sosednje

'Zgodovina ne bo pozabila vojnih zločinov, ki so se zgodili tukaj'

20. 04. 2022 06.59

Poveljnik ukrajinskih marincev v Mariupolu je opozoril, da se njegove sile morda soočajo s svojimi zadnjimi dnevi, če ne urami, in pozval k evakuaciji. Tiskovni predstavnik Pentagona John Kirby je medtem dejal, da je Ukrajina dobila lovska vojaška letala in rezervne dele, ni pa povedal, od kod natančno, koliko in za kakšna letala gre. Pošiljka je prispela teden dni po tem, ko je ameriški predsednik Joe Biden napovedal paket vojaške pomoči Kijevu v višini 800 milijonov dolarjev (740 milijonov evrov). Ukrajino pa je obiskal predsednik Evropskega sveta Charles Michel.

Ukrajina: Rusija je na vzhodu začela drugo fazo vojne

18. 04. 2022 09.09

To je ob okrepljenih ruskih napadih na vzhodu Ukrajine sporočil vodja kabineta Volodimirja Zelenskega, ob tem pa sodržavljane pozval, naj še naprej zaupajo svoji vojski. O napadih so poročali tudi iz zahodnega mesta Lvov, nedaleč od meje s Poljsko. Mesto je zadelo najmanj pet raket. Pri tem je umrlo najmanj šest ljudi, med njimi otrok, več jih je ranjenih. Kijev zaradi ruskega obstreljevanja že drugi dan ni izvedel evakuacij. Združeni narodi so medtem podali nove podatke o številu ljudi, ki so po začetku vojne pobegnili iz Ukrajine. Teh je že več kot pet milijonov.

Po treh letih zahtevnega dela zaigrala umetnina študenta lesarstva

16. 04. 2022 15.50

21-letni študent ljubljanske Biotehniške fakultete Matic Jančar je našel navdih v lesu in se odločil, da mu posveti življenje. Je zgleden primer, kako se lahko talent, strast do dela in znanje povežejo v izjemen rezultat. Te dni je dokončal svoj srednješolski projekt, zaključni izdelek, ki ga je zaradi zahtevnosti dodeloval več kot tri leta. Izdelal je lesene orgle, ki jih je označil za "kraljico inštrumentov" ali "inštrument človekove duše". Z njim smo se pogovarjali o njegovem lesarskem podvigu in priložnostih, ki jih ponuja lesarska branža v Sloveniji.

Med trupli v Buči

14. 04. 2022 07.00

Buča, ukrajinsko mestece z manj kot 40.000 prebivalci, je pred rusko invazijo veljalo za mirno kijevsko predmestje. Nekaj tednov pozneje pa se je znašlo na naslovnicah svetovnih medijev. Ko so se ruske sile po mesecu dni umaknile, se je namreč začela obsežna operacija iskanja in popisovanja mrtvih, ki so ostali za njimi. BBC-jev novinar Joel Gunter se je pridružil lokalnim policistom, sosedom in žalujočim družinskim članom med izvajanjem te bridke naloge.

Lavrova vabijo v Bučo: 'Mož je kričal in prosil, naj je ne ustrelijo, a so jo'

06. 04. 2022 07.13

Anatolij Fedoruk, župan Buče, je spregovoril o grozodejstvih, ki so prizadele mesto med rusko okupacijo. Ruskega zunanjega ministra, ki zanika vojne zločine in trdi, da je vse skupaj provokacija, s katero želijo Ukrajinci ustaviti pogajanja, je pozval, naj pride na obisk mesta. Ukrajinske oblasti so medtem objavile nove podatke o žrtvah vojne med najmlajšimi. Gre za podatke, ki jih neodvisno ni mogoče preveriti. Ukrajinska stran pravi, da je bilo ubitih že najmanj 167 otrok, 279 je bilo ranjenih.

Nekdanji mladi hrvaški reprezentant v zmajevem gnezdu

05. 04. 2022 09.55

Kot smo pred dnevi že poročali, bo (je) ljubljanska Olimpija močnejša za novega nogometaša. Čeprav se je zimski prestopni rok zaključil že pred časom, je Olimpija izkoristila priložnost, ki se je nogometnim klubom ponudila zaradi vojne vihre v Ukrajini. Novi član zmajev je tako postal Neven Đurasek, 23-letni vezist iz sosednje Hrvaške, ki je nazadnje igral prav v prvi ukrajinski ligi. V preteklosti je bil med drugim tudi član zagrebškega Dinama.

