sprejet

Prihajajo solidarnostne sobote? 'Vsekakor to ne sme biti obveza'

22. 08. 2023 16.05

Vlada je med drugim za lajšanje posledic poplav predlagala uveljavitev tako imenovanih solidarnostnih sobot. "To vsekakor ne sme biti obveza," ob tem opozarja Obrtno-podjetniška zbornica. Trgovinska zbornica izpostavlja, da so bila v poplavah prizadeta tudi števila podjetja in da so mnoga podjetja in fizične osebe že donirala ali kako drugače pomagala prizadetim v poplavah. Na Gospodarski zbornici dodajajo še, da država za tak dan nikakor ne bi smela zahtevati plačila davkov in prispevkov.

Prva izplačila prizadetim v višini sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov

21. 08. 2023 06.23

Tudi v novem tednu se nadaljujejo sestanki in srečanja, na katerih pristojni skušajo pripraviti ukrepe za pomoč ljudem, ki so v nedavni vodni ujmi utrpeli škodo. Premier Robert Golob in ministri so se popoldne srečali s predstavniki humanitarnih organizacij. Po sestanku je minister Luka Mesec napovedal, da bo s 1. septembrom v veljavo stopil interventni zakon, ko bodo najbolj prizadete družine upravičene do enkratnega izplačila sedemkratnika minimalnih življenjskih stroškov, kar znaša slabih 11.500 evrov, nekaj manj za samske osebe. Pred tem bodo manjše zneske razdelile humanitarne organizacije. V tretji fazi sledi razdeljevanje sredstev 'za postavitev domov', prek solidarnostnega sklada Sklad za obnovo Slovenije.

Od kod bo država črpala denar za financiranje obnove po poplavah?

20. 08. 2023 19.56

Država se bo še lep čas ukvarjala z iskanjem virov za financiranje obnove po najhujši naravni katastrofi doslej. Kolikšna je škoda, bo natančneje znano septembra. Ta teden so začeli zbirati podatke o škodi, pristojni pa že zdaj ocenjujejo, da bo ta dosegla od tri do pet milijard evrov. Vlada je za najnujnejše že sprejela rebalans, Slovenija računa tudi na evropske vire. A še daleč je od tega, da bi bilo vse jasno. Kje pa je država vendarle za zdaj že našla možne vire za odpravo škode?

Vlada in opozicija na istih bregovih: Glede večine ukrepov smo enotni

18. 08. 2023 06.49

Predsedniki parlamentarnih strank so na srečanju, ki so ga ocenili kot konstruktivnega, izmenjali poglede o predlogih ukrepov, ki bi jih uvrstili v interventni zakon za sanacijo poplav. Med omenjenimi ukrepi so solidarnostne delovne sobote, izdaja državnih obveznic in subvencioniranje obresti posojil pri nakupu novih strojev in opreme.

Pred jesenjo urejanje pretočnosti vodotokov, pobuda en evro na prebivalca

16. 08. 2023 06.10

"Zavedamo se, da tudi jesen običajno prinese obilnejše deževje in poplave, zato na terenu že urejamo pretočnost vodotokov," je po srečanju predsednika vlade Roberta Goloba s predstavniki občinskih združenj povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan. Ob tem je napovedal, da bodo do 1. septembra pripravili predhodno oceno škode, na podlagi te pa bodo nato pripravili predhodni program odprave posledic. Občinske skupnosti so ob tem izpostavile tudi, da bo velik izziv predstavljalo tudi iskanje nadomestnih zemljišč. Ob tem so predstavili tudi pobudo en evro na prebivalca za pomoč prizadetim v poplavah. Odprto vprašanje pa ostaja odprtje šol na bolj opustošenih območjih.

Letos le eno dodatno stanovanje prek javne najemne službe

15. 08. 2023 08.24

Stanovanjski sklad RS je lani, prvo leto izvajanja javne najemne službe, pri kateri na trgu najema stanovanja in jih oddaja v podnajem za neprofitno najemnino, sklenil pogodbe za pet stanovanj in eno hišo, letos je dodal le še eno stanovanje. Interesa, da bi skladu oddali stanovanje, je pri lastnikih sicer več, a jih odvrne prenizka najemnina.

'Poplave so zrušile kakšen most, so ga pa med nami tudi zgradile'

09. 08. 2023 06.00

Kaj so se glede reševanja stvari na terenu, financiranja odpravljanja posledic ujme in postavljanja nadomestnih hiš dogovorili na sestanku predstavniki občin in vlade, kaj prinaša zakonodaja, ki jo je sprejela vlada? Treba bo delati na sanaciji, ki bo morda trajala tudi več let, skupaj moramo stopiti vsi.

