sončnega

Beblerjeva indonezijska zbirka v Slovenskem etnografskem muzeju
13. 07. 1998 13.35
Od 16. julija do 18. oktobra bo v Slovenskem etnografskem muzeju na Metelkovi 2 v Ljubljani na ogled t. i. Beblerjeva indonezijska zbirka. Razstavo pod naslovom Iz dežele sončnega sijaja in mesečevih senc bosta ta četrtek ob 20. uri slovesno odprla veleposlanik Indonezije v Republiki Sloveniji Sumaryo Suroyokusumo in državni sekretar v ministrstvu za kulturo Silvester Gaberšček. Z razstavo daje Slovenski etnografski muzej (SEM) javnosti na vpogled del svojih bogatih zbirk, obenem pa bo to priložnost za pogled v začasno preurejene prostore razstavne hiše.

Napved za sosednje pokrajine 12
12. 06. 1998 08.43
Danes bo spremenljivo do pretežno oblačno z občasnimi plohami ali nevihtami. Več sončnega vremena bo ob Jadranu. Jutri bo prevladovalo sončno vreme. Zjutraj bo po nekaterih nižinah megla ali nizka oblačnost.

Napoved za sosednje pokrajine11
30. 05. 1998 09.43
Spremenljivo oblačno bo s krajevnimi plohami ali posameznimi nevihtami. Več sončnega vremena bo ob Jadranu. Jutri bo tudi drugod razmeroma sončno, plohe bodo redke.

Zvezdni prah povzroča klimatske spremembe
27. 05. 1998 07.53
Večina znanstvenikov, ki se ukvarjajo z raziskavami ozračja, danes meni, da so klimatske spremembe na Zemlji posledice počasnega prerazporejanja sončne toplote po površini planeta, do katerih prihaja zaradi cikličnih variacij v obliki Zemljine orbite. Stanley Dermott, predsednik oddelka za astronomijo na floridskem vseučilišču v Gainesvilleu, in Stephen Kortenkamp, doktor znanosti in član znanstvenega društva na inštitutu Carnegie v Washingtonu, pa sta nedavno razvila teorijo, po kateri obsežne spremembe v Zemljinem ozračju, ki utegnejo trajati tudi več milijonov let, nastajajo zaradi kopičenja vesoljskega prahu v zemeljski atmosferi, ki najverjetneje nastaja zaradi trčenj asteroidov v vesolju. Kot v zadnji številki revije Science piše ameriška agencija USIA, medplanetarni prah morda predstavlja dodaten dejavnik, ki povzroča spremembe ozračja in pospešuje izumiranje vrst. Znanstvenika sta izračunala, da vsako leto na Zemljo pade skoraj 30 milijonov kilogramov prašnih delcev iz oblakov, ki krožijo okrog Sonca in v notranjem delu sončnega sistema. Izdelala sta tudi model tokov prašnih delcev za zadnjih 1,2 milijona let in odkrila, da do največjega strujanja prihaja približno vsakih 100.000 let, kar se približno ujema z variacijami ekscentričnosti Zemljine orbite, ki ima podobno frekvenco. "Stalna rast tako velikih količin prahu lahko povzroči obsežne spremembe v ozračju na Zemlji, ki lahko traja tudi več milijonov let", je poudaril Dermott.

Sončni mrk bo najbolj viden v Romuniji
23. 05. 1998 10.49
V Romuniji se že veselijo zadnjega sončnega mrka v tem tisočletju. Mrk, ki bo nastopil 11. avgusta 1999, naj bi v Romunijo privabil več kot 500.000 radovednežev oziroma trikrat več, kot je to državo turistov obiskalo lani. Takrat bo luna za dve minuti in 23 sekund popolnoma prekrila sonce.

Vrtanje nosu ob sabatu prepovedano
12. 01. 1998 08.41
Rabin Ovadia Josef, duhovni vodja vplivne izraelske stranke Šas, je prepovedal vrtanje nosu ob sabatu. Kot piše časnik Yediot Aharonot, je rabin omenjeno odločitev razglasil med pridigo v Izraelu, ki so jo preko satelitov lahko spremljali Judje v Izraelu in v tujini. Josef je pojasnil, da je vrtanje po nosu prepovedano, ker si lahko človek ob tem iz nosnice pomotoma izpuli tudi kakšno dlačico, s tem pa bi kršil zapovedi, ki med sabatom - ta traja od sončnega zahoda v petek do sončnega zahoda v soboto - prepoveduje kakršnokoli britje, puljenje ali striženje las. Verska stranka Šas ima deset sedežev v izraelskem parlamentu.

Vremenska napoved za Slovenijo
31. 12. 1997 08.46
Danes bo zmerno do pretežno oblačno, več sončnega vremena bo v vzhodnih krajih. Ponekod bo pihal jugozahodni veter. Jutri bo v severovzhodnih krajih delno jasno, drugod zmerno, predvsem v zahodnih krajih tudi pretežno oblačno. Najnižje jutranje temperature bodo od -1 do 4, na Gorenjskem do -3 in ob morju okoli 5, najvišje dnevne od 2 do 8 stopinj C.

Začetek ramadana
30. 12. 1997 09.29
V večini arabskih držav Bližnjega vzhoda se je danes začel muslimanski verski praznik ramadan, ki traja mesec dni, v tem času pa verniki od sončnega vzhoda do sončnega zahoda ne smejo jesti, piti, kaditi niti imeti spolnih odnosov. V Saudovi Arabiji so opozorili priseljence, ki niso muslimani, da utegnejo biti izgnani, če ne bodo spoštovali pravil ramadana. Irak in sultanat Oman pa sta sporočila, da se bo v teh dveh državah ramadan začel v sredo, ker ni videti nove lune, ki določa začetek meseca koledarja hedžre. Danes je prvi dan 1418. ramadana prav tako v Egiptu, Libiji, Sudanu, Jordaniji, Libanonu, Siriji, Palestinski avtonomni oblasti in vzhodnem Jeruzalemu ter petih zalivskih državah. Napoved je presenetila Egipčane, ki so začetek ramadana pričakovali jutri. Iran, šiitska dežela, ki pa sledi različnemu koledarju kot ostale muslimanske države, do danes še ni objavil nobene uradne napovedi, po prvotnih izračunih pa naj bi se ramadan začel 1. januarja.

Brez napora za islandske muslimane
28. 12. 1997 12.55
Majhna muslimanska skupnost na Islandiji letos res ne bo imela težav ob praznovanju ramadana. V najsevernejši prestolnici na svetu namreč sonce te dni vzide šele okoli 11.30, zaide pa že ob 15.30, pa še v tem času je tako nizko, da ostane skrito za okoliškimi hribi.