sploh

Jedrska in potresna varnost v Sloveniji

10. 09. 1999 21.02

Predstave okrog prevoza prvega novega uparjalnika za krško nuklearno elektrarno, predvsem pa akcija Greenpeace-a na Razdrtem, so ponovno vzbudili razprave o varnosti in ekološki (ne)oporočenosti jedrske energije. Na tridnevnem posvetu jedrskih strokovnjakov, ki se je sinoči končal v Portorožu, se seveda niso mogli izogniti tem temam; nas pa je predvsem zanimalo, kako je s Krškim.

9. 9. prvi kritičen datum

08. 09. 1999 21.24

Po oceni strokovnjakov naj bi jutrišnji datum, 9. 9. 1999, lahko pomenil prvo preizkušnjo za t.i. hrošč tisočletja. V 70. in 80. letih so namreč računalniški programerji označevali začetek datuma z vrsto ničel, konec datuma pa z vrsto devetk. Ko računalnik preskoči na tak datum, je možno, da začne narobe delovati ali pa pride celo do popolnega izpada.

Klasnicova na obisku v Sloveniji

08. 09. 1999 21.08

Zunanji minister Boris Frlec je danes sprejel deželno glavarko avstrijske zvezne dežele Štajerske Waltraud Klasnic, ki je na delovnem obisku v Sloveniji. Obisk je zanimiv zato, ker se Klasnicova skupaj s koroškim deželnim glavarjem Heiderjem najbolj vneto zavzema za to, da bi jedrsko elektrarno Krško čimprej zaprli. Včeraj je avstrijska vlada Krško uvrstila med problematične elektrarne narejene po vzhodni tehnologiji.

Razširjen seznam nezaželenih gostov iz ZRJ

08. 09. 1999 13.57

Na seznam srbskih in jugoslovanskih funkcionarjev, ki jim je prepovedan vstop v države članice Evropske unije (EU), naj bi prihodnji teden dodali več kot 20 novih imen. Objavljena bodo prihodnji ponedeljek, vendar je že zdaj znano, da se bodo na seznamu približno 300 nezaželenih oseb znašli tudi vsi novi člani nedavno preurejene vlade ZRJ, teh pa je trinajst. Z omenjenega seznama pa bo istočasno črtano nekaj imen, ki so bila nanj uvrščena pomotoma, piše Danas.

Trije favoriti v četrtfinalu

07. 09. 1999 13.24

Prvi štirje dvoboji osmine finala odprtega teniškega prvenstva ZDA v New Yorku so minili povsem po napovedih Rusa Jevgenija Kafeljnikova, ki daje možnosti za zmago v Flushing Meadowsu samo trem igralcem: Američanu Andreju Agassiju, Nizozemcu Richardu Krajicku in sebi.

Uprava Metalne ECCE ponudila odstop

02. 09. 1999 12.58

Potem, ko nadzorni svet Metalne ECCE, ki ga vodi članica uprave Slovenske razvojne družbe Majda Šantl, v ponedeljek ni sprejel sanacijskega programa Metalne ECCE, temveč je upravi naložil naj v tednu dni pripravi novega, je uprava podjetja javnosti poslala pismo, v katerem člani uprave navajajo, da bodo kolektivno odstopili, če dopolnjen sanacijski program ne bo sprejet.

Ižanska zgodba se nadaljuje

31. 08. 1999 20.27

Trinajstega julija so v vrtači v občini Ig zakopali 11 ton piščancev, ki so na Primorskem poginili zaradi vročinskega vala. Ižanci so tedaj zagnali vik in krik, saj je blizu od kraja pokopa vodni vir, iz katerega pije in uporablja vodo preko 2.000 ljudi.

Poraz Goričanov v Cardiffu

27. 08. 1999 08.57

V povratni tekmi predkroga pokala UEFA je Inter iz Cardiffa premagal HiT Gorico z 1:0 (0:0). V pokal UEFA so se kljub temu uvrstili Novogoričani, ki so prvo tekmo pred 14 dnevi dobili z 2:0.

