solarne

So sončne elektrarne rešitev naraščajočih cen elektrike tudi v gospodarstvu?

20. 03. 2022 00.15

Gospodarstvenikom se ponujata dva načina vlaganja v sončne elektrarne

Lara Topol o komandni sobi NEK ter energetski in jedrski prihodnosti: 'Vsi lahko mirno spite'

06. 03. 2022 07.42

Lara Topol je mlada inženirka, ki v jedrski elektrarni v Krškem dela kot vodilna inštruktorica za usposabljanje obratovalnega osebja elektrarne. Priznava, da zaposleni v komandni sobi jedrske elektrarne v vsakem trenutku čutijo odgovornost, ki jim je zaupana. Med množico lučk in stikal ter kar nekaj zasloni smo se z njo v simulatorju komandne sobe v NEK pogovarjali o pripravljenosti osebja na morebitne izzive, o prihodnosti jedrske energije in o nekaterih napačnih predpostavkah o tej vrsti energije, ki krožijo v družbi. Prepričana je, da prehod v brezogljično družbo brez jedrske energije ni mogoč, razen če smo pripravljeni sprejeti drastične spremembe življenjskega sloga. Razkrila pa je tudi, ali rada gleda filme, ki temeljijo na jedrski nesreči v Černobilu.

Kitajsko goro Taihang prekrili s solarnimi paneli

02. 02. 2022 10.04

Na gori Taihang, v kitajski provinci Hebej, so zasnovali prav poseben projekt. Na gori so zaradi velikih, neuporabljenih površin in želje po promociji čistejše energije namestili solarne panele. Pričakuje se, da bo zmogljivost sistemov, ki svetlobo pretvarjajo v električno energijo, dosegla 321 megavatov na leto. Približno 78 odstotkov sistema je priključenega na nacionalno električno omrežje.

Slovenca, ki bosta v dveh letih objadrala svet

09. 01. 2022 11.27

"Potovanje okoli sveta so bile moje sanje od trenutka, ko sem prvič kupil svojo jadrnico dobrih 10 let nazaj," pravi Peter Kočjaž. V tem času je nabiral milje in pridobival izkušnje, veliko je bral in iskal raznorazne informacije o jadranju. Kot pravi, se za takšno potovanje ne odločiš kar čez noč, saj je potrebno kar nekaj priprav. Z Natalijo Ogrinc sta se na pot, ki se je začela septembra, pripravljala več kot leto dni. V manj kot 14 dneh sta prečkala Atlantik in nam zaupala, kaj sta doživela v prvih štirih mesecih dogodivščine.

'Samo z obnovljivimi viri energije ni mogoče doseči energetske neodvisnosti Evrope'

27. 10. 2021 07.00

Kako se bo Evropska unija spopadla z rastočimi cenami energije in posledicami, ki jih dražja elektrika, plin, goriva prinašajo za vsakega od nas, za podjetja? Neenotno, je odgovor, ki smo ga slišali po izrednem sestanku ministrov EU za energijo, ki ga je sklical infrastrukturni minister Jernej Vrtovec. Da bi morali biti ukrepi na ravni Evropske Unije odločnejši, najglasneje zahteva Španija, ki ob podpori Francije zahteva ločitev cen elektrike od trga plina.

Kako nas pred soncem varujejo kreme za sončenje?

04. 07. 2021 17.33

V poletnih mesecih več časa preživljamo na prostem. Čeprav ima sonce tudi dobre učinke – greje nas in nam pomaga tvoriti D-vitamin – se zaradi tega ni treba namerno sončiti, opozarjajo strokovnjaki. Sonce namreč povzroča poškodbe kože, ki se lahko razvijejo v kožnega raka. Zato se mu, če je le mogoče, izogibajmo med 10. in 17. uro. V vsakem primeru pa se zaščitimo s sredstvom za sončenje. Kako nas pravzaprav varujejo tovrstne kreme in kako jih je najbolje uporabljati?

