spoznanje

Celjski sejmi kupujejo mariborski Step

20. 10. 2000 00.00

Načelna soglasja za nakup mariborskega sejemskega podjetja Step, ki je v lasti Obrtne zbornice Slovenije, so že dosežena, je poudaril direktor Celjskega sejma Franc Pangerl. Kot je še dodal, je zanimanju za nakup omenjenega podjetja botrovalo spoznanje, da so v svetu vse bolj značilni trendi povezovanja in ne drobljenja gospodarstva. Pangerl ni želel komentirati nakupne cene, vendar smo neuradni izvedeli, da naj bi ta znašala 85 milijonov tolarjev. Sklepni pogovori o prevzemu Stepa bodo potekali danes na sedežu OZS v Ljubljani.

Nobelova nagrada za literaturo Kitajcu Gao Xingjianu

12. 10. 2000 00.00

V Parizu živeči kitajski pisatelj Gao Xingjian je nepričakovani dobitnik letošnje Nobelove nagrade za literaturo. 60-letni pisatelj je nagrado prejel za opus, ki ga označuje "univerzalna veljava, grenko spoznanje in jezikovna premišljenost," je danes v Stockholmu sporočila Švedska akademija in dodala, da je Gao Xingjian, ki je kot prvi Kitajec prejel to nagrado, kitajski prozi in dramatiki odprl nove poti.

Ples planetov na večernem nebu

05. 04. 2000 17.10

V primeru jasnega vremena bo na večernem nebu mogoče drevi in jutri zvečer videti tri planete Osončja, Jupiter, Saturn in Mars, ki se bodo med seboj navidezno precej približali.

Kulturni maraton v Piranu

03. 02. 2000 20.02

Dan pred slovenskim kulturnim praznikom bo na piranskem Tartinijevem trgu, na terasi San Marco ob portoroškem Grand hotelu Palace in v Avditoriju, potekal 2. Kulturni maraton. Na prizoriščih se bodo predstavili številni (več kot 30) akterji in ustvarjalci kulturnega utripa v občini Piran. Predstavili se bodo tako najmlajši kot vse osnovne in srednje šole, ljubiteljske gledališke skupine, folklorne skupine, lutkarji, pevski zbori, plesne skupine in gojenci glasbene šole. Srednje in visoke šole v Slovenski Istri in študentski klubi treh občin pa so se odločili za skupen nastop in predstavitev po zgledu študentskih in dijaških aktivnosti v Ljubljani in Mariboru.

OMO o EU in odnosih s Hrvaško

01. 12. 1999 15.20

Odbor DZ za mednarodne odnose se je na današnji seji seznanil s potekom in doseženim rezultatom v pogajanjih z Evropsko unijo, ki ga je članom odbora predstavil vodja slovenske pogajalske skupine Janez Potočnik. Odbor je opravljeno delo visoko ocenil in celotni pogajalski ekipi pod vodstvom Potočnika soglasno izrekel priznanje. OMO je tudi pozval vse poslanske skupine, naj pri svojem delu v DZ vložijo dodatna prizadevanja za polno uresničitev državnega programa in ohranijo dinamiko harmonizacije slovenske zakonodaje z evropsko. OMO je še poudaril splošno spoznanje, da bo leto 2000 ključno za pristop Slovenije k EU.

Od jutri petič Mesto žensk

12. 10. 1999 13.11

Od 13. do 20. oktobra bo v Ljubljani potekal peti mednarodni festival sodobnih umetnosti Mesto žensk. Slovesno se bo začel jutri ob 21. uri v Cankarjevem domu s solo koncertom ameriške skladateljice, improvizatorke in pianistke Marilyn Crispell. V Cankarjevem domu bo v času festivala na ogled videoteka Mesta žensk na temo Zgodovina prihodnosti. Gre za historično zbirko performansov - umetniških del, ki so zadnjega četrt stoletja spremenila govor umetnosti. Dela je izbrala kustosinja Martha Wilson, ustanovna direktorica mednarodno priznanega avantgardnega newyorškega umetniškega središča Franklin Furnace. V sredo bo v Slovenski kinoteki stekel tudi filmski spored, posvečen eni najbolj samosvojih osebnosti jugoslovanske kinematografije, igralki Sonji Savić.