14. avgust bo dela prost dan, prostovoljcem sedem dni izrednega dopusta

08. 08. 2023 09.07

Vlada se je odločila, da bo 14. avgust dan solidarnosti in dela prost dan, je sporočil premier Robert Golob. Kot je zapisal, želi, da Slovenija te težke in naporne dni zaključi v duhu solidarnosti. "Da pomagamo znancu, sosedu, prijatelju, vsem, ki so jih prizadele hude poplave," je dodal. Na GZS pa o tem dvomijo. Predsednik vlade in minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan sta tudi predstavila pomembna določila Zakona o odpravi posledic naravnih nesreč. Vlada ostaja tudi pri načrtu nadomestne gradnje tistim, ki so ostali brez domov.

Kako se bo končala vojna v Ukrajini? 'Samo s kapitulacijo Kijeva'

07. 08. 2023 16.18

Samo kapitulacija Kijeva bo končala rusko ofenzivo v Ukrajini, so sporočili iz Moskve. Kot je poudarila tiskovna predstavnica ruskega zunanjega ministrstva Marija Zaharova, je treba priznati nove teritorialne realnosti, zagotoviti demilitarizacijo in denacifikacijo Ukrajine. Ruska zračna obramba naj bi v ruski regiji Kaluga sestrelila še en, domnevno ukrajinski brezpilotni letalnik. Po besedah guvernerja regije Vladislava Šapse v incidentu ni bilo ranjenih, prav tako ni bila poškodovana infrastruktura. V ruskem obstreljevanju mesta Herson na jugu Ukrajine je bila ubita ženska, najmanj 12 ljudi pa je ranjenih.

Omejitev uporabe telefona na Kitajskem: Dve uri za osebe, mlajše od 18 let

03. 08. 2023 07.21

Kitajski regulatorji kibernetskega prostora so predlagali dveurno omejitev uporabe telefona za osebe, mlajše od 18 let. To so mnogi sicer pozdravili, veliko pa jih je tudi kritičnih, saj omejitev ne bi vplivala le na starše in otroke, ampak bi lahko imela posledice tudi za podjetja, ki upravljajo nekatere največje kitajske mobilne aplikacije.

Nižje plače za slovenske diplomate. Se bodo nekateri vrnili domov?

01. 08. 2023 19.33

Bodo slovenski diplomati sploh še odhajali na predstavništva v tujino? Se bodo tisti, ki so že tam, predčasno vrnili domov? Z novim letom naj bi namreč imeli nižje neto plače zaradi spomladi sprejetega Zakona o čezmejnem izvajanju storitev. Socialni prispevki bodo po novem obračunani od višjih bruto plač, ki jih dejansko prejemajo v tujini, in ne več od tistih, ki bi jih zaslužili doma.

Nepričakovan porod sredi Paklenice: kako je možno, da turistka ni vedela za nosečnost?

31. 07. 2023 15.24

Nacionalni park Paklenica blizu Zadra, ki je priljubljena destinacija za številne slovenske plezalce in pohodnike, polni naslovnice vseh hrvaških in tudi tujih medijev. Pa ne zaradi kakšnega novega plezalskega podviga, temveč zaradi dogodka, ki ga v velebitskem gorovju res ne bi pričakovali. V majhni koči, do katere je dostop možen le peš in terja uro in pol hoje, je tuja turistka rodila otroka. Posredovali so reševalci, tudi ginekologinja je prišla, in ženska je rodila zdravo deklico. A kar najbolj preseneča, je, da naj za nosečnost sploh ne bi vedela.

SMS-obveščanje ob neurjih in nesrečah naj bi zaživelo že v kratkem

31. 07. 2023 15.53

Vlada je sporočila, da bo sistem javnega obveščanja in alarmiranja ob neurjih in nesrečah prek SMS-sporočil predvidoma zaživel že v kratkem. Do konca avgusta je v javni obravnavi uredba, ki jo je pripravilo ministrstvo za digitalno preobrazbo, vlada pa pričakuje, da jo bodo nato sprejeli zgodaj jeseni. Predvidoma bi tako sistem lahko začel delovati še pred koncem leta.

Umrl je ustanovni član in basist skupine The Eagles

28. 07. 2023 07.39

Umrl je Randy Meisner, ustanovni član skupine The Eagles. Imel je 77 let. Basist in vokalist je umrl v Los Angelesu zaradi zapletov zaradi kronične obstruktivne pljučne bolezni (KOPB), je skupina objavila na svoji spletni strani. Meisner, ki se je leta 1946 rodil v mestecu Scottsbluff v Nebragi, je leta 1971 skupaj z Donom Henleyjem, Glennom Freyjem in Berniejem Leadonom ustanovil skupino, ki je nanizala nekaj večjih uspešnic.

'Če bi zakon zdravnikom naložil evtanazijo, raje vrnem licenco'

27. 07. 2023 12.58

"Naj bo debata o evtanaziji najprej debata o ureditvi paliativne medicine," je jasen dr. Erik Brecelj. Kot pravi, raje vrne licenco, kot da izpolnjuje ukaze ljudi, ki leta niso prijeli bolnika za roko.

