sovražno

Podjetniški kanibalizem v Jati?

10. 07. 2002 00.00

V živilskem podjetju Jata se dogajajo velike spremembe. Zaradi načrtovanja spojitve s Perutnino Ptuj je delo izgubilo 40 pogodbenih avtoprevoznikov in 106 proizvodnih delavcev, kar pa naj ne bi bila posledica likvidacije Jate, temveč večanje konkurenčnosti podjetja.

Aksentijević ni več preganjan

08. 07. 2002 00.00

Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je zaradi pomanjkanja dokazov ustavilo pregon zoper nekdanjega generala JLA Milana Aksentijevića, ki je bil osumljen, da je kot slovenski državljan v času agresije na Slovenijo služil v tuji vojski.

Za džamijo premalo politične volje

02. 05. 2002 00.00

Varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek poudarja, da za gradnjo džamije v Ljubljani manjka politične volje, v ozadju pa so tudi predsodki do islamske skupnosti. Varuh pri reševanju problema pričakuje večjo podporo Mestne občine Ljubljana in vladnega urada za verske skupnosti.

Boj proti nestrpnosti na internetu

22. 03. 2002 00.00

V boju proti sovraštvu in nestrpnosti na internetu je organizacija Anti-Defamation League (ADL) objavila dostopnost popolnoma prenovljene različice programske opreme ADL HateFilter Filter 2.0, ki učinkovito ovira dostop do množice strani s sovražno in nestrpno vsebino.

Anglija prihodnje leto o evru

25. 02. 2002 00.00

Britanski časnik The Independent poroča, da britanski premier Tony Blair razmišlja, da bi referendum o uvedbi evra v Veliki Britaniji razpisal 1. maja 2003.

Evropski tisk o Haiderjevih pomislekih

18. 02. 2002 00.00

Morebitni umik koroškega deželnega glavarja Jörga Haiderja iz avstrijske zvezne politike je bil v ponedeljkovih izdajah evropskih časopisov deležen veliko pozornosti.

Severna Koreja zavrača nadzor

29. 11. 2001 00.00

Severna Koreja je ostro zavrnila zahtevo ZDA po nadzoru orožja za množično uničenje in zagrozila, da bo sprejela potrebne protiukrepe.

V Sarajevu sem mrtev človek

17. 10. 2001 00.00

<strong>Melika Salihbeg Bosnawi</strong> je avtorica številnih zbirk poezije, esejev in filmskih scenarijev. V Slovenijo je prišla na povabilo Mirovnega inštituta, da bi na novinarskem večeru spregovorila o tem, kako sedanje dogodke doživljajo muslimani v BiH. Bosnawijeva v Bih nima pravice do javnega delovanja, saj se njeno politično prepričanje ne ujema s prepričanjem sedanjih oblasti, ki želijo ugajati predvsem Zahodu. Z njo se je pogovarjala Nataša Spreitzer.

Končano zgodovinsko srečanje

17. 06. 2001 00.00

Vrhunsko srečanje ameriškega in ruskega predsednika, Georgea Busha in Vladimirja Putina, na Brdu pri Kranju je potekalo brez zapletov. Pred začetkom vrha so potekali ločeni dvostranski pogovori ameriškega in ruskega predsednika s slovenskima gostiteljema, predsednikom države Milanom Kučanom in premierom Janezom Drnovškom. Premier Drnovšek je s Putinom govoril predvsem o situaciji na jugovzhodu Evrope ter o trenutni situaciji v Makedoniji, Bush in Drnovšek pa sta govorila o vprašanju Nata in njegove širitve ter o vprašanju partnerstva med ZDA in Rusijo. Drnovšek je izrazil upanje, da bo srečanje začetek novega dialoga med voditeljema. Na tiskovni konferenci je slovenski premier spregovoril tudi o stališču Slovenije do protiraketnega stališča. Dejal je, da ZDA ne bodo odstopile od tega projekta, saj izhajajo iz predpostavke, da so tehnološko vodilna država na tem svetu, da se ščitijo pred množičnimi raketnimi napadi ter dodal, da se mu zdi bistveno, da ZDA v tem ne nastopajo enostransko, zato želijo v dialog vključiti tudi Evropo in Rusijo.

Tito slabo prenesel polet na MVP

30. 04. 2001 00.00

V Centru za upravljanje poletov (CUP) v Koroljovu pri Moskvi se je izvedelo, da je prvi vesoljski turist Dennis Tito polet na Mednarodno vesoljsko postajo slabo prenesel. Danes je bil ves čas dobro razpoložen.

