sprejem proračun

Različna mnenja o privatizaciji SŽ

23. 09. 2002 00.00

Različna mnenja glede predloga zakona o preoblikovanju in privatizaciji Slovenskih železnic so se pokazala tudi na današnji seji Ekonomsko socialnega sveta.

Obisk finskega ministra v Sloveniji

04. 09. 2002 00.00

Na delovni obisk v Slovenijo je prispel finski minister za zunanjo trgovino in evropske zadeve Jari Vilen. S slovenskimi predstavniki se je pogovarjal o širitvi EU, delu evropske konvencije in o dvostranskih odnosih med Slovenijo in Finsko.

ZRJ hiti s pisanjem ustavne listine

21. 08. 2002 00.00

Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je pozval podpisnike beograjskega sporazuma o izhodiščih za oblikovanje nove državne skupnosti in sopredsednike komisije za izdelavo ustavne listine na skupni sestanek, na katerem naj bi se dogovorili o nadaljnjem delu.

Referenduma ne bo

12. 07. 2002 00.00

Društvo za teorijo in kulturo hendikepa je izrazilo ogorčenje nad ravnanjem Sveta invalidskih organizacij Slovenije, ker kljub zadostnemu številu podpisov ne bodo zahtevali razpisa referenduma o predlogu zakona o invalidskih organizacijah.

Razprava ne sme ogroziti širitve

27. 06. 2002 00.00

Pred prevzemom polletnega predsedovanja petnajsterici je danski premier Anders Fogh Rasmussen dejal, da razprava o stroških ne sme ogroziti širitve Evropske unije. Razpravo o stroških in koristih je danski premier izpostavil kot eno najtežjih ovir širitve.

Kandidatke pod drobnogledom

12. 06. 2002 00.00

Po poročilih o napredku držav kandidatk za članstvo v EU, ki jih obravnava Evropski parlament, je Slovenija med najbolj pripravljenimi. Evropski komisar za širitev Günther Verheugen medtem kandidatke svari pred zamudo.

Denar za železnice bo počakal na reorganizacijo

11. 01. 2002 00.00

Odbor DZ za infrastrukturo in okolje je podprl hiter sprejem zakona o t.i. bencinskem tolarju ter sredstva za avtocestni program. Sredstva za železnico pa bodo počakala na predlog reorganizacije Slovenskih železnic. Odbor DZ za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide pa je pripravil zakon o delovnih razmerjih za drugo obravnavo.

Obisk britanskega ministra za Evropo

09. 01. 2002 00.00

Na delovnem obisku gostimo britanskega ministra za Evropo Petra Haina. S slovenskimi politiki se je pogovarjal o dvostranskih odnosih, novi evropski valuti, institucionalni prenovi Unije ter o razmerah v italijanskem političnem prostoru.

Zaprto tudi poglavje o transportu

21. 12. 2001 00.00

Slovenija je na današnjih pristopnih pogajanjih z EU zaprla poglavje o transportu, s čimer je kot edina med kandidatkami v celoti izpolnila pogajalske načrte in v letošnjem letu končala pogajanja o 26 od skupno 29 obravnavanih poglavij.

Prekinitev proračunske seje DZ

04. 12. 2001 00.00

Državni zbor uspel končati obravnave zakona o izvrševanju proračuna Republike Slovenije za leti 2002 in 2003. Po številnih prekinitvah zaradi nesklepčnosti sta poslanski skupini koalicije Slovenija (SDS in NSi) napovedali obstrukcijo, zato so zasedanje prekinili.

Drnovšek napoveduje zamenjave

15. 11. 2001 00.00

Koalicija je po letu dni delovanja vzpostavila dokaj trdno vlado, je ob srečanju predsednikov koalicijskih strank povedal premier Drnovšek. Napovedal pa je tudi zamenjave nekaterih ministrov.

DZ o proračunu

02. 10. 2001 00.00

DZ nadaljuje minuli teden prekinjeno septembrsko zasedanje s hitrim postopkom pri sprejemanju vladnega predloga za noveliranje zakona o javnih financah.

Na takih temeljih je težko graditi

01. 10. 2001 00.00

Z dr. Andrejem Bajukom, predsednikom stranke Nova Slovenija, nekdanjim premierjem in trenutnim predsednikom parlamentarne komisije za nadzor proračuna smo se pogovarjali o predlogu dveletnega proračuna, ki ga je vlada poslala v sprejem državnemu zboru.

Konec prvega kroga proračunskih usklajevanj

07. 09. 2001 00.00

Po pogovoru finančnega ministra Antona Ropa z ministrom za kmetijstvo Francijem Butom se bo končal prvi krog usklajevanj o proračunskem predlogu državnih proračunov za leti 2002 in 2003. Rop je tudi glede pogovora s kmetijskim ministrom optimističen.

