spor

Atletico grozi z bojkotom reprezentance

27. 03. 1998 17.01

Španski nogometni prvoligaš Atletico Madrid grozi z bojkotom reprezentance med letošnjim svetovnim prvenstvom v Franciji. Španski tisk poroča, da je bojkot pogojen s sporom med predsednikom kluba Jesusom Gil y Gilom in trenerjem reprezentance Javierjem Clementejem. Gil je Clementeja označil za "tepca" in "idota", Aguilera pa je napovedal tožbo zaradi razžalitve. "Kdor se bo sprl z Atleticom ali z menoj, bo videl, kaj ima od tega," je dejal Gil in o tožbi posmehljivo: "Tresem se od strahu." Hkrati se je Gil znova ponorčeval iz trenerja in napovedal, da bo moral na SP v Franciji verjetno zaigrati kar sam, če igralci Atletica ne bodo igrali. Spor med Gilom in Clementejem se je začel, ko je Clemente ocenil, da gre igralcem Atletica bolje v reprezentanci kot v klubu.

EU še vedno zavrača ameriško govedino

15. 03. 1998 10.11

Evropska unija bo še naprej prepovedovala uvoz govejega mesa iz ZDA. Prepoved na uvoz ameriške govedine v EU velja že 10 let, glavni razlog Evropejcev zanj pa je ameriški način vzreje goveda s hormoni za rast, piše New York Times. Razsodišče pri Svetovni trgovinski organizaciji (WTO) je lani prepoved razglasilo za nezakonito, ker ni podprta z znanstvenimi dokazi. Prizivni odbor pri WTO je v februarju podprl to odločitev in dal EU 30 dni časa, da predstavi načrt, kako bo upoštevala odločitev. EU si odločitev prizivnega odbora razlaga kot zahtevo, da pripravi študijo o ogrožanju zdravja ljudi po uživanju s hormoni rejene govedine in ne kot si to razlagajo Američani, da mora EU takoj dvigniti prepoved na uvoz mesa. Ameriški govedorejci pričakujejo, da bi po ukinitvi prepovedi izvozili za 250 milijonov dolarjev mesa v države Evropske unije. Američani trdijo, da rastni hormoni v govedini ne škodijo človeškemu zdravju, Evropejci pa zaradi vsesplošnega strahu pred kemikalijami trdijo, da je prepoved uvoza njihova zakonita pravica do zaščite potrošnikov. Mednarodna trgovinska pravila dovoljujejo državam 15-mesečni rok, da spremenijo svojo politiko potem ko so izgubile spor pred WTO. EU namerava ta čas izkoristiti za pripravo študije o škodljivosti hormonov za rast v govedini.

Spor v VS glede grožnje z resnimi posledicami

27. 02. 1998 18.04

Glavna tema današnje razprave v Varnostnem svetu Združenih narodov, ki poteka za zaprtimi vrati, je grožnja z "resnimi posledicami", ki jo nameravajo ZDA in Velika Britanija doseči v osnutku resolucije glede iraškega vprašanja.*** Čeprav uporaba nasilja ni izrecno navedena, Rusija in Kitajska v omenjeni formulaciji vidita legalno opravičilo za zračne napade na Irak v primeru, da Bagdad ne bo upošteval dogovora z generalnim sekretarjem ZN Kofijem Annanom. Zaradi omenjenega spornega vprašanja ni pričakovati, da bodo resolucijo sprejeli že v tem tednu. V ponedeljek, na prvi delovni dan v mesecu, bo VS po tradiciji razpravljal le o svojem delovnem programu.

Iraški parlament pričakuje rezultate diplomatskih pobud

05. 02. 1998 11.53

Iraški parlament se je danes sestal na izrednem zasedanju, na katerem obravnava spor z Združenimi narodi o razorožitvi ter grožnje Združenih držav, da bodo napadle Irak. Poslanci so ob tem povedali, da 250-članski parlament zaenkrat ne namerava sprejeti nobene odločitve, saj poprej pričakuje rezultate mednarodnih diplomatskih pobud.

Paul McCartney in Michael Jackson sta se pobotala

03. 02. 1998 08.13

Nekdanji član britanske skupine The Beatles in kralj popa Michael Jackson sta se po dvanajstih letih pobotala. Spor, do katerega je prišlo, ker si je Jackson pridobil avtorske pravice 251 skladb Beatlov, sta rešila s prijateljskim pismom.

