spomenik

Kriptovalute: nekateri Slovenci zaslužili milijone

01. 11. 2018 13.24

Mineva deset let od nastanka bitcoina, najbolj znane kriptovalute na svetu, ki je v zadnjem letu tudi med Slovenci povzročila pravo mrzlico. Čeprav je bitcoin trenutno vreden manj kot tretjino toliko kot decembra lani, ko je njegova vrednost presegla 20.000 dolarjev, številni strokovnjaki ocenjujejo, da še zdaleč ni prišel njegov konec.

Za najvišji kip na svetu porabili dva tisoč ton brona in 300 milijonov evrov

31. 10. 2018 12.46

V Indiji so razkrili najvišji kip na svetu, za gradnjo katerega so porabili približno 300 milijonov evrov. 182 metrov visok Kip enotnosti, ki je kar dvakrat višji od ameriškega Kipa svobode, je bronasti poklon legendarnemu voditelju Sardarju Vallabhbhai Patelu.A lokalni prebivalci so prepričani, da je bila gradnja nepotrebno zapravljanje davkoplačevalskega denarja.

'To ni samo letališče. Je spomenik zmagi'

29. 10. 2018 10.16

Turški predsednik Erdogan je otvoril prvi del novega letališča, ki naj bi po napovedih postalo najbolj prometno letališče na svetu in pomembna vez med Azijo in Evropo. Celotna investicija bo stala okoli 10 milijard evrov, Erdogan pa je slavnostno razglasil tudi ime letališča, ki se bo imenovalo po mestu, v katerem leži: Istanbulu.

Vandali polepili še sveže obnovljen Aljažev stolp

11. 10. 2018 19.42

Aljažev stolp je dandanes simbol vseh Slovencev, še bolj kot kdaj koli prej. Ko je vsa država lahko spremljala, kako so ga obnovili in spet postavili na vrhu Triglava, je to vsem dalo vedeti, kako dragocen spomenik je. Vsaj tako so upali. Toda le nekaj dni je minilo in na vrh Triglava se je povzpel nekdo, ki se mu je stolp zdel podoben oglasnemu panoju in nanj so nalepili dve nalepki.

Misija uspela, 'pleh z dušo' je spet nazaj na vrhu Triglava

03. 10. 2018 08.11

Na najvišji slovenski vrh se je po skoraj mesecu dni vrnil Aljažev stolp, eden najbolj prepoznavnih državnih simbolov. Helikopter Slovenske vojske ga je s skoraj dvourno zamudo dvignil s helidroma v Mojstrani in ga odpeljal na Triglav, kjer so ga pričvrstili, da bo lahko tam vztrajal vsaj še nadaljnjih 123 let.

Občina z najstarejšo hidroelektrarno na reki Dravi

26. 09. 2018 17.09

Predstavljamo vam občino Selnica ob Dravi. Na njen razvoj so vplivali dobra infrastrukturna opremljenost, bližina Drave in položaj ob magistralni cesti. Tam je tudi najstarejša hidroelektrarna na reki Dravi v tem delu Evrope, hidroelektrarna Fala. V njej je urejen muzej tehniške dediščine, razglašen za kulturni spomenik državnega pomena.

Pahor v ZN: Mandela nam daje upanje, da je tudi nemogoče lahko mogoče

25. 09. 2018 08.40

73. zasedanja Generalne skupščine ZN se udeležuje tudi slovenski predsednik Pahor. Imel je tudi pogovor s predsednikom Evropske komisije Junckerjem. Govorila sta o nadaljnjih korakih gled arbitraže. Sicer pa so svetovni voditelji zaznamovali 100. obletnico rojstva nekdanjega južnoafriškega predsednika in Nobelovega nagrajenca za mir Nelsona Mandele. 

VIDEO: Zlati spomini: podoživite zadnje sekunde finala EP

17. 09. 2018 09.37

Ponedeljek, 17. septembra, bo (je) povsem v znamenju košarke. Obeležujemo prvo obletnico osvojitve naslova evropskih prvakov. Vrhunec dneva pa bo kvalifikacijska tekma za preboj na SP med Slovenijo in Turčijo. Prenos na Kanalu A in VOYO od 19.25. Za ogrevanje pa podoživite zadnjih nekaj sekund finalne tekme med Slovenijo in Srbijo, ko so naši košarkarji senzacionalno osvojili zlato.

New York za začetnike: kako videti največ v petih dneh

11. 09. 2018 06.00

»Start spreading the news. I am leaving today.*« Dopust je torej rezerviran, vozovnica kupljena, sledi samo še načrtovanje vašega obiska Velikega jabolka. Kaj si boste ogledali v New Yorku, je seveda odvisno od vaših želja, števila dni in proračuna. Kot sem že omenila v prejšnjem prispevku, je za obisk Manhattna dovolj 5 dni, če se dobro organizirate. Mesto je zanimivo za vse generacije in v njem si lahko marsikaj ogledate tudi brezplačno.