ZDA za sklad proti aidsu

10. 05. 2001 00.00

Generalni sekretar OZN Kofi Annan naj bi od ameriškega ministra za zdravstvo in socialo Tommyja Thompsona dobil zagotovilo, da bodo ZDA letos namenile 200 milijonov dolarjev v svetovni sklad za boj proti aidsu, katerega ustanovitev je predlagal sam Annan. Poleg Thompsona se je sestanka udeležil tudi državni sekretar Colin Powell, ki vodi delovno skupino administracije za boj proti aidsu. Poleg uvodnih 200 milijonov pa ZDA razmišljajo, da bi naslednje leto plačale še 500 milijonov dolarjev. Uradna objava ameriške donacije naj bi prišla na vrsto v petek med obiskom nigerijskega predsednika Oleseguna Obasanja v ZDA. Namen globalnega sklada proti aidsu je združitev različnih pobud v ta namen in s tem učinkovitejše ukrepanje v boju proti tej bolezni, ki grozi, da bo zdesetkala prebivalstvo Afrike.

Proračun večji za deset milijard

06. 04. 2001 00.00

Vlada je dan pred iztekom roka, do katerega mora v državni zbor vložiti predlog proračuna za letošnje leto, predlog dopolnila in ga poslala v državni zbor. Na obeh straneh, tako dohodkovni kot odhodkovni, ga je povečala za dobrih deset milijard, primanjkljaj pa ostaja nespremenjen.

Brez dogovora o prostocarinskih prodajalnah

20. 12. 2000 00.00

Stališča do zakonskega predloga o posebnih ukrepih nadzora prodajaln na cestnih mejnih prehodih, po katerem naj bi se prostocarinske prodajalne na mejnih prehodih z Italijo in Avstrijo s 1. aprilom 2001 preoblikovale v mejne prodajalne, so še vedno različna, se je pokazalo na seji parlamentarnega odbora za finance in monetarno politiko. Ta naj bi se do vladnega zakonskega predloga sicer opredelil v nadaljevanju seje jutri zjutraj ter s tem omogočil njegov sprejem po hitrem postopku na potekajoči izredni seji Državnega zbora še isti dan.

Proračunska razprava Mestnega sveta

23. 10. 2000 00.00

Mestni svet ljubljanske mestne občine bo na današnji redni seji začel z obravnavo proračuna občine za prihodnje leto. Proračun za leto 2001 se, kot je določeno v osnutku, ki ga je pripravila ljubljanska mestna uprava in s katerimi opredeljujejo sredstva za financiranje nalog, ki jih opravlja mestna občina, določa v višini nekaj več kot 41,6 milijard tolarjev.

Proračunska razprava Mestnega sveta

22. 10. 2000 00.00

Mestni svet ljubljanske mestne občine bo na jutrišnji redni seji začel z obravnavo proračuna občine za prihodnje leto. Proračun za leto 2001 se, kot je določeno v osnutku, ki ga je pripravila ljubljanska mestna uprava in s katerimi opredeljujejo sredstva za financiranje nalog, ki jih opravlja mestna občina, določa v višini nekaj več kot 41,6 milijard tolarjev.

V EK sodelovanje vseh držav

09. 04. 2000 12.26

Evropska komisarka za proračun, Nemka Michaele Schreyer, se je v pogovoru za Welt am Sonntag zavzela, da bi bila v Evropski komisiji tudi po širitvi Evropske unije zastopana vsaka država članica. ''Vsakršna drugačna rešitev bi privedla do tega, da bi države brez predstavnika kmalu prešle v opozicijo komisijinim sklepom,'' je poudarila Schreyerjeva in dodala, da bi to pomenilo ''dezintegracijo namesto integracije''.

Sprejet državni proračun za leto 2000

21. 01. 2000 18.48

Državni zbor je s 46 glasovi ''za'' in 23 glasovi ''proti'' sprejel državni proračun za leto 2000, ki je ''težak'' 1059,7 milijarde tolarjev na odhodkovni in 1021,3 milijarde na prihodkovni strani. Ob tem je DZ sprejel tudi dodatni sklep, s katerim predlaga vladi, da v metodologiji priprave oziroma prikaza proračuna RS, pri proračunskem uporabniku - državni zbor - ne vključuje postavk sofinanciranje strank in sofinanciranje svetov. S posebnim sklepom pa je priporočil računskemu sodišču, da opravi pregled porabe proračunskih sredstev državnega sveta s poudarkom na porabi sredstev iz naslova plač, ter se opredeli do zakonitosti izplačevanja plač državnim svetnikom. Ob sprejemu zakona o izvrševanju proračuna za leto 2000 pa je DZ sprejel dodatna sklepa Ferija Horvata (ZLSD), s katerima predlaga vladi, da do konca marca pripravi predlog zakon o finančni izravnavi in ga predloži DZ v obravnavo in sprejem. Z drugim sklepom pa predlagajo vladi, da sprejme ali predlaga DZ rešite! v za odpravo neskladja med zakonom o pospeševanju turizma in zakonom o financiranju občin v zvezi s krajevno turistično takso ter tako zagotovi izvajanje zakona o pospeševanju turizma in enakopravni položaj občin pri finančni izravnavi.

