sončeve

So nas ekstremni vremenski dogodki v zadnjih tednih pripeljali do točke brez vrnitve?

02. 08. 2021 07.30

V letošnjem letu ekstremnega vremenskega dogajanja po svetu zares ne manjka. Medtem ko se v zahodni in srednji Evropi že več tednov soočajo s hudimi neurji in poplavami, na Češkem je ob koncu junija pustošil celo tornado, se le kakšnih 1000 kilometrov južneje, v Turčiji in na Siciliji spopadajo z obsežnimi požari, ki so posledica hude suše in vročine na tem območju. Še v mnogo večjem obsegu požari divjajo v Sibiriji, medtem ko se je na Grenlandiji po nekaterih podatkih v preteklem tednu stalila rekordna količina snega. Taki dogodki so zelo zaskrbljujoči, saj lahko pripeljejo do t. i. pozitivne povratne zanke ali učinka domin, ki podnebne spremembe le še pospeši.

Kotički v Sloveniji, kjer se lahko ohladimo

28. 06. 2021 11.47

Po znosnejših dneh ob koncu tedna bo vroč afriški zrak, ki se širi proti našim krajem, znova poskrbel za hudo vročino. Zato bodo v teh dneh pogoste misli – kako se ohladiti? Dobre osvežitve namreč ne bo zagotovilo niti morje, saj se po podatkih Arsa njegova temperatura približuje 30 stopinjam Celzija. Vse toplejše postajajo tudi celinske vode, a imamo v naši državi kar nekaj kotičkov v naravi, ki nam lahko olajšajo prebroditi vročino. Predstavljamo nekaj predlogov.

Ljudje po svetu opazovali delni sončni mrk, viden tudi iz Slovenije

10. 06. 2021 07.22

Iz Slovenije je bil danes viden kolobarjasti sončni mrk. Astronom Andrej Guštin iz zavoda Cosmolab je pojasnil, da se je delni mrk v Ljubljani začel ob 11.54, končal pa ob 13.11. V sredini mrka ob 12.32 je bil viden tudi s prostim očesom. Sončni mrk so opazovalci spremljali tudi drugod po svetu, ponekod je bila vidljivost res dobra.

Začetek koledarske pomladi bo hladen in vetroven, marsikje bo tudi rahlo snežilo

19. 03. 2021 07.00

Tri tedne po meteorološki se v soboto dopoldne začenja še koledarska pomlad, a vreme ob njenem začetku ne bo nič kaj pomladno. Pričakujemo večinoma oblačno in marsikje vetrovno vreme, v večjem delu Slovenije bo prehodno tudi rahlo snežilo. Količina padavin sicer ne bo velika, a kljub temu lahko ponekod zapade nekaj centimetrov snega. V nedeljo se bo delno zjasnilo. V prihodnjem tednu bo sončno in postopno topleje.

Znanstveniki razvozlali 2000 let staro skrivnost

13. 03. 2021 07.00

Mednarodna ekipa znanstvenikov je končno razvozlala 2000 let staro skrivnost. Bronasta naprava iz časa starih Grkov, ki so jo pred natančno 120 leti našli na dnu morja, je najstarejši, morda celo prvi računalnik v zgodovini človeštva. Novodobna tehnologija je omogočila, da so napravo, ki je po dveh tisočletjih razpadla na kar 80 koščkov, znova sestavili in napravili repliko. In za kaj so prvi računalnik uporabljali? Naprava je osupljivo natančno prikazovala gibanje planetov, do dneva natančno je lahko napovedala sončeve in lunine mrke. Gre za eno najpomembnejših zgodovinskih odkritij, ki priča, da so bile te stare civilizacije veliko bolj napredne, kot smo si sprva predstavljali.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?

02. 01. 2021 17.43

Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Je tudi vam sončni zahod vzel dih? Miklavž že peče piškote

23. 11. 2020 20.11

Družbena omrežja so preplavile fotografije čudovitega sončnega zahoda, ki smo ga lahko občudovali. Ko nebo konec novembra in v začetku decembra ob koncu dneva zažari v rožnatih odtenkih, ljudsko izročilo pravi, da Miklavž peče piškote.

