spomenka hribar

Predsednik bojkotira proslavo

22. 06. 2007 17.42

Predsednik države se ne bo udeležil proslave ob dnevu državnosti. Razlog naj bi bile razmere v državi.

Še stabilna koalicija?

19. 06. 2007 20.37

Ali Janševo vlado čaka konstruktivna nezaupnica? Da se o tem govori, je potrdil sam premier.

'Zaradi DeSUSa vlada manj nora'

16. 06. 2007 14.51

Vlada se trudi, da bi imela oblast nad ekonomskim in duhovnim življenjem, je prepričana Spomenka Hribar.

Visoki jubilej Nove revije

28. 05. 2007 13.41

Ker se je takratna oblast počutila ogroženo, je v naš krog poslala sledilko, je ob 25. letnici Nove revije dejal Rupel.

'Pohod smrti'

15. 05. 2007 18.33

V Zagrebu so predstavili knjigo Prikrita grobišča Hrvatov v Sloveniji, ki govori o žrtvah pobojev.

Rušil vodstvo televizije?

19. 12. 2006 16.11

Jelinčič naj pred Piramido obljubil, da bo obvladal svoj govor. Mikrofona se naj ne bi upal nihče izključiti.

Namerno hujskaštvo?

29. 11. 2006 14.28

Piramida je potrdila mračne strahove, da RTVS načrtno spodbuja nestrpnost, menijo člani programskega sveta.

Predloga za direktorja RTVS

11. 04. 2006 08.37

Generalni direktor javne RTV Anton Guzej je predlagal dva novinarja za funkciji direktorjev TV in radia.

Za miroljubno obletnico

26. 02. 2006 14.30

Obletnica državnosti naj ne bo poteptana s topotom vojaških škornjev, pozivajo znani Slovenci.

Slivnik ni sprejel odstopa

17. 02. 2006 13.51

Aktiv novinarjev Dela ga noče za odgovornega urednika, zato je Peter Jančič ponudil odstop od kandidature.

Granda na čelu programskega sveta

24. 01. 2006 11.24

Novi programski svet Radiotelevizije Slovenije je za svojega predsednika izvolil Staneta Grando.

Novi vetrovi na RTV

11. 01. 2006 13.20

Opozicija trdi, da se na javni televiziji 'širi strah', vladna koalicija pa zagotavlja, da bo šele zdaj očiščen 'Avgijev hlev'.

Znani kandidati sveta RTVS

05. 01. 2006 10.54

Parlamentarna komisija je pripravila predlog sestave novega programskega in nadzornega sveta RTVS.

Intervju s Spomenko Hribar

01. 06. 2005 00.00

Spomenka Hribar je ena prvih, ki je že v začetku osemdesetih let odprla vprašanje povojnih pobojev; nekateri jo imenujejo tudi mati slovenske sprave. S Hribarjevo smo se pogovrajali o nekaterih najnovejših razkritjih in tudi o ovadbi proti Mitji Ribičiču.

Prepoved totalitarnih simbolov v EU?

09. 02. 2005 00.00

V Evropski uniji se razvnema nova ideološka tema, prepoved avtokratskih simbolov. Potem ko je v Evropi spet stekla razprava o prepovedi nacističnih simbolov, pa je skupina konzervativnih poslancev v Evropskem parlamentu iz novih članic pozvala, naj v Uniji razpravljajo tudi o prepovedi komunističnih simbolov.

Jože Pučnik

18. 01. 2003 00.00

Jože Pučnik, nekdanji predsednik Demosa in ena ključnih osebnosti slovenske pomladi, je bil politično vpliven človek. Njegova smrt je vnesla razdor v slovensko politiko.

Sporni zakon o vojnih grobiščih

14. 02. 2002 00.00

V SLS so prepričani, da predlagana dopolnila k zakonu o vojnih grobiščih spreminjajo vladni koncept zakona ter pomenijo kršenje koalicijske pogodbe.

