snp

ZRJ bo sodelovala s Haagom
14. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vlada je danes z večino glasov sprejela predlog zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, ki med drugim predvideva možnost izročitve osumljenih vojnih zločinov, pa tudi izvrševanje sodb haaškega sodišča v ZRJ. Predsednik države Vojislav Koštunica je ob tem dejal, da sprejetje zakona zagotavlja tudi obstanek ZRJ, in izrazil pričakovanje, da bo zakon potrdil tudi parlament. Ta naj bi razpravo o zakonu začel že prihodnji teden.

Trupla s Kosova v okolici Beograda
07. 06. 2001 00.00
Srbski notranji minister Dušan Mihajlović je potrdil, da je množično grobišče albanskih žrtev iz tovornjaka-hladilnika, ki so ga marca 1999 izvlekli iz Donave pri Kladovu, "na območju Beograda". V njem naj bi bile poleg tistih iz tovornjaka tudi druge žrtve. "Vse to je bilo grozljivo. Ni šlo samo za en tovornjak-hladilnik, ampak so trupla sistematično odvažali s Kosova," trdi Mihajlović. Po njegovih besedah obstaja na omenjeni lokaciji po presoji policije pet ali šest množičnih grobišč, trupla kosovskih Albancev pa naj bi bila celo pod avtocesto.

Črnogorski socialisti vztrajajo proti zakonu
05. 06. 2001 00.00
Jugoslovanska vladajoča koalicija DOS je sinoči vnovič pozvala koalicijsko partnerico, črnogorsko Socialistično narodno stranko (SNP), naj spremeni svojo odločitev in podpre zakon, ki bo omogočil izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića haaškemu sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije. Sestanek vodij Demokratske opozicije Srbije se je končal okoli polnoči. Predsednik Državljanske zveze Srbije Goran Svilanović je z dogovori znotraj DOS-a zadovoljen, saj so dosegli skupno stališče glede SNP in zveznega zakona, po katerem bi omogočili predajo Slobodana Miloševića haaškemu sodišču.

Milošević ostaja v ZRJ
31. 05. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je zavrnil rok, ki so ga za izročitev nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića mednarodnemu haaškemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije vnovič postavile ZDA. Po 195144inđićevem mnenju izročitev ni možna zaradi tehničnih in institucionalnih vzrokov.

195144inđić o sodelovanju s Haagom
26. 05. 2001 00.00
Srbski premier Zoran 195144inđić je dejal, da ZRJ čaka črna prihodnost, če ne bo sprejela zakona o sodelovanju s haaškim sodiščem. Poudaril je, da pričakuje sprejem zakona, in da bodo koalicijske partnerice o njem razpravljale v ponedeljek. Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP), ki je koalicijski partner vladajoče jugoslovanske koalicije DOS, se bo namreč do zakonskega predloga, ki predvideva izročitev jugoslovanskih državljanov v Haag, opredelila najkasneje v treh dneh. Če zakona ne bodo sprejeli, bo po 195144inđićevem mnenju prišlo do krize v ZRJ in zvezni vladi. Prepričan je, da se mora SNP odločiti, če si resnično prizadeva za "Jugoslavijo v Evropi" ali pa svoje politične nastope izrablja le za nabiranje točk na notranjepolitičnem prizorišču. SNP je kljub temu znova poudarila svoje nasprotovanje izročanju jugoslovanskih državljanov haaškemu sodišču.

195144ukanović sprejema zahteve Liberalcev
04. 05. 2001 00.00
Demokratska stranka socialistov (DPS) črnogorskega predsednika Mila 195144ukanovića je sinoči sprejela zahteve liberalcev o sodelovanju v vladni koaliciji. Tiskovni predstavnik 195144ukanovićeve stranke je sporočil, da DPS sprejema zahteve liberalcev in pričakuje čimprejšnje pogovore o sestavi nove vlade, ki bi imela parlamentarno večino. Liberalci so v zameno za sodelovanje v vladi zahtevali, da poslanci nemudoma začnejo postopek sprejemanja novega zakona o referendumu. Po mnenju liberalcev je treba referendum o neodvisnosti pripraviti v šestih mesecih po sprejemu zakona. Liberalci so zahtevali položaje podpredsednika vlade, notranjega in obrambnega ministra ter državnega tožilca.