Aljažev stolp bo 'odletel' s Triglava

06. 09. 2018 11.16

Prvič v zgodovini, odkar ga je tja pred 123 leti postavil Jakob Aljaž, bodo Aljažev stolp zaradi vzdrževalno-restavratorskih posegov odstranili z vrha Triglava. Če bo vreme dopuščalo, se bo to zgodilo jutri ob predvidoma 10. uri zjutraj, zaprt bo tudi zračni promet.

Restavrator Aljaževega stolpa: Na vrhu je edino pravo mesto za original

03. 09. 2018 06.00

Gorazd Lemajič je restavrator-konzervator in eden glavnih operativcev projekta obnove Aljaževega stolpa. Med čistilno akcijo smo ga ujeli na Kredarici in izvedeli vse o tem, kako bo potekala odstranitev stolpa, kako zahtevna bodo restavratorska dela, pa tudi o tem, kako je na vrhu Triglava potekala malarska vojna in zakaj bi namestitev stolpa v muzej povzročila shizofreno stanje.

Pahor: Triglav nas bo povezoval, dokler bo tu slovenski človek

02. 09. 2018 21.47

Letos mineva 240 let od prvega zabeleženega uspešnega vzpona na Triglav. Ob tem je na prireditvi z naslovom Doma pod Triglavom predsednik republike Borut Pahor povedal, da je Triglav simbol slovenstva, naše samobitvenosti in preživetvene moči. "Mnogi simboli so nas razdvajali in celo ločevali. Triglav pa nas je vedno povezoval," je dejal.

V tej občini stoji največji Titov spomenik

31. 08. 2018 17.25

V Mestni občini Velenje stoji največji še stoječi Titov spomenik. Velenje sodi med največje občine, pred 129 leti pa je imelo le 364 prebivalcev. Nekoliko močnejši gospodarski razmah je mesto doživelo šele konec 19. in v začetku 20. stoletja.

240 let vzpona na Triglav: so bili na vrhu res štirje možje?

26. 08. 2018 15.54

Štirje srčni možje iz Bohinja so 26. avgusta 1778 prvi stopili na vrh Triglava. Pomemben jubilej za lokalne skupnosti in institucije na območju Julijskih Alp predstavlja priložnost za razmislek o pomenu Triglava, njegovi simboliki, množičnosti obiska in razvoju turizma.

'Demokracija ni združljiva s čaščenjem spomina na generala Franca'

24. 08. 2018 15.04

Španska socialistična vlada je sprejela dekret, ki bo omogočil izkop posmrtnih ostankov nekdanjega diktatorja Francisca Franca iz mavzoleja blizu Madrida. Ukrep, ki mu nasprotuje predvsem Francova družina, mora potrditi še parlament. Posmrtne ostanke bi lahko izkopali konec leta.

Rimska policija išče 'nagca'

22. 08. 2018 18.38

Policija ju išče, Italijani pa se zgražajo. Angleško govorečima turistoma se je zdelo zabavno v spodnjem perilu okopati v vodnjaku ob enem za Italijane najbolj svetih spomenikov, eden od njiju pa se je celo popolnoma slekel.

Roka izdalo sočutno srce. Bil je 'vsa dobrota tega sveta v eni osebi'

21. 08. 2018 10.08

21-letnega dobrodelneža Roka Černica je izdalo srce. Njegovo veliko, sočutno in vijolično srce, ki ga je, pa čeprav je bil tudi sam v stiski, razdajal za druge. Bil je vzor vsem nam, predvsem pa mlajšim generacijam. Kot so zapisali v društvu Humanitarček, kjer bodo vsako leto s posebno akcijo obeležili njegov rojstni dan, je bil to fant, "ki je kljub mladosti znal in zmogel videti stiske".

Občina, ki je zrasla na soli

21. 08. 2018 17.16

Piran, ki velja tako za najlepše mesto slovenske obale kot tudi za eno najpristnejših in najbolj fotogeničnih mest na obali Jadranskega morja, je zrasel na soli. Staro pristaniško mesto z ostanki srednjeveškega obzidja je v celoti zavarovano kot kulturno-zgodovinski spomenik.

Namesto v Avstriji sta zasilno pristala v tej občini

09. 08. 2018 16.51

Občina Gornji Petrovci leži na severovzhodu Goričkega. Slavna je postala leta 1934, ko sta v eni od vasi v občini, Ženavljah, z balonom zasilno pristala belgijska raziskovalca. Njun cilj je bila Avstrija. Nekaj dni je bilo Prekmurje z balonom vred predmet poročil medijev v Evropi in Ameriki. Na mestu pristanka stratosferskega balona pa so leta 1997 postavili spomenik.