V Kopru o odhodu JLA

25. 10. 2001 00.00

Mineva deset let od odhoda vojakov JLA iz Slovenije. Ob tej priložnosti v Kopru poteka mednarodni posvet o zgodovinskih in političnih vidikih takratnega dogajanja.

Pahor o povojnih pobojih

19. 10. 2001 00.00

Zaradi odkrivanja novih povojnih grobišč se je predsednik državnega zbora Borut Pahor sestal s člani vladne komisije za evidentiranje prikritih grobišč.

Kučan sprejel osamosvojitelje

04. 07. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je ob deseti obletnici samostojne Slovenije v vili Podrožnik sprejel najožje sodelavce iz obdobja osamosvajanja. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so se vnovič zbrali vsi, ki so sodelovali pri rojevanju in obrambi slovenske države ter nosili največji del odgovornosti za to, da je zgrajena na dobrih temeljih. Srečanja so se udeležili Igor Bavčar, France Bučar, Spomenka Hribar, Olga Jakhel Dergan, Janez Janša, Jelko Kacin, Matjaž Kmecl, Matija Malešič, Jože Mencinger, Ivan Oman, Lojze Peterle, Dušan Plut, Miha Ribarič, Dimitrij Rupel, Marjan Šiftar in Ciril Zlobec. Kot so sporočili iz predsednikovega kabineta, so se opravičili Janez Drnovšek, Jože Pučnik in Janez Slapar.

Znani uradni izidi referenduma

22. 06. 2001 00.00

Republiška volilna komisije je v četrtek uradno razglasila končne izide referenduma o noveli zakona o umetni oploditvi z biomedicinsko pomočjo. Svojo zadnjo novinarsko konferenco pa je sklical tudi Odbor za svobodno odločanje.

Odbor nadaljuje informiranje javnosti

30. 05. 2001 00.00

Za Odbor za svobodno odločanje je temeljnega pomena vzbuditi državljansko zavest, da se v demokraciji ne smejo kršiti pravice oz. možnosti manjšine, je poudarila njegova predsednica Spomenka Hribar. Kot je dodala, želijo vzbuditi tisto temeljno toleranco in državljansko solidarnost, da bi ljudje kljub osebnemu nestrinjanju dopustili uveljavljanje možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo tudi ženskam brez partnerja, ki bi si to želele.

Odbor nadaljuje z aktivnostmi

23. 05. 2001 00.00

Odbor ZA svobodno odločanje, civilno gibanje, ustanovljeno 17. maja, h kateremu je doslej pristopilo 1500 posameznikov, društev in drugih združenj, bo v naslednjih dneh pripravil vrsto t.i. predreferendumskih okroglih miz v različnih slovenskih krajih. Prva bo v petek, 25. maja, v Postojni, na večini pa bo sodeloval tudi minister za zdravje Dušan Keber, ki je s predstavniki odbora pojasnili, kje so po njihovem mnenju resnični problemi naknadnega zakonodajnega referenduma o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo. Kot so zapisali že v ustanovni listini, se bo na referendumu v prvi vrsti odločalo o tem, ali bo naša država avtoritarna ali demokratična.

Stroka proti umetni oploditvi

18. 05. 2001 00.00

Slovenci bomo junija na referendumu odločali o možnosti umetne oploditve tudi za samske ženske. Včeraj so se v ljubljanskih Križankah zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Vendar pa so udeleženci razširjenega strokovnega kolegija za ginekologijo, v katerem so predstavniki stroke iz vse Slovenije, proti noveli zakona.

