spopadov

Velika Britanija bo zaradi kosovske krize poslala svoje vojake v Makedonijo

04. 05. 1998 18.12

Britansko obrambno ministrstvo je danes naznanilo, da bo letos poslalo britanske enote v Makedonijo na mejo s Kosovom. Več sto britanskih vojakov naj bi v okviru večnacionalnih sil, v katerih sodelujejo tudi ZDA, ustvarilo "zaščitni zid" na jugu Kosova, katerega naloga bo preprečiti morebitno širitev spopadov iz ZRJ v Makedonijo.

NATO brez odločitve o prerazporeditvi enot v Albaniji

04. 05. 1998 17.52

Zveza NATO pozorno spremlja krizo na Kosovu, vendar še ni sprejela odločitve o morebitni prerazporeditvi svojih enot v Albaniji, kot je zahtevala albanska vlada, je danes med obiskom v Madridu povedal generalni sekretar Severnoatlantske zveze Javier Solana.

V Džakarti in Medanu prišlo do nasilja med študenti in policijo

02. 05. 1998 12.08

V središču indonezijske prestolnice Džakarte in v mestu Medan na otoku Sumatra je danes prišlo do spopadov med policijo in študenti, ki na demonstracijah zahtevajo politične reforme. V Džakarti je policija, ki je uporabila tudi solzivec, nasilno razgnala več sto demonstrantov. Ranjeni so bili najmanj trije študenti. V Medanu pa so študentje zažgali policijsko terensko vozilo in se nato razbežali. Ker je bil Medan prizorišče nasilnih spopadov med policijo in demonstranti že ves teden, so oblasti zaprle glavno univerzo v mestu. Po Indoneziji se danes demonstracij udeležuje več tisoč študentov. Študentje, ki zahtevajo politične in gospodarske reforme demonstrirajo vsak dan že od konca februarja. Povod za današnje proteste je sinočnja izjava indonezijskega predsednika Suharta, ki je dejal, da do konca njegovega mandata, do leta 2003, v državi ne bo političnih reform.

Kofi Annan ostro obsodil umor koordinatorja za človekove pravice v Gvatemali

28. 04. 1998 09.39

Generalni sekretar OZN Kofi Annan je ostro obsodil umor Monsignora Juana Gerardija Conedera, koordinatorja Urada za človekove pravice v gvatemaliski nadškofiji. Monsignorja Gerardija so ubili neznanci v njegovem stanovanju v Guatemala Cityju. Verifikacijska misija OZN v Gvatemali (MINUGUA) je opozorila, da bo pozorno opazovala preiskavo, ki jo izvajajo tamkajšnje oblasti. Generalni sekretar upa, da bodo kmalu znane vse okoliščine tega nasilnega dejanja. Monsignor Gerardi je bil osrednja osebnost boja za človekove pravice v Gvatemali in udeleženec mirovnih pogajanj, končanih decembra leta 1996. V zadnjih treh letih je bil duša projekta z naslovom "Povrnimo zgodovinski spomin", ki je javnosti predstavil poročilo o žrtvah 36 let trajajočih oboroženih spopadov v Gvatemali. Poročilo je bilo predstavljeno 24. aprila pred množico ljudi v Gvatemala Cityju, kjer je imel Gerardi zelo čustven govor o resnici, socialni pravičnosti in narodni pomiritvi. Obstaja sum, da so ga ubili prav zaradi njegovega dela pri iskanju resnice o žrtvah in pobojih v preteklosti.

V spopadu z jugoslovansko policijo ubiti trije Albanci

27. 04. 1998 12.32

V spopadu med jugoslovansko vojsko in skupino Albancev na zahodu Kosova v blžini meje z Albanijo so bili ponoči ubiti trije Albanci, štirje pa so bili ranjeni, so povedali vojaški viri v Prištini, ki jih povzema tamkajšnji srbski informacijski center.

EU zaskrbljena zaradi novega nasilja na Kosovu

24. 04. 1998 17.49

Evropska unija je danes izrazila globoko zaskrbljenost zaradi zadnjih spopadov na Kosovu, predvsem zaradi povečane aktivnosti jugoslovanske vojske.