Izgon ruskih diplomatov iz ZDA

22. 03. 2001 00.00

Ameriško zunanje ministrstvo je iz ZDA izgnalo šest ruskih diplomatov, 46 pa mora ZDA zapustiti do 1. julija. Moskva, ki meni, da bo ukrep zaostril odnose med državama, odločitev pa označila za sovražno, je sprejela povračilne ukrepe in napovedala izgon 50 ameriških diplomatov.

Zmanjšane možnosti za razbitje Microsofta

28. 02. 2001 00.00

V Washingtonu se je pred sedemčlanskim zveznim prizivnim sodiščem končalo dvodnevno zaslišanje v pritožbi računalniškega podjetja Microsoft na odločitev nižjestopenjskega sodnika Thomasa Penfielda Jacksona, ki je lansko poletje ukazal razbitje podjetja na dva dela. Argumenti odvetnikov Microsofta in odvetnikov pravosodnega ministrstva ZDA ter 19 zveznih držav, ki so vložile tožbo zaradi kršenja protimonopolne zakonodaje, so se v ponedeljek vrteli okrog tehnično-pravnih vidikov, v torek pa predvsem okrog samega sodnika Jacksona. Microsoft se pritožuje, da je bil sodnik podjetju vseskozi sovražen in ni sprejemal nobenih argumentov obrambe.

Microsoft trdi, da ni oviral konkurence

27. 02. 2001 00.00

Odvetniki računalniškega podjetja Microsoft so pred sodniki zveznega prizivnega sodišča v Washingtonu odločno zagovarjali stališče, da Microsoft ni kršil protimonopolnih zakonov, zaradi česar je potrebna razveljavitev sodbe prvostopenjskega sodnika, ki je ukazal razbitje podjetja na dva dela. Odvetniki pravosodnega ministrstva in 19 zveznih držav, ki so se pridružile tožbi, pa so dokazovali nasprotno, oziroma, da je imel sodnik Thomas Penfield Jackson prav, ko je lani podal

Pivovarna Union prevzela Fructal

23. 11. 2000 00.00

Glede na zelo intenzivno trgovanje z delnicami Fructala v preteklem tednu je bilo pričakovati, da bo končno znano, kdo bo novi večinski lastnik Fructala. Najresnejši kandidat je bila seveda Pivovarna Union, ki je imela že v avgustu skoraj 20% lastniški delež. Upravi obeh podjetij se o prevzemu nista mogli dogovoriti, Fructal pa je bil v celotnem postopku do Pivovarne Union sovražno razpoložen, kar je prevzem dokaj otežilo.

Lastniški delež v MOL

15. 10. 2000 00.00

Avstrijska naftna družba OMV, ki ima v madžarskem energetskem podjetju MOL pet- do desetodstotni delež, bi kupila še 25-odstotni delež države, če bi ga madžarska vlada ponudila naprodaj, je novinarjem zatrdil direktor OMV Richard Schenz.

Odločno proti desnim nasilnežem

13. 08. 2000 00.00

Nemški zunanji minister Joschka Fischer je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera zagotovil, da bodo odločilno ukrepali proti skrajnodesničarskim nasilnežem v Nemčiji. "Ustavili bomo neonaciste v Nemčiji," je za nedeljsko izdajo italijanskega časnika dejal Fischer.

Kuvajt mobiliziral vojsko

10. 08. 2000 00.00

Kuvajt je zaradi groženj Iraka mobiliziral del vojske in sinoči tudi sklical sestanek z veleposlaniki arabskih in zahodnih držav, da bi jih obvestil o razmerah. Iraški predsednik Sadam Husein je namreč kuvajtske in savdske voditelje ta teden označil z "izdajalci", ker britanskim in ameriškim letalom s svojega ozemlja dovolijo bombardiranje Iraka. Iraški dnevnik Babel pa je prejšnjo nedeljo poročal, da je Irak "zmožen dati novo lekcijo" kuvajtskim voditeljem, če bodo nadaljevali "sovražno" politiko do Iraka.

Tuji tisk o političnih razmerah v ZRJ

07. 08. 2000 12.06

Tuji časniki ocenjujejo politične razmere v ZR Jugoslaviji pred bližnjimi predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami. Švicarski Basler Zeitung meni, da režim v Beogradu ne razpihuje po naključju strahu ravno pred volitvami, norveški Aftenposten pa ugotavlja, da je Milošević ponovno uspešen s strategijo delitve in vladanja. Tudi nizozemski de Volkskrant se strinja, da se namerava jugoslovanski predsednik z vsemi sredstvi obdržati na oblasti.