Predrag Bulatović namesto Momirja
24. 02. 2001 00.00
V Bijelini potega drugi kongres Socialistične194160ljudske stranke (SNP)194160Črne gore, na katerem sodeluje 468 delegatov - 332 izbranih v občinskih organizacijah in 136 članov glavnega odbora SNP, ki imajo pravico biti predstavnik na kongresu. Kongres bo, kot je napovedano, sprejel pet resolucij: "svobodna in enakopravna Črna gora v mednarodno priznani Jugoslaviji", "na demokratični način do demokratične Črne gore v demokratični skupni državi", "mednarodne integracije ter odprto in enakopravno medstrankarsko sodelovanje", "kvalitetno gospodarstvo in poštena privatizacija –

V Črni gori bo referendum
20. 02. 2001 00.00
Predsednik Črne gore Milo 195144ukanović je danes razpisal predčasne parlamentarne volitve, ki bodo v tej republiki 22. aprila. Črnogorska skupščina je prejšnji teden skrajšala svoj mandat, sinoči pa je sprejela nov zakon o referendumu in spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. Za novi zakon o referendumu je glasovalo 41 od skupno 78 poslancev črnogorske skupščine. Poslanci največje opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) in donedavne 195144ukanovićeve koalicijske partnerke Ljudske stranke (NS) so zapustili skupščinsko dvorano pred glasovanjem, kar so storili tudi, ko je bilo na vrsti glasovanje za spremembe zakona o volitvah poslancev in občinskih svetnikov. SNP in NS sta na ta način protestirali, ker skupščinska delovna skupina, ki je pripravljala besedilo omenjenih zakonov, ni upoštevala njihovih predlogov.

Žižić o sodelovanju s haaškim sodiščem
14. 02. 2001 00.00
Predsednik jugoslovanske vlade Zoran Žižić je danes izjavil, da je sodelovanje ZRJ s haaškim mednarodnim sodiščem za vojne zločine v nekdanji Jugoslaviji v nacionalnem interesu ZRJ. Tako naj bi kmalu oblikovali delovno skupino, ki bo pristojna za sodelovanje ZRJ s haaškim sodiščem. Po Žižićevih ocenah delovna skupina z delom ne bo končala pred junijem.

Odstop Bulatovića
31. 01. 2001 00.00
Predsednik Socialistične ljudske stranke (SNP) in nekdanji premier ZRJ Momir Bulatović je odstopil z vodilnega položaja največje črnogorske opozicijske stranke, je poročal Radio Indeks, ki se sklicuje na vire SNP. Črnogorski in beograjski mediji so te dni namigovali, da bo Bulatović odstopil oziroma da bo zamenjan, vendar je po statutu za take kadrovske zamenjave pristojen le kongres stranke.

Momir Bulatović ponudil odstop
30. 01. 2001 00.00
Včeraj je zasedal odbor stranke SNP, na katerem so spregovorili o pripravah na volitve v Črni gori, začeli pa so tudi z razpravo o spremembi strankinega statuta in o morebitnem izrednem kongresu stranke, na katerem bi odločali o zamenjavi predsednika stranke Momirja Bulatovića. Momir Bulatović na zasedanju sicer ni bil prisoten, prebrali pa so njegovo pismo, v katerem sporoča, da bo odstopil, če stranka to zahteva. Lahko pa prenese pooblastila na koga drugega, ki bi stranko vodil do povolilnega časa, ko bo več časa za kongres, je zapisal v pismu. Dodal je še, da je sicer sodeloval z nekdanjim predsednikom ZRJ, vendar se zato ne počuti krivega. Ne želi sprejeti nikakršnega ambasadorskega mesta, ne v Havani, niti v Moskvi. Bulatović je za konec še napisal, da je o zasedanju zvedel iz časopisov, čeprav Zoran Žižić včeraj izjavil, da mu je poslal poziv.