'Če vnetnih, luščečih se sprememb ne zdravimo, lahko vodijo v kožnega raka'

29. 05. 2021 17.13

Kožni rak je najpogostejša oblika raka pri človeku. Njegova značilnost je, da je povezan s sprožitelji, denimo s prekomernim sončenjem oziroma izpostavljanjem UV-žarkom. Najpogostejše oblike so na obrazu, čelu, pleši, uhljih, ramenih in zgornjih okončinah, torej na delih, ki so najbolj izpostavljeni soncu. Večina oblik kožnega raka je ozdravljiva, sploh če ga zgodaj odkrijemo in zdravimo. Dermatologi zato svetujejo: opazujmo kožo in jo, ker se bliža topli del leta, zavarujmo pred soncem.

Uspelo je tudi Kitajski, njihov rover Žurong pristal na površju Marsa

15. 05. 2021 10.29

Nasin Perseverance je dobil družbo. Na površju Rdečega planeta je po treh mesecih v Marsovi orbiti uspešno pristal kitajski rover Žurong. Iskal bo sledi življenja, preučeval kamenje in podnebje. Kitajska pa je s tem postala šele druga država na svetu, ki jih je uspel ta podvig.

Če ne bomo 'pozdravili bolne Zemlje', grozijo višje cene in pomanjkanje hrane

25. 01. 2020 10.42

S planeta smo izbrisali 83 % divjih sesalcev, polovico rastlinstva in drastično posegli v kopenske in morske ekosisteme. Milijonu vrst grozi izumrtje. Izguba biotske pestrosti je eno najhujših tveganj, ki grozi človeštvu. Ljudje in gospodarstvo smo namreč ’krvavo’ odvisni od narave. Svetovni gospodarski forum je izračunal, da je več kot pol svetovnega BDP odvisnega od narave in njenih virov. Zdaj je na potezi gospodarstvo, ki ima ključno vlogo pri ’zdravljenju bolne Zemlje’.

Na Ljubljanici predstavili solarni čoln, prvi v Sloveniji in Evropi

28. 09. 2019 08.17

Naša politika je sprta, midva pa dokazujeva, da Slovenci in Hrvati lahko sodelujemo, v smehu povesta Saša Mandžić in Marko Sušanj, ko na Ljubljanici predstavita inovacijo, kakršne Slovenija in Evropa doslej nista poznali – solarno električno plovilo. Da je čoln povsem neslišen in okolju prijazen, plovba z njim pa prijetna, smo se prepričali tudi mi.

Slovenec bi s kolesarjenjem Amsterdam oskrboval z elektriko

08. 12. 2018 11.53

Zakaj ne bi energije, ki jo vsakodnevno ustvarijo kolesarji, pretočili v električno in z njo razsvetlili ulice, ali oskrbovali gospodinjstva? To je ideja projekta S-Park, ki ga je s sodelavcem zasnoval Blaž Verhnjak, Slovenec, ki živi v Amsterdamu. Njun projekt pa je že požel veliko zanimanje podjetij, pa tudi lokalnih oblasti in le še vprašanje časa je, kdaj bo zaživel.

Solarna kolesarska steza proizvaja elektriko za več gospodinjstev

21. 11. 2018 06.00

Ena od rešitev, ki bi zmanjšala onesnaževanje okolja je tudi večja uporaba solarne energije. V Nemčiji so tako postavili in uradno odprli prvo solarno kolesarsko stezo, ki je namesto iz asfalta sestavljena iz panelov, ki izkoriščajo sončno energijo. Ti proizvajajo elektriko za več gospodinjstev, prav tako pa zagotavljajo, da kolesarji ne bodo imeli težav s poledico.

Med čakanjem na avtobus v Domžalah vas ne bo več zeblo

02. 09. 2018 10.54

Domžale so prve v Sloveniji dobile moderno solarno avtobusno postajo, kjer si boste lahko med čakanjem na avtobus napolnili izpraznjen telefon, prebrali informacije o vremenu ali prometu in se celo pogreli v mrzlih zimskih dneh. Opremljena pa je tudi z defibrilatorjem.

Nasa preložila izstrelitev sonde proti Soncu

11. 08. 2018 12.01

Ameriška vesoljska agencija Nasa je preložila izstrelitev sonde z imenom Parker, ki bi morala kot prva vstopiti v Sončevo korono. Razloga za preložitev še niso sporočili.

