sodi

16. oktober - svetovni dan hrane

16. 10. 1999 12.52

Kljub izrednemu globalnemu napredku v kmetijstvu zaradi vremenskih nezgod in vojn, ki imajo za posledico veliko število beguncev, v današnjem času še vedno več kot 800 milijonov ljudi trpi zaradi kroničnega pomanjkanja hrane. Vsako leto zaradi lakote še vedno umre več kot 200 milijonov ljudi, od teh prek pet milijonov otrok, mlajših od pet let.

Pravljica o svetlobi

12. 10. 1999 20.01

Lutkovno gledališče iz Maribora je danes v Etnografskem muzeju v Zagrebu odigralo predstavo Pravljica o svetlobi avtorice Bine Štampe-Žmavc. Predstava sodi v okvir razstave Udomačena svetloba Slovenskega etnografskega muzeja (SEM) iz Ljubljane, ki jo bodo jutri po treh mesecih gostovanja zaprli.

Priprave na hrošča v jedrskih centralah

11. 10. 1999 16.19

Program priprav na soočenje z računalniškim hroščem leta 2000 pospešeno poteka tudi v bolgarskih jedrskih centralah, med drugim v centrali Kozlodoui. Kot poroča bolgarska agencija za jedrsko energijo, so pri omenjenih pripravah v Kozlodoui dosegli v zadnjem času velik napredek.

Nemški slikar Foerg v Benetkah

08. 10. 1999 09.52

V slovenski galeriji ''A + A'' v Benetkah bodo jutri ob 18. uri odprli novo razstavo. S slikami in kipi se bo predstavil nemški umetnik Guenther Foerg. Avtor razstave je Andrej Medved. Galerija ''A + A'' sodi pod okrilje Obalnih galerij Piran, vodi jo Lidija Šircelj.

Krka praznuje 45. obletnico

08. 10. 1999 09.20

Eden največjih slovenskih izvoznikov, farmacevtsko podjetje Krka je petega oktobra praznovalo 45. obletnico ustanovitve. V tem času se je Krka iz farmacevtskega laboratorija, kot se je takrat imenovalo podjetje, razvila v mednarodno farmacevtsko podjetje z lastnimi inovativnimi pristopi in tehnologijo.

Živahen teden na borzi

02. 10. 1999 11.13

Trgovanje v minulem tednu je zaznamovalo trgovanje s svežnji ter razmeroma zgodnja objava menjalnega razmerja med delnicami Intereurope in Luke Koper. To je trg nekoliko presenetilo, tako da popravki tečajev omenjenih delnic niso bili v skladu s pričakovanji, je povedal Matej Anko iz borznoposredniške hiše Ilirika. Ker predlagano menjalno razmerje med delnicama Luke in Intereurope znaša 1,1478, pred njegovo objavo pa je na trgu vladalo menjalno razmerje 1,36, je enotni tečaj delnice Luke v minulem tednu upadel za 5,45 odstotka, tečaj Intereurope pa je porasel za 8,71 odstotka. Med pomembnejše dogodke tedna sodi tudi začetek trgovanja s pokojninskimi boni. Njihov enotni tečaj je v petek znašal 40,74 tolarja, najvišji tečaj pa je dosegel 43 tolarjev. V tednu dni je indeks delnic SBI padel za 12,4 točke oz. 0,65 odstotka pod psihološko mejo 1900 točk na vrednost 1895,93 točke, indeks delnic pooblaščenih investicijskih družb PIX pa se je povzpel za 4,17 odstotka višje in petkovo trgovanje sklenil pri 1507,06 točke.

Podvršič: Nisem storil kaznivih dejanj

01. 10. 1999 15.56

Generalni direktor policije Andrej Podvršič, ki se je skupaj z notranjim ministrom Borutom Šukljetom mudil na obisku v postojnski policijski upravi, je v zvezi s kazensko ovadbo, ki jo je proti njemu kot občan vložil nekdanji kriminalist Drago Kos in v kateri mu očita sum storitve kaznivega dejanja izdajanja zaupnih podatkov iz t.i. Gričarjevega poročila, ponovil, da ''z njeno vsebino ni uradno seznanjen, da se je s tem seznanil le prek medijev in da je ne more komentirati''.

Grass letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo

30. 09. 1999 16.39

Letošnji Nobelov nagrajenec za literaturo je pisatelj Guenter Grass, ki sodi med najpomembnejše povojne nemške pisatelje. Novico je danes v Stockholmu sporočila Švedska akademija in odločitev utemeljila z oceno, da je lavreat ''v pogumnih črnih zgodbah spomnil na pozabljeni obraz zgodovine''. Nagradila ga je za celotni opus, med njegova najbolj znana dela pa sodi pripovedna trilogija - romana Pločevinasti boben in Pasja leta ter zbirka novel Mačka in miš. V njih se je posvetil nemškim odzivom na vzpon nacizma, vojnim strahotam in občutkom krivde v povojni Nemčiji. Nobelovo nagrado za literaturo bodo tako kot ostale Nobelove nagrade nagrajencem izročili 10. decembra, na obletnico smrti Alfreda Nobela (1833-1896), po katerem priznanja nosijo ime.