Djukanović za referendum o neodvisnosti
25. 01. 2001 00.00
Črnogorski predsednik Milo 195144ukanovič je danes v Podgorici napovedal, da bo referendum o neodvisnosti Črne gore razpisal po parlamentarnih volitvah v tej jugoslovanski republiki, ki so napovedane za 22. april. Po referendumu naj bi nato predčasno volili tudi novega črnogorskega predsednika, je še dodal 195144ukanović.

Pravoslavni božič po svetu
07. 01. 2001 00.00
Sveti večer pred pravoslavnim božičem je po svetu minil brez incidentov. Betlehem je bil zaradi nasilja na Bližnjem vzhodu sinoči skoraj popolnoma prazno mesto. V cerkvi kristusovega rojstva je bila sicer sveta maša, ki se je je udeležil tudi palestinski vodja Jaser Arafat, vendar pa je prišlo veliko manj ljudi kot običajno. Kljub majhnemu številu obiskovalcev pa so izraelske oblasti poostrile varnostne ukrepe v Betlehemu. Izraelski pravoslavni kristjani so praznik letos preživeli doma v molitvi, ker so menili, da se po treh mesecih nasilja ne spodobi praznovati.

Nove zveze Srbije in Črne gore ne bo
03. 01. 2001 00.00
Podpredsednik največje črnogorske opozicijske Socialistične ljudske stranke (SNP) Predrag Bulatović je za beograjski Nedeljnji telegraf povedal, da bodo Črnogorci potrebovali potne liste za vstop v Srbijo, če se bo Črna gora odcepila, in da bo "meddržavno sovraštvo do konca leta v tem primeru večje kot pa med Srbijo in Hrvaško".

DPS o odnosih s Srbijo
27. 10. 2000 00.00
Glavni odbor Demokratske stranke socialistov (DPS) Mila Djukanovića je na včerajšnji seji podprl stališče predsedstva stranke, po katerem naj bi Črna gora in Srbija pred začetkom pogovorov o prihodnjih odnosih v Jugoslaviji pridobili mednarodno priznanje državnega statusa in ločeni mesti v Združenih narodih, je poročala srbska agencija Beta.

V Srbiji razpustili parlament
25. 10. 2000 00.00
Danes so v Beogradu uradno razpustili zvezno skupščino in s tem omogočili predčasne parlamentarne volitve, ki bodo po besedah predsednika parlamenta Dragana Tomića 23. decembra. Odločitev o razpustitvi skupščine je sprejel srbski predsednik Milan Milutinović. Tomić je še dodal, da se bo volilni proces začel 26. oktobra.

Nadaljevanje zasedanja jugoslovanske skupščine
24. 10. 2000 00.00
Zasedanje srbske skupščine, na katerem naj bi izvolili novo srbsko vlado, se bo danes zjutraj nadaljevalo, je napovedal predsednik skupščine Dragan Tomić. Sinoči so morali zasedanje prekiniti zaradi obstrukcije poslancev radikalne stranke Vojislava Šešlja, ki so vsi po vrsti imeli zelo dolge govore. Radikalci namreč nasprotujejo oblikovanju nove vlade. Skupščina je doslej potrdila odstop srbskega premiera Mirka Marjanovića in njegove vlade, s čimer je odprla pot za oblikovanje prehodne vlade, ki naj bi Srbijo vodila do predčasnih volitev. Te naj bi bile 23. decembra. Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica pa je z vodstvom Demokratske opozicije Srbije (DOS) pozno sinoči v Beogradu nadaljeval posvete o sestavi nove jugoslovanske vlade. Danes pa naj bi nadaljeval pogajanja s črnogorskimi socialisti (SNP).