Umrl je kantavtor Martin Lumbar, glas Kekčeve pesmi

09. 11. 2020 18.31

Preminil je skladatelj, pevec, instrumentalist in učitelj glasbe Martin Lumbar, so sporočili z družinskega kroga. "Ati, lepo potovanje ti želim, se vidimo v naslednjem življenju," je na Facebooku zapisal njegov sin. Lumbar je širši javnosti poznan, ker je kot osemletni deček leta 1963 v filmu 'Srečno, Kekec!' odpel Kekčevo pesem.

Najbližje fotografije naše zvezde razkrile 'taborne ognje' na Soncu

16. 07. 2020 14.54

Prve fotografije satelita Solar Orbiter, ki se je Soncu sredi junija približal na 77 milijonov kilometrov ter tako posnel najbližje fotografije naše zvezde v zgodovini, so blizu površja razkrile miniaturne sončeve izbruhe, poimenovane 'taborni ognji' na Soncu.

Prvi dnevi koledarskega poletja prinašajo več sonca in temperature do 30 stopinj

20. 06. 2020 10.45

V meteorološkem poletju smo že skoraj tri tedne, nocoj ob 23. uri in 44 minut pa se začenja še koledarsko poletje. Čeprav nam vreme trenutno še ne daje občutka poletja, se bo to kmalu spremenilo, saj se bo višinsko jedro hladnega in vlažnega zraka, ki je bilo v preteklih dneh vzrok za nestabilnost ozračja, pomaknilo proti vzhodu in izgubilo vpliv na vreme pri nas. Najtoplejša dneva v prihodnjem tednu bosta ponedeljek in torek, ko bomo v najtoplejših krajih izmerili okoli 30 stopinj Celzija.

Zakaj so ohladitve v letošnji pomladi tako pogoste?

17. 04. 2020 06.45

Spomladi so značilne hitre vremenske spremembe, ki pa so letos še posebej izrazite. Tako smo bili v tem tednu deležni že tretje močnejše ohladitve v letošnji pomladi in rastline so bile v večjem delu Slovenije spet v ledenem primežu. Sicer ni bilo tako mrzlo kot pred dvema tednoma, ko smo marsikje izmerili najnižje aprilske temperature v zadnjih desetletjih, se je pa vegetacija v tem času pospešila in sadno drevje je postalo občutljivejše na mraz. Žal nas po nekaj zelo toplih dneh v prihodnjem tednu čaka nova občutna ohladitev.

Dosegla nas je fronta s padavinami, meja sneženja se spušča

30. 03. 2020 09.57

Že drugič v enem tednu se nad naše kraje širi mrzla zračna masa iznad območja polarnega kroga. Prehod hladne fronte spremljajo manjše padavine, meja sneženja se je ponekod spustila do nižin. Predvsem v višjih legah je zapihal okrepljen severovzhodni veter, na Primorskem burja, ki se bo zvečer še krepila in bo na izpostavljenih mestih v sunkih presegala hitrost 100 kilometrov na uro. Zaradi nizkih temperatur bodo rastline predvsem v sredo in četrtek, ko se bo veter polegel, spet na preizkušnji.

Zakaj se Slovenija segreva dvakrat hitreje od svetovnega povprečja?

06. 03. 2020 07.00

Podnebje se zaradi človekove dejavnosti v zadnjih 150 letih spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Skupaj z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, a podnebne spremembe se ne dogajajo v vseh delih sveta enako hitro. Nasini podatki kažejo, da se je povprečna temperatura zraka v zadnjih 150 letih najbolj dvignila na širšem območju Alp, v osrednji Aziji, Braziliji, Kanadi in na Arktiki. Zakaj ravno na teh območjih?

Bližamo se minimumu Sončeve aktivnosti, bo naslednja zima zato končno bolj podobna zimi?

