sončni sistem

'Potrebujemo konkreten zeleni preboj, ne le javnih nastopov!' Kateri kandidat ga bo zmogel?
21. 10. 2022 06.00
Kakšno vlogo bo prevzel novi predsednik republike pri podnebnih spremembah? Klimatolog in okoljski ekonomist Aljoša Slameršak pravi, da se morajo politiki najprej izobraziti, njegove izkušnje namreč kažejo, da vladajoči pogosto ne poznajo niti osnov podnebne fizike in se ne zavedajo posledic političnih potez. So se predsedniški kandidati pripravljeni poučiti? Kdo verjame v podnebne spremembe in kako bodo prispevali k zeleni preobrazbi?

Ali jemljete vsa prehranska dopolnila, ki jih vaše telo potrebuje?
19. 10. 2022 00.15
Prehranska dopolnila predstavljajo koncentriran vir določenega hranila ali kombinacijo različnih hranil.

Sončne elektrarne na ključ za samooskrbo in postavitev sončne elektrarne
07. 10. 2022 09.14
Sončne elektrarne na ključ so ugodne. Sončna elektrarna za samooskrbo pretvarja sončno energijo v električno. Postavitev sončne elektrarne delno krije Eko sklad

Velikan Jupiter najbližje Zemlji v zadnjih 59 letih
25. 09. 2022 13.09
V ponedeljek zvečer bomo v primeru lepega vremena na nebu lahko nekoliko bolj od blizu uzrli Jupiter, saj bo prvič po 59 letih od našega planeta oddaljen 'le' 590 milijonov kilometrov. Izza obzorja se bo na vzhodu prikazal ob času sončnega zahoda. Ker bo v istem času tudi v t. i. opoziciji, bo videti še svetlejši in večji kot sicer.

Prihaja obdobje retrogradnega Merkurja, izkoristimo ga v svoj prid
08. 09. 2022 12.17
Prihaja obdobje retrogradnega Merkurja, ki vpliva predvsem na komunikacijske procese. V tem času se je zato bolje izogibati resnim pogovorom in čas izkoristiti za samorefleksijo. Tretje letošnje obdobje retrogradnega Merkurja se bo zaključilo 2. oktobra. Najbolj ga bodo občutila astrološka znamenja tehtnice, ovna in dvojčka.

Brežan napovedal večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki
31. 05. 2022 14.49
Pred člani odbora DZ za infrastrukturo, okolje in prostor se je uspešno predstavil kandidat za ministra za okolje in prostor Uroš Brežan. Med drugim je napovedal novelo nedavno sprejetega novega zakona o varstvu okolja, večjo samozadostnost pri ravnanju z odpadki, sprejem podnebnega zakona ter strateški načrt za reševanje stanovanjske problematike.

'Pomembno je tudi vsako vaško smučišče, ki ima vlečnico'
09. 05. 2022 06.06
12 let je minilo, odkar je bila v Sloveniji zgrajena zadnja večja žičniška naprava. Ko je lani na starega leta dan gospodarsko ministrstvo sporočilo, da bodo razvezali 33-milijonski mošnjiček za sofinanciranje novih, so si mnogi pomeli roke. Toda nekaj mesecev pozneje so upravljavci smučišč še vedno v negotovosti. Prijavilo se jih je 12, priglasili pa so za 80 milijonov evrov investicij. Še vedno ni jasno, kdo bo denar dobil, če sploh. Medtem pa iz ozadja mahajo tudi tisti hribčki, na katerih so prve zavoje delale cele generacije bodočih ljubiteljev belih strmin.

Prvi hotel v vesolju naj bi se odprl že leta 2025
06. 05. 2022 13.08
Prebujanje v elegantni hotelski sobi s pogledom na sončni sistem bi lahko predstavljalo prihodnost potovanj, vsaj če bo kaj besede pri tem imelo vesoljsko podjetje Orbital Assembly. Podjetje s sedežem v ZDA je namreč razkrilo nove informacije in koncept za svojo idejo o vesoljskem hotelu, katerega načrti krožijo že od leta 2019.