UNHCR: evakuacija beguncev v tretje države je nujna

06. 04. 1999 17.56

Evakuacija beguncev s Kosova v tretje države je nujna za ''rešitev življenj'', je danes v Ženevi izjavil tiskovni predstavnik Visokega kimisariata Združenih narodov za begunce (UNHCR). Tiskovni predstavnik je na novinarski konferenci pojasnil, da ta rešitev po mnenju UNHCR ''ni najboljša, vendar pa s tem lahko umirimo položaj v Makedoniji.'' Med zaveznicami se temu upirata predvsem Francija in Italija.

Dobrodelna prireditev za malo Brikene

06. 04. 1999 11.26

Dobrodelna prireditev z naslovom Dajte mi srce bo pod pokroviteljstvom Slovenske filantropije (SF) v nedeljo, 11. aprila, ob 19. uri potekala v avli Osnovne šole Pivka. Prostovoljni prispevki, zbrani na prireditvi, bodo namenjeni operaciji 10-mesečne pribežnice s Kosova Brikene Pireve, ki ima prirojeno srčno hibo.

Končana okoljevarstvena konferenca v Velenju

28. 03. 1999 21.04

Ob koncu tridnevne mednarodne okoljevarstvene konference z naslovom Okoljevarstvo, nov motor za zaposlovanje, ki jo je Združena lista socialnih demokratov (ZLSD) pripravila s pomočjo Kalandrovega društva in nizozemske Fundacije Alfred Mozer, so udeleženci strnili ugotovitve konference v spoznanje, da varovanje okolja ponuja številne možnosti za zaposlovanje.

Slovesnost ob dnevu pomorstva

05. 03. 1999 16.07

Slovenija je 7. marca 1991 sprejela resolucijo o pomorski usmeritvi države in se v dokumentu opredelila za dejavno vključevanje v razvojne tokove svetovnega gospodarstva ter mednarodno delitev dela na podlagi prednosti, ki jih nudita izhod v Jadransko morje in koprsko pristanišče. Ob peti obletnici sprejema resolucije je bil 7. marec razglašen za dan pomorstva, ki ga je ministrstvo za promet in zveze danes v Kopru počastilo s slovesnostjo, na kateri je bil slavnostni govornik minister Anton Bergauer. V nagovoru predstavnikom obalnih občin, Slovenske vojske in Pomorske policije, pomorskega gospodarstva, carine, pomorskega šolstva in obeh slovenskih marin je minister Bergauer med drugim poudaril spoznanje, da samo deklarativni pristop Sloveniji ne bo zagotovil položaja pomorsko usmerjene dežele. Doslej opravljeno delo pri snovanju nove pomorske zakonodaje v samostojni Sloveniji pa ne pomeni le pravne ureditve na področju pomorstva, temveč temelj za uresničevanje pomorske usmeritve.

Spominska plošča in razstava v spomin na akademika Ilešiča

04. 02. 1999 15.39

Predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti France Bernik in akademik prof. dr. Ivan Gams sta danes, 14 let po smrti slovenskega geografa, akademika prof. dr. Svetozarja Ilešiča (1907-1985), na pročelje hiše na Trstenjakovi 9 v Ljubljani slovesno odkrila spominsko ploščo v spomin na velikega učitelja generacij slovenskih geografov. V njej je Ilešič, njegova rojstna hiša je sicer na Zarnikovi 9 v Ljubljani, preživel za slovensko geografijo najbolj plodna leta. Spominski dan so sklenili z odprtjem razstave o življenju in delu Ilešiča v Zemljepisnem muzeju v Ljubljani.

Nova knjiga v zbirki Claritas - V iskanju izgubljene mere

21. 12. 1998 14.08

Kot šesta v knjižni zbirki Claritas študentske založbe ŠOU so izšla razmišljanja klasičnega filologa Braneta Senegačnika z naslovom V iskanju izgubljene mere. V knjižni izdaji je zbrano devet Senegačnikovih esejev, ki so bili večinoma poprej objavljeni v revijalnem tisku. Avtor v njih spoznava, da človek ''vedno, povsod in nenehoma'' išče mero, v kateri je zajeto spoznanje samega sebe in sveta ter spoznanje, kako naj se vsakdo trudi živeti, če naj ohrani svojo osebno integriteto. Drugo ime za to iskanje je zanj ''kultura'', posebej poezija.