07. 02. 2020 06.00

Že od sredine leta 2018 je aktivnost Sonca zelo nizka in letos bomo zelo verjetno dosegli minimum v številu Sončevih peg med cikloma številka 24 in 25. Čeprav zelo spremenljiva Sončeva aktivnost nima velikega vpliva na globalno temperaturo, se iz podatkov v preteklosti vidi, da so bile zime blizu Sončevega minimuma v Evropi in Sloveniji nekoliko hladnejše od dolgoletnega povprečja.

Čudoviti biserni oblaki in nastanek ozonske luknje

27. 09. 2019 06.00

Septembra se nad Antarktiko pojavljajo biserni oblaki, ki se zaradi uklona Sončeve svetlobe leskatajo v čudovitih mavričnih barvah. Za razliko od običajnih oblakov, ki nastajajo na višinah do 10 kilometrov, se ti oblaki nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko pomembnejši pri vsakoletnem stanjašnju ozonske plasti.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?

27. 06. 2019 13.07

Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Nad Slovenijo so se spet razbesnele nevihte s točo

21. 06. 2019 07.00

V nestabilnem ozračju so po državi spet nastajale močnejše nevihte, ki so jih spremljali nalivi, sunki vetra in toča. Ta je klestila ponekod v osrednji Sloveniji. Še bolj pestro vremensko dogajanje pričakujemo ob koncu tedna, ko bodo nevihte z nalivi zajele večji del države. Agencija RS za okolje je izdala oranžno opozorilo.

Od kod sončnim vzhodom in zahodom rdeča barva?

06. 06. 2019 18.10

Sonce, sonce in še enkrat sonce. Tako bi lahko na kratko strnili napoved za prihodnje dni. Zaradi sončne pripeke in nevarnega ultravijoličnega sevanja so v poletnih mesecih za aktivnosti na prostem najbolj primerne jutranje ali večerne ure, ki zaradi čudovitih sončnih vzhodov in zahodov za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva. Ste se že kdaj vprašali, od kod sončnim vzhodom in zahodom taka barva?

Prvi dnevi koledarske pomladi nam prinašajo mrzla jutra in tople popoldneve

20. 03. 2019 06.30

Ob 22. uri in 58 minut bo nastopilo enakonočje, s katerim se bo na severni polobli začela koledarska pomlad. Ta letni čas je poln nepredvidljivih vremenskih razmer, a nas bo vsaj v začetku razvajal s soncem in ob popoldnevih s prijetnimi temperaturami. Le jutra bodo sprva še zelo hladna, z možnostjo pozebe ponekod na Primorskem.

Slovenija ena od držav, kjer bo mogoč ogled super krvave Lune

20. 01. 2019 07.00

Ponoči si bo na nebu mogoče ogledati redek nebesni pojav, super krvavo Luno. To je kombinacija popolnega luninega mrka in 'super Lune', ki nastane, ko je to nebesno telo najbližje Zemlji in zato videti večje in svetlejše kot sicer. Pojava ne gre zamuditi, čeprav se bo treba odpovedati jutranjemu spancu, saj bo naslednji šele leta 2021.

Ali nizka Sončeva aktivnost pomeni hudo zimo?

06. 12. 2018 17.30

Letošnje leto si bomo zapomnili po vremenski pestrosti. V začetku leta smo se soočali tako z obilnim sneženjem in nizkimi temperaturami, kasneje pa z vročino in številnimi neurji, jesen so zaznamovale novembrske poplave in vetrolom. Edini vir energije za vse vremenske procese na Zemlji je Sonce, ki je trenutno zelo blizu minimuma svoje aktivnosti. Kaj to pomeni za zimo?

Kako taljenje arktičnega ledu vpliva na vreme po svetu?

