smrtni primer

Papagajska mrzlica v Splitu

25. 01. 2002 00.00

Zaradi papagajske mrzlice na Hrvaškem številni lastniki papig v Dalmaciji, iz kletk izpuščajo svoje pernate živali. Precejšnja panika vlada tudi v Crikvenici, kjer so papige iz Križevcev prodajali lansko poletje.

Smrt pripornika

27. 12. 2001 00.00

V preiskovalnem zaporu na Povšetovi je sinoči umrl 36-letni pripornik iz Litije. Vzrok smrti še ni znan, preiskovalni sodnik pa je možnost samomora ali nasilne smrti izključil.

Nova žrtev meningokokne sepse

07. 12. 2001 00.00

Zjutraj je zaradi meningokokne sepse in meningitisa v ljubljanskem Kliničnem centru umrla pet let in pol stara deklica. To je že drugi smrtni primer zaradi okužbe z bakterijo meningokok v tem tednu pri nas.

Bakterija antraksa najverjetneje podtaknjena

09. 10. 2001 00.00

Z napredovanjem sodno-medicinskih preiskav se krepi sum, da bakterija vraničnega prisada do žrtev ni prišla po naravni poti.

Dovoljena omejena pomoč letalskim družbam

10. 10. 2001 00.00

Evropska komisija je sprejela sveženj pomoči evropskim letalskim prevoznikom, ki so prizadete zaradi terorističnega napada na ZDA. Le te so utrpele prek 3,5 milijarde evrov škode, potrebovale pa bodo prek 300 milijonov evrov pomoči.

Hamas bo nadaljeval z napadi

06. 06. 2001 00.00

Štiri dni po tem, ko je palestinski voditelj Jaser Arafat razglasil premirje z Izraelom, Palestinci na jugu Gaze in na Zahodnem bregu nadaljujejo napade na izraelske sile. Izraelska vlada se je zato sestala na kriznem sestanku in v izjavi za javnost poudarila, da bodo naslednje ure kritične.

Slovenija prvič v poročilu AI

30. 05. 2001 00.00

V rednem letnem poročilu Amnesty International o kršitvah človekovih pravic v svetu v lanskem letu, ki sicer zajema 149 držav, je prvič omenjena tudi Slovenija. Lani so namreč v naši državi zabeležili porast policijskega nasilja, kar je tudi eden od razlogov, da se je Slovenija znašla v omenjenem poročilu. Ob tem posebej izstopa primer 16-letnika, ki so ga aprila lani pretepli slovenjgraški policisti, poročilo pa omenja tudi neprimerne razmere v begunskih centrih in azilnem domu. Kot je na novinarski konferenci povedal predsednik AI Slovenija Dean Zagorac, letno poročilo poleg tega beleži zunajsodne poboje v 61 državah, sodne poboje v 28 državah, zapornike vesti v vsaj 63 državah, primere mučenja in neprimernega ravnanja v 125 državah in izginotja v 30 državah, čeprav je po oceni AI kršitev človekovih pravic še precej več.

V Teksasu usmrtili Garyja Grahama

23. 06. 2000 10.47

V Teksasu so sinoči usmrtili 36letnega Garyja Grahama zaradi umora leta 1981, za katerega je do konca vztrajal, da ga ni zagrešil. Graham se je do konca boril z zaporniškimi pazniki, ki so ga morali tesno prikleniti, ko so ga peljali do ležišča, na katerem so mu vbrizgali smrtonostno tekočino. Grahamova usmrtitev je pritegnila največjo pozornost ameriških medijev od usmrtitve Karle Fay Tucker leta 1998, ker guverner Teksasa George Bush kandidira za predsednika ZDA. Njegova kandidatura je bila pomeben element pri začetku nacionalne debate o upravičenosti smrtne kazni v pravosodnem sistemu, ki je dokazano pomanjkljiv in pristranski.

Zdravje otrok odvisno od mater

13. 05. 2000 20.42

Zdravje otrok je večinoma odvisno od počutja njihovih mater, so ugotovitve študije, ki jo je te dni objavila organizacija Save the Children. Ko so življenjski pogoji mater dobri, se otroci dobro počutijo, so ugotovitve raziskave, ki so jo izvedli v 106 državah in temeljijo na 70-letnih izkušnjah. Od desetih držav, kjer so življenjski pogoji mater najtežji, jih je devet na afriški celini, v tej skupini pa je še Nepal. Norveška, Kanada, Avstralija in Švica pa so države z najboljšimi pogoji za matere in otroke. V Nigru je na primer vsaka deveta ženska v smrtni nevarnosti med porodom, medtem ko v omenjenih štirih industrijsko razvitih državah smrt preti le vsaki 7300. porodnici.

V portugalskih zaporih petina zapornikov okuženih s HIV

22. 01. 1999 08.10

V Portugalskih zaporih je kar petina od skupaj 15.000 zapornikov okuženih z virusom HIV. Kot je še ugotovilo portugalsko pravosodno ministrstvo, sta virus HIV in tuberkuloza najpogostejša vzroka smrti med zaporniki, število okuženih pa nenehno narašča. V bolnišnici zapora v Caxiasu je lani umrlo 84 zapornikov, med njimi 48 zaradi aidsa, 25 pa zaradi tuberkuloze. V povprečju so imeli tako vsak peti dan smrtni primer zaradi ene od teh bolezni. Kar 70 odstotkov zapornikov na Portugalskem prestaja kazen zaradi kaznivih dejanj povezanih s preprodajo ali uživanjem mamil.