Prve grobe ocene po neurjih: prizadetih okoli 10.000 hektarjev kmetijskih površin

26. 07. 2023 13.35

Neurja z vetrom in točo, ki so po državi divjala v zadnjih dveh tednih, so po prvih grobih ocenah Kmetijsko gozdarske zbornice (KGZS) povzročila škodo na okoli 10.000 hektarjih kultur, poljščin, sadovnjakov in vinogradov. Velika škoda je po ponedeljkovem neurju tudi na Severnoprimorskem. V zbornici državo pozivajo k hitri pomoči kmetom in sprejemu interventnega zakona za odpravo posledic škode. Premier Robert Golob in kmetijska ministrica Irena Šinko sta se sešla s predstavniki osrednjih kmetijskih organizacij.

Jonas Vingegaard na rojstni grudi sprejet kot kralj

26. 07. 2023 17.01

Danski kolesar Jonas Vingegaard, zmagovalec dirke po Franciji, se je danes z zasebnim letalom vrnil v domovino. Na vožnji z vozilom brez strehe ga je ob cesti pozdravilo ogromno ljudi, več deset tisoč pa se jih je zbralo pred mestno hišo v Københavnu, kjer je bila osrednja slovesnost in kjer so mu navijači pripravili dobrodošlico ob vrnitvi.

Zdravniške organizacije: Evtanazija je v nasprotju s poslanstvom zdravnika

25. 07. 2023 15.46

Predstavniki Zdravniške zbornice Slovenije, Slovenskega zdravniškega društva, Komisije za medicinsko etiko, Slovenske medicinske akademije in ljubljanske medicinske fakultete so izrazili nasprotovanje predlogu zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja. Ta je v neskladju z medicinsko etiko in ustavo, so poudarili.

Kaos v Izraelu: Ob sprejetju spornega zakona na tisoče protestnikov pred parlamentom

24. 07. 2023 16.21

V Izraelu vre med opozicijo in predsednikom vlade Benjaminom Netanjahujem. Izraelski zakonodajalci so namreč potrdili ključni del razdiralnega načrta za preoblikovanje pravosodnega sistema kljub množičnim protestom. Do glasovanja je prišlo po burnem zasedanju, opozicijski poslanci pa so protestno zapustili dvorano. V tem času se je pred parlamentom zbralo na tisoče protestnikov, ki obtožujejo premierja, da jih potiska v teokracijo. Policija jih je skušala ustaviti z vodnim topom in bodečimi žicami.

V Republiki Srbski obrekovanje znova kaznivo dejanje

20. 07. 2023 18.12

Parlament Republike Srbske je sprejel spremembo kazenskega zakonika, s katero so v tej manjši entiteti BiH obrekovanje znova opredelili kot kaznivo dejanje. Poslanci so zakon sprejeli kljub večmesečnim opozorilom novinarjev in aktivistov, da bo omejil svobodo govora in zadušil neodvisne medije ter da pomeni korak k uvedbi cenzure.

Srečanje 'starih prijateljev' Šija in Kissingerja

20. 07. 2023 15.13

Kitajski voditelj Ši Džinping je Henryja Kissingerja na srečanju označil za "starega prijatelja". Kljub dobrim odnosom s stoletnim nekdanjim ameriškim državnim sekretarjem mu je Ši pojasnil, da so odnosi med ZDA in Kitajsko na razpotju in da morata obe strani sprejeti nove odločitve, ki bodo zagotovile stabilne vezi ter skupni uspeh in blaginjo.

Prigožin naj bi se prvič pojavil v javnosti od upora v Rusiji

20. 07. 2023 08.10

Na družbenih omrežjih se je pojavil videoposnetek, na katerem je videti ustanovitelja Wagnerjeve skupine Jevgenija Prigožina, kako pozdravlja svoje borce v Belorusiji. Gre za njegovo prvo pojavljanje v javnosti, odkar je prejšnji mesec v Rusiji vodil oborožen upor.

Nezadovoljni delodajalci s predlogom veta na zakon o dolgotrajni oskrbi

18. 07. 2023 09.51

Interesne skupine delodajalcev, lokalnih interesov in kmetov, obrtnikov in samostojnih poklicev v državnem svetu na skupni korespondenčni seji, ki poteka danes in v sredo, odločajo o vložitvi skupne pobude za predlog odložilnega veta na zakon o dolgotrajni oskrbi. Če se bodo odločile za pobudo, bo izredna seja DS v četrtek.