'Cilj teh volitev je slovo od avtoritarnega režima'
22. 03. 2022 06.00
Nov družbeni dogovor, osnovan na vrednotah spoštovanja, svobode in odgovornosti, 10 milijardni investicijski cikel za zeleni preboj in zdravstveno reformo v volilnem programu obljublja Robert Golob z Gibanjem Svoboda. Na volilnem kongresu pa so delegati LMŠ Marjanu Šarcu mandat predsednika podaljšali še za en mandat, ta obljublja dostopne in kakovostne zdravstvene oskrbe, cene energentov, ukrepe za gospodarsko rast. Oba pa sta v oddaji 24UR ZVEČER v pogovoru z Urošem Slakom poudarila, da je skupni cilj leve sredine, da na volitvah doseže toliko glasov, da bi lahko sestavila stabilno vlado.

Vitamina C in D: z boljšo kakovostjo do boljšega učinka
06. 12. 2021 00.15
Vsak dan veliko slišimo o zaščiti zdravja z umivanjem rok, bolj malo pa o tem, kako poskrbimo, da bo naš imunski sistem bolj učinkovit in še bolj odporen. Tukaj imamo v mislih predvsem gibanje in prehrano, posledično pa tudi preskrbo z vitamini. Tudi stroka je že potrdila, da bi se število sodobnih kroničnih bolezni precej zmanjšalo, če bi bili bolje preskrbljeni z vitamini, predvsem z vodotopnim vitaminom C in v maščobi topnim vitaminom D.

Je usoda Termoelektrarne Šoštanj in rudnika zapečatena z letom 2033?
01. 12. 2021 06.00
Tretjino slovenske elektrike z uporabo premoga proizvede Termoelektrarna Šoštanj oziroma Teš. Tisti Teš, ki je postal sinonim za korupcijo zaradi netransparentne gradnje šestega bloka, prežete s hišnimi preiskavami. Za šesti blok smo plačali 1,4 milijarde evrov, pet let kasneje pa se dogovarjamo o opustitvi rabe premoga zaradi podnebnih zavez, zaprtja rudnika in posledično tudi termoelektrarne. Ogroženih pa je 1.400 delovnih mest.

Po 90 letih prenova male hidroelektrarne na Hublju
17. 11. 2021 16.50
Družba Soške elektrarne je začela prenavljati malo hidroelektrarno na reki Hubelj v Ajdovščini. Prenovo je najbolj potreboval glavni cevovod, ki je bil poškodovan zaradi nenehnega drsenja terena, del od 4,4 milijona evrov vredne investicije pa bo namenjen tudi prenovi same strojnice v hidroelektrarni.

BLOG: Sjögrenov sindrom
17. 10. 2021 07.00
Sjögrenov sindrom je avtoimuna bolezen, pri kateri imunski sistem napada lastno tkivo, ker ga prepozna kot tujek. Pri Sjögrenovem sindromu telo napade predvsem žleze z zunanjim izločanjem (solzne žleze, žleze slinavke, žleze v koži, sluznici prebavil in dihal).

Michelinove zvezdice, (ne)dosegljive sanje kuharskih mojstrov
23. 09. 2021 19.39
Težje kot pridobiti jo je obdržati, so lani poudarjali vsi kuharski mojstri, ko so se na slovenskih tleh prvič okitili z Michelinovimi zvezdicami. Letos pa se lahko pohvalijo, da so zvezdice obdržali prav vsi. In ne samo to – Slovenija je postala bogatejša za še eno restavracijo najvišjega razreda, v elitno druščino je namreč vstopilo še Gostišče Grič, kjer ustvarja chef Luka Košir. Najboljša restavracija na sončni strani Alp še naprej ostaja Hiša Franko, ki je pod taktirko kuharske mojstrice Ane Roš obdržala dve zvezdici.

Nasina sonda z dragocenim tovorom začela dolgo pot domov na Zemljo
11. 05. 2021 07.43
S skorajda pol kilograma dragocenega tovora na krovu je Nasina sonda Osiris Rex 'prižgala' motorje in začela dolgo pot nazaj proti Zemlji. Vse od leta 2018 je sonda krožila okrog starodavnega asteroida Bennu, oktobra lani pa na njem pristala in zbrala skoraj pol kilograma kamnin in prahu.

