sosede

Potres v Sloveniji čutile tudi sosede; velika gmotna škoda
12. 04. 1998 09.07
V Astronomsko-geofizikalnem observatoriju na Golovcu so po še neuradnih podatkih za STA povedali, da je imel potres, ki je nekaj pred 13. uro danes zatresel Slovenijo, epicenter v okolici Bovca in Kobarida. Potres je imel jakost 5,5 stopnje po Richterjevi lestvici oziroma 7. do 8. stopnje po Mercallijevi lestvici. Sporočili so tudi, da je cesta Bovec-Kobarid odprta v eni smeri, cesta na Predel pa je zaprta. Kot je poročala italijanska državna televizija RAI, je bilo potres čutiti tudi v Istri in večjih predelih severovzhodne Italije. Po podatkih hrvaške tiskovne agencije Hine pa po vsem zahodnem delu Hrvaške. Potres so po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA čutili tudi po vsej Avstriji, najbolj na Koroškem, pa tudi v Zgornji Avstriji in na Dunaju. Nemška tiskovna agencija dpa pa je poročala, da je potres zatresel tudi okolico Muenchna. Tuje agencije o škodi ne poročajo. Radio Slovenija je pred tem poročal, da je potresni sunek trajal petnajst sekund. Po prvih podatkih je bila ena oseba poškodovana, žrtev pa potres ni zahteval. Kasneje je Radio Slovenija poročal, da naj bi potres zahteval eno človeško življenje, kar pa še ni uradno potrjeno. Oseba naj bi umrla zaradi srčne kapi iz strahu. Potres pa je zahteval zelo veliko gmotno škodo in to na razmeroma širokem območju. Dopisnik Radia Slovenija Filip Šemrl je poročal, da na Kobariškem in Bovškem nobena starejša hiša ali gospodarsko poslopje nista ostala nepoškodovana. S Kobariškim so prekinjene vse redne telefonske povezave, promet na cesti Kobarid-Bovec pa je močno oviran zaradi zemeljskega plazu, ki se je ob potresu vsul na cestišče. Na cesti proti Bovcu so se ponekod na cestišču skotalile tudi večje skale. Hiše v centru Bovca naj bi bile poškodovane in popokane. V Bovcu naj bi že organizirali očiščevalne ekipe. Gmotno škodo pa naj bi utrpeli tudi v dolini Trente. Potres so močno čutili tudi na Goriškem, v Bohinju, Zgornje savski dolini. S teh območij poročajo tudi o manjši škodi. Nekoliko manj so potres čutili tudi na območju ljubljanske kotline, celo na Štajerskem. Na teh območjih poškodb ni bilo.

Južna Koreja privolila v srečanje s Severno Korejo
06. 04. 1998 11.59
Južna Koreja je danes privolila v srečanje s predstavniki severne sosede in s tem pritrdilno odgovorila na ponudbo Severne Koreje, ki je dala pobudo za sestanek prihodnjo soboto. Kot je v Seulu sporočilo ministrstvo za ponovno združitev, je Južna Koreja v telefonskem pogovoru s Pjongjangom izrazila željo, da bi se strani srečali na korejskem polotoku. Severna Koreja je v soboto predlagala dvostransko srečanje na ravni namestnikov ministrov, na katerem bi v Pekingu razpravljali o človekoljubni pomoči Južne Koreje.

Vroča razprava o ameriškem načinu reševanja iraške krize
19. 02. 1998 08.51
Preveč zagreti nasprotniki ameriške politike v zvezi z reševanjem iraške krize so z glasnimi vzkliki in žvižgi sinoči preglasili državno sekretarko Madeleine Albright med njeno razlago v javni razpravi na državni univerzi Ohio v Columbusu.

Nad hrupne sosede kar z ročno granato
12. 02. 1998 08.12
Nek moški, ki ga je ob živce spravila bučna rojstnodnevna zabava, je v sosedovo stanovanje vrgel ročno granato. V incidentu, ki se je v začetku tedna zgodil v mestu Tula, južno od Moskve, je bila po navedbah policije ranjena šetletna deklica, ki so jo zadeli delci granate. Število žrtev bi bilo še večje, če ne bi vesela družba v času, ko je v stanovanje priletela granata, odšla v kuhinjo, nevedoč, da se je tako izognila katastrofi.

Ali obstajajo marsovčki?
23. 12. 1997 09.21
Večina Američanov verjame, da na drugih planetih obstaja življenje, ki je ponekod celo inteligentnejše kot na zemlji. Kot je pokazala javnomnenjska raziskava agencije Marist, kar 60 odstotkov vprašanih verjame, da v vesolju nismo sami. Nekaj manj kot polovica (47 odstotkov) anketiranih tudi meni, da so živa bitja na drugih planetih bolj ali približno enako inteligenta kot ljudje, 13 odstotkov pa naše vesoljske sosede smatra za manj inteligente. Slaba tretjina vprašanih je ob tem prepričanih, da so inteligentna bitja na drugih planetih do zemljanov prijateljsko razpoložena, štiri desetine pa meni, da niso. Kot je še pokazala raziskava, je prepričanje o razširjenosti življenja v drugih predelih vesolja bolj razširjeno med mladimi, saj v starostni skupini nad 60 let obstoj nezemljanov zanika kar 67 odstotkov vprašanih.