Zelenski obiskal mesto, ki je 'videlo' masaker: Gre za vojne zločine in genocid

04. 04. 2022 08.20

Potem ko so v mestih okoli Kijeva, od koder so se umaknile ruske sile, odkrili številna trupla civilistov, pretresljive fotografije in video posnetki iz Buče pa so obkrožili svet, je ukrajinski predsednik Zelenski dejal, da "se je na Ukrajino zgrnilo koncentrirano zlo". Ruske sile je označil za "morilce, mesarje, posiljevalce in roparje, ki sami sebe imenujejo vojska". Novi satelitski posnetki razkrivajo množično grobišče in jarke v Buči, mesto, ki je 'videlo' masaker pa je obiskal tudi Zelenski. Iz Evrope se medtem vrstijo obsodbe, več voditeljev držav je poboje civilistov označilo za genocid, pozivajo tudi k novim sankcijam proti Rusiji. Ta odgovornost za poboje zanika in trdi, da so ruski "strokovnjaki na obrambnem ministrstvu ugotovili znake različnih ponaredkov".

'Seksistične in šovinistične opazke me ne prizadenejo toliko, kot bi me morale'

03. 04. 2022 06.00

Predsednica SD Tanja Fajon ne glede na javnomnenjske napovedi stranki, ki jo vodi, ohranja svoje premierske ambicije. Kot pravi, se s predsednikom Gibanja Svoboda Robertom Golobom niso še natančno dogovorili, kdo bo vodil vlado, če bi sklenili koalicijo po volitvah. Čeprav SD na plakatih sporoča 'Brez obljub', pa je njihov program poln obljub. Pa so te dejansko izvedljive, kaj bi pomenile za javne finance? Prvakinja SD je v pogovoru za POP TV in 24ur.com spregovorila o odnosih znotraj KUL in ali še vidi Matjaža Hana na čelu njihove poslanske skupine, odzvala pa se je tudi na seksistične in šovinistične opazke, ki letijo na račun njenega videza, zlasti po predvolilnem soočenju na POP TV. Kot pravi, jo takšne žalitve prizadenejo manj, kot bi jo morale.

Pri reševanju živine iz gorečega hleva se je lastnica huje poškodovala

29. 03. 2022 10.27

S PU Celje so sporočili nekaj več podrobnosti o torkovem požaru v vasi Lipa pri Frankolovem. "Nekaj čez 17. uro je zagorelo gospodarsko poslopje," je povedala njihova predstavnica Milena Trbulin. Ogenj je poleg senika zajel še bližnji gozd, požar pa se je zaradi močnega vetra zelo hitro razširil, "delno tudi na nedostopen teren", so povedali gasilci iz Frankolovega.

Zaradi ruske grožnje Nemčija razmišlja o protiraketnem ščitu za dve milijardi evrov

27. 03. 2022 11.25

Glede na vojno v Ukrajini in grožnjo iz Rusije – nemška vlada preučuje možnost vzpostavitve protiraketnega obrambnega ščita nad svojim ozemljem. Na posvetu med kanclerjem Olafom Scholzom in generalnim inšpektorjem Eberhardom Zornom o uporabi 100 milijard evrov posebnega sklada za obrambo, je bilo tako govora tudi o "železni kupoli", poroča "Bild am Sonntag".

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'

27. 03. 2022 07.52

Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

So podobe ukrajinskih beguncev res drugačne od tistih pred sedmimi leti?

21. 03. 2022 13.00

Dolžni smo pomagati Ukrajincem, je v predvolilnem intervjuju za našo televizijo poudaril prvak Nove Slovenije (NSi) Matej Tonin. Kot pravi, v Slovenijo zdaj prihajajo večinoma ženske z otroki, v preteklosti pa da so prevladovali mladi fantje. Pa so res? Ob tem odnos države do tujcev pogojuje z načinom vstopa v državo. Zeleno luč bi prižgal samo tistim, ki mejo prečkajo na mejnem prehodu.