Zborovanje za umetno oploditev

18. 05. 2001 00.00

Odbor za svobodo odločanja je včeraj v ljubljanskih Križankah organiziral zborovanje na katerem so se zbrali tisti, ki menijo, da imajo pravico do umetne oploditve tudi samske ženske. Na zborovanju je bilo približno 300 ljudi, kar je več kot so organizatorji pričakovali. Pobudnikov zborovanja in hkrati ustanovitve odbora je 35, med njimi je tudi nekaj znanih Slovencev in Slovenk, estradnikov, športnikov in predstavnikov različnih strok. Zagovorniki sprejetega zakona so na zborovanju še enkrat pojasnili svoja stališča, zakaj naj bi zakon bil, tak kot je bil, sprejet. Vsi, ki so prišli pa so podpisali neke vrste pristopno izjavo k Odboru za svobodo odločanja.

Poziv za svobodno odločanje

11. 05. 2001 00.00

Skupina predstavnikov civilne družbe je v javnost poslala pismo z naslovom Za svobodo odločanja. 35 podpisnikov, od katerih jih je večina znanih Slovenk in Slovencev, verjamejo, da je predlagani referendum o noveli zakona o zdravljenju neplodnosti in postopkih oploditve z biomedicinsko pomočjo groba kršitev človekovih pravic. Svoboda odločanja je osnovna civilizacijska pridobitev, podpisani pa verjamejo, da je Slovenija danes dovolj pluralna in tolerantna, da se ji zaradi posluha za pravice manjšine ni treba bati za skupne vrednote, državljani in državljanke pa so dovolj zreli in solidarni, da v svobodi drugega na vidijo grožnje svoji svobodi.

SDF na drugi javni seji

12. 08. 2000 00.00

Člani Slovenskega demokratičnega foruma (SDF) se bodo 24. avgusta v Mariboru sešli na drugi javni seji. Kot so se dogovorili na četrtkovem pripravljalnem sestanku, naj bi omenjeno sejo namenili iskanju soglasja na razvojnih konceptih Slovenije, poseben poudarek pa naj bi namenili položaju posameznika in naroda pri lastnem umeščanju v mednarodni globalizacijski proces. Kot je v imenu organizacijskega odbora zapisal Miroslav Marc, se bodo na srečanju ob vprašanju racionalizacije in učinkovitosti državne uprave skušali vprašati tudi to, zakaj so evropske majhne države po pravilu uspešne, ob tem pa se bodo dotaknili tudi problema, kako preprečiti popoln razkol na dva sovražna tabora. Javne seje SDF naj bi se kot uvodničarji predvidoma udeležili France Bučar, Jože Mencinger, Spomenka Hribar, Lojze Sočan, Rajko Pirnat, Ignac Golob, Marko Kos, Gorazd Drevenšek in Ivan Bizjak.

Seja Slovenskega demokratičnega foruma

21. 07. 2000 10.10

Slovenski demokratični forum (SDF), ki so ga ustanovili na pobudo Demokratov Slovenije (DS), je včeraj pripravil prvo javno sejo, na kateri so se ustanovitelji zavzeli za novo opcijo v slovenski politiki in za spremembe v sedanjem političnem dogajanju. Po mnenju nekdanjega predsednika državnega zbora Franceta Bučarja, enega od ustanoviteljev SDF, ima politika prevladujoč vpliv in besedo v javnem življenju, ''zato je potreben nov koncept in organizirana akcija oziroma poseg v družbeno dogajanje.'' Udeleženci seje so se strinjali, da bodo s podobnimi nadstrankarskimi srečanji, ki naj bi k današnjemu političnemu dogajanju v Sloveniji prispevali še eno politično opcijo, nadaljevali tudi v prihodnje s srečanji po vsej Sloveniji.

Ustanovljen Slovenski demokratični forum

07. 07. 2000 14.16

Na pobudo Demokratov Slovenije je bil včeraj ustanovljen Slovenski demokratični forum, ki bo ''s svojimi predlogi in zavzemanjem pomagal zakonodajnim in izvršilnim organom države povrniti ugled in s tem zaupanje državljanov v lastno državo''. Kot so sporočili iz zunajparlamentarne stranke Demokrati Slovenije, so med ustanovitelji foruma tudi France Bučar, Jože Mencinger, Spomenka Hribar, Janko Prunk in Matija Kovačič.