Odobrili oblikovanje prehodne vlade
24. 10. 2000 00.00
Srbski parlament je popoldne s 128 glasovi za in petimi proti odobril oblikovanje prehodne srbske vlade v skladu s sporazumom, ki so ga

Nova vlada v ZRJ v tednu dni
23. 10. 2000 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je sinoči za beograjski radio B2-92 povedal, da bo ZRJ v enem tednu dobila novo vlado.

Žižić za mandatarja jugoslovanske vlade?
21. 10. 2000 00.00
Črnogorska Socialistična ljudska stranka (SNP) je danes predlagala svojega podpredsednika Zorana Žižića za jugoslovanskega premiera, je poročala agencija Tanjug. Na zvezni ravni je bila črnogorska opozicijska SNP vrsto let koalicijska partnerica sestrske srbske Miloševićeve socialistične stranke (SPS).

Dogovor o srbski vladi
17. 10. 2000 00.00
V Beogradu so se sinoči po začasni prekinitvi nadaljevala posvetovanja o oblikovanju jugoslovanske vlade. Pogovorov pri novem jugoslovanskem predsedniku se udeležujejo vodilni predstavniki Demokratične opozicije Srbije (DOS) in črnogorske Socialistične narodne stranke (SNP), ki sta najmočnejši frakciji v novoizvoljenem jugoslovanskem parlamentu. Pred tem so predstavniki DOS podpisali sporazum o oblikovanju prehodne srbske vlade s Socialistično stranko Srbije (SPS) Slobodana Miloševića in Srbskim gibanjem prenove (SPO). Stranke so podpisale tudi sporazum o predčasnih parlamentarnih volitvah v Srbiji, ki bodo 23. decembra.

Koštunica jutri v Podgorici
12. 10. 2000 00.00
Novi jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica bo jutri odpotoval v Podgorico, kjer se bo s predstavniki Socialistične ljudske stranke (SNP) pogovarjal o oblikovanju nove zvezne vlade, je sporočil danes eden od voditeljev Demokratične opozicije Srbije (DOS) Zoran 195144inđić. 195144inđić je obenem izjavil, da je oblikovanje nove vlade v ZRJ mogoče pričakovati prihodnji teden. Predstavniki nevladnega združenja G-17 Plus, ki vodi intenzivna pogajanja o vključitvi ZRJ v mednarodne finančne ustanove in za pridobitev finančne pomoči, pa so danes vnovič opozorili, da je pomembno čimprej oblikovati novo zvezno vlado, da ne bi ZRJ "zamudila sijajne ponudbe mednarodnih partnerjev za vlaganja v ZRJ." Medtem sta v Beograd prispela italijanski premier Giuliano Amato in posebni predstavnik ZN Carl Bildt. Amato je prvi zahodni premier na obisku v ZRJ po umiku nekdanjega predsednika ZRJ Slobodana Miloševića z oblasti minuli teden. Spremljata ga zunanji in finančni minister. Bildt pa je v pogovoru z novinarji dejal, da bo v Beogradu ostal nekaj dni, s Koštunico pa naj bi se pogovarjal tudi o sprejemu ZRJ v ZN. Velika Britanija je danes ZRJ predlagala obnovitev diplomatskih odnosov med državama, so povedali v britanskem zunanjem ministrstvu. V ministrstvu so izrazili upanje, da bodo od Beograda kmalu dobili pozitiven odgovor, da bi lahko državi čimprej izmenjali svoje veleposlanike. Interese Velike Britanije od marca lani predstavlja brazilsko veleposlaništvo v Beogradu.

