spominski

Predsednica: Ohranitev resnice o genocidu v Srebrenici je dolžnost

09. 07. 2025 20.53

Kot posamezniki, kot narod in kot mednarodna skupnost imamo dolžnost, da resnico o genocidu v Srebrenici ohranjamo živo in jo varujemo pred pozabo in relativizacijo ter jo ohranimo kot del skupnega moralnega izročila, je na spominski slovesnosti ob 30. obletnici genocida v Srebrenici v Ljubljani dejala predsednica republike Nataša Pirc Musar.

Britanska Kraljeva kovnica obeležila 50-letnico skupine Iron Maiden

09. 07. 2025 13.58

Britanska Kraljeva kovnica je izdala spominske kovance ob 50-letnici skupine Iron Maiden. Britanska heavy metal zasedba se je tako pridružila izvajalcem, vključenim v serijo kovancev glasbenih legend, v kateri je Kraljeva kovnica med drugim proslavila skupino Queen ter glasbenika Eltona Johna in Davida Bowieja.

Pred obletnico genocida tisočeri na pohodu miru

08. 07. 2025 20.38

Več kot 6000 ljudi se je zjutraj iz Nezuka v BiH podalo na sto kilometrov dolg pohod miru, s katerim se vsako leto začne obeleževanje obletnice genocida v Srebrenici. V treh dneh bodo prehodili pot, na kateri je na t. i. maršu smrti julija 1995 okoli 15.000 Bošnjakov iz Srebrenice po padcu te enklave poskušalo priti do osvobojenega ozemlja pri Tuzli.

Srebrenica 30 let po genocidu

06. 07. 2025 11.30

Od genocida v Srebrenici, najhujšega vojnega zločina po drugi svetovni vojni, julija mineva 30 let. Brutalni poboji so pustili globoke rane, mesto je, tako se zdi, umrlo skupaj z ubitimi. Ob vsem tem pa se ob evidentnih dokazih nepojmljive morije dogaja še zanikanje genocida, ki preživele in svojce žrtev vsak dan znova žali v dno njihovih duš.

Je bil Janez Janša na domoljubnem ali ustaškem koncertu?

06. 07. 2025 17.07

Kot smo že poročali, se je koncerta Marka Perkovića Thompsona na zagrebškem Hipodromu udeležil tudi predsednik naše največje opozicijske stranke Janez Janša. Fotografijo z zakoncema Janša je na svojem profilu objavil Velimir Bujanec, ki ga na Hrvaškem povezujejo z ustaštvom. Udeležba prvaka SDS na koncertu, kjer ni manjkalo ustaških simbolov, pa je požela tudi številne kritike in obsodbe.

Minuta molka v avstrijskem parlamentu za žrtve strelskega napada

16. 06. 2025 19.41

Z minuto molka so se v avstrijskem parlamentu poklonili žrtvam strelskega napada na srednji šoli v Gradcu. Še ta teden naj bi avstrijska vlada sprejela nove ukrepe in zaostrila zakonodajo o orožju. 21-letni storilec je namreč pištolo in dvocevno puško posedoval legalno. V napadu je umrlo devet dijakov in dijakinj ter učiteljica. Na spominski slovesnosti se je na glavnem trgu v Gradcu zbralo na tisoče ljudi.

V Gradcu slovesnost v spomin na žrtve strelskega napada na šoli

15. 06. 2025 20.02

V avstrijskem Gradcu je potekala spominska slovesnost za žrtve torkovega strelskega napada, ko je 21-letnik v srednji šoli, ki jo je nekoč tudi sam obiskoval, hladnokrvno ustrelil devet dijakov, učiteljico, nato pa si sodil sam. Zbralo se je ogromno ljudi, ki so poslali jasen signal solidarnosti.

Kopitar tretjič prejemnik nagrade za plemenito in uglajeno vedenje v hokeju

12. 06. 2025 20.33

Slovenski hokejski zvezdnik Anže Kopitar je v severnoameriški ligi NHL po letih 2016 in 2023 še tretjič prejel prav posebno nagrado, pokal Lady Byng za gentlemansko vedenje, so danes objavili na spletni strani lige. Nagrado prejme hokejist, ki poleg visokega standarda hokejske igre prikaže zvrhano mero športnega duha in profesionalizma.