Severna Koreja znova grozi

29. 09. 1999 20.15

Severna Koreja je danes sporočila, ''da bi lahko v primernem trenutku izstrelila raketo in satelit'', čeprav je nedavno obljubila, da bo zamrznila svoj program izstreljevanja balističnih raket, je poročala uradna severnokorejska agencija KCNA.

Pogajanja evangeličanske cerkve z vlado

22. 09. 1999 07.49

Po približno treh letih so se danes na seji mešane komisije ponovno sestali predstavniki evangeličanske cerkve in slovenske vlade. Komisija naj bi uredila nerešena vprašanja med državo in evangeličansko cerkvijo, ki ji po zadnjih podatkih pripada 20 tisoč Slovencev.

Gwyneth pred Madonno - vsaj kar zadeva modo

13. 09. 1999 08.22

Igralka Gwyneth Paltrow - nazadnje smo jo lahko občudovali v Zaljubljenem Shakespearu - sodi med najlepše oblečene slavne osebnosti, česar pa niti slučajno ne bi mogli trditi za Madonno. Tako vsaj ugotavlja ameriška revija People. Na najnovejši lestvici se je dobro odrezal tudi Ricky Martin, medtem ko Madonni dela družbo country pevka Shania Twain.

Van Goghova slika Par čevljev na dražbi

12. 09. 1999 17.24

Edino delo slikarja Vincenta van Gogha (1853-1890), ki je še v zasebni lasti, se bo 6. decembra pojavilo na dražbi hiše Christie's v Londonu. Van Goghova slika Par čevljev, zdaj last nekega beligijskega zbiralca, so namreč v petek po 52 letih ponovno pokazali v javnosti. Nazadnje jo je bilo mogoče videti leta 1947 v Parizu. Pri Christie's so vrednost umetnine ocenili na 1,2 do 1,6 milijona funtov, sodi pa v serijo petih slik z motivom čevljev, ki jih je Van Gogh naslikal med letoma 1886 in 1887, ko je živel s svojim bratom v pariški četrti Montmartre. Javnost je za sliko izvedela šele leta 1943, ko se je družina pisatelja Alberta Aurierja, ki je delo kupila od umetnika samega, odločila, da jo proda.

Zopet spopadi na Vzhodnem Timorju

11. 09. 1999 09.09

Samo nekaj ur po umiku večine predstavnikov misije ZN na Vzhodnem Timorju so pripadniki proindonezijskih milic napadli stavbo misije UNAMET v prestolnici Dili. Nov val nasilja je v nasprotju z izjavami indonezijske vlade, da se je položaj na otoku izboljšal. Nobelov nagrajenec za mir, vzhodnotimorski škof Carlos Felipe Belo, je medtem na srečanju s portugalskim predsednikom Jorgejem Sampaiom in premierom Antoniom Guterresom obtožil indonezijske oblasti genocida in etničnega čiščenja, ZN in Rdeči križ pa je pozval, naj nemudoma pomagajo beguncem. Belo je indonezijsko vojsko obtožil, da pobija civiliste na otoku, in zahteval, naj indonezijskemu obrambnemu ministru Wirantu sodi mednarodno sodišče. Wiranto pa je poudaril, da se je Džakarta pripravljena pogovarjati o napotitvi mednarodnih mirovnih sil na Vzhodni Timor, vendar šele, ko se bodo razmere na otoku umirile.

Izgradnja mariborske zahodne obvoznice

10. 09. 1999 17.29

Minister za promet in zveze Anton Bergauer je danes s sodelavci obiskal Maribor, kjer se je pogovarjal z mariborskim županom Borisom Sovičem in njegovimi sodelavci. Na novinarski konferenci po pogovoru je minister Bergauer dejal, da bosta z županom Sovičem v kratkem podpisala sporazum o izgradnji druge faze zahodne obvoznice okoli Maribora. Pripravljalna dela bodo stekla že to jesen, drugo fazo zahodne obvoznice pa bodo začeli graditi spomladi leta 2000. Finančna sredstva za omenjeno investicijo so že zagotovljena.

Vilenica v roke Pedrettijevi

07. 09. 1999 19.19

V okviru letošnjih mednarodnih prireditev Vilenica '99 (od 8. do 11. septembra) bodo istoimensko mednarodno nagrado Društva slovenskih pisateljev (DSP) v soboto podelili švicarski pisateljici Erici Pedretti.