Albanski viri poročajo o streljanju na območju Drenice

08. 04. 1998 17.18

Več albanskih virov je potrdilo, da je območje vasi Drenica, prizorišča februarskih spopadov, danes znova tarča streljanja srbske policije. Predstavniki Zveze sindikatov in Demokratične lige Kosova (LDK) so sporočili, da od dopoldneva na zaselke Lausa, Gecaj in Recaj nenehno streljajo z različnim orožjem. Albanski viri so tudi poročali, da se z območja zaselka Lausa vijeta dim in ogenj.

Indonezija: Spopad med študenti in policijo

30. 03. 1998 17.00

V zadnjem v vrsti študentskih protivladnih protestov v Indoneziji, je danes v mestu Yogyakarta na vzhodu Jave prišlo do spopadov med študenti in policijo. Študenti so policijo obmetavali s kamenjem. Uradnih poročil o aretacijah ali ranjenih ni, priče pa so poročale o ranjenem študentu.

Policija preprečila pohod žensk v Drenico

16. 03. 1998 11.08

Policija je danes okoli 2000 kosovskim Albankam, ki so bile iz Prištine namenjene v Drenico, v Kosovem polju preprečila nadaljevanje poti.

Vsi Albanci bomo nastopili kot eno ljudstvo

13. 03. 1998 10.30

Albanska manjšina v Makedoniji podpira prizadevanja svojih rojakov na Kosovu za dosego neodvisnosti. "Zavzemamo se za neodvisno Kosovo in želimo, da bi bilo ta cilj moč doseči z dialogom," je v Tetovu izjavil generalni sekretar Demokratske stranke Albancev (DPA) Bedrehin Ibrahimi.

Moskva, Zagreb in Atene o kosovski krizi

06. 03. 1998 17.27

Moskva je danes opozorila Zahod pred morebitnim vmešavanjem v jugoslovanske notranje zadeve v zvezi s kosovskim vprašanjem, je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Na dogodke na Kosovu se je danes odzval tudi uradni Zagreb, ki "podpira ozemeljsko celovitost vseh evropskih držav v duhu Pakta o stabilnosti v Evropi ter temeljnih načel OVSE." Tudi grški zunanji minister Teodoros Pangalos je v Beogradu danes izjavil, da se Grčija zavzema za ohranjanje nacionalnih držav na Balkanu in nasprotuje spremembam meja.

Razmere na Kosovu - grožnja regionalni varnosti

06. 03. 1998 13.34

Razmere na Kosovu ogrožajo regionalno varnost in stabilnost v trenutku, ko posledice komajda končanih krvavih vojn opozarjajo, da nasilje ne rešuje nobenega problema, temveč samo ustvarja nove, v današnji izjavi za javnost poudarja slovensko zunanje ministrstvo.

V Kolumbiji prek sto žrtev spopadov

05. 03. 1998 18.13

Srditi spopadi med vojsko in gverilo na jugu Kolumbije, ki so izbruhnili v nedeljo, so zahtevali že prek sto žrtev, je danes sporočil drugi človek kolumbijske vojske, general Fernando Tapias.

Turčija za konstruktiven dialog na Kosovu

03. 03. 1998 12.27

Turčija je danes pozvala h "konstruktivnemu dialogu" med stranmi na Kosovu in se zavzela za pogajalsko rešitev v okviru ozemeljske celovitosti Zvezne republike Jugoslavije.

Leto 1998 bo katastrofalno

08. 01. 1998 17.25

Uboji, atentati in razdejanja na Bližnjem vzhodu in v Severni Afriki v letu 1998. Rože pa ne bodo cvetele niti v Evropi in ZDA, trdi znameniti tunizijski mag Hassen Chami, ki si je prislužil mednarodni sloves z napovedjo smrti princese Diane. Napovedi za letošnje leto je zaupal tedniku Jeune Afrique, povzema pa jih tržaški časnik Il Piccolo.

Na Švedskem aretirali prek tristo neonacistov

04. 01. 1998 15.47

Švedska policija je ponoči v eni doslej največjih policijskih operacij v Stockholmu aretirala več kot tristo mladih neonacistov.<br< Aretirali so skupaj 314 ljudi, med njimi 40 Norvežanov, Nemcev in Američanov, po izbruhu spopadov v nekem baru v stockholmskem predmestju Roselagen.