Energetska prihodnost Slovenije: brez jedrske elektrarne in zemeljskega plina ne bo šlo

01. 06. 2018 07.00

Stranke obljubljajo davčne olajšave za vozila z alternativnimi pogonskimi viri, energetsko sanacijo stavb, več okoljskih inšpektorjev in večjo samozadostnost Slovenije z energetskimi viri.

Mini helikopter odhaja na Mars: 'Visoko tveganje z možnostjo velike nagrade'

12. 05. 2018 15.34

Nasa bo na Mars poslala mini helikopter, da bi preizkusila obnašanje tovrstnih plovil v ozračju tega planeta. Kot so sporočili, bodo helikopter namestili na robotsko vozilo Mars 2020. Helikopter naj bi imel vse potrebno za delovanje v ozračju rdečega planeta.

Zaradi vesoljskih smeti bi lahko škodo utrpela tudi celotna človeška populacija

19. 02. 2018 06.30

Človeštvo smeti ne ustvarja le na trdnih tleh in v oceanih, ampak smo kar precej zasmetili tudi prostor nad našimi glavami. Rešitev vsekakor ni v omejevanju uporabe vesolja, bilo pa bi dobro, da vse države sledijo istim smernicam za odstranjevanje objektov iz orbite, potem ko se njihova življenjska doba konča, je poudaril Holger Krag iz Evropske vesoljske agencije.

Dva od sedmih planetov v nenavadnem sistemu Trappist najverjetneje primerna za razvoj življenja

24. 01. 2018 10.28

Model o planetih okoli zvezde Trappist-1 kaže, da ima morda kar šest od sedmih na površju vodo - tekočo ali v obliki ledu, na enem je mogoče celo ocean. Planeti imajo tudi potreben vir toplote. Je to dvoje tudi dovolj, da se je tam razvilo življenje, kakršnega poznamo na Zemlji?

Prvi slovenski nano satelit: 'Smo prvi v Evropi s takšno tehnološko rešitvijo, zato tudi podpora s strani ESA'

18. 11. 2017 10.49

Prvi slovenski nano satelit bi lahko v vesolje poletel že konec prihodnjega leta, najverjetneje z evropsko nosilno raketo Vega. Okoli pet kilogramov težki nano satelit nameravajo utiriti v orbito na višini 500 do 600 kilometrov nad Zemljo, kjer bo opravil od 14 do 16 obhodov planeta na dan v smeri od juga proti severu.

VIDEO: Na Soncu nova pega, s premerom več kot 120.000 kilometrov

13. 07. 2017 13.44

Nasini strokovnjaki so na površini Sonca odkrili novo sončno pego, večjo od Zemlje. Po prvih ocenah je dovolj velika, da bi lahko povzročala solarne nevihte, ki lahko vplivajo tudi na motnje na Zemlji. Pega po prvih ocenah hitro raste, kako pa se bo razvijala v prihodnje, pa je zaenkrat še nemogoče napovedati.

Po Evropi rastejo vetrnice, solarne elektrarne, pri nas pa nova plinsko-parna elektrarna

18. 03. 2017 18.58

Ljubljana bo dobila novo plinsko-parno elektrarno, ki bo delovala na zemeljski plin. Investitor je občinsko podjetje Energetika, naložba pa je težka 130 milijonov evrov. Okoljevarstveniki opozarjajo, da gre Slovenija s tem v napačno smer – gradi nove toplarne na fosilna goriva, medtem ko po Evropi rastejo vetrnice, solarne elektrarne in toplarne na lesno biomaso.

Se vlada zaveda prednosti obnovljivih virov energije? Zakaj vztrajno išče način subvencioniranja TEŠ?

07. 03. 2017 13.02

Veliko prahu sta minule dni dvignila novela energetskega zakona in iskanje načina subvencioniranja Termoelektrarne Šoštanj. Nevladne organizacije od vlade zahtevajo, da s fosilnih goriv preusmeri pozornost v obnovljive vire energije. ''V Sloveniji od 2013 ni bilo postavljene niti ene nove vetrnice, sončnih elektrarn pa je bilo postavljenih zanemarljivo malo,'' so opozorili.

