo na policijski postaji v glavnem mestu pokrajine Tizi Ouzo. V preteklem tednu je bilo v spopadih na tem območju ubitih najmanj 29 oseb.

McVeigh nameraval ubiti Janet Reno

27. 04. 2001 00.00

Timothy McVeigh, ki je obsojen na smrt zaradi napada na zgradbo zvezne vlade v Oklahoma Cityju aprila leta 1995, je v pogovoru za ameriško televizijo Fox News potrdil, da je pred tem napadom, v katerem je umrlo 168 ljudi, med njimi tudi 19 otrok, nameraval ubiti nekdanjo ameriško pravosodno ministrico Janet Reno. Med drugim sem načrtoval serijo umorov posameznikov, med katerimi je bila tudi Renova, je povedal McVeigh. Dejal je še, da se je nato odločil za napad na zgradbo zvezne vlade Alfred P. Murrah v Oklahoma Cityju, saj naj bi ta napad imel "večji pomen".

Prenos usmrtitve po internetu

19. 04. 2001 00.00

Ameriško internetno podjetje Entertainment Network Incorporated, ki se ukvarja s prenosom zabavnih vsebin, je prosilo ameriško sodišče za dovoljenje za prenos usmrtitve Timothyja McVeigha. Ta je obsojen na smrt, ker je leta 95 podtaknil bombo v poslovni zgradbi v Oklahomi, kjer je umrlo 168 ljudi. Usmrčen bo 16.maja.

Vročina pokončala prebivalce

16. 04. 2001 00.00

Ob izbruhu Vezuva leta 79 našega štetja je zaradi nenadne vročine umrlo veliko ljudi. Prebivalci pod vulkanom se niso zadušili zaradi pepela, kot so domnevali, ampak so doživeli vročinski udar.

Končane velikonočne slovesnosti

16. 04. 2001 00.00

Papež Janez Pavel II. se bo danes odpravil na dvodnevni oddih v svojo poletno rezidenco v Castelgandolfu blizu Rima, potem ko je minule dni vodil vse glavne velikonočne obrede. Najpomembnejši med njimi, ki so v Rim privabili največ romarjev z vsega sveta, so bili križev pot okrog Koloseja na veliki petek, velikonočno bedenje v baziliki svetega Petra na veliko soboto ter nedeljska vstajenjska maša in blagoslov Urbi et orbi (Mestu in svetu) na Trgu sv. Petra v Vatikanu.

Na Nizozemskem dovolili evtanazijo

11. 04. 2001 00.00

Nizozemska je prva in edina država na svetu, ki odslej dovoljuje evtanazijo - zakon, ki zdravnikom dovoljuje, da neozdravljivo bolnim pomagajo umreti. Zgornji dom nizozemskega parlamenta je v torek zvečer s 46 glasovi za, 28 proti in enim vzdržanim sprejel zakon, ki pod določenimi pogoji omogoča evtanazijo. Spodnji dom parlamenta je zakon potrdil že novembra lani.

Odmevi na zakon o evtanaziji

11. 04. 2001 00.00

V Sloveniji zahtev po uzakonitvi evtanazije doslej še ni bilo, usmrtitev iz usmiljenja pa odklanja tudi društvo Hospic, edino organizirano mednarodno društvo, ki spremlja umirajoče, saj smrt dojema kot naravno dogajanje. "Evtanazija je končanje življenja. Bistveno je razlikovati med ubiti, kar dejansko pomeni evtanazija in pustiti umreti. Pri evtanaziji bolnik tega ne stori sam, ampak to prelaga na zdravnika, tako na koncu zdravnik nosi vso odgovornost za smrt, kar za zdravnika ni lahko," je povedala Metka Klevišar iz društva Hospic.

Turčija obsojena v Strasbourgu

10. 04. 2001 00.00

Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu je Turčijo obsodilo zaradi kršenja pravice do življenja, potem ko je leta 1994 med policijskim zaslišanjem v sumljivih okoliščinah umrl 22-letni Kurd. Mahmuta Tanlija iz vasi Ortulu na jugovzhodu Turčije so aretirali 27. junija 1994. Naslednji dan je bila njegova družina obveščena, da je Mahmut umrl zaradi kapi, uradna obdukcija pa je pokazala, da na njegovem telesu ni bilo vidnih znakov nasilja. Njegova družina je nasprotno trdila, da so bili na Mahmutovem telesu vidni znaki nasilja.