Ubitih 412 civilistov

03. 01. 1998 14.45

Oboroženi neznanci so v noči na sredo v štirih vaseh v pokrajini Relizane na zahodu Alžirije zverinsko pobili 412 civilistov, poroča današnje alžirsko časposije. Napadalci so žrtve pobili z nožem ali jih obglavili, nekatere pa tudi razkosali. Po trditvah ljudi, ki so ušli nesreči, so oboroženi neznanci otroke ubijali tudi z metanjem ob stene. Gre za doslej najhujši pokol prebivalstva v Alžiriji od začetka spopadov med islamskimi skrajneži in vladnimi silami pred šestimi leti. Sicer pa so kraji na omenjenem območju pogosto tarča napadov islamskih skrajnežev.

Izpustili čečenske novinarje

31. 12. 1997 09.54

Sedem čečenskih novinarjev, med njimi sodelavce tujih medijev, so po devetdnevni ugrabitvi v ruski zakavkaški republiki Dagestan danes izpustili; ugrabitelji za izpustitev niso postavili nobenih pogojev. Informacijo je potrdilo rusko notranje ministrstvo. Poročevalce je 22. decembra zajela t.i. dagestanka policija v času spopadov upornikov z ruskimi silami v dagestanskem glavnem mestu Bujnaksk. Izpuščeni novinarji so sodelavci mednarodne tv-mreže WTN, tiskovnih agencij Reuters in AP ter ruskih tv-postaj NTW in ORT.

Izgredi v Keniji zahtevali dve smrtni žrtvi

29. 12. 1997 17.47

V izgredih med predsedniškimi in parlamentarnimi volitvami v Keniji sta bila danes v bližini zahodnokenijskega mesta Siaya ubita dva človeka. Kot je sporočila tamkajšnja policija, sta bila žrtvi spopadov med privrženci dosedanjega predsednika Daniela Arapa Moija in enega od opozicijskih kandidatov.

Letos ubitih 47 novinarjev

24. 12. 1997 09.41

Mednarodna federacija novinarjev je v torek sporočila, da je bilo letos med opravljanjem dolžnosti ubitih najmanj 47 novinarjev. Največ novinarjev oziroma skoraj polovica (21) je bilo ubitih v Mehiki, Peruju, Gvatemali, Kolumbiji in Braziliji. Federacija v letnem poročilu poleg tega ugotavlja, da se prej veča število ubitih raziskovalnih novinarjev kot pa žrtev tega poklica na območjih spopadov. Lani so našteli 50 ubitih novinarjev, leto poprej 60, leta 1994 pa 115. V Mednarodni federaciji je približno 420.000 novinarjev iz 109 držav.

Izbruhi spopadov v Ankari

18. 12. 1997 08.44

V silovitih spopadih med študenti in policijo, ki so včeraj izbruhnili v Ankari, je bilo po prvih podatkih ranjenih večje število ljudi, približno 50 demonstrantov pa so aretirali. Na osrednjem trgu Kizilay so demonstrirali pretežno levousmerjeni študenti, ki so izražali solidarnost z nekaterimi študijskimi kolegi, ki so jih zaradi incidenta v parlamentu obsodili na visoke zaporne kazni.

Izgredi severnoirskih nacionalistov

14. 12. 1997 11.11

V Londonderryju so se ponoči nadaljevali posamezni izgredi severnoirskih nacionalistov, ki jih je razbesnel sobotni tradicionalni sprevod protestantov. Policija je povedala, da je z gumijastimi naboji večkrat skušala razkropiti skupine mladih katoličanov, ki so na policiste metali molotovke, steklenice in opeke. V sobotnih nemirih so bili lažje ranjeni trije policisti, dve osebi pa so aretirali. Ulstrska policija je zaradi spopadov zaprosila za vojaške okrepitve.

Sadako Ogata ocenjuje položaj beguncev

08. 12. 1997 12.53

Visoka komisarka ZN za begunce Sadako Ogata je v poročilu o položaju beguncev ocenila, da bi bilo treba več storiti za varnost ljudi v njihovih domovinah.Zapisala je, da je čedalje več razseljenih oseb, tistih torej, ki so zbežale z domov, a so ostale v svoji domovini, medtem ko je beguncev v pravem pomeni besede le še dobra polovica od 22 milijonov ljudi, za katere skrbi Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR). Ocenjujejo, da je po svetu še 25 milijonov razseljenih oseb, za katere pa UNHCR ne skrbi.

Spopadi med kmeti in policijo v severni Italiji

27. 11. 1997 15.25

Na severu Italije je danes prišlo do spopadov med kmeti in policijo. Kmetje so namreč skušali zapreti avtocesto Milano - Trst pri Vicenzi, policija pa jih je razgnala s solzivcem.