Med ubitimi na graški šoli tudi napadalčeva soseda

11. 06. 2025 06.13

V torkovem strelskem napadu na srednji šoli v Gradcu je 21-letnik ubil najmanj 10 ljudi, nato pa je sodil še sebi. V javnost počasi kapljajo tudi informacije o žrtvah pokola. Med njimi so 15-letna Lea s Kosova, dijak in dijakinja bosansko-hercegovskega porekla ter 17-letnik s Poljske, ki bi moral prihodnji teden na torti upihniti 18 svečk. Najmlajša žrtev množičnega streljanja je bila medtem stara le 14 let, najstarejša pa je 59-letna učiteljica.

80 let po osvoboditvi koncentracijskega taborišča Ljubelj

07. 06. 2025 12.57

Spomin in opomin na vojne grozote ne smeta nikdar zbledeti, je na slovesnosti ob 80. obletnici osvoboditve koncentracijskega taborišča Ljubelj izpostavila predsednica države Nataša Pirc Musar. Dogodek je ob spominu na žrtve nacističnega režima minil v znamenju aktualnega dogajanja v svetu in opozoril pred nevarnostjo ponavljanja zgodovine.

Finančno pismeni otroci, ki vedo, kaj so delnice, inflacija in davki

02. 06. 2025 18.49

Vlada je tako v začetku leta sprejela nov nacionalni program finančnega opismenjevanja, ki bi se po novem začelo že v osnovnih in srednjih šolah. Da so delnice, inflacija, obrestne mere in davki pojmi, ki bi jih morali razumeti že otroci - so prepričani tudi na Banki Slovenije. V tem šolskem letu so zato skupaj s finančnim ministrstvom izvedli projekt Bodi Fin, ki je bil namenjen finančnemu opismenjevanju osnovnošolskih otrok. Koliko mladih se je na projekt prijavilo ter kako so se izkazali?

Diamanti iz pepela ljubljene osebe

13. 05. 2025 20.40

Ste že kdaj pomislili, da bi bili s pokojno mamo, očetom, partnerko ali partnerjem združeni za vedno? Ne zgolj z obiskom na grobu ali kraju raztrosa, temveč na prav poseben način! S čisto pravim diamantom, izdelanim iz pepela pokojne osebe. V podjetju Babajić namreč omogočajo, da se pokojna oseba v prav posebni spominski obliki vrne nazaj domov.

Vrh 'zelene EU' od Bruslja do Luksemburga z letalom

13. 05. 2025 08.46

Predsedniki Evropske komisije, Evropskega sveta in Evropskega parlamenta so se od Bruslja do Luksemburga zaradi udeležbe na praznovanju Schumanovega dne z luksemburškim premierjem Lucom Friednom odpravili z letalom. Evropska komisija zagovarja odločitev, saj prisotnost vseh treh sicer ne bi bila možna.

Prvi posnetki groba, v katerega bodo položili papeževo krsto

24. 04. 2025 19.48

Grob v baziliki Marije Snežne v Rimu je že pripravljen za sobotni pokop. Na družbenih omrežjih so zakrožili prvi posnetki groba, nad katerim je preprost križ in plošča z imenom Franciscus. Grobnica je sicer trenutno zakrita in zaščitena z lesenimi paneli.

Razstavo o genocidu v Srebrenici zaradi nesoglasij glede dejstev prestavili

08. 04. 2025 19.44

Muslimanski kulturni center v Ljubljani je ob odprtju razstave ob 30-letnici genocida v Srebrenici opozoril na poskuse relativizacije zgodovine. Razstava, ki je del širšega sklopa spominskih dogodkov, bi morala biti na ogled v Muzeju novejše in sodobne zgodovine, a so jo zaradi nesoglasij prestavili. Prikazuje pričevanja 15 preživelih iz Srebrenice, ki zdaj živijo v Sloveniji. Namesto v muzeju bo razstava na ogled v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani vse do 13. julija, nato pa se bo selila še v druga slovenska mesta.

'216.000 minut, a nobene odgovornosti'

01. 04. 2025 15.53

V Srbiji mineva pet mesecev od padca nadstreška na železniški postaji v Novem Sadu, ki je skupno zahteval 16 življenj. Spominske slovesnosti potekajo po vsej državi, v Novem Sadu pa državljani na kraju nesreče polagajo cvetje in prižigajo sveče. Spomnili so, da niti po petih mesecih še nihče ni odgovarjal za nesrečo.