Oddali podpise za zakon o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja

17. 07. 2023 06.05

Predlog zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja so pobudniki vložili v zakonodajni postopek. Predlagatelji pojasnjujejo, da želijo z zakonom neozdravljivo bolnim, ki trpijo neznosne bolečine, zagotoviti možnost dostojanstvene smrti, ki je pravno urejena, zagotavlja družbeni nadzor in varnost postopka pred zlorabami. Predlagatelji pričakujejo podporo koalicije. "Zdravništvo predloga zakona in v njem predstavljenih rešitev ne podpira," pa so v odzivu zapisali pri Zdravniški zbornici in dodali, da bi morali kot družba napore usmeriti v razvoj in dostopnost paliativne oskrbe.

Zver, Tomčeva in Bogovič pritisnili 'na napačen gumb' in podprli vojnega zločinca

15. 07. 2023 09.33

Haaški obsojenec Dario Kordić je po 17. letih zapora in osmih letih prestajanja pogojne kazni leta 2022 postal rehabilitiran vojni zločinec. Vsaj tako ga je želela predstaviti vladajoča nomenklatura v Zagrebu. Po izteku kazni pa je takoj pohitel z izjavo, da ne obžaluje ničesar in da bi vse ponovil še enkrat. Izjave so odmevale do Bruslja. Tam so glasovali o admandmaju, ki obsoja njegove izjave. Ta je bil z veliko večino sprejet. Proti pa le 43 poslancev. Med njimi tudi Milan Zver, Romana Tomc in Franc Bogovič. Zmotili so se.

Prehod Bešiča Loredana v poslanske klopi malo verjeten

11. 07. 2023 16.07

Bo Danijel Bešič Loredan po odstopu postal poslanec Svobode? To možnost bi namreč lahko izbral kot nadomestni poslanec ministra za Slovence v zamejstvu in po svetu Mateja Arčona. Izredna seja državnega zbora, na kateri se bodo poslanci seznanili z njegovim odstopom in obravnavali predlog Zakona o dolgotrajni oskrbi, se bo sicer začela v četrtek. Na mizah pa bodo imeli poslanci tudi interventni zakon na področju nabave zdravil, za katerega je kolegij predsednice DZ odločil, da ga bodo obravnavali po nujnem postopku.

Največ delavcev s Kosova v Kranju, iz Indije v Ljubljani, iz Nepala in s Filipinov v Šmarju pri Jelšah

11. 07. 2023 06.00

V Kranju se je število Kosovcev in Albancev v zadnjih petih letih najbolj povečalo. Njihov prihod vzbuja pri nekaterih nelagodje, strah, jezo, tudi očitke, da izkoriščajo denarno pomoč. Se širijo laži koliko nas stanejo? So pogosto prav oni žrtve izkoriščanja s strani delodajalcev? Za delavce iz tradicionalnega balkanskega bazena Slovenija postaja neprivlačna. Zato je vedno več delavcev iz bolj oddaljenih držav, kot so Indija, Bangladeš, Nepal in Filipini. Bi Slovenija najraje imela katarski model?

Wawrinko, nekoč rablja Novaka Đokovića, čaka nekaj popolnoma drugačnega

07. 07. 2023 15.05

Stan Wawrinka je na letošnjem Wimbledonu skupaj z Andyjem Murrayjem mož, ki ima za Novakom Đokovićem največ osvojenih turnirjev za veliki slam v svoji karieri. Švicar je vedno živel v senci neskončno bolj priljubljenega rojaka Rogerja Federerja, kljub temu pa je tudi igralec, ki je Novaka Đokovića premagal v dveh finalih turnirjev velike četverice. V tretjem je premagal Rafaela Nadala. Pri 38 letih starosti pa se bo v tretjem krogu Wimbledona postavil po robu lastniku 23 naslovov za veliki slam.

Tudi ŠOU naj bi že več kot 1000 dni čakal na dokumente Radia Študent

07. 07. 2023 09.37

Potem ko je Radio Študent v tem tednu znova javno izpostavil, da jim njihova krovna organizacija ŠOU ne posreduje želenih dokumentov o poslovanju, se ti odzivajo, da zavod RŠ počne podobno. Že več kot 1000 dni naj bi namreč čakali na informacije o plačah redno zaposlenih, honorarcev in študentov, ki soustvarjajo program radia. RŠ pa je že takoj ob izkazani zahtevi dejal, da bodo dokumente pokazali, ko bo to zahteval nadzorni organ, oziroma naj ŠOU k njim pošlje revizorja.

Bruselj: V Sloveniji napredek glede neodvisnosti sodstva in medijev

05. 07. 2023 14.37

Slovenija je naredila napredek glede neodvisnosti sodstva in javnih medijev ter v boju proti korupciji, v poročilu o vladavini prava ugotavlja Evropska komisija. Slovenijo ob tem poziva k nadaljnjim prizadevanjem, med drugim pri zaščiti novinarjev, opozarja tudi na izzive v povezavi z RTV Slovenija.