Smrt violonista Buena Vista Social Club

09. 04. 2001 00.00

V 55-letu starosti je sinoči na odru v švicarskem Baslu umrl kubanski violinist in član legendarne glasbene skupine Buena Vista Social Club Pedro Depestre, je danes poročala švicarska agencija ATS. Glasbenik se je po izvedeni solo točki na odru zgrudil, poskusi reanimacije pa so bili kljub navzočemu zdravniku in takojšnjemu prihodu reševalnega vozila neuspešni. Organizatorji festivala Off Beat/JSB in ostali člani kubanske skupine so zaradi Depestrove smrti prekinili koncert, odpovedan je današnji nastop v Kölnu, nadaljevanje turneje pa je negotovo.

Umrl boksar Ahmad Popal

09. 04. 2001 00.00

V Avstraliji je danes umrl profesionalni boksar Ahmad Popal, ki je bil hudo poškodovan v petek na dvoboju v Melbournu, v šestem krogu dvoboja za naslov prvaka zvezne države Victoria v bantamski kategoriji. Popal je v dvoboju s Tonyjem Pappo pri padcu grdo udaril z glavo ob tla. Boksar se po padcu ni več prebudil iz kome.

Iranska opozicija spet na udaru

08. 04. 2001 00.00

V Teheranu in še nekaterih drugih iranskih mestih so aretirali več deset članov iranske opozicije. Gre za pripadnike gibanja Za svobodo, skupine, ki je formalno prepovedana, kljub temu pa je doslej niso preganjali. Iransko pravosodje je potrdilo, da so zaradi demonstracij, ki so bile konec marca na jugu države, včeraj aretirali 23 oseb, obtoženih uničevanja družbenih dobrin in netenja nemirov. Že prejšnji teden so iranske oblasti napovedale aretacije 35 oseb, kar 80 pa naj bi jih bilo na črnem seznamu. Aretirani so osumljeni, da so skušali zrušiti iranski islamski sistem, zaradi česar jih lahko sodišče obsodi celo na smrt.&nbsp

Preminil bivši predsednik Reala

05. 04. 2001 00.00

Bivši dolgoletni predsednik madridskega nogometnega kluba Real, 73-letni Ramon Mendoza, je na oddihu na karibskem otoku Barbados v svoji vili umrl zaradi srčnega infarkta. "Smrt Mendoze je velik udarec za naš klub, saj je bil eden največjih predsednikov v zgodovini Reala," je dejal njegov predsednik Florentino Perez. Mendoza, ki je vodil kraljevi klub dobro desetletje (v letih od 1985 do 1996), je moštvo popeljal do šestih naslovov državnih prvakov, dvakrat je z ekipo osvojil pokal UEFA, dvakrat pa tudi španski pokal in superpokal.

Napeti odnosi med ZDA in Kitajsko

05. 04. 2001 00.00

Zaslišali Oecalana

05. 04. 2001 00.00

Švedski preiskovalci so voditelja Kurdske delavske stranke (PKK) Abdulaha Ocalana zaslišali o dogodkih, povezanih s smrtjo nekdanjega švedskega premiera Olofa Palmeja, ki je bil ubit leta 1986 v Stockholmu, medtem ko se je z ženo vračal iz kina. Trije švedski preiskovalci in turška državna tožilka so v zvezi z dogodki Ocalana danes obiskali v zaporu na otoku Imrali v Marmarskem morju na severozahodu Turčije, je poročala turška tiskovna agencija Anatolija. V zadnjih letih so se namreč vedno znova pojavljala poročila o povezanosti PKK oziroma njenih nekdanjih članov s smrtjo nekdanjega švedskega premiera. Ocalan je bil leta 1999 obsojen na smrt zaradi veleizdaje in separatistične ter gverilske dejavnosti PKK na jugovzhodu Turčije, kjer živijo pretežno Kurdi.

Smrt indonezijskega boksarja

03. 04. 2001 00.00

Indonezijski boksar Mohamed Faridzi je danes umrl zaradi posledic poškodb, ki jih je dobil v dvoboju s Tajcem Kongtawatom Orom.

Makedonija zanika odgovornost za napad

03. 04. 2001 00.00

Makedonska vojska je sporočila ugotovitve notranje preiskave, po kateri makedonski vojaki niso odgovorni za smrt treh civilistov, med njimi ameriškega novinarja, ki so jih pretekli teden v kosovski vasi Krivenik ubile granate z makedonske strani. Komisija strokovnjakov makedonske vojske je ugotovila, da je bila notranjost Kosova izven dosega makedonskega topništva.