Herzog naštel pogoje za vstop Turčije v EU

02. 02. 1998 17.35

Nemški predsednik Roman Herzog je med obiskom v Krigizistanu poudaril, da lahko Turčija postane polnopravna članica Evropske unije le pod posebnimi pogoji. Turčija mora najprej odpraviti obmejne konflikte kot na primer spor zaradi meje z Irakom, rešiti pa mora tudi kurdsko vprašanje, je v Biškeku danes poudaril Herzog in dodal, da bi morala država nerešena vprašanja odpraviti pred vstopom v EU.

Spor s Slovaško bo Madžarsko stal milijardo dolarjev

19. 01. 1998 10.11

Rešitev spora s Slovaško glede jezu na Donavi bo Madžarsko finančnega ministrstva stal najmanj milijardo dolarjev, in sicer ne glede na to, če bosta državi o tem vprašanju dosegli sporazum ali ne. Mednarodno sodišče v Haagu je septembra lani razsodilo, da sta obe strani prekršili sporazum iz leta 1997 o izkoriščanju vodnega potenciala Donava. Madžarska je po mnenju sodišča sporazum tako kršila s tem, da se je enostransko umaknila iz projekta, Slovaška pa zato, ker je projekt nadaljevala in samovoljno spremenila tok reke v delu, ki razmejuje obe državi. Haaško sodišče je državama tudi naložilo, da nadaljujeta pogovore in dosežeta cilje, ki sta si jih zastavili v izvirnem sporazumu, kot tudi, da skupno izkoriščata jez. V zadnjem krogu pogovorov, ki je minuli teden potekal v Bratislavi, je bil dosežen precejšen napredek, po ocenah madžarskega finančnega ministrstva pa bi sporazum lahko dosegli do 25. marca letos, kot je določilo tudi haaško sodišče. Projekt skupnega izkoriščanja hidroenergije Donave sta Madžarska in Slovaška sklenili 1997. Pod pritiskom okoljevarstvenih organizacij je Madžarska dela na svojem delu jezu ustavila leta 1989, iz projekta pa se je umaknila po padcu komunistične oblasti leta 1992.

Češki premier zagrozil z odstopom

19. 01. 1998 07.48

Novi češki premier Josef Tošovsky je danes zagrozil z odstopom. Tošovsky je za češki radio izjavil, da namerava "razmisliti o tem, ali bo ostal v vladi", če dolgotrajni spor glede procesa razpustitve spodnjega doma parlamenta in priprave predčasnih volitev ne bo rešen.

Tajski premier v največji tajnosti na obisku v Manili

12. 01. 1998 10.02

Tajski premier Vincent Siew je danes prispel v Manilo, kjer bo vodil veliko trgovinsko delegacijo, ki se od nedelje mudi na Filipinih. Tajski premier, čigar prihod lahko sproži diplomatski spor med Manilo in Pekingom, je v Manilo pripotoval v največji tajnosti. Uradni viri njegovega prihoda niso potrdili.

Pogajanja LDS in SLS o NKS se bodo nadaljevala

09. 12. 1997 14.39

Vladni stranki, Liberalna demokracija Slovenije (LDS) in Slovenska ljudska stranka (SLS), na sinočnjem sestanku nista uspeli rešiti vprašanja mandata oziroma sestave Nacionalnega kurikularnega sveta za prenovo učnih programov. Pogajanja za zaprtimi vrati bodo nadaljevali, v času usklajevanj pa naj predstavniki strank ne bi dajali izjav za javnost.

Odposlanci ZN prispeli v Irak

05. 11. 1997 00.00

Trije odposlanci Združenih narodov, ki naj bi poskušali rešiti spor z Irakom, so danes prispeli v Bagdad, kjer so že začeli pogovore. Vodja misije, Alžirec Lakhdar Brahimi, je ob prihodu v Bagdad novinarjem povedal, da prinaša sporočilo generalnega sekretarja ZN Kofija Annana iraški vladi, o katerem se bo pogovarjal s tamkajšnjimi predstavniki. Trije odposlanci so se takoj po prihodu sestali z iraško stranjo pod vodstvom podpredsednika vlade Tareka Aziza, ki je zadolžen za odnose z ZN. Kot je dejal omenjeni predstavnik, bo program pogovorov določen v luči prvega srečanja.