Proti Marsu poletele tri misije, asteroidni prah prispel na Zemljo. Kaj nas čaka v 2021?
02. 01. 2021 17.43
Leto 2020 je Zemljo zaznamovala pandemija koronavirusne bolezni, a za raziskovanje vesolja je bilo leto za nami v marsičem prelomno. Medtem ko se je življenje na Zemlji zaustavilo, so znanstveniki proti Marsu poslali tri misije, odkrili sledi fosfina v oblakih, ki obdajajo Venero, in uspešno pripeljali prah s 300 milijonov kilometrov oddaljenega asteroida Ryugu. Že februarja letos nas čakajo novi dosežki – misije Združenih arabskih emiratov, ZDA in Kitajske bodo dosegle rdeči planet.

Pogačar, Roglič, Dončić, Dragić, Gajser in drugi junaki 'koronske krize'
31. 12. 2020 08.16
Športno leto 2020 je imelo v Sloveniji dva izrazita pola. Na eni strani je bila "koronska kriza", ki je grozila, da bo ustavila in uničila vse športno dogajanje. Na drugi so bili slovenski športni junaki, ki so se z velikimi uspehi uprli novi "koronski realnosti" in poskrbeli, da bo leto 2020 v spominu ostalo predvsem po lepem.

Kako lahko okrepimo svoj imunski sistem?
06. 12. 2020 19.11
Za dober imunski sistem je ključna zdrava in uravnotežena prehrana. S hrano namreč telo lahko dobi vsa potrebna hranila v ustreznih količinah. Izjema je vitamin D, ki ga je v zimskih mesecih smiselno nadomeščati s prehranskimi dopolnili. Kako še lahko poskrbimo za optimalno delovanje imunskega sistema?

Asteroidni prah z Ryuguja že na Zemlji, kapsula pristala v avstralski puščavi
06. 12. 2020 10.29
Asteroidni prah je na Zemlji. Japonska sonda Hajabusa 2 je nad avstralsko puščavo uspešno odvrgla kapsulo z dragocenim tovorom, ki bi po mnenju znanstvenikov lahko pomagal odgovoriti na vprašanja o izvoru življenja na Zemlji. Sonda pa se podaja nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti.

Po 6 letih in 6 milijardah kilometrih se sonda z asteroidnim prahom vrača domov
04. 12. 2020 17.47
Šest let in tri dni po začetku misije, ki je poslala Hayabusa-2 na 300 milijonov kilometrov oddaljen asteroid, se japonska sonda naposled vrača domov. A z dragocenim tovorom na krovu - delci asteroida, ki ga je odvzela z Ryuguja. Kapsulo z asteroidnim prahom bo spustila nad avstralsko puščavo, sonda pa se bo zatem podala nadaljnjim podvigom (in asteroidom) naproti.

Imejte sonce vedno na svoji strani, poskrbite za dovolj vitamina D
29. 10. 2020 00.15
Vitamin D ali sončni vitamin je edini vitamin, ki ga telo lahko proizvede samo (endogena sinteza), saj se pod vplivom sončnih žarkov tvori v koži. V našem telesu deluje kot hormon, ki ima receptorje v skoraj vseh celicah človeškega telesa in spodbuja prepisovanje več kot 200 različnih genov. Vpliva na številne življenjsko pomembne funkcije: ureja presnovo kalcija in fosfata, omogoča mineralizacijo kosti ter izboljšuje naravno odpornost. Zato je vse življenje nepogrešljiv za razvoj ter obnavljanje kosti in zob in za boljše delovanje imunskega sistema.

Država je zadnji dom zgradila pred 15 leti, na posteljo čaka 12.300 starostnikov
16. 06. 2020 06.00
Domovi za starejše pokajo po šivih, na dom čaka 12.300 Slovencev, takoj bi ga potrebovalo od 1200 do 1500 starostnikov. Novega doma država ni zgradila že 15 let, še vedno ni znana usoda napol zgrajenih domov v Vrtojbi in Osilnici. Tako država stavi na koncesionarje, še ta mesec bodo razpisali nove koncesije za 1100 mest, ki pa so zaradi nadstandardnih zgradb četrtino dražji od javnih domov. Ključni problemi, ki jih politika do epidemije ni slišala – kadrovska in prostorska podhranjenost v domovih in prenizke plače.