Portugalska zahteva izredno zasedanje VS

26. 08. 1999 19.32

Portugalska je zaradi nasilja na Vzhodnem Timorju, kjer naj bi bil v ponedeljek referendum, na katerem se bodo prebivalci odločali o prihodnosti te nekdanje portugalske kolonije, zahtevala izredno zasedanje Varnostnega sveta ZN.

Kalifman prevzel vodstvo

23. 08. 1999 10.34

Finalni dvoboj letošnjega šahovskega svetovnega prvenstva mednarodne zveze FIDE v igralniškem Las Vegasu je boljše začel Rus Aleksander Kalifman. V prvem dvoboju (od šestih) je s črnimi figurami Armencu Vladimirju Akopjanu prizadejal prvi poraz na turnirju sploh.

Zlata ribica umrla pri 43-ih

20. 08. 1999 08.47

Slavno ribico Tish, ki so jo zaradi njene visoke starosti lani vpisali v Guinnessovo knjigo rekordov, je minuli teden njena lastnica v severovzhodni Angliji pokopala na svojem vrtu; za krsto je služil kozarček za jogurt, je poročal britanski Daily Telegraph. Hilda Hand, stara 72 let, je ribico prevzela od svojega sina, ko je ta odrasel, ta pa jo je leta 1956, pri svojih sedmih letih, zadel na loteriji v zabavišču. Ribica je imela tudi življenskega sopotnika po imenu Tosh, ki je umrl leta 1975. Takrat so - da užaloščena Tish ne bi skočila iz akvarija - tega morali pokriti z mrežo. Lastnica ribice je tudi ugotovila, da sta se z ljubljenko z leti zelo zbližali, tudi njej se je barva na stara leta spremenila od zlatordeče na srebrnobelo. Vedno je vedela, kako se ribica počuti, če je srečna ali ni, opazila pa je tudi, da sploh ni prenašala hrupa. Skrivnost dolgega ribjega življenja je po Hildinem mnenju ta, da ima senčen prostorček in ne dobiva preveč hrane. Sicer pa je Tish v zadnjih tednih svojega življenja bolehala zaradi živalske različice bolezni, ki lahko doleti tudi ljudi, vodenice. Gospa Hilda je še povedala, da si ne bo nikoli omislila nove ribice, saj njene Tish ne more nadomestiti nobena.

Sodni epilog po 20. letih

19. 08. 1999 20.29

Na 8 mesečno pogojno zaporno kazen so v Kranju obsodili bosanskega, sicer pa tudi nizozemskega državljana. Primer sam po sebi ne bi bil tako zanimiv, če ne bi doživel sodnega epiloga šele po 20 letih. Gre torej za enega najstarejših kazenskih spisov v državi.

Strarrova preiskava še aktualna

19. 08. 1999 09.33

Posebni tričlanski senat zveznega prizivnega sodišča v ZDA se je po izidu glasovanja 2:1 odločil, da bo neodvisni svetnik Ken Starr nadaljeval svoje številne preiskave, čeprav je bila njegova glavna tarča - predsednik ZDA Bill Clinton že obtožen v procesu impeachmenta in na koncu oproščen. Konservativna sodniška trojka je Kena Starra leta 1994 imenovala na položaj neodvisnega svetnika, zdaj pa mu je dovolila nadaljevati delo, čeprav se je veljavnost zakona o ustanovitvi urada neodvisnega svetnika iztekla že junija, Starr pa je tudi že sam povedal, da za zdaj ne namerava vlagati novih obtožnic.

SD ne bo sodelovala na opozicijskem shodu

13. 08. 1999 16.43

Srbska opozicijska stranka Socialdemokracija (SD), ki vključena v Zvezo za spremembe, ne bo sodelovala na opozicijskem shodu 19. avgusta, ki bo potekal v Beogradu, je danes poročala beograjska tiskovna agencija Beta.

Število mrtvih v prometnih nesrečah raste

12. 08. 1999 10.02

Minuli konec tedna je na slovenskih cestah umrlo osem oseb; samo v Slovenski Bistrici so v eni nesreči umrli trije mladi ljudje. Zato, in zaradi vedno večjega števila prometnih nesreč na sploh, je podpredsednik vlade Marjan Podobnik sklical sestanek vseh, ki se v tej državi odgovorni za varnost cestnega prometa.