Bulatović glavni kandidat za premiera?
10. 10. 2000 00.00
Po pisanju beograjskega tiska je glavni kandidat za jugoslovanskega premiera podpredsednik črnogorske Socialistične narodne stranke Predrag Bulatović. Tako naj bi SNP in Demokratična opozicija Srbije dosegli dogovor o imenovanju Bulatovića na ta položaj.

Koštunica bo danes prisegel kot novi predsednik ZRJ
06. 10. 2000 00.00
Vojislav Koštunica, ki je zmagal na predsedniških volitvah 24. septembra, bo še danes pred novimi poslanci zvezne skupščine prisegel kot novi jugoslovanski predsednik, je poročala beograjska televizijska postaja B2-92. Na ustanovno zasedanje skupščine so povabljeni vsi poslanci. Za zdaj še ni znano, ali se bodo zasedanja udeležili poslanci črnogorske SNP, katere vodstvo je dopoldne začelo sejo v Podgorici.

Bulatović mandatar nove vlade?
04. 10. 2000 00.00
Na današnji skupni seji predstavnikov Socialistične stranke Srbije (SPS), Jugoslovanske levice (JUL) in črnogorske Socialistične ljudske stranke (SNP) so soglasno sprejeli sklep, da za novega predsednika jugoslovanske vlade predlagajo dosedanjega premiera in predsednika SNP Momirja Bulatovića.

Uradni izidi volitev v ZRJ
28. 09. 2000 00.00
Zvezna volilna komisija je danes zjutraj objavila dokončne izide nedeljskih predsedniških volitev, ki pa niso bistveno drugačni od začasnih podatkov v njenem torkovem sporočilu. Komisija je tudi uradno razglasila, da naj bi se kandidat SPS-JUL-SNP Slobodan Milošević in kandidat Demokratične opozicije Srbije (DOS) Vojislav Koštunica 8. oktobra pomerila v drugem krogu predsedniških volitev.

Obe strani trdita, da sta zmagali
25. 09. 2000 00.00
Vodja volilnega štaba Demokratične opozicije Srbije (DOS) Čedomir Jovanović je sporočil, da je ta opozicijska zveza zmagala na vseh ravneh. V taboru vladajoče SPS-JUL pa prav tako trdijo, da je po doslej preštetih glasovih zmagal njihov predsedniški kandidat Slobodan Milošević.

Milošević bo obiskal Črno goro
14. 09. 2000 00.00
Po pisanju podgoriškega tednika Monitor naj bi jugoslovanski predsednik Slobodan Milošević 21. septembra obiskal Črno goro. Milošević naj bi se udeležil predvolinega shoda, ki ga bo opozicijska Socialistična ljudska stranka (SNP) Momirja Bulatovića priredila v mestu Berane.

Črnogorska opozicija obsoja nastop v ZN
25. 06. 2000 14.26
Visoki funkcionar Socialistične narodne partije (SNP) Dragan Koprivica je dogajanje v zvezi z minulo sejo Varnostnega sveta Združenih narodov imenoval ''še eno prevaro črnogorskega režima'', piše podgoriška Pobjeda. Ta režim je sporočil, pojasnjuje Koprivica, da se je šef črnogorske diplomacije Branko Lukovac udeležil seje VS ZN, pozabil pa je povedati najbolj pomembno stvar, namreč da je bil Lukovac član delegacije Slovenije.

Spremembe v Črni gori
17. 06. 2000 18.57
Črnogorska vlada je sprejela štiri uredbe, ki urejajo zunanjetrgovinsko in carinsko poslovanje, in tako prevzela vse pristojnosti zvezne države na teh področjih. Podpredsednik vlade Ljubiša Krgović je za podgoriške Vijesti povedal, da je bil ta ukrep nujen zaradi delovanja zvezne države v škodo Črne gore in zaradi varstva njenih interesov. Sprejete so uredbe o carinskem poslovanju, o zunanji trgovini, o sanitarnem, tržnem, veterinarskem in kmetijskem nadzoru ter uredba o prometu vrednostnih papirjev in finančnem tržišču.