Med Slovenci v karanteni v Dolgi vasi sedem okuženih
30. 03. 2020 06.04
V Sloveniji velja prepoved gibanja zunaj meja občine – vladni odlok ob tem določa nekaj izjem, kot so prihod na delo, opravljanje kmetijskih dejavnosti in nego družinskih članov. Upokojenci lahko nakupujejo le še od 8. do 10. ure zjutraj, ta termin pa je rezerviran še za invalide in nosečnice. Pri nas imamo 26 novih okužb s koronavirusom (skupno 756), hospitaliziranih pa je 118 ljudi.

Kako je trenutno na Kitajskem: Prispevek Slovenca v Pekingu
18. 03. 2020 17.25
Na Kitajskem sem nekajkrat na leto, tudi zato, ker je moja žena iz Pekinga. Nazadnje sem se vrnil v Slovenijo konec lanskega leta, preden so prišle ven informacije o virusu v Vuhanu. Par dni nazaj, preden se je letališče v Ljubljani zaprlo, pa sem se vrnil v Peking. Zadnji moment, bi se reklo. Na Kitajskem so se zdaj stvari umirile, v Evropi se pa vse šele začenja.

Podčufarova čaka na potni list, za Slovenijo morda že na Pokljuki
30. 12. 2019 08.03
Nekdanja ruska biatlonka Olga Podčufarova čaka na razplet prošnje za slovensko državljanstvo. Če se bo postopek odvil po hitrem scenariju, bo za Slovenijo nastopila že na letošnjem svetovnem pokalu na Pokljuki, ki bo na Rudnem polju med 22. in 26. januarjem.

Direktor Nase: Pluton je planet
27. 08. 2019 09.30
Status Plutona je znova postavljen pod vprašaj, potem ko je šef ameriške vesoljske agencije Nasa Jim Bridenstine povedal, da vztraja pri prepričanju, da je Pluton, kljub vsemu, planet na robu našega osončja.

Lekarna Ljubljana v centralni informacijski sistem vključila 32 od 52 enot
09. 08. 2019 19.02
Lekarni Ljubljana do konca delovnega dne še ni uspelo v centralni informacijski sistem vključiti vseh 52 enot. Do poznega popoldneva so delovanje vseh lekarniških storitev omogočili v 32 enotah. Glede na dosedanje aktivnosti načrtujejo, da bodo druge enote vključili v soboto, so sporočili iz zavoda.

'Pozabljamo na sedem milijonov mrtvih'
21. 07. 2019 07.44
"Nekoč sem bil aktivist za obnovljive vire energije. Ampak to so bili časi, ko nisem globoko razmišljal o energetskih vprašanjih. Bil sem del tako imenovane progresivne opcije in ljudje iz teh krogov so religiozno verjeli, da so obnovljivi viri naša energetska prihodnost. Potem pa sem se zakopal v študij in ugotovil, da obnovljivi viri energije žal niso primerna rešitev za industrijsko družbo."

V Shirazu ne točijo shiraza
02. 05. 2019 06.57
Potovanje po Iranu je potovanje skozi zgodovino. Včasih se zdi, da je v vsakem Irancu malo Šeherezade, in vsak dan potovanja vstopiš v eno od 1001 zgodbe, ki se nikoli ne končajo. Kajti na preprosto vprašanje, kakšno glasbo radi poslušajo, začnejo odgovor s: "Pred 600 leti, v obdobju dinastije ... "

Japonska sonda uspešno pristala na asteroidu
22. 02. 2019 06.52
Japonska sonda je uspešno pristala na 300 milijonov kilometrov oddaljenem asteroidu. Tu naj bi zbrala vzorce in jih pripeljala nazaj na Zemljo. Iskala naj bi sledi o izvoru življenja, na Zemljo pa se bo vrnila leta 2020.