Ustavno sodišče BiH ukinilo Dodikove sporne zakone, Eufor bo napotil dodatnih 400 vojakov

07. 03. 2025 11.41

Ustavno sodišče Bosne in Hercegovine je izreklo začasni ukrep, s katerimi je odpravilo ustavno sporne zakone o prepovedi delovanja pravosodnih in varnostnih institucij Bosne in Hercegovine na območju entitete Republike Srbske. Bošnjaški član predsedstva BiH Bećirović je pozval k okrepitvi sil Eufor in Nato. Eufor naj bi že prihodnji teden v BiH napotil novih 400 vojakov. Zaradi zaostrenih varnostnih razmer je Spominski center v Srebrenici do nadaljnjega zaprl svoja vrata.

Ledeni policijski curek in tek za dvometrskim Kličkom

24. 02. 2025 07.00

Trije dnevi Putinove "posebne vojaške operacije" so danes postali tri leta. A da ti trije dnevi v resnici trajajo že precej dlje, dobro ve urednica zunanjepolitične redakcije naše televizije. Facebookov spominski opomnik je Katjo Horvat Plevnik pred mesecem dni vrnil v čas pred 11 leti, ko ji je ponovno prikazal fotografijo s čelado na glavi v družbi fotografa Mira Majcna. Pisal se je januar 2014 in v krogu takratne uredniške zasedbe POP TV je padla odločitev, da se gre v Ukrajino. Protestniki, ki so zahtevali odstop tedanjega proruskega predsednika Viktorja Janukoviča, so namreč že več tednov vztrajali na ulicah Kijeva, postalo je jasno, da so pred vrati velike spremembe.

V steni spali na leseni gugalnici, v Himalajo potovali z avtomobilom

31. 01. 2025 06.00

Veverice niso le ljubki glodavci, ki plezajo po drevesih, pač pa tudi legendarni Mojstrančani, ki so tako dobro plezali po gorah, da so se z zlatimi črkami zapisali v zgodovino alpinizma. Janko Ažman, Klavdij Mlekuž, Janez Brojan in Zvone Kofler so se konec 60. let združili v skupino alpinistov in gorskih reševalcev Mojstranške veverice, čez nekaj let so medse sprejeli še Janeza Dovžana in Miha Smoleja z Dovjega.

80 let od osvoboditve taborišča smrti: preživeli položili vence ob zid smrti

27. 01. 2025 06.07

Mineva 80 let od osvoboditve zloglasnega nacističnega koncentracijskega taborišča Auschwitz-Birkenau, kjer je bilo ubitih več kot milijon ljudi, večinoma Judov. Preživeli so ob zid smrti v Auschwitzu, kjer je bilo usmrčenih na stotine taboriščnikov, že položili sveče in vence. Pridružil se jim je tudi poljski predsednik Andrzej Duda. Slovesnosti naj bi se udeležilo tudi okoli 50 nekdanjih zapornikov.

30-letnico genocida v Srebrenici bo obeležil sklop spominskih dogodkov

20. 01. 2025 16.59

Letos mineva 30 let od genocida v Srebrenici, zato so v Muslimanskem kulturnem centru v Ljubljani pripravili sklop spominskih dogodkov. Program, ki obsega razstave, pogovore in zaključno spominsko slovesnost 9. julija, so pripravili v želji, da bi podučili zlasti mlade generacije o krhkosti bivanja in o tem, kako tanke so meje med sobivanjem in katastrofo.

V Dražgošah svarila pred današnjimi sejalci zla

12. 01. 2025 20.06

Zastave z rdečimi zvezdami so znova množično zaplapolale v Dražgošah. Borcem za svobodo so se v vasico na pobočju Jelovice odpravili poklonit številni pohodniki, ki so kljub zimskim temperaturam sledili soncu in pripešačili – tudi po 10 ur so hodili – po poteh partizanskega Cankarjevega bataljona. Ob 83. obletnici enega najprelomnejših dogodkov v osvobodilni vojni na naših tleh je množico nagovorila Urška Klakočar Zupančič. Zbrane je posvarila pred strahopetnimi sejalci zla in jih pozvala, naj se jim uprejo, če si želijo zagotoviti dostojno življenje.