Igralka Scarlett Johansson priznala, da je mož v najstniških letih ne bi pritegnil

17. 03. 2022 11.28

Zvezdnica Scarlett Johansson je pred kratkim gostovala v oddaji Drew Barrymore Show, v kateri sta z zvezdniško kolegico klepetali tudi o moških. Barrymorova je 37-letno zvezdnico filma Črna vdova izzvala z vprašanjem, ali bi jo v srednji šoli pritegnil sedanji mož, Colin Jost, in ji pokazala njegovo fotografijo. Johanssonova je bila odkrita in priznala, da se to zagotovo ne bi zgodilo.

Ogromna velikodušnost Britancev začasno zrušila spletno stran za pomoč beguncem

15. 03. 2022 14.42

Od začetka ruske invazije so iz Ukrajine pobegnili že več kot trije milijoni ljudi. Ti so se najprej zatekli v sosednje države, od koder pa varne pristane iščejo tudi drugod, tudi v Združenem kraljestvu, tamkajšnja vlada je uveljavila novo shemo za pomoč beguncem. Že v prvih urah po uveljavitvi sheme, ki družinam in posameznikom omogoča, da v Britanijo pripeljejo pribežnike, je svoje domove ukrajinskim beguncem ponudilo skoraj 89.000 ljudi. Ogromna velikodušnost pa je že v prvih nekaj urah poskrbela, da se je spletna stran, na kateri prijavljajo prebivališča, zrušila.

Harkov postal mesto duhov: ljudje živijo na postajah podzemne železnice

13. 03. 2022 17.28

Ruskemu obleganju Ukrajine ni videti konca. Mnogi so zbežali v tujino, nekateri pa so varen pristan našli v zakloniščih. Tudi nekateri prebivalci Harkova so zatočišče našli na postajah pozemnih železnic. Nastja si želi, da bi lahko kmalu šla domov in spala v svoji postelji. "Želim si, da se vse to čimprej konča."

'Ljudje odpirajo srca in domove. Kažejo solidarnost, enotnost in človečnost'

12. 03. 2022 08.14

Po podatkih Združenih narodov je Ukrajino zapustilo že več kot dva milijona in pol ljudi. Gre za največjo begunsko krizo 21. stoletja, več kot 1,5 milijona je zatočišče poiskalo v sosednji Poljski, številni odhajajo tudi v druge sosednje države. Za azil je največ ukrajinskih beguncev medtem zaprosilo na Švedskem. "Vendar pa Putin to vojno vodi brez usmiljenja in stvari se bodo še poslabšale. Iz Ukrajine bo zbežalo še več ljudi in mi jih moramo biti pripravljeni sprejeti," pravi komisarka Ylva Johansson. Z aktivacijo mehanizma za začasno zaščito pa je EU poskrbela tudi za zgodovinski trenutek.

'Postopek pridobitve statusa začasne zaščite je hiter in poenostavljen'

11. 03. 2022 16.00

Begunci iz Ukrajine lahko v Sloveniji zaprosijo za začasno zaščito po zakonu o začasni zaščiti razseljenih oseb. Postopek pridobitve statusa začasne zaščite je hiter in poenostavljen ter omogoča beguncem bivanje v Sloveniji za čas enega leta, poudarjajo na ministrstvu za notranje zadeve.

Namesto za boj proti pandemiji finance namenili za pomoč Ukrajini

10. 03. 2022 08.45

Pomoč Ukrajini se nadaljuje. V noči na četrtek je predstavniški dom ameriškega kongresa potrdil 12,3 milijarde evrov pomoči za Ukrajino in evropske zaveznike, že v sredo pa je IMF odobril 1,3 milijarde evrov pomoči Ukrajini za pokritje nujnih finančnih potreb in olajšanja posledic vojne.

V času obleganja: luči v Ukrajini so ugasnile, na državo padla tema

09. 03. 2022 09.42

Od začetka ruske invazije na Ukrajino je minilo že 14 dni. V tem času je vzhod države zaradi bombardiranja, napadov in spopadov zapustila večina prebivalcev, infrastruktura je uničena. Državo zapuščajo tudi prebivalci drugih območij. Nočni satelitski posnetki razkrivajo, da je na celotno državo padla tema. Luči so na skoraj celotnem obleganem območju ugasnile.

