sončnih

Sončna elektrarna v Dekanih: če bodo vztrajali s projektom, sledi ustavna presoja zakona

10. 04. 2024 19.20

Nov zakon, ki med drugim omogoča tudi lažje umeščanje sončnih in vetrnih elektrarn v prostor, je že na preizkušnji. V Dekanih pri Kopru so se uprli nameri Soških elektrarn, ki želijo tam postaviti sončno elektrarno z močjo osem megavatov. Domačine so najbolj razjezili prav poenostavljeni postopki, ki so iz odločanja o postavitvi takšnih objektov izključili lokalno skupnost. Če projekta ne bodo ustavili, napovedujejo tudi ustavno presojo zakona.

Sončne elektrarne obvezne na objektih s strehami nad 1000 m2

10. 04. 2024 09.32

Uredba o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije prinaša poenostavitev in pohitritev postopka in omogoča povečanje kapacitet za pridobivanje energije, je na novinarski konferenci povedal minister za naravne vire in prostor Jože Novak. Pojasnil je tudi pravila glede obvezne, mogoče in dopustne postavitve sončnih elektrarn.

V ZDA si bodo lahko ogledali zgodovinski sončni mrk

06. 04. 2024 07.00

V Mehiki, Združenih državah Amerike in Kanadi bo 8. aprila znova viden popolni sončni mrk. Letošnji pojav pa je zgodovinskega pomena, saj bo naslednji mrk v ZDA viden šele čez 20 let. Tokratni bo viden tudi z veliko večjega območja.

Marec nadpovprečno topel in namočen

05. 04. 2024 09.42

Po delnih in še ne povsem preverjenih podatkih je bil letošnji marec izjemno topel in nadpovprečno namočen. Število sončnih ur je bilo manjše od dolgoletnega povprečja, so sporočili iz Agencije Republike Slovenije za okolje (Arso). Po nekoliko hladnejših dneh se je nad Evropo začela širiti nova pošiljka afriškega zraka, ki bi nam lahko prinesla rekordno visoke temperature za prvo polovico aprila.

Za sončne elektrarne za gospodinjstva na voljo 14 milijonov evrov

02. 04. 2024 18.44

Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo v veljavni načrt razvojnih programov 2024–2027 uvrstila projekt samooskrbe z električno energijo za gospodinjstva. Predvideno je sofinanciranje sončnih elektrarn za individualno in skupnostno samooskrbo. Na voljo bo 14 milijonov evrov nepovratnih sredstev.

Obvezne sončne elektrarne na strehah, večjih od 1000 kvadratnih metrov?

28. 03. 2024 21.55

Vlada je izdala uredbo o podrobnejših pravilih urejanja prostora za umeščanje fotonapetostnih naprav in sprejemnikov sončne energije. Z njo želi dodatno spodbuditi uporabo sončne energije, ki se hitro krepi. Med drugim bi bila postavitev sončnih elektrarn ob nekaterih izjemah obvezna na objektih s strehami, večjimi od 1000 kvadratnih metrov.

HSE vrnil dodatnih 75 milijonov evrov državne pomoči

27. 03. 2024 10.00

Holding Slovenske elektrarne (HSE) je državi kot del povračila naknadnega vplačila kapitala iz decembra 2022 vrnil dodatnih 75 milijonov evrov. Skupaj so tako državi vrnili 417 milijonov evrov od 492 milijonov evrov naknadnih vplačil. Preostalih 75 milijonov evrov bodo po napovedih vrnili do konca tega leta.

Na večerjo v kaotične Atene bi povabil Davida, Victorio in Trumpa

25. 03. 2024 06.00

Benjamin Verbič je marsikaj. Je profesionalni nogometaš. Junak, čigar gol je slovensko nogometno reprezentanco popeljal na Euro 2024. Sin in oče. Obiskali smo ga v Atenah, četrti postojanki v njegovi bogati nogometni karieri. Doživel je že marsikaj. Poleg standardnih vzponov in padcev, ki jih preživi vsak uspešen nogometaš, tudi vojno v Ukrajini, nenadejane selitve in bolečo ločitev. Sprejel nas je v svoj dom in z ustvarjalci oddaje 'Vsi za naše!' podelil utrinke iz svojega vsakdana v kaotičnih Atenah.

