sodni postopki

11-letna deklica toži državo

14. 10. 2002 00.00

Stojan Jež, predsednik društva Podos, ki se bori za enakopravnost staršev, je v imenu svoje mladoletne hčerke na ljubljansko okrožno sodišče vložil tožbo proti državi, s katero zahteva odškodnino v višini milijarde tolarjev.

Hanžek znova o Molotovu

15. 07. 2002 00.00

Varuh človekovih pravic je znova pozval vse vpletene v sporu v zvezi z Avtonomno cono Molotov, stavbe na Kurilniški ulici 3 v Ljubljani, da uporabijo civilni dialog ter pravna sredstva, ki so jim na voljo.

Aksentijević prispel v Slovenijo

12. 07. 2002 00.00

Potem ko je okrožno državno tožilstvo pred dnevi, zaradi pomanjkanja dokazov, odstopilo od pregona zoper Milana Aksentijevića, je nekdanji general JLA pripotoval na obisk v Slovenijo.

Pogorevc: Dogodek se bo razjasnil

27. 05. 2002 00.00

Marka Pogorevca, generalnega direktorja policije, smo vprašali o dogodku, ko je policist v kraju Lucijin breg pri Mariboru med interveniranjem ustrelil 42-letnega moškega.

Oškodovanje družbenega premoženja

20. 04. 2002 00.00

Agencija RS za revidiranje lastninskega preoblikovanja podjetij je lani vodila 127 postopkov in ob tem ugotovila za okoli 2,6 milijarde tolarjev oškodovanja družbenega premoženja.

Pomembna je kvaliteta in ne hitrost

15. 02. 2002 00.00

SLS bo nasprotovala vstopu v Evropsko unijo, če bo izkupiček pogajanj "izjemno slab", pravi predsednik SLS in kmetijski minister Franci But. Glede pogajanj pa je vendarle optimističen in ne verjame v "črni scenarij".

Nova pravila za nezakonite priseljence v ZDA

07. 02. 2002 00.00

Ameriški pravosodni minister John Ashcroft je napovedal sprejetje novih pravil, po katerih bi skrajšali čas, potreben za izgon nezakonitih priseljencev iz ZDA.

Keber o sporni registraciji zdravil

28. 01. 2002 00.00

Ameriška farmacevtska družba Pfizer, ki toži Urad RS za zdravila, želi doseči začasno prepoved prodaje dveh Krkinih generičnih zdravil. Minister za zdravje Dušan Keber je trdno prepričan, da sodišče ne bo izreklo prepovedi prodaje.

Ferrero-Waldnerjeva je optimistična

12. 10. 2001 00.00

Avstrijska zunanja ministrica Benita Ferrero-Waldner je na nekem javnem simpoziju govorila o razvoju dvostranskih odnosov med Slovenijo in Avstrijo. Glede reševanja odprtih vprašanj je optimistična, nesoglasja pa bodo rešena še pred širitvijo EU, je gotova avstrijska zunanja ministrica.

Zmanjševanje sodnih zaostankov

05. 10. 2001 00.00

Predsednik vrhovnega sodišča Mitja Deisinger je prestavil aktivnosti za zmanjšanje sodnih zaostankov, med njimi tudi posebni projekt Hercules.

Stavbenik pod okriljem Primorja?

12. 07. 2001 00.00

Skupščini gradbenih družb Stavbenik Koper in Primorje iz Ajdovščine bosta jutri, in prihodnji torek, 17. julija, odločali o pripojitvi koprske družbe k Primorju, s čimer bo slednje postalo lastnik Stavbenikovega celotnega premoženja in nosilec vseh dolžnosti in pravic. Zato bo prevzemna družba izdala 96.180 delnic z nominalno vrednostjo 2000 tolarjev za delnico. Menjalno razmerje je že določeno, in sicer bodo delničarji Primorja za eno svojo delnico pridobili 1,6537 delnice koprskega Stavbenika. Pred skupščino delničarjev ima ajdovska družba 53,11-odstotni lastniški delež v Stavbeniku, je povedal generalni direktor Stavbenika Peter Fabiani.