Nov vsakdan za ženske v Ukrajini: izdelovanje molotovk in bojevanje proti agresorju

08. 03. 2022 09.05

Od začetka ruske invazije na Ukrajino pred 12 dnevi je državo zapustilo že več kot 1,7 milijona ljudi. Večina mejo prečka s sosednjo Poljsko, kamor je pobegnil dober milijon Ukrajincev, sledijo pa seveda ostale sosednje države. Med prebežniki so večinoma ženske in otroci, moškim, starim od 18 do 60 let, namreč še vedno ni dovoljeno zapustiti države. A na tisoče žensk medtem prav tako ostaja na bojnih območjih, številne poprimejo tudi za orožje. "To je realnost, s katero se danes soočajo ukrajinske ženske in ukrajinsko prebivalstvo. A ne bomo se vdali, bojevali se bomo do zadnje krogle," sporočajo tri predstavnice ukrajinskega parlamenta.

Propadel tudi drugi poskus evakuacije iz Mariupola, Ukrajina Zahod poziva: Naredite kaj!

06. 03. 2022 06.05

Tudi drugi dan evakuacija ljudi iz Mariupola zaradi ruskega obstreljevanja ni bila izvedena. V obratni smeri pa je iz Zaporožja proti Mariupolu krenil konvoj humanitarne pomoči. Ukrajinski predsednik Zelenski je potrdil, da je bilo letališče v Vinici uničeno v raketnem napadu. Močno obstreljevanje se nadaljuje tudi na kijevski predmestji Irpin in Buča, ki ju prebivalci obupano skušajo zapustiti. Ukrajina je znova zaprosila EU in Nato, naj prepoveta prelete nad njo in ji zagotovita bojna letala. Potem ko sta to storili družbi Visa in Mastercard, je vse poslovne operacije v Rusiji ustavil še tretji ameriški ponudnik kreditnih kartic, American Express.

Oblegani Mariupol prosi za pomoč, Zelenski ostro nad odločitev Nata

04. 03. 2022 04.45

Ruski vojski je uspelo prevzeti nadzor nad največjo ukrajinsko jedrsko elektrarno Zaporožje. V nuklearki je pred tem zaradi ruskega obstreljevanja zagorelo, a so požar kmalu pogasili, povišanega radioaktivnega sevanja niso zaznali. Deveti dan vojne je Putin sosednje države pozval, naj ne stopnjujejo napetosti, češ da Rusija nima nobenih slabih namer proti njim. Hkrati je ruski parlament potrdil zakonodajni sveženj, čigar namen je preprečiti učinke obsežnih zahodnih sankcij, usmerjenih v rusko gospodarstvo. Ta konec tedna se sicer obeta tretji krog pogajanj med obema stranema. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski pa je obsodil odločitev Nata, da ne zapre zračnega prostora nad Ukrajino: "Vodstvo zavezništva je prižgalo zeleno luč nadaljnjemu bombardiranju ukrajinskih mest in vasi," je očital. Župan obleganega mesta Mariupol medtem prosi za vojaško in humanitarno pomoč.

Begunci iz Ukrajine: 'Vsi, ki bežijo pred Putinovimi bombami, so dobrodošli v Evropi'

02. 03. 2022 11.06

Evropska komisija je kot pomoč Ukrajini v vojni z Rusijo predlagala sploh prvo uporabo evropske zakonodaje, ki omogoča takojšnjo začasno zaščito beguncev. Gre za uporabo direktive o začasni zaščiti iz leta 2001, sprejete v odziv na takratno množico beguncev iz BiH in s Kosova zaradi vojne na območju bivše Jugoslavije. Po predlogu direktive bodo tisti, ki bežijo pred vojno, dobili začasno zaščito v EU, kar pomeni, da bodo dobili dovoljenje za prebivanje, imeli bodo dostop do izobraževanja in trga dela.

Padli indijski študent: stal je v vrsti za hrano, ko je Trg svobode zadela ruska raketa

02. 03. 2022 10.05

V bombardiranju mesta Harkov na vzhodu Ukrajine je umrl študent medicine iz južne zvezne države Karnataka, je sporočilo indijsko zunanje ministrstvo. Je eden izmed najmanj 10 smrtnih žrtev torkovega napada na Trg svobode. Večino tujih študentov v Ukrajini predstavljajo ravno Indijci, ki pa zadnje dni glasno kritizirajo svojo matično državo zaradi neučinkovitega reševanja. Sporočajo jim, da so v hudi stiski, lačni in premraženi.