Kdo so 'naši' nogometaši? Odgovor bo marsikoga presenetil

24. 03. 2024 07.10

Nogomet ponuja veliko. Strast, povezanost, pripadnost, željo, disciplino, pritisk, veselje in globoko razočaranje. Na žalost pa se okoli njega prepogosto zadržuje tudi veliko negativnih občutkov. Z enim od njih smo se srečali pred odhodom v Atene na snemanja nove oddaje Vsi za naše!, ki vam bo od ponedeljka naprej na voljo na POP TV in VOYO po Masterchefu.

Arsenovič z Golobom o razvojnem zaostanku: 'Mi se razvijamo, a počasneje'

19. 03. 2024 15.40

Predsednik vlade Robert Golob in mariborski župan Saša Arsenovič sta se po več prestavitvah sestanka srečala v Ljubljani. Po županovih besedah sta ugotovila, da razvojnega zaostanka Podravja in drugih regij ni mogoče rešiti le z ustreznejšim financiranjem lokalnih skupnosti, "ampak da bo treba narediti dosti večje in širše premike".

Vse, kar morate vedeti o solarnih panelih

19. 03. 2024 00.15

Sončna energija postaja ključ do trajnostne in nizkoogljične prihodnosti, naraščujoče cene elektrike pa nas še dodatno spodbujajo, da postanemo samooskrbni. Vse več ljudi zato razmišlja o solarnih panelih – enostavni rešitvi, ki deluje okolju prijazno in pripomore k nižjim položnicam.

Kam za 1. maj in poletje ? V prekrasno ŠPANIJO!

18. 03. 2024 00.15

Naj si bo raziskovanje čudovitih mest in prekrasne pokrajine ali uživanje na plaži - Španija je popolna destinacija za nepozabne počitnice v vseh letnih časih in prva izbira letošnje pomladi in poletja!

S kampanjo do večje osveščenosti o pomenu obnovljivih virov energije

05. 03. 2024 13.51

Ob svetovnem dnevu varčevanja z energijo in trajnostnega odnosa do okolja, ki ga obeležujemo v sredo, ministrstvo za okolje, podnebje in energijo začenja trimesečno kampanjo o pomenu obnovljivih virov energije kot naravni danosti Slovenije. Cilj je obnovljive vire približati ljudem in izpostaviti njihovo vlogo pri razogljičenju energetike.

Obdrži sonce na varni strani: za melanomom na leto zboli 610 Slovencev

04. 03. 2024 20.24

Letošnji teden boja proti raku poteka pod geslom 'Obdrži sonce na varni strani' in v ospredje postavlja kožni melanom, ki velja za najbolj nevarno obliko kožnega raka. Zaradi njega letno umre 125 Slovencev, čeprav 90 odstotkov primerov lahko preprečimo. Za zgodnje odkritje je ključno poznavanje in redno opazovanje kože, opozarjajo strokovnjaki.

Globalne emisije ogljikovega dioksida v 2023 na novi rekordni ravni

01. 03. 2024 11.56

Izpusti ogljikovega dioksida iz proizvodnje energije so se lani na globalni ravni glede na leto prej povišali za 1,1 odstotka na 37,4 milijarde ton in znova dosegli rekordno raven, je sporočila Mednarodna agencija za energijo (IEA). Rezultat je med drugim posledica izjemno sušnega poletja in posledično večje rabe fosilnih goriv.