''Slobo bo padel kot zvezda repatica''

11. 08. 1999 16.42

Srbska prestolnica je tretjo uro po delnem sončevem mrku še vedno dokaj pusta, zaslugo za to pa gre pripisati predvsem medijem. Popolni Sončev mrk je bil samo na skrajnem severu Vojvodine.

Vremenska napoved za torek, 10.8.1999

10. 08. 1999 21.26

<B>Napoved za Slovenijo:</B>

Napoved vremena ob Sončevem mrku

10. 08. 1999 21.05

Po besedah vrmenoslovcev bo vreme jutri spremeljivo. Dopoldne bo še oblačno, do pričetka sončnega mrka pa naj bi se zjasnilo.

Otroci niso pametnejši zaradi poslušanja Mozartovih skladb

07. 08. 1999 08.26

Ameriška raziskovalca But Steele in John Bruer s fondacie McDonnel v St. Louisu menita, da trditev, da so otroci, če poslušajo skladbe Wolfganga Amadeusa Mozarta, verjetno le mit. Ta mit o t.i. Mozartovem učinku, na podlagi katerega naj bi poslušanje Mozartovih skladb pripomoglo k hitrejšem razvoju možganov otrok mlajših od treh let, se je bliskovito razširil po objavi dveh študij kalifornijske univerze Irvine iz leta 1993 in 1995. V raziskavah, ki sta vključili srednješolce, so ugotovili, da se nekatere sposobnosti povečajo neposredno po poslušanju Mozartovih klavirskih sonat. Toda po mnenju Steela in Bruerja od poslušanja Mozarta ni nobenega posebnega učinka, saj lahko do istih rezultatov pride ob poslušanju katerekoli glasbe ali pa sploh nobene. Čeprav sta do potankosti ponovila postopek prvih dveh raziskav, nista dobila niti podobnih rezultatov, še več, sploh nista mogla dokazati nobenega tovrstnega učinka Mozartove glasbe. Steelova raziskava je objavljena v julijski številki revije Psychological Science, Bruerjea knjiga Mit prvih treh let (The Myth of the First Three Years) pa bo izšla v kratkem.

Privilegiran položaj državnih uradnikov

06. 08. 1999 20.29

Na Ministrstvu za finance so danes zanikali poročanje POP TV o privilegiranem položaju državnih uradnikov pri odkupu državnega premoženja - na primer službenih avtomobilov. Namen novih vladnih uredb o službenih avtomobilih in prodaji državnega premoženja naj bi bila, tako trdi ministrstvo, zgolj racionalizacija.

Privilegiji državnih uslužbencev

04. 08. 1999 20.10

O načinu delovanja naše države govori tudi zgodba o službenih avtomobilih, ki jih uporabljajo državni uslužbenci. Vlada je pred dnevi sprejela posebno uredbo, ki naj bi na to področje prinesla več reda in preglednosti. Hkrati pa je svojim uslužbencem omogočila tudi posebne privilegije: odslužene avtomobile bodo lahko poslej kupovali brez javnih dražb.

Štiri slovenska finala na EP do 23 let

31. 07. 1999 20.19

Mladi slovenski atleti so se izkazali tudi predzadnji dan evropskega prvenstva do 23 let. Poleg Elizabete Randjelovič v metu kopja in Anje Valant v troskoku bosta v jutrišnjih finalih nastopila tudi Ranko Leskovar v daljavi in Urša Beti na 100 metrov z ovirami.

Sparavčeva rekordno, v polfinalu tudi Nataša Kejžar

29. 07. 1999 09.09

Slovenski plavalci bodo tudi v današnjih polfinalnih nastopih na evropskem plavalnem prvenstvu v Carigradu imeli dve tekmovalki. Metka Sparavec se je v popoldanski del na 100 metrov hrbtno uvrstila s sedmim časom predtekmovanja in novim državnim rekordom 1:03,80. Prejšnjo najboljšo znamko, doseženo 15. maja v Avstraliji, je popravila za 37 stotink.