Kosovska kriza 98/99 na fotografijah

06. 09. 1999 15.18

V prvem preddverju Cankarjevega doma v Ljubljani bodo drevi odprli razstavo novinarskih fotografij Jureta Eržena in Tomija Lombarja, v katerih sta fotoreporterja v minulih dveh letih za vedno ujela tragične podobe vojnega in povojnega dogajanja na nemirnem balkanskem jugu. Razstava s preprostim naslovom Kosovska kriza 98/99 bo na ogled do 16. septembra, v fotografski objektiv ujeti trenutki pa ostajajo v opomin tudi zanamcem.

Jakič proti podaljšanju civilnega služenja vojaškega roka

03. 09. 1999 17.33

Poslanec Liberalne demokracije Slovenije (LDS) Roman Jakič v današnji izjavi za javnost odločno nasprotuje podaljšanju civilnega služenja vojaškega roka in meni, da je nesmiselno iskati vojake med mladimi, ki orožja ne želijo.

Pripadnike Greenpeaca prisilno odstranili

01. 09. 1999 14.09

Pripadnike mednarodne okoljevarstvene organizacije <A HREF=http://www.greenpeace.org/ > Greenpeace</A> iz Slovenije in tujine, ki so zgodaj zjutraj s protestno akcijo preprečili načrtovani začetek prevoza uparjalnika za Nuklearno elektrarno Krško od Razdrtega do viadukta Ravbarkomanda, so morali policisti po več kot enournih neuspešnih pogajanjih prisilno odstraniti. Dvanajst protestnikov so prepeljali na policijsko postajo v Postojni, kjer bodo zoper njih napisali prijave sodniku za prekrške, ta pa naj bi jih predvidoma obravnaval že danes, je povedal Srečko Fras iz OKC Postojna.

V akciji Soča '99 našli 15 granat

30. 08. 1999 14.58

Predstavniki Uprave za zaščito in reševanje ministrstva za obrambo so na današnji novinarski konferenci v naselju Avče ob reki Soči predstavili potek odstranjevanja topovskih granat iz reke Soče. Do sedaj so strokovnjaki v okviru akcije Soča '99 z mesta najdbe izvlekli in do mesta za nadaljnji postopek granat premestili 15 granat. Uničenih je bilo 11 granat, ostale še čakajo na postopek.

Vrsta za oddajo orožja

25. 08. 1999 08.48

Policija v Washingtonu ima te dni res nenavadno nalogo; prebivalcem plačuje po 100 dolarjev za kos orožja in ne sprašuje niti za njegov izvor niti za potrebne dokumente. Ta akcija sodi v sklop programa proti nasilju, ki je bil tako uspešen, da se je policija odločila, da bo poleg načrtovanih 100.000 dolarjev porabila še dodatnih 25.000 dolarjev sredstev, ki so jih zasegli pri aretacijah prekupčevalcev z mamili. Postavili so sedem postojank, kjer poteka odkup orožja, nekatere od njih pa so odprte celo do poznih večernih ur. ''Enostavno ne vidim konca,'' je rekel neki policist, ko je opazoval množico čakajočih. Nekateri so imeli v nakupovalnih vrečkah po več kosov orožja. Nek moški pa je oddal pištolo znamke luger v vrednosti 2800 dolarjev in zanjo ni hotel niti 100 dolarjev.

Klemenčič deveti na Nizozemskem, Murn drugi v Franciji

24. 08. 1999 20.16

Kolesarska dirka po Nizozemski sodi med močnejše večetapne preizkušnje v poletnem času, zato je dosežek Slovenca Zorana Klemenčiča toliko bolj razveseljiv. V prvi etapi s povprečno hitrostjo več kot 40 kilometrov na uro (178 km) je zasedel 9. mesto z istim časom kot zmagovalec, domačin Jeroen Blijlevens.

Praznovanje Marijinega vnebovzetja

15. 08. 1999 10.50

Ob današnjem praznovanju Marijinega vnebovzetja ali velikega šmarna, ki je v Sloveniji tudi praznik na državni ravni, se bo veliko vernikov odpravilo na številne Marijine božje poti in obiskalo romarske cerkve, posvečene Mariji. Slovenska Cerkev bo praznik zaznamovala s slovesnimi maševanji v vseh večjih romarskih središčih po Sloveniji.

Petarde ranile 250 ljudi

15. 08. 1999 10.50

Ob tradicionalni prireditvi Boj s petardami, ki so jo včeraj pripravili v mestu Elx na jugu Španije, je bilo ranjenih 250 oseb. Večina je lažje ranjenih, deset pa so jih s težkimi opeklinami odpeljali v bolnišnico. Mestne oblasti so uporabo petard sicer dovolile, a le v nekaterih delih mesta.