04. 10. 2018 19.00

Temperatura na Zemlji je vse višja, kar je posledica toplogrednih plinov, ki jih spuščamo v ozračje. Eden najbolj očitnih pokazateljev globalnega segrevanja ozračja je arktični morski led, ki se vsako zimo poveča in vsako poletje skrči v odzivu na spremembe temperature, sončno obsevanje in veter. Krčenje arktičnega ledu ima velik vpliv na vremenske vzorce po svetu.

Z enakonočjem vstopamo v koledarsko jesen

22. 09. 2018 15.58

Tri tedne po meteorološki se v noči iz sobote na nedeljo začenja še koledarska jesen. Ta letni čas je poln nepredvidljivih vremenskih razmer, ki so nam v preteklosti prinesle že vse od indijanskega poletja pa do snega in mraza. Svetli del dneva se na začetku jeseni najhitreje krajša. Jutri bo od sončnega vzhoda do zahoda minilo tri minute manj kot danes.

Kaj so vzroki za nastanek ozonske luknje?

20. 09. 2018 17.26

V zadnjih desetletjih je veliko govora o ozonu, ki ima pomembno vlogo v naravnem sistemu. Na Antarktiki se septembra pojavljajo biserni oblaki, ki se za razliko od običajnih oblakov nahajajo precej višje, na višini okoli 20 kilometrov. Zaradi uklona Sončeve svetlobe se lesketajo v čudovitih mavričnih barvah in ne vplivajo na vreme, so pa zato toliko bolj pomembni pri nastanku ozonske luknje nad Antarktiko. Zakaj?

Megla, zvesta spremljevalka jesenskih dni. Kako nastane?

06. 09. 2018 09.00

Pogosta spremljevalka jesenskih dni je megla, ki nas v tem letnem času pogosto prikrajša za kakšno uro dopoldanskega sonca. September je po številu dni z meglo primerljiv z ostalimi jesenskimi meseci. Če v avgustu v Ljubljani povprečno beležimo šest meglenih dni, ta številka v septembru naraste že na dvanajst.

Prihajata lunin mrk stoletja in najsvetlejši Mars v zadnjih 15 letih

25. 07. 2018 11.00

V petek zvečer bomo priča izjemni predstavi na nebu – popolnemu luninemu mrku, ki bo tokrat prav poseben, saj bo najdaljši v tem stoletju. Za dodatno poslastico na nebu bo poskrbel še Mars, ki bo v tisti noči najsvetlejši v zadnjih petnajstih letih.

Po lep razgled v hribe

14. 06. 2018 17.08

Tiste, ki se poleti odpravljate v hribe, zagotovo zanima, kako daleč bo segal razgled. Vidljivost je zelo pomembna tudi v letalskem, ladijskem in cestnem prometu. Slaba vidljivost ob kombinaciji z neprilagojeno hitrostjo je pogosto vzrok prometnih nesreč.

Slovenija upravičeno dežela na sončni strani Alp

19. 04. 2018 17.08

Slovenija z okoli dva tisoč sončnimi urami na leto spada med bolj osončene države v Evropi in ji lahko upravičeno rečemo dežela na sončni strani Alp. Sončno sevanje je edini vir energije na Zemlji, ki žene vremenske procese, z njegovo energijo pa bi v samo nekaj urah lahko pokrili letno potrebo po energiji na svetu.

Od kod čudovite barve sončnih vzhodov in zahodov?

28. 09. 2017 19.17

Po spremenljivem začetku tedna se je vreme ustalilo in spet lahko občudujemo sončne vzhode in zahode, ki zaradi palete toplih barv za marsikoga predstavljajo najlepši del dneva.

VIDEO: Na Soncu nova pega, s premerom več kot 120.000 kilometrov

13. 07. 2017 13.44

Nasini strokovnjaki so na površini Sonca odkrili novo sončno pego, večjo od Zemlje. Po prvih ocenah je dovolj velika, da bi lahko povzročala solarne nevihte, ki lahko vplivajo tudi na motnje na Zemlji. Pega po prvih ocenah hitro raste, kako pa se bo razvijala v prihodnje, pa je zaenkrat še nemogoče napovedati.