Djindjić pred vojaškim sodiščem

28. 07. 1999 13.09

Vodja srbske opozicijske Demokratske stranke Zoran Djindjić je dopoldne prispel na vojaško sodišče v Beogradu, kjer ga bodo zaslišali zaradi obtožb, da se med napadi zveze NATO na ZRJ ni odzval na vpoklic v jugoslovansko vojsko.

Hamann bolj zadovoljen z otoškim nogometom

22. 07. 1999 19.21

Nemški nogometaš Dieter Hamann, ki si trenutno služi kruh pri angleškem Liverpoolu, je v pogovoru za nemški nogometni časnik Kicker dejal, da se mu otoški nogomet, vsaj kar se tiče fair playa, zdi veliko boljši kot nemški.

Woodstock trideset let kasneje

19. 07. 1999 17.46

''Ne zaupaj nikomur nad trideset'' je bil moto generacije, ki se je upirala avtoritarnosti in avgusta leta 1969 na tridnevnem glasbenem festivalu Woodstock doživela svoj nepričakovani vrhunec. Tri desetletja kasneje je uporniški duh 60. let dejansko izginil, glasba tistega časa pa brez nostalgije nagovarja ljudi, ki takrat sploh še niso bili rojeni. ''Kljub temu Woodstock ni samo koncert,'' meni Michael Lang, ki tako kot v preteklosti sodi med organizatorje velikega glasbenega festivala. Woodstock je po njegovih besedah postal olimpiada žive glasbe, ki naj bi se po petih letih ponovno odvijala od 23. do 25. julija.

Južnoameriška nogometna zveza kritična do Azije

17. 07. 1999 19.19

Predsednik južnoameriške nogometne zveze (CONMEBOL) Nicolas Leoz je azijski nogometni zvezi svetoval, naj odpove svetovno prvenstvo leta 2002 na Japonskem in v Južni Koreji. Azijska nogometna zveza je zaradi spora glede števila mest za azijske reprezentance na tem SP nedavno bojkotirala kongres mednarodne zveze (FIFA).

Hill ima težave z odločanjem

14. 07. 1999 17.00

Razburljivosti nastopanja v cirkusu formule 1 Britancu Damonu Hillu očitno še ni dovolj. Potem ko je že napovedal, da se bo upokojil, je zdaj spet oznanil, da bo v rumenem jordanovem bolidu nastopal vsaj še do konca sezone.

Guy Verhofstadt postal novi belgijski premier

12. 07. 1999 09.00

Belgijski kralj Albert II. je pozno sinoči voditelja flamskih liberalcev Guya Verhofstadta imenoval za novega belgijskega premiera, ki bo nasledil Jean-Luca Dehaeneja, voditelja na junijskih volitvah poraženih krščanskih demokratov.

Ali je bil Robin Hood homoseksualec?

11. 07. 1999 18.15

Robin Hood, ki se v angleških baladah pojavlja kot lik borca za pravice zatiranih, je bil po najnovejših ugotovitvah homoseksualec. Profesor književnosti Stephen Knight z univerze v Cardiffu je po preučevanju balad iz 14. in 15. stoletja ugotovil, da prava ljubezen postavnega Robina ni bila Marian, ampak Mali John, je v nedeljo poročal Sunday Times. Profesor Knight je ugotovil, da se v baladah pojavljajo številni namigi na erotično simboliko. Tako naj bi bili zeleni gozdovi Sherwood Forest, skozi katere Robin Hood jaha s svojimi privrženci, že sami po sebi znak moškosti, tako kot naj bi bile številne omembe mečev in sulic namig na homoseksualnost. ''Zaradi prevladujoče stroge morale balade niso mogle odkrito namigovati na homoseksualnost,'' je svoje ugotovitve pojasnil angleški profesor. ''Robin in njegovi možje so vsi zelo možati in živijo popolnoma brez žensk,'' je dodal. Marian, velika ljubezen junaka iz Nottinghama, tako naj sploh ne bi obstajala, njen lik pa naj bi v balade dodali v 16. stoletju, da bi zadovoljili okus ''heteroseksualnih'' bralcev. Profesor Knihgt bo svoje ugotovitve predstavil prihodnji teden v Nottinghamu.