'Za namestitev beguncev bi morali uporabiti malo manj kot vse športne dvorane'

01. 03. 2022 18.26

Že več kot 660 tisoč je Ukrajincev, ki so se v begu pred strahotami vojne zatekli v sosednje države, številka pribežnikov se je tako od ponedeljka povečala za približno 140 tisoč. A število ukrajinskih beguncev vztrajno narašča in za naslednje tedne, celo mesece, napoveduje celo največjo begunsko krizo stoletja, ki seveda že dosega tudi Slovenijo. Prve namestitve v begunskih centrih so že pripravljene, v njih smo prve ubežnike namreč sprejeli že v preteklih dneh.

Slovenija bo Ukrajini namenila humanitarni prispevek v višini 1,1 milijona evrov

01. 03. 2022 16.44

Minister za zunanje zadeve Anže Logar je na skupnem humanitarnem pozivu in regionalnem načrtu za pomoč ukrajinskim beguncem napovedal humanitarni prispevek v višini 1,1 milijona evrov. Pomoč prebivalcem Ukrajine bo prispela prek Urada OZN za usklajevanje humanitarnih aktivnosti, Urada Visokega komisarja OZN za begunce, mednarodne Karitas in mednarodnega odbora Rdečega križa. "Humanitarne potrebe se skokovito povečujejo. Slovenija je solidarna z Ukrajino in ji bo v teh težkih časih stala ob strani," je zagotovil minister.

V Iranu nas je čakal špalir ljudi z noži, Split doživeti in tam živeti, je skoraj za umreti

01. 03. 2022 06.00

V novem delu spletne pogovorne oddaje Fuzbal! smo se tokrat kar v njegovi dnevni sobi v Dravogradu pogovarjali z enim bolj znanih slovenskih trenerjev sploh, Marijanom Pušnikom. 61-letni Korošec, ki je v karieri vodil oba največja slovenska kluba, tako Maribor kot Olimpijo, nam je zaupal najbolj zanimive anekdote iz časa, ki ga je kot trener preživel pri Pasargadu iz Teherana in Damash Gilanu. Na Japonskem je spoznal popolnoma drugačen način dela in komunikacije s svojimi igralci, kar mu je dalo navdih za izdajo knjige. Rad pa se spominja tudi vroče klopi splitskega Hajduka, kjer je začutil pozitivne in negativne plati neomajne ljubezni tamkajšnjih navijačev do ponosa Dalmacije.

V Logatcu nastanjeni prvi begunci: prostora imajo še za 280 ljudi

28. 02. 2022 19.45

Prvi ukrajinski begunci so prispeli tudi v Slovenijo. V centru v Logatcu je nastanjenih približno 10 mater z otroki, prostora je še za 280 ljudi. Pa je Slovenija res pripravljena sprejeti od 180 do 200 tisoč beguncev, kot je pred dnevi ocenil notranji minister Hojs? Na Civilni zaščiti upajo, da tako velikega števila beguncev ne bo, se bodo pa nanj pripravili. V skrajni sili bodo za bivanje pripravili sejmišča, turistične kapacitete in športne dvorane. V Italiji so zaradi begunskega vala iz Ukrajine razglasili izredne razmere.

Prvi begunci iz Ukrajine že v Velenju: 'Žal ne bodo edini'

28. 02. 2022 11.58

Podjetje, ki v ukrajinskem Žitomirju izvaja projektiranje in izgradnjo čistilne naprave, je evakuiralo družine svojih ukrajinskih sodelavcev. Po 55 urah tveganega potovanja so jih prevzeli na poljski meji. "Prvi dve družini, brez moških, ki so ostali v Ukrajini, sta že prišli v Velenje. Na žalost verjetno ne bodo edini," so sporočili. Častni konzul Ukrajine v Sloveniji ob tem poziva k aktivni pomoči.

Težave pri prečkanju meja za temnopolte študente: 'Prednost imajo belopolti Ukrajinci'

27. 02. 2022 17.22

Ob ruski invaziji Ukrajine se v množični beg v sosednje države niso pognali le domači prebivalci, temveč tudi številni tujci, ki živijo v Ukrajini. Med njimi tudi na tisoče temnopoltih študentov iz Afrike, ki so se v to evropsko državo odpravili, da bi se izšolali za zdravnike, inženirje ali druge tehnične poklice. A mediji poročajo, da se slednji soočajo s težavami pri prehajanju evropskih meja. Na vstop v države čakajo dlje, kot na primer belopolti Ukrajinci, poročajo in opisujejo diskriminacijo pri prehajanju meja. "Prednost imajo Ukrajinci," pravijo.