Sončna elektrarna se še vedno izplača

19. 02. 2024 09.07

Znižajte svoje račune z viški električne energije

Helena Blagne po Tajski na delovni oddih v Avstralijo: Tukaj je prelepo

12. 02. 2024 15.02

Helena Blagne si po napornem decembru prvi mesec leta večinoma privošči počitek. Kot ljubiteljica vročine se tako pogosto odpravi v tople kraje, izjemno pogosto je na njenem seznamu obisk Tajske, ki jo obožuje. Nič drugače ni bilo niti letos, le da se tokrat po dopustu ni vrnila v Slovenijo, temveč je odletela na drug konec sveta. Ustavila se je namreč še v Avstraliji.

Italijani v boj s Kitajci

11. 02. 2024 17.11

Italija je še ena evropska država, ki je najavila velika vlaganja v proizvodnjo sončnih panelov. Proizvajali bodo za tri gigavate sončnih panelov. S 100 milijonov evrov težko državno injekcijo se bo eno največjih energetskih podjetij na stari celini, državni Enel, na Siciliji skušalo upreti kitajskim proizvajalcem. Ti so z dampinškimi prijemi preplavili tržišče s poceni, a konkurenčnimi izdelki. Toda – ali je sploh mogoče dobiti bitko in vsaj doseči azijsko konkurenco? V minulem letu je to, boleče, spoznalo že več evropskih proizvajalcev.

Geologi zaradi padavin opozarjajo na povečano nevarnost zemeljskih plazov

10. 02. 2024 07.38

Slovenija bo danes vremensko razdeljena na dva dela. Na vzhodu bo večji del dneva suho, skozi oblake se bo lahko prebilo tudi nekaj sončnih žarkov, zahodno polovico države pa bodo po krajšem premoru že do sredine dneva spet zajele padavine. Snežilo bo le v visokogorju. Pozno popoldne in zvečer se bo dež okrepil in razširil nad večji del države. Ob tem geologi opozarjajo na povečano nevarnost za nastanek zemeljskih plazov in reaktivacijo že obstoječih, predvsem v zahodni Sloveniji.

Od zime so močnejši, bodo tudi od dežja?

09. 02. 2024 14.12

Organizatorji letošnjih pustnih povork zaskrbljeno zrejo v nebo. To je večinoma že posivelo, oblaki pa bodo iz dneva v dan postajali težji, dokler ne bodo prav ob koncu tedna na zemljo spustili debelih dežnih kapelj. Če bo teh preveč, bodo ponekod karnevalske povorke žal odpadle oziroma bodo potekale v okrnjeni izvedbi. Ponekod, na primer v Cerknici, bodo o tem odločili šele v zadnjem trenutku. Škoromati bodo ranljivo opremo skušali zaščiti s polivinilom, na Hrušici pri Jesenicah pa nameravajo nostalgična 80. leta obuditi ne glede na vreme.

Komisija za nadzor javnih financ zaradi Golobove odsotnosti prekinila sejo

07. 02. 2024 10.03

Komisija DZ za nadzor javnih financ ni razpravljala o poslovanju podjetja Star Solar v lasti premierja Roberta Goloba s podjetji v državni lasti, saj je predsednik Jernej Vrtovec (NSi) zaradi Golobove odsotnosti sejo prekinil. Kot je dejal, razprava brez premierjeve prisotnosti ni smiselna. Pričakuje, da se je bo v tretje vendarle udeležil.

Zgodovinska prelomnica: Globalni izpusti CO2 so končno začeli upadati

03. 02. 2024 17.20

Rekordna proizvodnja električne energije iz zelenih virov, jedrske energije ter sončne, vetrne in hidroenergije– naj bi v naslednjih treh letih pokrila vso dodatno rast svetovnih potreb. Mednarodna agencija za energijo v naslednjih treh letih napoveduje celo dvakratno letno stopnjo rasti v primerjavi z dosedanjimi trendi. Energetski preobrat, ki ga narekuje Kitajska, pa ima manjšo lepotno napako, saj bo napovedan padec emisij v naslednjih nekaj letih po pričakovanjih stroke premajhen, da bi lahko občutneje pozitivno vplival na vse bolj uničujoče posledice podnebnih sprememb.