Sodni zaostanki niso posebnost

01. 06. 2001 00.00

Predsednik ljubljanskega okrožnega sodišča Aleš Zalar se je skupaj z Boštjanom Tratarjem z ministrstva za pravosodje in diplomatko Ondino Blokar s slovenskega veleposlaništva pri ZN v New Yorku udeležil konference Komisije Združenih narodov za mednarodno trgovinsko pravo (UNCITRAL), na kateri med drugim posebna delovna skupina pripravlja modelno zakonodajo s področja pomiritve in posredovanja pri reševanju sporov. Zalar je v pogovoru dejal, da se Slovenija, ki je v UNCITRAL opazovalka, konference udeležuje ker še nima nobene razvite oblike alternativnega reševanja sporov s katerimi je "absolutno" preobremenjena. Zalar se je v New Yorku srečal tudi z generalnim konzulom Andrejem Podvršičem, s katerim sta se dogovorila o projektu izobraževalne prakse slovenskih sodnikov na prvostopenjskih sodiščih v New Yorku, kjer bi se seznanili z različnimi programi alternativnega poravnavanja sporov.

Odzivi na Miloševićevo aretacijo

01. 04. 2001 00.00

Vest o aretaciji nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića je sprožila odzive po vsem svetu. Medtem ko večina držav aretacijo pozdravlja, pa obenem poudarjajo, da je to le prvi korak, ki bi moral nekdanjega predsednika privesti v Haag. S haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na ozemlju nekdanje Jugoslavije so sporočili, da vztrajajo pri zahtevi, da se nekdanjega predsednika izroči Haagu.

Sodni red posegel v sodne zaostanke

17. 12. 2000 00.00

Po spremenjenem in dopolnjenem sodnem redu, ki je stopil v veljavo, je spremenjena definicija sodnega zaostanka. To po novem namreč ni več vsaka nerešena zadeva, ki čaka na obravnavo na sodišču, ampak samo tista zadeva, ki ni rešena v določenem roku. Poleg tega novi sodni red uvaja spremenjeno uradno izkaznico sodnikov in sodnega osebja, sodišča pa bodo postala tudi nekoliko bolj državotvorna, saj bodo na sodiščih vedno visele slovenske zastave, sodišča pa bodo opremili tudi z napravami za nadzor dogajanja na sodišču. Z definiranjem sodnega zaostanka se bo slovensko sodstvo lahko pokazalo v navidezno precej boljši luči kot do sedaj. Okrožno sodišče v Ljubljani bo imelo tako zaostanke samo še na pravdnem oddelku, pa še ti bodo minimalni.

Skupščina SCT v senci terjatev upnikov

30. 07. 2000 10.50

V prostorih GZS bo jutri skupščina delničarjev SCT, ki je v preteklih tednih močno razburkala duhove med družbo SCT in njenimi upniki. SCT naj bi po nekaterih podatkih upnikom dolgoval več sto milijonov mark. Nekateri upniki, ki sestavljajo upniški odbor, napovedujejo prihod na skupščino, saj se želijo po besedah predsednika upniškega odbora Jožeta Mačka iz družbe Ozelot neposredno seznaniti s sprejetimi sklepi. Sicer pa se bodo delničarji SCT na skupščini seznanili z lanskimi poslovnimi rezultati, poleg tega pa bodo odločali o razdelitvi dobička, nekaterih spremembah statuta in imenovanju revizorske hiše za leto 2000.

Bizjak o delu sodišč

21. 03. 2000 21.57

Težave, ki spremljajo uveljavljanje človekovih pravic, so posledica slabega delovanja države, je kot uvod v razpravo o letnem poročilu varuha človekovih pravic za leto 1998 dejal Ivo Bizjak. Poslanci, ki so bili s poročilom razmeroma zadovoljni, pa so kot največjo slabost izpostavili prav področje pravosodja.

Ustavnost Pukšičeve komisije

09. 02. 2000 21.45

Parlamentarne preiskovalne komisije so bile danes prav zaradi Pukšičeve komisije pod drobnogledom Ustavnega sodišča. To je ocenjevalo, ali sta zakon in poslovnik o parlamentarni preiskavi v skladu z ustavo.

Bruselj sprožil postopek proti Franciji

04. 01. 2000 20.27

Evropska komisija je na luxembourško Evropsko sodišče poslala tožbo proti Franciji, ker ta ni odpravila embarga na uvoz britanske govedine. Sodni postopki so dolgotrajni, tako da bi utegnili pred dokončno razsodbo preteči tudi do dve leti.

Putin zaščitil Jelcina in njegovo družino

01. 01. 2000 10.59

Vršilec dolžnosti ruskega predsednika Vladimir Putin je včeraj podpisal odlok, ki zagotavlja zaščito nekdanjemu predsednika Borisu Jelcinu in članom njegove družine, so sporočili iz Kremlja.