Lokalne volitve so pred vrati: Fištravec simbolično podrl prvi radar

09. 07. 2018 13.08

Mariborski župan Andrej Fištravec je na križišču Titove ceste in Ulice Pariške komune simbolično pripel verigo na ohišje in odstranil prvi zloglasni radar, ki je pred več kot petimi leti po množičnih protestih odnesel njegovega predhodnika Franca Kanglerja. Kot je dejal, bodo ta in vsi ostali odstranjeni z mariborskih cest in ulic.

'Prešern' dobil spomenik in park v Podgorici

26. 06. 2018 11.45

Na pobudo častnega konzula Črne gore v Sloveniji so v Podgorici, v novozgrajenem parku pri zgradbi črnogorske radiotelevizije, na slovenski dan državnosti odkrili spomenik pesniku Francetu Prešernu. Slovesnosti so se med drugim udeležili kulturni minister Peršak, ljubljanski župan Janković in predsednik Uefe Čeferin.

Še eno prestižno priznanje za Slovenijo. Med 'sedem evropskih čudes' uvrstili grad Strmol

19. 06. 2018 15.10

Slovenija se lahko pohvali s še enim prestižnim turističnim priznanjem. Naziv Evropski unikatni grad leta 2018 namreč pripada gradu Strmol. Ocenjevalce je navdušila neverjetna ohranjenost in opremljenost gradu ter izstopajoča kulinarična izkušnja.

Ostanke španskega diktatorja Franca bi nova španska vlada preselila iz mavzoleja

19. 06. 2018 13.15

Nova španska socialistična vlada bi rada posmrtne ostanke nekdanjega diktatorja Francisca Franca odstranila iz mavzoleja v bližini Madrida, mavzolej pa bi spremenili v spomenik žrtvam fašizma in kraj sprave.

Spomin na Nickyja Haydna v njegovem rojstnem kraju počastili z odkritjem spomenika

09. 06. 2018 14.05

'Kentucky Kidu' so v rojstnem kraju postavili bronasti spomenik, 9. junij pa v Owenboroju razglasili za "Dan Nickyja Haydna". Nekdanji svetovni prvak v razredu motoGP je maja lani umrl v bolnišnici za posledicami prometne nesreče.

Kaj se je skrivalo pod Gosposvetsko cesto v Ljubljani: ostanki kapelice, mozaik in sarkofagi

08. 06. 2018 11.31

Arheologi končujejo dela na gradbišču v središču Ljubljane, kjer pa so naleteli na presenečenje. Našli so namreč ostanke stavbe iz 4. stoletja, najverjetneje kapelice, ki je bila bogato okrašena. Ohranil se je tudi del mozaika, ki je prekrival tla stavbe. Poleg tega pa so odkrili tudi več deset sarkofagov, ki nakazujejo, da so bili tukaj pokopani premožni Emonci iz zgodnjekrščanskega obdobja.

Tadž Mahal – solza na licu časa

12. 05. 2018 20.57

Od blizu videti eno sedmih čudes sveta je enkratno doživetje in poseben občutek. V živo je še lepši kot na posnetkih, zgodba nastanka pa je, kot obisk, brezčasna in čarobna.

10 let od uničujočega potresa, ki je zahteval 69.000 življenj

12. 05. 2018 08.36

Na Kitajskem se spominjajo uničujočega potresa v provinci Sečuan na jugozahodu države pred desetimi leti, ki je po podatkih Združenih narodov zahteval več kot 69.000 smrtnih žrtev in vplival na življenje več kot 40 milijonov ljudi.

Pahor in Porošenko podprla mirno reševanje krize na vzhodu Ukrajine

11. 05. 2018 12.06

Predsednik republike Borut Pahor se na povabilo ukrajinskega predsednika Petra Porošenka mudi na uradnem obisku v Ukrajini. Pahor je ob tem potrdil odlične odnose med državama. V pogovorih sta se zavzela tudi, da je treba izkoristiti priložnosti za mirno rešitev konflikta na vzhodu Ukrajine.

'Z nobenimi besedami, nobenimi fotografijami se ne da opisati, kaj se je tukaj v resnici dogajalo'

10. 05. 2018 07.12

Stojiva pred ostankom taborišča Gusen I, podružnico oziroma vzporednim taboriščem zloglasnega koncentracijskega taborišča Mauthausen, spominskim centrom Gusen Memorial. Betonska stavba, stisnjena med stanovanjsko naselje, za svojimi stenami med drugim skriva peč krematorija Gusen.

V taborišču je trpelo tudi 4153 Slovencev

06. 05. 2018 21.29

Avstrijski državni vrh je s polaganjem vencev počastil spomin na žrtve nacionalsocializma. S slovesnostjo so se spomnili tudi 73. obletnice osvoboditve taborišča Mauthausen blizu avstrijskega Linza, v katerem je umrlo okoli 100.000 ljudi, med njimi so bili tudi številni Slovenci.