Mraz, megla in brezvetrje: pri Trstu zabeležili izredno redek pojav

01. 02. 2024 08.54

Te dni je na tisoč metrih nadmorske višine topleje kot pri tleh. Temu pravimo temperaturni obrat, ki je precej izrazit in ki je kriv tudi za to, da dihamo s trdnimi delci bolj onesnažen zrak. Tako ni nič neobičajnega, da vsako jutro strgamo led s svojih jeklenih konjičkov in opazujemo ledene kristale na pomrznjenih zelenicah, na snežni odeji pa se lesketa srež. Ni pa običajno, da je te dni zamrznila gladina Jadranskega morja, o čemer poročajo iz sosednje Italije.

Evropska solarna industrija pred zlomom, Kitajska si mane roke

31. 01. 2024 16.20

Gradnja sončnih elektrarn v Evropi je tudi lani podirala rekorde. Vsak dan so namestili dodatnih 306.000 solarnih panelov in tako dodali za skoraj 60 gigavatov dodatnih kapacitet. A v luči te nepretrgane rasti se evropski proizvajalci fotovoltaike soočajo z vse večjim izzivom – kitajsko konkurenco. Izdelki z Daljnega vzhoda so za tretjino cenejši, štiri velika evropska podjetja se soočajo z likvidnostnimi težavami. Evropska komisija pa želi, da bo do leta 2030 kar 40 odstotkov vseh sončnih panelov, nameščenih v EU, proizvedenih znotraj unije.

Japonska sonda na Luni 'oživela' in nadaljuje misijo

29. 01. 2024 16.09

Japonska sonda na Luni je po tednu dni ponovno začela delovati, potem ko so ob njenem pristanku zaznali težave z sončnimi celicami, ki niso proizvajale energije.

Za Kreto in Rodos do 30 % popusta

29. 01. 2024 00.15

Bi letošnje poletje preživeli v Grčiji? Razkrivamo, katera grška otoka imate največje popuste do 30 % za rezervacije do 31.1.

Za nekatere se poleti končuje obdobje poceni omrežnin

28. 01. 2024 12.27

Omrežninska reforma, ki bo v veljavo stopila prvega julija letos, za odjemalce, ki bolj obremenjujejo omrežje, pomeni konec nizkih položnic. A se bo strošek omrežnine na letni ravni za večino, kot kažejo tudi naši izračuni, nekoliko znižal. Toda tudi to obdobje se bo najkasneje konec leta 2026 končalo, takrat bodo namreč zaradi posodobitve elektro omrežja primorani dvigniti tarife. Medtem se je končalo obdobje, ko so lahko investitorji nameščali sončne elektrarne po sistemu neto meritev. V stroki pričakujejo tudi do 80-odstotni padec zanimanja.

Na izbiro le drage rešitve

26. 01. 2024 06.14

V razvoju elektroenergetskega sistema zeva 30-letna luknja. V tem času ni bilo ustreznih razvojnih načrtov, pravi eden najbolj izkušenih energetikov pri nas, profesor Ferdinand Gubina. Zeleni energetski prehod je neizbežen, Termoelektrarni Šoštanj, ki naj bi v naslednjem desetletju skupaj z velenjskim Premogovnikom pridelala dve milijardi evrov izgube, se očitno izteka čas, pri tem pa še zmeraj ni jasno, kako bo država pokrila luknjo. "Če smo se odločili za zeleni prehod, bo položnica višja. Druge poti ni," dodaja Uroš Blažica.

Skupina Gen s tremi milijardami prihodkov in 205 milijoni čistega dobička

25. 01. 2024 11.00

Skupina Gen je po prvih ocenah lani ustvarila 2,97 milijarde evrov prihodkov, kar je 28,9 odstotka manj kot predlani. Čisti dobiček je znašal 204,5 milijona evrov, potem ko je leto prej 23,6 milijona evrov.

Hotel Delfin v Izoli pripravljen na novo sezono

23. 01. 2024 00.15

Pogovor z Milošem Milivojevićem, direktorjem hotela Delfin