Šesti koncert Glasbenega poletja v Bohinju prestavljen

12. 08. 1999 12.14

Violinist Pierre Amoyal bo v Srednji vasi, nedaleč od Bohinjskega jezera, nastopil 24. in ne 18. avgusta, kot je bilo sprva predvideno, so sporočili organizatorji Glasbenega poletja v Bohinju. Koncert je prestavljen zaradi zdravstvenih težav violinista. Amoyal bo z violončelistom Igorjem Škerjancem in pianistom Vladimirjem Mlinaričem v cerkvi Svetega Martina v Srednji vasi torej koncertiral dan po njihovem ljubljanskem koncertu v okviru 47. mednarodnega poletnega festivala.

Japonski parlament sprejel sveženj zakonov o prisluškovanju

12. 08. 1999 11.02

Japonski parlament, v katerem imajo večino konservativci, je kljub ostrim protestom opozicije danes sprejel sveženj zakonov o prisluškovanju. Največja opozicijska stranka demokratov je skupaj s komunisti in socialdemokrati skušala preprečiti glasovanje in s tem sprejetje spornih zakonov s številnimi predlogi, dolgimi govori in drugimi načini zavlačevanja. Dan prej je bila opozicija neuspešna s predlogom o nezaupnici vlade premiera Keiza Obučija.

Število mrtvih v prometnih nesrečah raste

12. 08. 1999 10.02

Minuli konec tedna je na slovenskih cestah umrlo osem oseb; samo v Slovenski Bistrici so v eni nesreči umrli trije mladi ljudje. Zato, in zaradi vedno večjega števila prometnih nesreč na sploh, je podpredsednik vlade Marjan Podobnik sklical sestanek vseh, ki se v tej državi odgovorni za varnost cestnega prometa.

Uspešno poslovanje banke Vipa

07. 08. 1999 16.47

Bilančna vsota novogoriške banke Vipa je ob polletju dosegla 52,295 milijarde tolarjev in je bila za šest odstotkov višja kot ob koncu leta 1998. Dosežena bilančna vsota predstavlja dva odstotka domačega trga, banko pa po velikosti uvršča na 12. mesto med vsemi slovenskimi bankami.

Polovica prebivalcev indijskega podeželja nepismena

07. 08. 1999 08.25

Po podatkih zadnje študije indijskega nacionalnega sveta za uporabno ekonomsko raziskovanje (NCAER) je polovica prebivalcev indijskega podeželja nepismena, kakih 40 odstotkov prebivalcev pa živi v veliki revščini. Le 43 odstotkov podeželskih domačij ima dostop do osvetljave in le 23 odstotkov jih ima doma pitno vodo. Poročilo je še pokazalo, da gre v povprečju 8 odstotkov podeželskega dohodka za zdravstvo in osnovno izobraževanje. Poročilo temelji na anketi, ki so jo opravili leta 1994 na vzorcu 33.000 podeželskih domačij iz 1765 vasi in 195 okrožij v 12 indijskih zveznih državah. Ustvarjalci poročila so uporabili 90 kazalcev človeškega razvoja, ki predstavljajo različne dimenzije življenjskih standardov, med drugim prihodek, zaposlitev, plače, porabo, pismenost in zdravje. Kakih 16 odstotkov anketiranih sodi v najnižji razred sicer prepovedanega tradicionalnega sistema kast in prejemajo le sedem ameriških centov na dan, naslednjih 18 odstotkov pa na dan zasluži 13 ameriških centov.

Valjavec in Derganc paradna konja

05. 08. 1999 15.39

Slovenska kolesarska reprezentanca do 23 let bo od 12. do 15. avgusta v Lizboni na Portugalskem nastopila na evropskem prvenstvu. Selektor Gorazd Penko je pred odhodom optimističen, vendar poudarja, da bo marsikatera uvrstitev odvisna tudi od dnevne forme tekmovalcev. ''Mislim, da Slovenija sodi med deset najboljših ekip v Evropi in upam, da bomo to dokazali že tam,'' trdi Penko.

Padla prva klapa novega celovečerca Barabe

05. 08. 1999 08.25

V mariborski Pekarni so včeraj začeli snemati nov slovenski celovečerni film z naslovom Barabe režiserja in scenarista Mirana Zupaniča. Za celovečerec Barabe, ki sodi v sklop letošnjega nacionalnega filmskega programa, po predračunu pa je vreden 186 milijonov tolarjev, je predvidenih 54 snemalnih dni, od tega 14 na lokacijah v Mariboru. Film naj bi videli prihodnjo jesen, premierno v štajerski prestolnici.