'Nekateri kraji so videti, kot bi nanje padla bomba'

09. 01. 2025 06.22

Na območju Los Angelesa v ameriški zvezni državi Kalifornija še vedno divja pet požarov. Vetrovi so se malce umirili, kar je zaustavilo širjenje požara Eaton, na delu pa so tudi že preiskovalci, ki poskušajo ugotoviti vzrok za požar Palisades. Ukaz za evakuacijo prejelo skoraj 180.000 prebivalcev. Uničenih je več kot tisoč zgradb, v požarih pa je umrlo najmanj pet oseb. Nevarnosti pa ljudem ne predstavljajo le ognjeni zublji – močno je namreč padla tudi raven kakovosti zraka, ki zdaj dosega "nevarne" ravni.

Soseska, v kateri se je začelo argentinsko nogometno božanstvo

31. 12. 2024 12.33

"Najboljši vseh časov je 20. oktobra 1976 debitiral na tem stadionu," piše na spominski plošči pred stadionom, nekoč poznanim kot La Paternal. Danes nosi drugačno ime: Estadio Diego Armando Maradona. Dom kluba Argentinos Juniors je kraj, kjer je Maradona pri komaj 15 letih debitiral v članskem nogometu.

Bo v nacističnih predorih, ki so jih gradili taboriščniki, luksuzen bunker za bogataše?

14. 12. 2024 11.43

Na tisoče taboriščnikov je med drugo svetovno vojno umrlo med gradnjo nacističnih predorov v bližini nemškega koncentracijskega taborišča Buchenwald. Danes pa ima podjetnik Peter Karl Jugl, ki je povezan s skrajno desnico, sprevržen in sporen poslovni načrt. Na tem območju želi zgraditi privatni bunker za superbogate, ki se bojijo jedrskega spopada in tretje svetovne vojne.

Po 45 letih ponovno pozvali k identifikaciji moškega, ki je umrl v gozdu

10. 12. 2024 17.38

V Veliki Britaniji so mednarodno javnost ponovno pozvali k identifikaciji trupla moškega, ki so ga v gozdu našli pred 45 leti. Preiskovalci pravijo, da je moški šepal in tako izstopal, da bi se ga vsak, ki ga je takrat srečal, tudi spomnil. Javnost pozivajo, naj jim sporočijo kakršno koli informacijo, da bodo neidentificiranemu moškemu vendarle vrnili identiteto.

Janković v nagovoru na Žalah izpostavil dosežke vlade

30. 10. 2024 15.03

V nagovoru zbranim v spominskem parku borcev in talcev NOB na Žalah ob prihajajočem dnevu spomina na mrtve je ljubljanski župan Zoran Janković komentiral tudi številne aktualne politične teme. Janković je izpostavil dosežke trenutne vlade, med drugim dosežen dogovor o višini povprečnine.

'Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod'

06. 10. 2024 19.45

Povojna morilska histerija je usodno zaznamovala slovenski narod, je na slovesnosti v spomin na teharske žrtve v Spominskem parku na Teharjah dejal nekdanji predsednik DZ France Cukjati. Kot je poudaril, je na Teharjah po vojni prišlo do sistematično organiziranega in izvedenega masovnega zločina, ki še ni doživel javnega priznanja.

Britanci se ob drugi obletnici smrti spominjajo pokojne kraljice

08. 09. 2024 16.57

V Veliki Britaniji so se danes spomnili pokojne kraljice Elizabete II., ki je umrla pred dvema letoma. Njen sin, kralj Karel III., se je skupaj s kraljico Camillo ob tem udeležil maše v cerkvi Crathie Kirk blizu gradu Balmoral na Škotskem, poročajo tuje tiskovne agencije.

24 novih krajev na seznamu, ki nas opominja, kaj imamo

10. 08. 2024 18.00

Sipine, ki so videti kot ogromne bele rjuhe, veličasten nemški grad, nenavadna poslikana afriška vasica in otok, za katerega večina še ni slišala. Vsi so se znašli med 24 novimi vpisi na seznamu svetovne kulturne dediščine. Nam najbližja je jama Vjetrenica v Bosni in Hercegovini.