Govor predsednika Milana Kučana na slovesnosti ob Dnevu človekovih pravic

08. 12. 1998 10.40

Slovenija je spoštovanje človekovih pravic sprejela kot svojo mednarodno pravno, ustavno in civilizacijsko obveznost. Slovenski parlament se je pred osmimi leti ob razpisu plebiscita v Izjavi o dobrih namenih zavezal spoštovati človekove pravice in svoboščine in vsa načela mednarodnega prava ob njihovem polnem spoštovanju, sklicujoč se na načela samoodločbe narodov, pa je bila po legalni poti izpeljana tudi osamosvojitev Slovenije. K spoštovanju človekovih pravic in mednarodnega prava, ki jih varuje, se je Slovenija zavezala tudi s svojim članstvom v OZN in v Svetu Evrope, je na včerajšnji slovesnosti Društva za Združene narode za RS ob Dnevu človekovih pravic in 50. obletnici splošne deklaracije o človekovih pravicah v zbornični dvorani univerze med drugim poudaril predsednik republike Milan Kučan. Resnično spoznanje o pomenu človekovih pravic za demokratično družbo in volja po njihovem spoštovanju in varovanju zahtevata veliko več kot zgolj njihovo pravno urejanje, temveč tudi načrtno in splošno prizadevanje za njihovo čim popolnejše uresničevanje v življenju. Noben državni interes in noben višji politični, idejni, nacionalni ali verski cilj ne opravičujejo njihove podreditve. To vse velja v polni meri tudi za Slovenijo, je menil predsednik Kučan.

Italija ima v Evropski uniji najvišje cene bencina

09. 10. 1998 10.31

Izsledki študije nemškega avtokluba ADAC so pokazali, da ima v Evropski unijnajdražji bencin Italija, sledijo pa ji Velika Britanija in Finska.

Razstava o ribištvu v Tržaškem zalivu

14. 08. 1998 13.21

V Prosvetnem domu na Opčinah pri Trstu so sinoči odprli razstavo z naslovom Ribištvo skozi stoletja v Tržaškem zalivu. Razstava, ki bo odprta do 20. septembra, poteka v okviru tradicionalne prireditve Tabor 98, ki jo vsako leto prireja istoimensko društvo na Opčinah. Na razstavi sta spregovorila predsednik slovenskega Jadralnega kluba Čupa iz Sesljana Marino Košuta ter avtor razstave kapitan Bruno Volpi Lisjak, avtor uspešne knjige Slovensko pomorsko ribištvo skozi stoletja od Trsta do Timave, ki je izšla leta 1995 pri založbi Mladika v Trstu.

Obeti 6

06. 06. 1998 09.39

V ponedeljek in torek bo deloma sončno z občasno spremenljivo oblačnostjo. Možnost za popoldanske nevihte se bo povečala. Vročina bo za spoznanje popustila.

Majhna rast slovenske industrijske proizvodnje

22. 12. 1997 14.12

Industrijska proizvodnja kljub hitri rasti ostaja le malo višja od lanske. Oktobra je naraščala po 1,09 odstotka mesečno ali skoraj 14 odstotkov letno, bila pa je le za 1,3 odstotka večja kot pred letom in v desetih mesecih skupaj le za malo več kot odstotek nad primerljivo lansko. Podobno kot septembra se je tudi oktobra povečevala proizvodnja v rudarstvu, predelovalni dejavnosti in oskrbi z električno energijo. Celoletna proizvodnja bo, ob verjetnem nadaljevanju ugodnih produkcijskih tendenc, ostala za spoznanje (približno za odstotek) nad primerljivo lansko.

Guverner nemške centralne banke o posledicah uvedbe evra

14. 11. 1997 00.00

Guverner nemške centralne banke Hans Tietmeyer je v Frankfurtu sinoči povedal, da ni pripravljen postati guverner evropske centralne banke, in se izrekel proti kandidaturi nemškega predstavnika za ta položaj. Tietmeyer je obenem ponovno posvaril pred posledicami uvedbe evra, če izbira udeleženk maja prihodnje leto ne bo dovolj stroga. Po njegovih besedah utegne spoznanje, da mehanizma menjalnih tečajev ni več na voljo, prinesti <i>bridko prebujenje</i>. Zato mora vsaka država premisliti, ali je dovolj prožna, da je lahko kos skupni denarni politiki in enotni denarni enoti. <i>To velja tudi za Nemčijo,</i> je Tietmeyer poudaril v mednarodnem klubu frankfurtskih gospodarskih novinarjev. Pojasnil je, da po uvedbi evra v začetku leta 1999 spremenljivi menjalni tečaji ne bodo več mogli izenačiti razlik v gospodarski zmogljivosti evropskih regij.