Podprt dopolnjen predlog proračuna

07. 01. 2000 21.12

Odbor za finance in monetarno politiko je podprl dopolnjen predlog proračuna za letošnje leto. Finančni minister Gaspari je prepričan, da bo proračun v državnem zboru sprejet brez zapletov. Kmalu pa bo na dnevnem redu tudi interpelacija delu finančnega ministra.

Izraelski parlament sprejel proračun

31. 12. 1999 11.18

Izraelski parlament je sinoči sprejel državni proračun za leto 2000, ki znaša 227,5 milijarde šekelov (55 milijard ameriških dolarjev). Poslanci so predlog proračuna sprejeli z večino 60 glasov, 40 jih je bilo proti, šest pa se jih je glasovanja vzdržalo. Izraelski parlament vedno sprejema proračun konec decembra, vendar ga je letos sprejel nekoliko pozneje kot običajno, saj je vladna stranka Šas zahtevala večje proračunske deleže za svoje resorje. Šele ko je v vladi dosegla kompromis, se je odprla pot za sprejem proračuna.

Negativno stališče do sporazuma

09. 09. 1999 18.15

Upravni odbor Obrtne zbornice Slovenije (UO OZS) je na današnji seji izrazil negativno stališče do nedavno podpisanega sporazuma med vlado in sindikatom avtoprevoznikov ter lastnikov gradbene mehanizacije (SAS).

Financiranje novega zavoda za naftne derivate urejeno po zgledu EU

19. 05. 1999 14.08

Oblikovanje posebnega javnega zavoda, ki bo pristojen za obvezne rezerve naftnih derivatov, je namenoma in v dogovoru z ministrstvom za finance zastavljeno tako, da njegovo financiranje ne poteka prek proračuna. Pri tem smo se zgledovali po nekaterih državah Evropske unije, kjer se omenjena dejavnost financira prek t.i. članarine, ki jo plačujejo uvozniki in distributerji naftnih derivatov, se je na izjavo predsednika parlamentarnega odbora za finance Janeza Kopača, češ da nedavni sprejem novele zakona o blagovnih rezervah in z njo povezana ustanovitev omenjenega zavoda pomeni svojevrsten ''vdor'' v proračun, odzval minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur.

Vrh EU v Berlinu o Agendi 2000 in Santerjevem nasledniku

23. 03. 1999 10.39

Voditelji Evropske unije bodo jutri in pojutrišnjem na vrhunskem zasedanju v Berlinu skušali doseči dogovor o Agendi 2000, paketu notranjih reform EU, s katerimi se petnajsterica v prvi vrsti pripravlja na sprejem novih članic. Voditelji bodo načeli tudi vprašanje naslednika Jacquesa Santerja, ki je prejšnji teden zaradi močno kritičnega poročila neodvisnih izvedencev o korupciji v Bruslju, skupaj z ostalimi člani komisije odstopil.

Predlagana sprememba zakona o popravi krivic

02. 05. 1998 10.24

Poslanec Slovenske ljudske stranke (SLS) Leon Gostiša je v zakonodajno proceduro vložil predlog za spremembo zakona o popravi krivic, s katero bi upravičencem podaljšali rok za vložitev zahtev na podlagi zakona, ki ureja pravico do povrnitve škode in pravice iz pokojninskega in invalidskega zavarovanja bivšim političnim zapornikom in svojcem po vojni pobitih oseb, še za šest mesecev. Država z omenjenim zakonom, ki je začel veljati 9. novembra 1996, na ta način poravnava moralni in materialni dolg osebam, ki so bile v času od 15. maja 1945 do 2. julija 1990 obsojene zaradi ideoloških in političnih razlogov. Zakon je določil 18-mesečni rok za vložitev zahtev upravičencev na pristojno vladno komisijo, ker pa se bo ta rok kmalu iztekel, poslanec SLS predlaga njegov podaljšanje še za šest mesecev. Vladna komisija je bila namreč imenovana 12. septembra lani, doslej pa je obravnavala 301 zahtevo, od katerih je bilo 203 rešenih, 23 zavrnjenih, 73 pa zaradi pomanjkanja dokumentacije odloženih. Podatek, da je samo od začetka letošnjega leta komisija prejela 620 zahtev kaže na dosedanjo slabo obveščenost ljudi. Po mnenju poslanca Gostiše bi bilo smiselno podaljšati rok za vložitev zahtev, saj bi se na ta način tudi zmanjšalo število nepopolnih vlog in olajšalo delo komisiji, saj obstaja bojazen, da bo kratek rok, ki je upravičencem še na voljo za vlaganje zahtev, povzročil veliko število nepopolnih vlog. Sprejem predlagane rešitve bi imel določene finančne posledice za proračun, višina teh sredstev pa bo odvisna od števila in vsebine pozitivno rešenih vlog.