Zvezdniki, ki se borijo za naš planet: 'Samo zato, ker se bomo pretvarjali, da podnebnih sprememb ni, te ne bodo izginile.'

03. 03. 2017 05.46

Hollywoodski zvezdniki so pogosto polni besed o pomembnosti skrbi za okolje, pridno reciklirajo, a se nato usedejo na svoje zasebno letalo in preletijo pot, ki bi jo z lahkoto prevozili z avtomobilom. Med njimi pa so vendarle tudi takšni, ki jih niso le besede, temveč se aktivno borijo za čistejši planet in boljši jutri. Kdo so največji okoljski aktivisti med zvezdniki?

Smeti čedalje večja težava in nevarnost tudi v vesolju: satelit se mora umikati, da ne bo trčenja

25. 01. 2017 09.59

Obstaja resno tveganje, da eden izmed satelitov trči v vesoljsko smet. Zato so se pri Evropski vesoljski agenciji odločili za manever izogibanja. Pri Esi poudarjajo, da je v nekaterih orbitah že toliko smeti, da so na točki preloma.

'Zagotovo sodi širitev podjetja Tesla med investicije, za katere si prizadevajo številne evropske države.' Tudi Slovenija?

25. 11. 2016 06.30

Bi Slovenija lahko bila dobra lokacija za gigatovarno, ki jo namerava Tesla graditi v Evropi? Ali si pristojno ministrstvo kakorkoli prizadeva tovarno ''pripeljati'' v našo državo? Elektrifikacija prometa je sicer eden ključnih stebrov energetskega koncepta Slovenije, ki je v pripravi. Kako pa je z energijo, pridobljeno iz obnovljivih virov?

VIDEO: Vinilke in futurizem združena v prvem lebdečem gramofonu na svetu

12. 10. 2016 15.01

Slovenci se znova lahko pohvalijo z inovativno idejo. Ekipa MAG-LEV Audio je namreč razvila prvi lebdeči gramofon na svetu. ''Ideja, zakaj ne bi vinilka lebdela v zraku je bila na začetku malo nenavadna, ampak le dokler nismo kupili levitatorja in ugotovili, da je to dejansko mogoče.''

VIDEO: Zadnje ure Rosette: sonda se bo pridružila Philaeju na površju kometa

29. 09. 2016 06.30

Misija Rosetta se je v zgodovino vpisala s pristankom landerja Philaeja na kometu 67P/Čurjumov-Gerasimenko novembra 2014. Pristanek je bil sicer precej ponesrečen, a vendar je lander zbral zanimive podatke. Zdaj se končuje tudi misija orbiterja, ki odšteva zadnje ure pred strmoglavljenjem …

VIDEO: Juno pred pragom negostoljubnega velikana Jupitra: kakšne skrivnosti bo razkrila?

03. 07. 2016 06.30

Juno se bliža svojemu novemu domu - planetu Jupitru. A planet bo za sondo s svojo radiacijo zelo negostoljuben. Sonda bo v 20 mesecih skušala zbrati kar se da največ podatkov o atmosferi, magnetskih poljih, jedru ...

VIDEO: Projekt Nou Camp Nou vreden 420 milijonov, sprejel bo 105 tisoč gledalcev

21. 04. 2016 18.50

Katalonski nogometni velikan Barcelona je predstavil načrte za prenovo svojega stadiona. Na stadionu, ki se bo imenoval Nou Camp Nou, bo po prenovi lahko tekme spremljalo kar 105 tisoč gledalcev, ponašal pa se bo s posebno fasado, ki bo odprta oziroma steklena.

VIDEO: Pa naj kdo reče, da to ni največja 'umetnina' na našem nebu

04. 11. 2015 12.39

Nasa je tokrat poskrbela tudi za umetniške duše. Objavila je pol ure dolg visokoresolucijski posnetek nam najbližje zvezde, ob katerem človek z lahkoto vsaj za trenutek pozabi na vsakdanje skrbi. Vabljeni k ogledu največje "mojstrovine" našega osončja.