Fischer poziva Nemce, naj se zoperstavijo rasizmu

29. 07. 2000 21.13

Vodja nemške diplomacije Joschka Fischer je danes pozval tiho večino v Nemčiji, naj se odločno zoperstavi rasizmu, potem ko je bilo v četrtkovem napadu na postaji podzemne železnice v Duesseldorfu ranjenih devet oseb. Vse žrtve prihajajo iz držav nekdanje Sovjetske zveze, med njimi pa je šest Judov. Fischer je še dodal, da je dosežena točka, ko večina prebivalcev, ki se običajno ne odzivajo burno na dogodke, nima več pravice molčati. Po Fischerjevem mnenju je najverjetnejši razlog za četrtkov napad sovražno razpoloženje do tujcev. Tiskovni predstavnik duesseldorfskega državnega tožilstva Johannes Mocken pa je potrdil, da je šlo v četrtkovem napadu za eksplozijo ročno izdelane cevaste bombe.

Proti Izraelcem pa ne

26. 07. 2000 12.19

Iranski nogometaš Meheredad Minavand, član graškega Sturma, je zavrnil nastop na prvi tekmi drugega predkroga kvalifikacij za ligo prvakov, v kateri se bo Sturm v sredo, 26. julija, na domačem stadionu Arnolda Schwarzeneggerja pomeril z izraelskim Hapoelom iz Tel Aviva. Razlogi za njegovo odločitev naj bi bili politični, kaj več pa Minavand ni želel povedati. Najverjetneje Minavand ne bo zaigral tudi na povratni tekmi, ki bo 2. avgusta v Tel Avivu.

Ukinitev omejitev za tujce?

21. 04. 2000 20.20

Slovenci, ki trgujejo na Ljubljanski borzi, razočarano opazujejo, kaj se dogaja z delnicami. Cene teh so se danes sicer dvignile za dobro desetinko odstotka, a trend vztrajno kaže navzdol. Tudi zato, ker ni tujcev, ki Slovenijo ocenjujejo kot sovražno okolje. Borza je Banko Slovenije zato še enkrat pozvala, naj resno razmisli o ukinitvi omejitev za tujce .

Irak za povezovanje z ZRJ

07. 03. 2000 16.31

Iraški predsednik Sadam Husein je po poročanju iraškega tiska zapovedal vzpostavitev posebnih političnih, vojaških in gospodarskih odnosov z ZRJ, s čimer se želi zoperstaviti ZDA. Tudi iraški podpredsednik Taha Jasin Ramadan, ki je v Bagdadu sprejel predsednika jugoslovanskega parlamenta, je potrdil omenjeno odločitev Sadama Huseina. Dejal je, da je iraški predsednik ministrom naročil, naj poskrbijo za obsežnejše in plodnejše sodelovanje z ZRJ na področju politike, gospodarstva, vojaških vprašanj in kulture, ''ki bo prijateljskima državama pomagalo pri soočanju s sovražno ameriško politiko''.

Indeks človekovega razvoja narašča

18. 02. 2000 17.13

Stopnja revščine v Sloveniji, ki je leta 1996 znašala 14,1 odstotka, se povečuje, s tranzicijo pa se je povečala tudi dohodkovna neenakost. Slovenija se po indeksu človekovega razvoja (HDI) uvršča na 28. mesto med 174 svetovnimi državami. Omenjeni indeks je poleg indeksa o bruto domačem proizvodu (BDP) eden najpomembnejših indeksov, s katerimi strokovnjeki merijo razvitost države. Kot navaja Poročilo o človeških virih za leto 1999, ki ga je pripravil <a href=http://www.sigov.si/zmar/ target=_new>Urad za makroekonomske analize in razvoj</a>, se je vrednotni sistem v Sloveniji od leta 1992 precej spremenil - Slovenci npr. niso več tako sovražno usmerjeni do tujcev, ampak predvsem do drugačnih. Poročilo, ki obravnava tudi regionalni razvoj, ugotavlja, da slovenske regije kličejo po prenovi politike regionalnega razvoja. Razkorak med najslabše razvito pomursko regijo in najbolj razvito osrednjeslovensko regijo se je namreč še poglobil.

Elan priključili na omrežje

03. 02. 2000 21.20

Elektro Gorenjske je podjetje Elan spet priključil na električno omrežje. Gorenjsko javno podjetje je Elanu včeraj prenehalo dobavljati elektriko zaradi neplačanih računov v višini okrog 8 milijonov tolarjev. Predsednik uprave Elana Vladimir Šelebaj je odvzem elektrike označil za sovražno dejanje do podjetja v trenutku, ko se tudi z drugimi dobavitelji pogovarjajo o poravnavi oziroma odpisu dolgov. Uprava Elana se je obvezala, da bo redno plačevala račune za energijo, o načinu odplačila starega dolga pa naj bi našli rešitev v prihodnjih dneh.

Vodafone začela s prevzemom Mannesmanna

23. 12. 1999 17.44

Britanska družba Vodafone je danes na londonski borzi uradno lansirala sovražno ponudbo za prevzem nemškega Mannesmanna v skupni vrednosti 137 milijard evrov. Ponudba, ki začne veljati v petek in traja do 7. februarja, nudi delničarjem Mannesmanna za eno delnico nemškega podjetja, ki jo vrednotijo na 266,4 evra, 53,7 delnice Vodafone. Vodilno podjetje svetovne mobilne telefonije - Vodafone tako Mannesmannovim delničarjem ponuja 47,5-odstoten lastniški delež v novi družbi.

Stekel festival gejevskega in lezbičnega filma

28. 11. 1999 20.43

S projekcijo švedsko-danske filmske komedije Pokaži mi ljubezen režiserja in scenarista Lukasa Moodyssona je nocoj v Slovenski kinoteki stekel 15. festival gejevskega in lezbičnega filma. Čeprav se vsako leto znova otepa s težavami in bori za obstoj, pa ima prireditev že dovolj dolgo tradicijo, da si odslej zasluži naziv festival, menijo prireditelji, predstavniki civilnodružbenih gibanj v okviru Študentske organizacije in Škuca. V prihodnjih sedmih večerih bodo prikazali osem filmov iz skoraj prav toliko držav, vsi so novejšega ali najnovejšega datuma (trije najstarejši so bili posneti leta 1996); to bodo predvsem zgodbe o odraščanju, zadregah najstnikov in najstnic ter slike iz povsem nezahodnih kultur.

Boji za vodilno mesto v farmacevtski industriji

16. 11. 1999 16.23

Eno vodilnih podjetij v farmacevtski industriji - Pfizer bo 75 milijard dolarjev vredno sovražno ponudbo za prevzem konkurenčnega podjetja Warner-Lambert dalo v odločanje neposredno delničarjem. V sodnih spisih za izvedbo posla, v katerih so podrobno predstavljeni načrti prevzema, je med drugim zapisano, da namerava Pfizer upravo ciljne družbe po prevzemu nadomestiti s sedmimi neodvisnimi direktorji.

Zatočišče za desničarske skrajneže

16. 11. 1999 07.55

Neka skrajnodesničarska organizacija iz Velike Britanije si je v Španiji kupila celo vas. Kot je te dni poročal madridski časnik El Pais, je politična skupina z imenom International Third Position (ITP) ob podpori neke desnousmerjene ustanove pridobila opuščeno vas Pedriches, ki leži 90 kilometrov zahodno od Valencie. Člani ITP so v vasi obnovili hiše in v njih ponudili zatočišče pripadnikom skrajnih desničarskih skupin.

Kapitalski premiki v italijanskem zavarovalništvu

15. 09. 1999 14.00

Največja italijanska zavarovalniška družba Assicurazioni Generali po poročanju ustanove za nadzor italijanskega borznega trga snubi drugo vodilno zavarovalniško družbo Instituto Nazionale dalle Asicurazioni (INA) s ponudbo za prevzem. Ponudba, ki jo je po pisanju Financial Timesa INA ocenila kot sovražno, zajema 12,5 milijard dolarjev gotovinskega plačila ter delnice Generali.

lf Aquitane se brani prevzema s strani Total Fine

08. 07. 1999 07.50

Francoski naftni koncern Elf Aquitane je napovedano namero koncerna Total Fina o prevzemu francoskega konkurenta ocenil kot sovražno. Zato je vodstvo družbe pooblastilo štiri investicijske banke, da oblikujejo strategijo, s katero se bodo skušali obraniti prevzema. Podrobnosti omenjene strategije še niso znane, potrditi pa jo bo morala uprava francoskega koncerna.